BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospisy - szczenięta
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-06-19, 15:14   

Na pewno należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, a jednym z nich jest zależność pomiędzy zapotrzebowaniem energetycznym a wielkością psa.

Jednak we wzorze do wyliczeń porcji, o który mi chodzio, widnieją zarówno małe jak i duże rasy w wieku do 6 miesięcy - mamy tu więc do czynienia zawsze z rosnącymi szczeniętami:

koniczynka napisał/a:
1.Szczenięta średnich ras do 6 miesięcy
Masa ciała x 0,02 x 2 = dzienna ilość pokarmu

2. Szczenięta duży ras, bardzo aktywne do 6 miesięcy
Masa ciała x 0,02 x 2,5 = dzienna ilość pokarmu

i tu według mnie powinno być odwrotnie - małe powinny otrzymywac więcej niż duże.

Natomiast w przypadku psów w wieku ponad 6 miesięcy nie ma już rozróżnienia na wielkość rasy (wielkość psa):

koniczynka napisał/a:
Młode psy od 6 do 12 miesięcy
Masa ciała x 0,02 x 1,5 = dzienna ilość pokarmu

co moim zdaniem jest błędem.

Jeśli faktycznie mamy psy, które kończą fazę wzrostu w wieku 6 miesięcy, a inne dopiero w wieku 18-20 miesięcy, to w takim razie te, które zakończyły wzrost nie powinny być dłużej traktowane jak szczeniaki, a wielkość porcji powinna zależeć od ich aktywności oraz rozmiaru rasy (to dodatkowy czynnik, który według mnie powinien być wprowadzony przy ustalaniu porcji zarówno dla psów dorosłych jak i szczeniaków, jeśli faktycznie porcje mają być wyliczane w odniesieniu do wagi ciała psa).

Faktycznie, jak zauważyła koniczynka, w przypadku dużych ras we wzorze podane jest, iż mają być bardzo aktywne, stąd być może większa porcja. Nieco mnie to dziwi, gdyż szczeniaki do 6 miesiąca życia zawsze są bardzo aktywne, a każde zwierzę w tym wieku jeśli nie jest bardzo aktywne, to musi być chore. Nie wiem więc po co taki zapis wprowadzający niepotrzebny zamęt.

koniczynka napisał/a:
natomiast różnica w dawce między dużymi, a średnimi rasami jest mała( na przykład dla 10kg szczeniaka rasy średniej: 400g według wzoru, dla bardzo aktywnego szczeniaka rasy dużej 10kg: 500g według wzoru).

Wg. mnie różnica jest duża, bo wynosi aż 25% wagi porcji. Jest to zatem istotna kwestia.

Ogólnie zgadzam się z tym, co napisała koniczynka, że zawsze trzeba dostosować jadłospis do konkretnego psa i należy to mocno podkreślać.
Ale w kontekście podanych wzorów chodzi mi generalnie o to, że jeśli już podajemy tak szczegółowe wyliczenia, które dla niektórych mogą stać się kiedyś jedynym wyznacznikiem, od którego nie ma odstępstw, to wzory te powinny być niezwykle uważnie skonstruowane i skontrolowane oraz powinny uwzględniać wszystkie okoliczności (wiek, wielkość rasy w odniesieniu do prawa Kleibera, faza wzrostu, aktywność).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
monika.k 

Dołączyła: 26 Cze 2012
Posty: 3
Wysłany: 2012-06-26, 13:50   

Witam!
planuje barfować z moim szczeniakiem, którego odbieramy za 2 tyg. Naczytałam się o barfie/jadłospisach i już głupieje... jadłospis koniczynki jest ok, tylko ile dziennie mięsa mam mu podać? 80%? 50%? różnie podają... będzie ważył ok 4 kg, więc 10% czy 4% masy ciała? gdzieś widziałam menu gdzie jednego dnia miały być same kości, a drugiego same warzywa z twarogiem, taki model mnie nie przekonuje.
i co z żołądkami wołowymi (podobno śmierdzą :-/ ), podawać przez 7 dni tylko, czy co któryś dzień. Będę wdzięczna jak ktoś mi to logicznie przedłoży:)
dzięki!!!pozdrawiam!!!

p.s. co z suplementacją? koniecznie nalezy stosować?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-26, 14:49   

Witaj,
Tak jak już pisałam wiele razy na internecie można znaleźć różne proporcje. Te, które ja tutaj podałam wydawały mi się najbardziej wyważone ze wszystkich z jakimi się spotkałam. Jeśli chodzi o dawkę dzienną to także są różne informacje, ale tak jak pisałam wcześniej w tym temacie nie są to bezwzględne wytyczne i należy dobierać dawkę pokarmu pod konkretnego psa zwracając uwagę na jego aktywność, wagę, samopoczucie itd. Jeśli pies nie jest w stanie zjeść tych 10% to nie ma co na siłę w niego łychą wciskać. Proporcje też w dużej mierze zależą od danego psa. Jeśli na przykład pies po 20% warzyw ma biegunkę, a po 10% nie to nie należy go katować 20% bo gdzieś ktoś tak napisał.

monika.k napisał/a:
p.s. co z suplementacją? koniecznie nalezy stosować?

Moim zdaniem tak o czym pisałam już wielokrotnie uzasadniając dlaczego. W przypadku szczeniąt jest to szczególnie ważne jako iż mają nawet kilkukrotnie większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

W przypadku szczeniaka nie robiłabym przejścia 7 dniowego z żołądkami jako iż nie jadł on długi czas suchej karmy i nie widzę takiej konieczności.
 
 
choice 


Barfuje od: 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Sie 2012
Posty: 92
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-18, 23:36   Jadłospis dla szczeniaka a wyniki wapnia i fosforu

Witam i proszę o rady.
Mój mały berneńczyk - aktualnie 15 tyg, waga 18 kg od 4 tyg jest na Barfie. Zaczął wymieniać zęby.
Jadłospis mniej wiecej taki: 3 posiłki dziennie aktualnie 350-400g na porcje
Dzień 1
Żwacz mielony z treścią - Mięsne kości - Żwacz mielony z treścia
Dzień 2
Żwacz mielony z treścią - Mięso - Mięsne kości
Dzień 3
Warzywa/owoce/podroby - Ser lub kefir + żółtko - Mięsne kości
Dzień 4
Warzywa/owoce/podroby - Mięso - Mięsne kości
Dzień 5
Warzywa/owoce/podroby - Mięso - Mięsne kości
Dzień 6
Warzywa/owoce/podroby - Ser lub kefir + żółtko - Mięsne kości
Dzień 7
Warzywa/owoce/podroby - Mięso - Mięsne kości

Z suplementów dostaje algi, drożdże, olej z łososia i wit D i żelazo (z kalkulatora wyszły mi duże braki)
Oprócz tego dostaje glukozaminę z chondroitynę i czasem galaretkę z kurzych łapek.

Mięso to wołowina taka 3-go gatunku, indyk takie skrawki z chrząstkami, Kości - korpusy z kurczaka, kurze łapki, szyje z indyka, mostki cielęce, korpusy z kaczki, gęsi, czasem królik
Podroby - kurze, indycze żołądki, cielęcy ozór, serce, sledziona, kurze serca, watróbka kurza, indycza (wyszło mi że dodatek watróbki nie powinien byc duzy)

No i zrobiłam badania krwi - znacznie przekroczony poziom wapnia i fosforu w surowicy. wapń - 14,5mg/dl (norma 8-12,5) fosfor - 7,2 mg/dl (1,8-5,2)
Fosfataza 151 (górna granica normy). Mocznik, kreatynina rewelacja.
Co powinnam zmienić? Bo się pogubiłam.
_________________
Choice - BPP
 
 
 
koniaczek12 

Dołączyła: 26 Sie 2012
Posty: 2
Wysłany: 2012-10-24, 13:59   

Witam ponownie tym razem na psiej podgrupie. Szczeniaczek (FCR waga 7kg) jest już z nami od 5 dni, ma już prawie 10 tyg., rośnie, rozrabia i w ogóle och i ach :) Postanowiłam zacząć z nim BARFować bo im szybciej tym lepiej. Niestety u hodowcy był karmiony puszką/suchą karmą zbożową. Nie mam doświadczenia, lecz postanowiłam przestawiać małego powoli. Nie mam żadnego planu jak to zrobić. Póki co wygląda to tak:
poniedziałek - rano i południe - sucha karma od hodowcy + Markus-Mühle ( ma w składzie żwacze stąd ten wybór) i suche smaczki pochowane tu i ówdzie bo sam w domku zostaje ( np. skóra wołowa owinięta drobiem, suche rybki etc.) popołudniu znowu suchary a na kolację dałam mu kawałek szyi indyczej w całości(?) - pies oszalał na jej punkcie :)
Wczoraj menu do popołudnia wyglądało tak samo. Po szyi indyczej maluch miał małe zatwardzenie więc dałam mu łyżkę jogurtu nat.+jajo+olej z łososia. Na kolację znowu szyja indycza. Dziś rano maluszek miał małe rozwolnienie... Z winy jogurtu? Dziś jadę po jakieś inne mięsko i warzywka - niestety nie mam dobrej maszyny do mielenia... Czy szponder wołowy z kością dla takiego malucha się nada? Skrzydełka kurze muszą być mielone? Może spróbować z podrobami? czego najlepiej użyć do suplementacji dla szczeniaka, może są jakieś gotowe mieszanki? Za pomoc będę bardzo wdzięczna. Początki są trudne.... ;)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-10-24, 14:04   

Jeśli piesek tak lubi to myślę, że nei musisz się "bawić" w bardzo powoli. Ale na początek dawałabym raczej samo mięso a nie kość z odrobiną mięsa - a tym jest w sumie szyja. Brakiem maszynki do mielenia się nie martw - piesek doskonale da sobie radę z pogryzieniem większego kawałka mięsa.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
damcio151 

Dołączył: 13 Gru 2012
Posty: 6
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-12-29, 19:56   Prośba o sprawdzenie jadłospisu, 3 mce, owczarek podhalański

Cześć :-)
Proszę o sprawdzenie jadłospisu dla 3 miesięcznego szczeniaka owczarka podhalańskiego, uwagi mile widziane :-D Waga pieska to 17kg, raczej średnio aktywny, choć to pewnie wina tych suchych chrupek na których teraz jest :-/

Poniedziałek:
 Rano: 250g miksu warzywno-owocowego
 Po południu: 250g miksu warzywno-owocowego
 Wieczorem: 250g Szyja z kurczaka
Wtorek:
 Rano: 250g Konina
 Po południu: 200g Kurczak grzbiet + 100g podrobów + trochę kefiru
 Wieczorem: 200g podrobów
Środa:
 Rano: 200g Kurczak grzbiet
 Po południu: 250g Konina
 Wieczorem: 200g miksu warzywno-owocowego
Czwartek:
 Rano: 200g Kurczak grzbiet
 Po południu: 200g Konina
 Wieczorem: 250g Szyja z kurczaka
Piątek:
 Rano: 250g konina
 Po południu: 200g Kurczak grzbiet
 Wieczorem: 200g konina
Sobota:
 Rano: 200g Konina
 Po południu: 250g Żwacz z treścią
 Wieczorem: 200g Żwacz z treścią
Niedziela:
 Rano: 250g miksu warzywno-owocowego
 Po południu: 150g konina + 100g podrobów + trochę kefiru
 Wieczorem: 200g podrobów

Dodatkowo w tygodniu:
 15g soli himalajskiej
 1 kapsułka Tokovit E 100
 14g drożdży piwnych
 14g oleju z wątroby dorsza
 80g suszonej hemoglobiny
 14g alg
 3 żółtka

Pozdrawiam
Damian
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-12-29, 20:45   

Sprecyzuj "podroby"
I dlaczego tak monotematycznie? Tylko kurczak i konina (skąd masz koninę? Primex?) A indyk, a świnina, a wołowina?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-12-29, 20:49   

Jak już napisałam na pw moim zdaniem przede wszystkim za chudo. Jeśli w kolejnym tygodniu będzie zmiana na inne mięso i podroby to jestem jeszcze w stanie zrozumieć monotematyczność w tym tygodniu, aczkolwiek w dłuższym okresie czasu nie jest ona wskazana.
 
 
damcio151 

Dołączył: 13 Gru 2012
Posty: 6
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-12-29, 22:23   

Hej :-)
Już odpowiadam :-)
Monotematycznie, niestety tak mi wyszło, sugerowałem się tym tematem.

Jest to po prostu pierwszy tydzień, chciałem jedynie sprawdzić, czy dobrze to policzyłem ;-) Oczywiście będzie urozmaicenie za radą Koniczynki - wołowina, kaczka, gęś, królik itd. mam też dojście do tuszek szynszyli.
Dziękuję za rady, z BARFem dopiero zaczynam, jest to mój pierwszy jadłospis i powoli zaczynam to rozumieć :-)
Dodam, że psiak jest na razie na karmie suchej, przed przejściem na BARF najpierw chcę to zrozumieć i uzgodnić (jak w tym temacie właśnie :) ), to jest "suchy" jadłospis, jeszcze nie zastosowany.

Pozdrawiam
Damian

[ Komentarz dodany przez: Snedronningen: 2014-07-30, 11:38 ]
Usunięto link do tematu w którym sie znajdujemy
Ostatnio zmieniony przez Snedronningen 2014-07-30, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-06, 23:32   Jaki jadłospis dla 3-miesięcznego Yorka

Witam.
Miesiąc tamu "wprowadził" się do nas szczeniak York - Luna obecnie ma 3 miesiące waga 2,5 kg. Od 2 tygodni je "surowiznę". Jako, że ciężko kupić u nas (Nowy Sącz) gotowego BARF-a na razie zrobiłem jej z tego co dostępne w masarni.
Kupiłem:
porcje rosołową (kurczak po wypadku), trochę skrzydełek, wątróbki, żołądki (wszystko drobiowe). "Kurczaka" i końcówki skrzydeł pokroiłem na kawłki (ok.1,5 kg) + 0,25 kg wątróbki + 0,25 żołądków + 0,35 kg warzyw i owoc (starta marchew, pietruszka, seler, por, jabłko) - wszystko razem zmieszłem podzieliłem na porcje (dziennie 0,25 kg w 3 porcjach) i do zamrażalki. Dokładam do miski trochę sera białego i jogurt naturalny.
Do tego ogryza kości wieprzowe (od schabu) 1 niewielki kawałek dziennie - choć już przeczytałem, aby nie dawać.
Czy szczeniakowi wystarczy na początek taki posiłek?
W sobotę wybieram się do ubojni - co najlepiej kupić? Mają tylko wołowe.

Próbowałem poradzić się u 2 weterynarzy, jednak raczej nie są pozytywnie nastawienia do BARFa.
Dzięki za wszelką pomoc.
 
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-02-07, 00:24   

Liczyłeś to wg któregoś przepisu?
Na oko brakuje mi tu trochę mięsa mięsa. Porcja rosołowa i skrzydła to mięsne kości.
Poza żołądkami i wątrobą łatwo dostaniesz też serca- nie zapominaj o nich.

Poza tym ilość wydaje mi się jakaś wielka- to 10% masy ciała Twojego pieska. Tak ma być? Dla dorosłego psa do 2%...

Jeśli możesz to warzywa podawaj niezależnie od mięsa- np z jogurtem raz na kilka dni. A w ogóle to jogurtu nie dawałabym codziennie.
Nie zabierałabym natomiast psu tych kości schabowych. One są na tyle twarde, że Twój maluszek co najwyżej powyżywa się na nich (nauczy gryźć) i wycmoka resztki mięsa.

Zastanawiam się jeszcze nad techniką karmienia. Piszesz, że pociąłeś to na małe kawałki. Tzn takie, które pies ogryza? Czy takie małe, że psina połyka je w całości? Wtedy bezpieczniej byłoby je zmielić.


Szczerze mówiąc dla mnie to trochę zagadka, jak karmi się takie malutkie zwierzątko. Jakie dać mu kostki, żeby mógł je zgryźć i nie zrobić sobie krzywdy połykając jakąś kostną szpilkę... Wczoraj nawet namawiałam na Barfa państwo od półrocznego maltańczyka i zastanawiałam się, co można mu bezpiecznie dawać. I jeszcze nie być monotonnym...
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-07, 08:54   

Sandra napisał/a:
tomtomek, a jest taki temat gdzie są szczegółowe jadłospisy dla szczeniąt, przygotowane przez fachowca, może zajrzyj :kwiatek:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=332

Dzięki. Tylko jak na razie nie mam dostępu do takiego mięsa jak w jadłospisie. Szukam kogoś żeby wspólnie kupić mrożone bo sprzedają minimum po 5kg i nie mam gdzie trzymać takich ilości.

Zofijówka napisał/a:
Poza tym ilość wydaje mi się jakaś wielka- to 10% masy ciała Twojego pieska

Przeczytane ze strony barf.pl:

W wieku 2-6 m-cy – dzienna dawka – 10% wagi / 3 razy dziennie (do 3 m-cy). Po 3 m-cu – 2 razy dziennie.

Choć szczerze mówiąc to chyba trochę za dużo bo często nie zjada wszystkiego.

Zofijówka napisał/a:

Zastanawiam się jeszcze nad techniką karmienia. Piszesz, że pociąłeś to na małe kawałki. Tzn takie, które pies ogryza? Czy takie małe, że psina połyka je w całości? Wtedy bezpieczniej byłoby je zmielić.


Pokroiłem na 2 cm kawałki, nie połyka tylko gryzie i świetnie jej to idzie :-D Nie daję całych, bo wtedy wyciąga z miski i nosi po domu :twisted:
Zofijówka napisał/a:


Nie zabierałabym natomiast psu tych kości schabowych. One są na tyle twarde, że Twój maluszek co najwyżej powyżywa się na nich (nauczy gryźć) i wycmoka resztki mięsa.

Ogryza dokładnie, jednak chodzi o chorobę Aujeszkiego. Kości wieprzowe zastąpię wołowymi - jak uda mi się kupić.
 
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-02-07, 11:46   

Napiszcie mi proszę, czy jeśli kupię 8 rodzajów mięsa z kością + żołądki wołowe (wszystko z tej strony: http://www.sklep.miesodlapsow.pl/category/biosk/1) dołożę do tego skrzydełka drobiowe ewentualnie serca, żołądki, wątróbka oraz warzywa i owoce + kości do gryzienia to wystarczy to do pełnowartościowej diety? Czy należy szukać jeszcze innych produktów?

Przepraszam jeśli takie informacje są na forum, a ja powielam pytania, jednak teraz jestem w pracy i nie ma czasu szukać, a chciałem zamówić ;-)
 
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-02-07, 22:34   

Przydadzą Ci się jeszcze drożdże browarnicze, suszona krew i algi morskie.
Z tą chorobą Aujeszkiego to tak nie do końca... Rozmowa na jej temat była gdzieś na forum.

... i jeszcze olej z łososia.
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne