BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej wątrobie i nerkach
Autor Wiadomość
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2011-10-14, 00:07   Żywienie przy chorej wątrobie i nerkach

U mojej znajomej jest pies ktory ma chore nerki i chora watrobe, jak mozna go karmic?
Jest teraz na karmie weterynaryjnej , i znajoma twierdzi ze jest jeszcze gorzej po niej. Czy sa jakies ziola na poprawe nerek i watroby? Pies lubie miesko ale nie jest na Barfie, moze da sie znajoma na mowic , jesli dostane wiecej info . od Was :-D
 
 
aneta 

Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 79
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-10-14, 07:45   

Jeżeli chodzi o zioła to ja nie pomogę - zaglądnij do kącika zielarskiego. Myślę, że podane tam mieszanki dla kocich wątrobowców można stosować i u psów. Przynajmniej ja podałabym swoim psom to co pije moja wątrobianka Kulka (kocica) ;-) .

Pies z chorą wątrobą może jeść mięso. A nawet powinien, ponieważ strawienie surowego mięsa jest mniejszym obciążeniem dla wątroby niż trawienie suchej karmy składającej się w dużej ilości z różnego rodzaju ziaren. Zboża są dla psa nie do strawienia. To tak jakby wątroba musiała poradzić sobie z kamieniami.
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2011-10-14, 23:26   

Zagladalam juz do kacika zielarskiego, nic nie znalazlam :-(
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-15, 07:22   

Jeśli chodzi o dietę to znalazłam parę wskazówek dla psów chorych na wątrobę oraz dla psów chorych na nerki. Oczywiście psiak powinien być pod stałą kontrolą weterynarza i w razie potrzeby brać leki.


CHOROBY WĄTROBY


1. Zmniejszyć w diecie udział czerwonego mięsa i podrobów
2. Zwiększyć zawartość warzyw i ewentualnie dodać zboża takie jak ryż do diety
3. Ilość białka powinna zostać zmniejszona i oscylować w granicach 14-20%
4. Należy używać wysokiej jakości źródła białka takie jak jajka, chude ryby, niskotłuszczowy jogurt, serek wiejski i białe mięso: kurczak i indyk (bez skóry)
5. Należy zwrócić także uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości wapnia

Ogólnie trzeba zmniejszyć ilość mięsa i tłuszczu, a zwiększyć ilość węglowodanów.

Warzywa dobrze tolerowane podczas choroby wątroby: buraki, szpinak, brokuły, seler, zielone warzywa liściaste, gotowane ziemniaki


CHOROBY NEREK


1. Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość fosforu w diecie zmniejszając lub całkowicie rezygnując z podawania mięsnych kości. Zamiast kości powinno podawać się mączkę ze skorupek jajek lub węglan wapnia lub cytrynian wapnia.
2. Dodanie trochę witaminy C do diety może być pomocne.
3. Należy unikać suplementowania witamin z grupy B (nie podajemy np. drożdży), potasu i koenzymu Q10.
4. Pies powinien pić dużo wody
5. Nie należy dodawać soli ani solonych bulionów
6. Z warzyw powinno się zwiększyć udział tych, które są bogate w karoten (żółte, pomarańczowe,czerwone, zielone)
7. Pies powinien dostawać żywność bogatą w siarkę: żółtko jaja, wątroba, ryby, ser, brokuły, owoce
10. Dodatkowo grasica jest cennym uzupełnieniem mięsa

Źródła: http://barfers.de/barf_leber_diaet.html
http://barfers.de/barf_nierenerkrankungen.html
Ostatnio zmieniony przez koniczynka 2012-01-30, 16:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2011-10-16, 00:32   

Dziekuje Koniczynko :kwiatek: Wszystko zanotowalam!
 
 
luiza 

Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 14
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-22, 22:30   jestem zasmucona ...

No i niestety jestem tutaj....
Wczoraj pobrałam mocz mojego burka bo sik wydawał mi się zbyt zółty. Dzisiaj są wyniki - niepokojące..
Jutro będę miała wyniki krwi bo jak tylko się dowiedziałam że jest coś nie tak to zapakowałam psiaka do auta na bad.krwi . Konsultacje z wet. mam w poniedziałek ale na maila dostanę jutro.

Bad. moczu pełne:
Barwa - ciemno żółta
Przejrzystość - mętny
woń - swoista, intensywna
leukocyty - ----
azotyny - ------
urobilinogen - ----
białko - +++ g/l
ph - 6,5
erytrocyty - ----
ciężar wł. - 1.025
Bilirubina - ++
glukoza - ---

Badanie osadu moczu:

osad (makroskopowo) - żółty, lekko zbity
śluz (makroskopowo) - brak
supernatant (makroskopowo) - brak
leukocyty - 2-5 w pw.
erytrocyty - świeże poj. w prep.
bakterie - nieliczne
kryształy - nieliczne bezpostaciowe fosforany wapnia, liczne kryształy tyrozyny, poj. kryształy bilirubiny
nabłonki - płaskie poj.w prep., okrągłe 2-3 w pw.
wałeczki - drobnoziarniste: - 0-1 w pw., szkliste poj. w prep.
inne - liczne pasma śluzu

Stosunek : białko/kreatynina
Białko w moczu - 1.91
kreatynina w moczu - 53615.8 umol/l
Wynik - 0,315

ostatnie badanie sika ma z lipca i jest naprawdę ok UPC było wtedy 0.22 ale nic w moczu nie było :-|
Od tamtego czasu jedyne co się zmieniło to to że jesteśmy na Bafr.....

Jutro po południu ma być krew ale nie wiem czy wszystkie parametry łącznie z tarczycą bo chciałam jak najszersze bad.
Pomożecie mi ....
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-04-07, 11:26   Czy znacie chude mięso w przyzwoitej cenie?

Witam serdecznie wszystkich!! Nazywam się Agata, mam 10-letniego psa rasy owczarek niemiecki, który ma spore kłopoty ze zdrowiem. W związku z chorobą mamy zalecone ograniczenie tłuszczu do minimum. Pies był karmiony BARF'em- tłusto, a takie mięsa z reguły nie są drogie. Teraz muszę zacząć kupować chude mięsko, a oprócz piersi z kurczaka czy indyka nie mogę nic znaleźć... a na piersi wydaję fortunę- Gizmo to bardzo duży pies z wielkim apetytem, a moje fundusze są ograniczone. Może macie jakieś pomysły na dobre, chude mięso w przyzwoitej cenie? Istnieje w ogóle takie cudo za ok 10 zł za kg? ;-) Pozdrawiam :-)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-07, 11:29   

Napisz coś więcej o tej chorobie i dlaczego aż tak drastycznie msisz ograniczać tłuszcze(tak ważne w żywieniu psa)
Co do mięsa - króliki i jelenina są chude. Można kupić mielonki z jeleniny w przystępnych cenach. Jakiś as-pol, premix itd
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-04-07, 11:35   

Gizmo ma rozwalone nerki i marskość wątroby, bardzo wysokie próby wątrobowe- mięso i tłuszcz są dla niej wręcz "zabójcze". Chcę od razu zaznaczyć, że pies nie był u mnie od szczeniaka i powodem nie było karmienie BARFem- Gizmak spędził większość życia w schronisku i z pewnością nie jedno przeszedł. :-(
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-07, 11:39   

Poczytaj trochę co mądre dziewczyny napisały o żywieniu w chorobach wątroby
http://www.barfnyswiat.or...php?p=1876#1876
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=68

Tu (między innymi) kupisz niedrogie chude mięsa, jeśli takie będą ci potrzebne
http://www.sklep.miesodlapsow.pl/category/as-pol

Z tym, że kupuj bez kości, zwłaszcza, jeśli psiak ma chore nerki
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-04-07, 11:59   

Dzięki. :-) W sumie zdania się dość podzielone. Nam weterynarz kazał jeść 1/3 chudego mięsa (podane i ważone na surowo), 1/3 dobrze ugotowanych warzyw, 1/3 dobrze ugotowanego ryżu (ważone przed gotowaniem). Nie jestem jednak przekonana w zupełności do tej diety, bo jedni piszą, że właśnie tak należy karmić, drudzy, że BARF w czystej postaci może mieć lepsze działanie. Zależy mi przede wszystkim na odciążeniu wątroby. Wiadomo, że tłuszcze zwierzęce nie wpływają na nią zbawiennie, ale z drugiej strony- ryż chyba też? Bardzo ciężko jest coś sensownego wymyślić.

Na innym forum znalazłam link do ciekawego angielskiego artykuły na ten temat, przetłumaczyłam przez tłumacza, więc jest nie po "polskiemu" ;-)

Wytyczne dietetyczne

Jeśli pies wykazuje objawy choroby wątroby, może mieć sens zrobić jakieś suplementy korekt. Lepiej jest, aby wprowadzić kilka małych posiłków dziennie zamiast jednego, a nawet dwóch, jeśli to możliwe. Polecam karmienie umiarkowane ilości zarówno wysokiej jakości białka i tłuszczu. Produkty mleczarskie, w tym serem, ser ricotta i jogurt, może być łatwiejsze do strawienia i produkują mniej amoniaku niż produktów mięsnych - warto zajrzeć do niskich odmian soli, jeśli karmisz dużo twarogu, lub jeśli pies rozwija wodobrzusze (zatrzymanie płynów). Jaja są doskonałym źródłem białka dla psów z chorobami wątroby. Biały ryb mogą być również stosowane.

Choroby wątroby jest stanem, gdzie ma to sens, aby dodać ziarna, jako rozpuszczalny błonnik pomaga usunąć amoniak z systemu tak wątroba nie musi przetworzyć. Owsianka jest szczególnie wysoka w błonnik rozpuszczalny i byłoby dobrze wykorzystać, tak długo, jak twój pies nie ma żadnych problemów z nim (używać całych lub szybkiej walcowanych owies (gotowane), które mają więcej rozpuszczalnego błonnika niż chwilę). Gotowane biały ryż i, w mniejszym stopniu, makarony są użyteczne ze względu na ich wysoką strawność. Wolę karmienie przynajmniej mięso pół i inne produkty zwierzęce, a nie więcej niż pół ziarna i innych węglowodanów, chyba mniej białka jest niezbędne do kontrolowania objawów encefalopatii wątrobowej. Dla tych, którzy korzystają z arkusza kalkulacyjnego, należy karmić co najmniej 1 grama białka na kilogram masy ciała na dobę (jak określono przez analizę odżywczą, nie gram mięsa), i węglowodany nie powinny dostarczać więcej niż 45% kalorii.

Unikaj suplementów z miedzi i produktów, które są bogate w miedź, w tym większości mięs, zwłaszcza wątroba wołowa (ale nie z wątroby kurczaka lub indyka, które mają mało miedź) - patrz zawartość witaminy i minerały z różnych mięs, aby uzyskać więcej informacji, zobacz także Lista Nutrient Copper, ale należy pamiętać, że nie można porównywać tych produktów bezpośrednio, jak korzystać z różnych rozmiarów pomiarowych dla różnych produktów spożywczych. Miedź może gromadzić się w wątrobie, gdy zmniejsza się wydalanie żółci i spowodować dalsze uszkodzenia. Jagnięcina, wieprzowina, kaczka i łosoś są bogate w miedź, indyk, kurczak, i inne ryby mają umiarkowane ilości miedzi oraz wołowina, sery i jaja są niskie w miedzi. W zaawansowanym stadium choroby wątroby, zarówno miedzi i sodu (soli) musi być ściśle ograniczone, sól jest ograniczona, aby zapobiec wodobrzusze (gromadzenie się płynu w jamie brzusznej), związane z niskim poziomem albumin, które spowodowane są złym czynności wątroby. Możesz użyć bazy danych USDA składników odżywczych do sprawdzenia ilości tych składników w poszczególnych produktach spożywczych. Możesz też dać cynk uzupełnienie pomóc miedź powiązania, zwłaszcza jeśli podejrzewasz akumulacji miedzi. Zobacz ten artykuł na Toksyczność miedzi / przewlekłe zapalenie wątroby Aktywny więcej informacji.

Aminokwas L-karnityna może pomóc w metabolizm tłuszczów i w ten sposób korzystne dla choroby wątroby, oraz L-arginina mogą być pomocne w zmniejszaniu amoniak, które mogą gromadzić się choroby wątroby. Psy z problemów absorbujących tłuszcz może korzystać z diecie tłuszczu za pomocą średnich trójglicerydy (MCT), postaci tłuszczu w produktach mlecznych i olej kokosowy. Użyj dziewicą (nierafinowany) olej kokosowy sprzedawane w szklanych słoikach i dać do 1 łyżeczka na 10 kg masy ciała (początek mniej i stopniowo zwiększać).

Dobre suplementy dają także m.in. kompleks witamin B i witaminę E. Cynk powinna być zwiększona powyżej normalnego poziomu, aby pomóc miedź wiązania, a ponieważ jej właściwości antyoksydacyjne pomaga chronić wątrobę. Witamina powinna być ograniczona z chorobą wątroby - normalne kwoty są w porządku, ale nie dają wyższe kwoty. Olej z wątroby dorsza, które jest bogate w witaminy A, powinny być stosowane oszczędnie, jeśli w ogóle, i wątroby powinny być ograniczone (wątroba jest także dużo miedzi). Witamina C nie należy do psów zatrzymywania miedzi, ale w inny sposób jest korzystny. Olej z ryb (olej ciało nie, olej z wątroby) można podawać w umiarkowanych ilościach, może 1000 mg na 20-30 kg masy ciała, to nie wiadomo, czy jest to pomocne dla choroby wątroby, czy też nie, ale może pomóc z zapaleniem.

Dr Jean Dodds zaleca jej oczyszczająca dieta wątroby dla psów z chorobami wątroby, ale to jest bardzo ważne, aby zrozumieć, że ten rodzaj diety jest potrzebne tylko dla psów z bardzo ciężką chorobą wątroby, która jest powodujących encefalopatię wątrobową (problemy neurologiczne spowodowane zbyt dużo amoniaku w systemie). To na pewno nie jest wskazane po prostu dlatego, że pies ma podwyższone enzymy wątrobowe, które nie mogą nawet wskazywać na chorobę wątroby (patrz wyżej). Choć uważam, że nie jest konieczne, nie widzę problemu z wykorzystaniem tej diety krótkoterminowe (dwa lub trzy miesiące) dla psów, które mogą mieć choroby wątroby, jeśli to sprawia, że ​​czujesz się lepiej, a pies nie sprzeciwia, ale nie polecam karmienia takie restricted diet tak mało różnych długoterminowego ile jest to absolutnie konieczne. Jeśli Twój pies cierpi na encefalopatii wątrobowej i potrzebuje poważnie ograniczone diety z tego powodu, to dieta jest właściwe, choć bardziej różnorodne będzie nadal korzystne. Zobacz zrewidowanej GARD dietę na bardziej skomplikowaną, ale kompletne, wersji tej samej diecie. Dobrze jest używać prostych wersji, w krótkim okresie, ale jeśli trzeba karmić ograniczoną dietę dłużej niż dwa lub trzy miesiące, należy użyć bardziej kompletną wersję. Ponownie, należy także użyć różnych, a nie zawsze te same dokładne żywienie żywność (np. Dr Dodds wspomina zastępując kurczaka na ryby, jaja i dodanie do diety).

Zobacz Dieta Sunny Miracle opisu gotowane diety i protokół leczenia, że ​​jedna osoba z powodzeniem stosowane w leczeniu ich Cairn Terrier z marskością terminala wątroby. Inni również, sukces za pomocą tej diety, i to nie jest tak mało białka jak Dodds diecie powyżej, więc byłoby lepszym wyborem dla większości psów. Należy pamiętać, że ten przepis nie zawiera wapnia. Dodaj wapnia w ilości około 800 mg na kilogram żywności. Możesz użyć skorupek, które zostały zmielone na proszek w czystym młynku do kawy, gdzie 1/2 łyżeczki skorup ziemia dostarcza około 1000 mg calcium.You może również chcą zastąpić jajka i nabiał dla niektórych z indyka.

Choroby wątroby i dieta zawiera dodatkowe informacje na ten temat, i widziałem też książkę Donalda Strombeck za, przygotowywane w domu psa i diety Kot zalecanych do receptur z chorobą wątroby (to są gotowane diety bez kości). Wszystkie z nich są nawet w białko, a więc nie byłoby właściwe oprócz psów z zaawansowaną chorobą wątroby. Możesz zobaczyć swoje recepty na jego stronie internetowej: diety dla psów z chorobami wątroby.

Jak zawsze, polecam, wiele różnych pokarmów być karmione, a nie tylko jednej, niezmiennej diecie jak Medifast.

Istnieje możliwość, że niektóre owoce są ochronne wątroby, w tym arbuz, grejpfrut, liczi, fig, kiwi, wiśnia, śliwa japońska, i papai.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-07, 12:09   

Nie przeczytałam całości artykułu ale doczytam :)
Na pierwszy rzut oka - podawanie nabiału jako lżej strawnego niż mięso jest dla mnie nieporozumieniem. Nic nie jest łatwiejsze do strawienia dla zwierzęcia mięsożernego niż dobrej jakości mięso. To samo tyczy się dodawania ziaren.
Koniecznie poczytaj temat o barfie w chorobach wątroby. Tam dziewczyny już dużo napisały a jeśli się dopytasz i podasz konkretne wyniki badań to pomogą ci dopasować dietę pod te wyniki. Jestem stanowczo i kompletnie przekonana, że wprowadzenie diety w 2/3składającej się z zapychaczy prędzej wątrobę obciąży niż na odwrót
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-04-07, 12:12   

czkavko, jeśli musisz mieć na względzie chorą wątrobę i rozwalone nerki jednocześnie, to piersi z indyka czy kurczka nie będą raczej najlepszym wyborem. Wydaje mi się, że mogłabyś je zastąpić mięsem z udźca bez kości oczywiście (ze względu na fosfor) i bez skóry (celem ograniczenia tłuszczu). Mięso z udźca indyka i kurczaka po zdjęciu skóry jest w miarę chude (ja bym zostawiła tę odrobinę przynależnego mu tłuszczyku (poza tą skórą, skoro boisz się aby nie było za tłusto), a jednoczesnie jest tańsze od piersi. Przede wszystkim jednak zawiera mniej białka i trochę mniej fosforu niż piersi, co ma znaczenie dla chorej wątroby i nerek. Pamiętaj o suplementacji oleju z łososia (choć to tłuszcz, ale zawiera cenne kwasy omega 3, bardzo ważne dla kondycji wątroby i nerek oraz o suplementacji wit. z grupy B (wątroba, drożdże).
A czy te rozwalone nerki oznaczają PNN? Jak z poziomem fosforu we krwi, czy jest w normie?
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-04-07, 12:15   

Dzięki. :-) W sumie mogłabym spróbować podawać mu zamiast ryżu mięso, np. 2/3 mięsa i reszta warzyw i za jakiś czas sprawdzić, czy wyniki spadają czy stoją. Ale żałuję, że nie mogę podawać kości (a chrząstki mogę? czy w chrząstkach jest wapń?), a mięso nie zawierające dużych ilości tłuszczu jest drogie. Spróbuję ze sklepem internetowym podanym przez Ciebie, chociaż wolałabym kupować w sklepie.

Margot, pamiętam, że fosfor w wynikach krwi jest ok. Właściwie nie są to jakieś szczególnie masakryczne wyniki nerek, bardziej martwiłabym się o wątrobę. Niestety wyniki są u weta i nie pamiętam szczegółów. ALAT był chyba ok. 600, gdzie norma to 60. :-(
Ostatnio zmieniony przez czkavka 2013-04-07, 12:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-07, 12:19   

Czkavko, najlepiej jeśli podasz wyniki badań psiaka. Na forum naprawdę jest kilkoro ekspertów, którzy dopasowują dietę do wyników. Poczytaj ten wątek "koci" - na ratunek chorej wątrobie.
Ostatnio na form pisało kilka osób o ostropeście plamistym. Ma zbawienny wpływ na wątrobę.
Jeśli chodzi o kości i nerki. Chodzi o fosfor, którego jest w kościach bardzo dużo. Jeżeli choroba zmusi cię do rezygnacji z kości to możesz do jedzenia dodawać mączki ze skorupek jajek - jako suplement wapnia
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne