BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Raw Meaty Bones - koncepcja żywienia wg. Toma Lonsdale
Autor Wiadomość
Manasalu 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 65
Wysłany: 2011-11-08, 23:28   Raw Meaty Bones - koncepcja żywienia wg. Toma Lonsdale

Ten podrozdział forum będzie dotyczył koncepcji naturalnego żywienia stworzonej przez Toma Lonsdale, lekarza weterynarii z Australii - Raw Meaty Bones, czyli w wolnym tłumaczeniu ‘mięsnych kości’.

Postaram się tę ideę przybliżyć forumowiczom, tłumacząc artykuły i książki autorstwa doktora.
Wszystkie publikowane tutaj materiały pochodzą ze strony przez niego prowadzonej:

www.rawmeatybones.com

Będzie też wątek gdzie zwolennicy i przeciwnicy będą mogli wymienić się poglądami i wątpliwościami dotyczącymi tej i innych teorii naturalnego żywienia naszych pupili.

Wszystkie teksty są publikowane za wiedzą i zgodą autora.
 
 
Manasalu 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 65
Wysłany: 2011-11-08, 23:31   

Tom Lonsdale ukończył Królewską Weterynaryjną Szkołę Wyższą w 1972. Przez kilka następnych lat pracował jako wolontariusz, praktykował w różnych klinikach weterynaryjnych dla zwierząt małych i dużych, w tym również w ogrodach zoologicznych.

W roku 1980 przeniósł się do Australii gdzie otworzył kilka klinik weterynaryjnych dla małych i dużych zwierząt.

W późnych latach 80-tych zauważył postępującą pandemię chorób przyzębia u małych zwierząt domowych.

Z początkiem lat 90-tych, Tom Lonsdale oraz Breck Muir i Alan Bennet, utworzyli grupę lobbującą w środowisku australijskich weterynarzy, na rzecz powrotu do naturalnego żywienia zwierząt towarzyszących, pod nazwą Raw Meaty Bones.

Przez jakiś czas członkiem tej grupy był również Ian Billighusrt, “ojciec chrzestny” idei BARFa. Jednak w czasie najgorętszej kampanii przeciw przemysłowi produkującemu karmę dla zwierząt, Billinghurst zrezygnował z członkostwa i rozpoczął swoją działalność. Od tej pory Lonsdale i Billinghurst są oponentami.

Niestety jego radykalna postawa oraz śmiałe tezy poskutkowały wykluczeniem z Australijskiej Izby Weterynaryjnej.

Lonsdale opublikował wiele artykułów na tema żywienia i chorób małych zwierząt. Wydał też dwie książki opisujące swoją ideę żywienia, zwaną Raw Meaty Bones (RMB) - „Raw Meaty Bones - Promote Health” i „Work Wonders: Feed Your Dog Raw Meaty Bones”.

Uploaded with ImageShack.us
 
 
Manasalu 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 65
Wysłany: 2011-11-08, 23:44   Przewodnik dietetyczny dla domowych psów i kotów

Psy dingo i dziko żyjące koty utrzymują się w dobrej kondycji jedząc w całości ciała upolowanych ofiar. Dopóki nie uda się znaleźć pewnego źródła tusz podobnych do naturalnych ofiar, właściciele zwierząt będą potrzebowali zadowalającej alternatywy. Poniższe zalecenia, bazujące na ‘mięsnych kościach’, zostały wdrożone przez tysiące opiekunów, dając znakomite efekty.

Dieta ta jest łatwa i tania, a co więcej psy i koty ją lubią.
• świeża woda dostępna cały czas.
• surowe ‘mięsne kości’ powinny stanowić większość pożywienia.
• resztki ze stołu, zarówno surowe jak i gotowane (tarte lub zmiksowane warzywa, bez gotowanych kości).

Szczenięta i kocięta
W wieku trzech tygodni szczenięta i kocięta zaczynają interesować się tym, co zjada ich matka. Kiedy osiągną wiek sześciu tygodni mogą zacząć jeść kurze korpusy, króliki i ryby.

W czasie tych trzech tygodni okresu pomiędzy trzema, a sześcioma tygodniami życia, zaleca się podawać mielone mięso kurze, mielone kurze korpusy i inne rodzaje mięsa (zaleca się również dostęp do większych kawałków, zachęcających maluchy do gryzienia i rozrywania). Jest to sposób naśladujący zwracanie częściowo strawionego pokarmu przez matki drapieżników, żyjące w naturze. Duże mioty będą potrzebowały więcej dożywiania niż mniejsze. (Mięso i kości powinny być mielone razem. Samo mięso może być podawane jedynie przez krótki okres czasu, dopóki młode zwierzęta nie będą mogły jeść go razem z kośćmi - zazwyczaj około szóstego tygodnia życia.)

Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia szczeniaki i kocięta zmieniają zęby na stałe oraz bardzo szybko rosną. W tym okresie potrzebują one obfitego podawania korpusów lub ‘mięsnych kości’ w odpowiednim rozmiarze.

Młode zwierzęta na naturalnej diecie zwykle się nie przejadają. W związku z tym pożywienie może być cały czas dostępne.

Naturalna żywność dla domowych mięsożerców
‘Mięsne kości’
• kurze i indycze korpusy, po usunięciu mięsa do spożycia dla ludzi, są odpowiednie dla psów i kotów.
• drobiowe produkty uboczne takie jak: głowy, nogi, szyje czy skrzydła.
• całe ryby i rybie głowy.
• tusze kozie, owcze, cielęce, jelenie czy kangurze mogą być podawane po podzieleniu na mniejsze kawałki mięsa z kością.
• inne produkty uboczne: świńskie nóżki, głowy, owcze głowy, mostki, ogony, żeberka.
Całe tusze
• szczury, myszy, króliki, ryby, kurczaki, przepiórki, kury.
Podroby
• wątroba, płuca, tchawice, serca, księgi (część żołądka przeżuwaczy), flaki.

Jakość - Ilość - Częstotliwość
Zdrowe zwierzęta, żyjące i rozmnażające się na wolności, są zależne od właściwej jakości pożywienia, spożywanego w odpowiedniej ilości oraz prawidłowej częstotliwości. W ten sposób pobierają one stosowną ilość składników odżywczych oraz odpowiednio oczyszczają swoje zęby - zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi, czyszczą zęby podczas jedzenia.

Jakość
Chuda zwierzyna łowna, ryby i ptactwo zapewniają najlepsze źródło pożywienia dla domowych drapieżców. Jeśli używamy mięsa zwierząt hodowlanych (bydło, owce, świnie) należy unikać nadmiaru tłuszczu oraz kości, które są zbyt duże do zjedzenia. Psom dużo częściej zdarza się złamać ząb na dużych kościach kończyn lub kościach pociętych wzdłuż, niż jedząc kości razem z mięsem.

Surowe pożywienie dla kotów powinno zawsze być świeże. Psy mogą spożywać lekko nieświeże mięso. Bardzo prawdopodobne jest, że będą też same zakopywać kości do późniejszego zjedzenia.

Ilość
Ustalenie ilości pożywienia dla ulubieńców to bardziej sztuka niż nauka ścisła. Rodzice, karmiąc ludzką rodzinę, radzą sobie z tym zadaniem bez pomocy wykresów żywieniowych. I ty możesz osiągnąć równie dobre rezultaty ze swoim zwierzakiem poprzez uważne obserwowanie poziomu jego aktywności, apetytu oraz ogólnej kondycji.

Duża aktywność i apetyt wskazują na potrzebę zwiększenia porcji żywieniowej i vice versa.

Ogólna kondycja jest zależna od wielu czynników. Figura zwierzaka - czy jest atletyczny czy raczej zaokrąglony - oraz połysk sierści dostarczają wskazówek. Użyj swoich palców aby ocenić elastyczność skóry. Czy jest ona elastyczna w dotyku i czy gładko przesuwa się po mięśniach? Czy mięśnie są dobrze napięte/ukształtowane? Jak bardzo żebra są pokryte tkanką? To najlepsze miejsce do sprawdzenia czy twój zwierzak nie jest za gruby lub za chudy. Porównując żebra swoje i swojego pupila można uzyskać dobry obraz kondycji zarówno swojej jak i jego.

Przybliżona ilość pożywienia bazująca na ‘mięsnych kościach’ dla przeciętnego kota lub psa to 15 do 20 procent wagi jego ciała na tydzień, lub dwa do trzech procent dziennie. Według tego schematu pies ważący 25 kilogramów będzie potrzebował do 5 kilogramów tusz lub ‘mięsnych kości’ tygodniowo. Kot ważący pięć kilogramów będzie potrzebował około jednego kilograma kurzych szyj, ryb, królika, itp. na tydzień. Resztki z posiłków powinny być podawane jako dodatkowy składnik diety. Należy pamiętać, że powyższe dane są orientacyjne i odnoszą się do dorosłych osobników, żyjących w warunkach domowych.

Ciężarne i karmiące samice oraz rozwijające się szczenięta i kocięta mogą potrzebować dużo więcej pożywienia niż podobnej budowy osobniki dorosłe.

Zawsze kiedy to możliwe, karm mięsem i kośćmi w dużych kawałkach, które będą wymagały obdzierania, rozrywania i rozgryzania. Przyniesie to zwierzętom zadowolenie oraz sprawi, że będą mieć czyste zęby.

Częstotliwość
Dziko żyjące drapieżniki jedzą w nieregularnych odstępach czasu. W warunkach domowych jednak regularność przynosi najlepsze efekty, więc zalecam żywienie dorosłych psów i kotów raz dziennie. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie polecam karmienie wieczorem, aby nie zwabiać much

Zalecany jest jeden lub dwa dni głodówki w tygodniu - tak jak zwierzęta dziko żyjące.
Czasem zdarzy się, że zabraknie naturalnego jedzenia. Nie daj się wtedy skusić na zakup przetworzonej karmy, tylko przegłódź swojego psa i zrób zapas świeżego mięsa następnego dnia.

Szczeniętom, kotom, fretkom, zwierzętom chorym lub psom z niedowagą nie powinno się robić głodówek.

Resztki posiłków
Dziko żyjące drapieżniki spożywają niewielkie ilości pożywienia wszystkożerców, częściowo strawione, w formie płynnej, kiedy zjadają wnętrzności swoich ofiar. Nasze resztki ze stołu oraz niektóre owoce i obierki warzyw są takim właśnie pożywieniem wszystkożerców, jednak nie przetrawionym. Zapewnianie resztek z naszych posiłków w niewielkiej ilości nie powinno zaszkodzić, a może pomóc w uzupełnieniu diety. Jako górny limit resztek dla psów, zalecam jedną trzecią diety, dla kotów mniej. Rozdrabnianie resztek, zarówno surowych jak i gotowanych w malakserze, pomoże podnieść ich strawność.

Czego unikać
• Nadmierna ilość mięsa bez kości - brak zbilansowania.
• Nadmierna ilość warzyw - brak zbilansowania.
• Małe kawałki kości - mogą być połykane w całości i blokować się w układzie pokarmowym.
• Gotowane kości - mogą blokować się w układzie pokarmowym.
• Dodatki mineralne i witaminowe - powodują brak równowagi w organizmie.
• Przetworzone jedzenie - prowadzi do chorób jamy ustnej i innych.
• Nadmierna ilość produktów bogatych w skrobię - powoduje wzdęcia.
• Cebula, czosnek i czekolada - trujące dla zwierząt.
• Winogrona, rodzynki, sułtanki, porzeczki - trujące dla zwierząt.
• Pestki owoców i kolby kukurydzy - mogą blokować się w układzie pokarmowym.
• Mleko - może powodować biegunkę. Zwierzęta lubią pić mleko bez względu na pragnienie, co może być przyczyną otyłości. Osad z mleka przylega do zębów i dziąseł.

Zwróć szczególną uwagę
• Starsze psy i koty uzależnione od karm przemysłowych mogą początkowo mieć problemy ze zmianą diety na naturalną.
• Zwierzęta z nieprawidłowym zgryzem i chorobami jamy ustnej mogą mieć kłopot z naturalną dietą.
• Zapewnij różnorodność. Każdy składnik odżywczy w nadmiarze może zaszkodzić.
• Wątroba jest doskonałym składnikiem pokarmowym, jednak nie powinna być podawana częściej niż raz w tygodniu.
• Inne podroby, jak na przykład żołądki, nie powinny przekraczać 50 procent diety.
• Całe ryby są wyśmienitym źródłem pożywienia dla drapieżników, jednak unikaj podawania jednego gatunku przez dłuższy czas. Niektóry ryby (np. karp) zawierają enzym (tiaminazę) niszczący witaminę B1 (tiaminę).
• Nie chodzi o to aby twój pies był najgrubszy w okolicy, ani też najszczuplejszy. Karm zwierzęta tak, aby całe życie cieszyły się dobrym zdrowiem. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie.

Inne wskazówki
Udomowione psy i koty są drapieżnikami. Zapewnienie im diety odpowiedniej dla drapieżników stanowi najbardziej istotny wkład w ich dobrostan.

Nawiąż kontakt z godnym zaufania dostawcą żywności.

Kupuj jedzenie w dużych ilościach aby uniknąć braków.

Pakuj porcje dzienne osobno dla ułatwienia karmienia.

Chłodnia, a najlepiej zamrażarka jest niezbędna.

Surowe ‘mięsne kości’ mogą być podawane zamrożone, jak lody. Niektóre zwierzęta chętnie zjedzą je zamrożone, inne będą wolały poczekać na ich rozmrożenie.

Małe tusze, jak np. szczurze, mysie i małych ptaków, mogą być zamrażane wraz z wnętrznościami. Większe tusze powinny być oczyszczone przed zamrożeniem.

Pilnuj aby zwierzęta nie walczyły o jedzenie.

Chroń dzieci, pilnując aby nie przeszkadzały jedzącym zwierzętom.

Miski będą zbędne - pokarm będzie ciągany po podłodze - dlatego zaleca się karmić na zewnątrz lub na łatwo zmywalnej podłodze.

Fretki to małe drapieżniki, które mogą być karmione tak samo jak koty.

Rozszerzony opis wymagań dietetycznych, w tym również potencjalnych zagrożeń, można znaleźć w książkach: „’Mięsne kości’ - wspieraj zdrowie” oraz „Zdziałaj cuda: Karm swego psa ‘mięsnymi kośćmi’”.

Po więcej informacji, przydatne linki i RMB newsletter odwiedź (wszystko w jęz. angielskim):
http://www.rawmeatybones.com

WAŻNE: Należy pamiętać, że poszczególne zwierzęta i okoliczności mogą się różnić. Omówienie szczególnych potrzeb twojego pupila z twoim lekarzem weterynarii może być konieczne.

Ten przewodnik może być dowolnie kopiowany i rozpowszechniany.


Źródło:
Tekst pochodzi z www.rawmeatybones.com
autor: Tom Lonsdale
tłumaczenie: Manasalu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne