BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mieszanka z easy B.a.r.F.
Autor Wiadomość
Agnes 

Dołączyła: 23 Sie 2012
Posty: 18
Wysłany: 2013-06-06, 14:59   Mieszanka z easy B.a.r.F.

Witam.

Jestem bardzo początkująca w tym temacie ale chciałabym zrobić pierwszą prostą mieszankę z Easy Barf według tego przepisu:

Przepis z preparatem easy B.a.r.F
1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc)
50 g wątroby (max.)
10 g easy B.a.r.F.
5 g mączki ze skorupek lub 10 g cytrynianu wapnia
1 g tauryny
2 g soli
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody


Chciałabym zrobić tą mieszankę z wołowiną. Z tego co wyczytałam to powinna być tłusta. Czy wątróbka może być drobiowa? I serca drobiowe?

Z suplementów posiadam narazie tylko easy barf, sól himalajską, mączkę ze skorupek i taurynę więc chyba nic innego nie wymyślę.
Jeżeli macie dla mnie jakieś rady to będę bardzo wdzięczna bo troszkę się tu pogubiłam :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-06, 16:59   

a masz kalkulator? Jak nie, to go zdobądź, on ułatwia liczenie
proponuję nie wołowinę może udziec indyczy a jak chcesz jednak wołowinę to gulasz
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-06, 17:39   

A czemu nie woła?
Moje Maluchy na początku na indyka nawet spojrzeć nie chciały :roll: Z czasem się nauczyły jak dostawały kości do zabawy do poobgryzania, to się przyzwyczaiły do smaku i wcinają już od dłuższego czasu.
Gulaszowe jak najbardziej, chociaż może być i jakiś konkretny kawałek tłustszej wołowiny...
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-06-06, 17:46   

Wątroba i serca mogą być z kurczaka lub indyka. To, co jest pod ręką.

Kilka rad na wstępie:
1. Mączkę ze skorupek dodaj na końcu lub wymieszaj z mięsem w kawałkach i mielonym.
2. Jako że mamy okres wymiany futra, może dodaj jakieś papki warzywne lub świeżo mielone siemię lniane. Nie ma na to reguły, ale ja daję 10g siemienia na 1kg mieszanki lub 20g warzyw na 1kg mieszanki.
3. Ważna uwaga: 1kg mieszanki to nie to samo, co 1kg mięsa/podrobów ;-)
4. Na początek lepiej nie przekraczać ilości 1kg przygotowywanej mieszanki na raz. Jeżeli koty nie jadły przedtem surowizny, mogą jej nie zaakceptować.
5. Na razie (z tym przepisem) daruj sobie żółtka jajek, ale możesz spróbować dać na próbę jedno żółtko.
6.

Proponuję zmodyfikować nieco ten przepis:
daj 2g, zamiast 1g tauryny
daj 25g wątroby, jeżeli będzie to wątroba z kurczaka
daj 6g mączki ze skorupek
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2013-06-06, 18:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-06, 17:50   

możesz woła użyć - ja kupuję takie, co w kalku jest i można bez problemu wpisać.

W naturze koty polują i jedzą ptaki, a drób to ptaki, także ja swoim robię głównie drobiowe mieszanki (trochę dodaję wołowinki) indyk, kaczka, skrzydła kurczaka z wolnego wybiegu. Moje wolą drób, wołowinka nie za bardzo :mrgreen:
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2013-06-06, 17:54   

Ja stosuję głównie wołowine, jagnięcinę i itp... bo mój kot nienawidzi drobiu, jedynie podroby są znośne. Z wołowiny stosuję najczęściej łaty wydają mi się być odpowiednio tłuste. :mrgreen:
_________________
 
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-06, 17:56   

Tak, w naturze polują i jedzą ptaszki, ale nie kurczaki nafaszerowane antybiotykami i sterydami, czy indyki, ktore ważą sporo więcej od nich ;-)
Zresztą coś mi gdzieś kołacze, że gdzieś tu czytałam, że mięso czerwone składem bardziej przypomina mięso ofiar kotów polujących...
Najważniejsze jest zróżnicowanie gatunków mięs. Im więcej tym lepiej, bo każde mięso jest nieco inne.
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Agnes 

Dołączyła: 23 Sie 2012
Posty: 18
Wysłany: 2013-06-06, 19:32   

Dziekuję za wszystkie rady :)
Chcę zacząć od wołowiny bo to mięso Flipper lubi najbardziej. Z Taccusiem będzie problem jeśli chodzi o surowe mięso więc wole zacząć od mięsa, które chociaż Flipper będzie zajadał. Zaraz postaram się "zdobyć" kalkulator a jutro wybiorę się na zakupy.
Dodam siemienia bo ten smak już znają (zawsze dosypywałam im do suchej troszkę). Warzywek raczej nie tkną :/ - przynajmniej jeszcze nie teraz ;)
Z żółtkiem to sama nie wiem. Kiedyś dałam im żółtko i Tacco zwymiotował. Zdarzyło się to chyba 2-3 razy więc więcej nie próbowałam. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało :/
A co do zróżnicowania mięs to lepiej byłoby żebym np zamiast 1 kg wołowiny zrobiła mieszankę z przykładowo 700 gram woła i 300 gram kurczaka?

Pewnie jutro zabiorę się za robienie mieszanki więc może jeszcze Was troszeczkę pomęczę jakimiś pytaniami :)

Dzięki wielkie :kwiatek:
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-06-06, 19:46   

Mój kot też po żółtku surowym źle się czuje - nie chce jeść nawet 2 dni. Tak samo jest i po kurzym (takie ze wsi) i po przepiórczym. Dałam mu niedawno gotowane (bo wykazywał zainteresowanie jak ja jadłam) - i było dobrze :-) Niestety pewnie gotowane nie ma tych wartości co surowe. :niewiem:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-06-06, 21:42   

Agnes :kwiatek:
Pamiętaj siemię jako balast do mieszanek dajemy zawsze świeżo drobno zmielone i rozmieszane z troszką gorącej wody :-) Żółtko można zacząć wprowadzać stopniowo np. pół na 1kg mięsa i oczywiście można mięsa mieszać :-D
Powodzenia
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-06-06, 22:22   

A ja Ci radzę nie dawać żółtka do pierwszej mieszanki skoro były takie sensacje. Jeśli masz dwa koty spróbuj dać im oddzielnie żółtko (po pół na kota dwa razy w tygodniu lub jeszcze lepiej po 1/4 żółtka (ok. 4gr.) co drugi dzień na deserek, aby się przyzwyczaiły do smaku) i zobaczysz czy tym razem nie zwymiotują, czy w ogóle lubią. Możesz te żółtka wliczyć do bilansu mieszanki.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-07, 07:21   

Panterowo napisał/a:
Tak, w naturze polują i jedzą ptaszki, ale nie kurczaki nafaszerowane antybiotykami i sterydami,

ja kupuję kurczaki z wolnego wybiegu (pisałam o skrzydełkach kurcząt z wolnego wybiegu).

W naturze koty jedzą również owady ale my im jakoś ich nie podajemy :mrgreen:
 
 
Agnes 

Dołączyła: 23 Sie 2012
Posty: 18
Wysłany: 2013-06-07, 07:35   

Będę musiała je jakoś zachęcić do jedzenia drobiu... Może skuszą się na prawdziwą wiejską kaczuchę bo czasami udaje mi się taką zdobyć ;) Ale póki co pozostaje wół ( i to też tylko 1 kot je).

A z tym żółtkiem to spróbuje im podać troszkę żółtka osobno i zobaczymy :)

A jeszcze pytanie, o to siemie lniane. Kiedyś zmieliłam go troszkę więcej i zamknęłam w słoiczku ale z tego co czytam to powinno być świeżo zmielone. Czy ono tak szybko traci swoje właściwości ?
 
 
SuperStado 


Barfuje od: maj 2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 30 Maj 2013
Posty: 79
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2013-06-07, 11:31   

W aptekach i innych sklepach sprzedają mielone siemię, więc na pewno ma po zmieleniu jakiś czas przydatności. Jednak z tego co pamiętam bardzo szybko się utlenia, traci właściwości i zaczyna jełczeć. Starego koty pewnie nie będą chciały jeść, a nawet jeśli zjedzą to nie skorzystają tak jak ze świeżo mielonego. Nie popadajmy jednak w paranoję, jak masz zmielone wcześniej to wykorzystaj ;)
_________________
 
 
 
Agnes 

Dołączyła: 23 Sie 2012
Posty: 18
Wysłany: 2013-06-07, 11:39   

Ok, dziękuje :)

Mam już kalkulator i z nim walczę... ;)
Mam pytanie. W kalkulatorze nie wpisujemy ilości dodawanych suplementów czy ja nie widzę takiej opcji? Przepraszam za takie pewnie banalne pytania ale jestem całkiem zielona i chciałabym wiedzieć czy wszystko robię dobrze. Znalazłam na forum link do instrukcji obsługi kalkulatora, jednak link nie działa :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne