BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Whole Prey dla psów - dyskusja
Autor Wiadomość
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-08, 23:05   

Ja się bardzo cieszę, że rozwija się dyskusja.
Sama też nie wiem wszystkiego i cały czas się uczę. Czasem same pytania popychają do poczytania, pomyślenia i wyjaśnienia, czesto samemu sobie, dlaczego tak a nie inaczej
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-06-09, 12:21   

A po jakim czasie od wprowadzenia diety powinnam zrobić badania czy niczego nie brakuje, tak aby były miarodajne?
Jak często podawać olej z łososia?

P.S. Ja będę miała dużo pytań i wątpliwości.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-09, 12:58   

Badania? Przynajmniej po kilku miesiącach, może po roku. Wtedy masz pewność, że są już "surowe" jeśli można tak powiedzieć :mrgreen:
Olej z łososia - spotkałam się z wyliczeniami 75mg oleju na 1kg masy ciała psa dziennie. Ale nie musi być podawany codziennie. Może być w wyliczeniu kilkudniowym na przykład. Poczytaj sobie też tematy o oleju z łososia (w dziale suplementów).

Pytania i wątpliwości miej. Im więcej tym lepiej :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-06-11, 07:28   

I kolejne moje pytanie. W wersji Frankenprey (podoba mi się to określenie) dziennie powinnam podawać wszytko co się z w zwierzy zajduje w odpowiednich proporcjach, czy mogę jednego dnia dać serdzucha z płucami, nastepnego żołądek, kolejnego wątrobę, etc.?
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-11, 09:49   

STanowczo nie musisz bilansować ani poszczególnych posiłków, ani nawet dawek dobowych. Dzikie psowate polujące w stadach nigdy przecież nie zjadają na raz całego jelenia. Muszą się podzielić z całą resztą. Często stadu taki jeleń starcza na kilka dni. Ofiarę w całości zje tylko wtedy gdy akurat znajdzie - czy upoluje samodzielnie czy też znajdzie truchło
Ja osobiście bilansuję w okresie 4 tygodni (bo tak często mam główną dostawę) - to znaczy raz na te 4 tyg przygotowuję sobię odpowiednie ilości poszczególnych składników a potem karmię "jak leci, czyli co jest na wierzchu w zamrażarce", oczywiscie przyglądając się jednocześnie kupom i temu aby nie podawać w krótkich odstępach za dużo kośc, zeby się psina nie zatkała.
Pamiętaj, że podroby rozluźniają, czasem bardzo, kupsko. Warto je podawać razem z elementami kostnymi
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-06-11, 17:13   

Mała poprawka dotycząca oleju z łososia. W dyskusji w innym wątku powstały pewne wnioski
22mg kwasów na 1kg masy ciała psa. Co w zalezności od oleju będzie oznaczać różną ilość samego oleju. Najlepiej stosować się do zaleceń na opakowaniu - po przeliczeniu wyszły nam bardzo prawidłowe :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Viktoria 

Barfuje od: 07.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Maj 2013
Posty: 68
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-03-20, 16:05   

Jako, że okazało się że mój pies jest najprawdopodobniej uczulony na wołowinę zaczęłam szukać źródeł mięsa z małych zwierząt (ptaki, króliki), a to spowodowało moje zainteresowanie whole prey. I mam takie dylematy póki co, po pierwsze ilość wątroby - przy BARFie podawałam baaardzo małe jej ilości, natomiast przy whole prey'u byłoby jej znacznie więcej. Jeśli wierzyć w to, że witaminy pochodzące z naturalnych produktów wydalają się bezproblemowo, to w porządku... Po drugie ilość kości przy skarmianiu małych zwierząt - proporcje zakładają 80% mięsa 10% podrobów i 10% kości, a w takiej kaczce np odnosze wrażenie że aż tyle mięsa nie ma, taki wylatany kościsty ptak :)
I w ogóle czy dobrze rozumiem założenie whole prey - jak sama nazwa wskazuje jest to podanie całej ofiary, co nie jest problemem jak się ma dużego psa i dostęp do królików, kaczek itp, ale jak chcemy podać większe zwierze z założeniami whole prey to wtedy robimy to z proporcji 1:1:8 (kosc,podroby,mieso)? I to jest tzw frankenprey - kupujemy kawałek mięsa, troche kości i podrobów żeby proporcjonalnie się zgadzało - ale to mi już podchodzi pod BARF... może zabrzmi to dla Was banalnie, ale czytam i czytam a dalej tego nie ogarniam tak jak bym chciała... :oops:
No bo rozumiem, że oprócz podawania ptactwa, królików, zajęcy jest konieczność podawania czegoś bardziej tłustego, z większego zwierza od czasu do czasu?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-03-20, 16:25   

Wg mnie proporcje 80/10/10 nie są prawidłowe i nie odzwierciedlają składu ofiary. Te proporcje w modelu "zachodnim" wynikają z tego, że dla nich wszystko co nie jest organem ściśle wydzielniczym jest traktowane jako mięso. To wg mnie może prowadzić do duzych nieporozumien bo np płuca wg tego też są tarktowane jako mięso!!! Już spotkałam się z osobą, która chciała traktować płuca jako podstawę diety bo tanie a przecież to "mięso"
|Whole prey wcale od barfa tak daleko nie odbiega. A przynajmniej nie od takiego barfa jaki my promujemy tutaj. Oryginalny "barf" jest sporo inny.
Generalnie masz albo whole(lub franken) prey z nastawieniem na zwierzynę dziką i jak najwieksze urozmaicenie albo opcję "sklepowego mięsa", gdzie musisz się posilkować ciut suplami
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Viktoria 

Barfuje od: 07.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Maj 2013
Posty: 68
Skąd: Bytom
Wysłany: 2014-03-20, 18:30   

ciocia_młotek, czy gdzieś na forum jest jakiś opis whole prey napisany przez Ciebie? Tak zrozumiałam z Twoich poprzednich postów w tym temacie, a nie znalazłam takiego wątku.
Czyli w zasadzie podstawową różnicą jest to że stawia się na mięso dzikich zwierząt i odchodzi zupełnie od warzyw i owoców... w takim razie ja naszego przypadku chyba szufladkować nie będę, bo pies chętnie zjada owoce i niektore warzywa, więc dostaje ( chociaż też nie tak często jak zakłada model BARF), ale jeśli uda mi się pozyskać zwierzęta całe to będzie je w takiej formie zjadał, a poza tym będę dalej trzymała się tego co do tej pory, z wykluczeniem wołowiny, i dodatkowo wspomagała suplami tyle ile będzie potrzeba. Czyli jak sobie bilansuje mięso, podroby itd to wpisze je w Kalkulator i dołoże suple, a zwierzęta całe będę podawała bez wliczania w kalkulator... - czy tak będzie w porządku? :)
Bardzo ciekawy sklep znalazłam nawiasem mówiąc z dziczyzną właśnie i mam zamiar coś z niego wykombinować, może kogoś zainteresuje: http://www.dziczyzna.opole.pl/dziczyzna.html
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-03-20, 19:07   

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1798

owoce i warzywa jako dodatek wcale nie sa wykluczone. Po prostu nie podaje się ich jako stały element diety.
Stawia się na diczyznę i wypasane ale wiadomo, że nie każdy będzie miał taką możliwość. Wtedy wchodzą suple. Tak samo jeśli ciężko jest zdobyć niektóre podroby itd - coś je musi zastąpić
Zwierzęta podawane całe - nie nie musisz wrzucać w kalkulator ale trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie bo femówki też nie będą miały takiego składu jak potrzeba :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
miska11 


Barfuje od: 15.01.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Sty 2014
Posty: 51
Skąd: Pyrlandia
Wysłany: 2014-06-25, 09:41   

Czy psom w tym modelu karmienia podaje się całe zwierzę (gdy mowa na przykład o króliku), czy tuszkę oskórowaną?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-25, 11:46   

Nie wiem jak z psami, ale ja wszystko podaję z sierścią czy piórami. Króliki też tak będę podawać. Ale już uciekam, bo zauważyłam, że został dla mnie wydzielony osobny temat :mrgreen:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-06-25, 20:02   

Odpowiedź jest prosta. Taka sama jak odpowiedź na pytanie czy w naturze pies by sobie skorowal.
Ja sama jedynie ptaków z piórami nie daje ale to tylko dlatego, że moje psy piórami gardła i tylko śmietnik robią
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-07-31, 16:44   

Mówimy tu całych zwierzętach tzn. z głowami?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-31, 17:36   

Całych, ze wszystkim. Jak popatrzysz w naturę to małe zwierzęta są zjadane calutkie, ewentualnie trochę skóry zostanie. Większe zwierzęta - zostaje większość szkieletu (wyczyszczonego) i zawartość żołądka i jelita (ewentualnie cały żołądek jest zostawiany jeśli okres jest bogaaty w zwierzynę)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne