BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla kociąt. Jak żywić maluchy?
Autor Wiadomość
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-11-02, 16:03   BARF dla kociąt. Jak żywić maluchy?

Cały czas głowię się jak oszacować porcje dla maluchów.
Pomna doświadczeń z nażeractwa i problemów z tym związanych, obawiam się zaufać i dać do oporu.
Na jednej ze stron znalazłam taki zapis dot. żywienia PSÓW barfem.

a/ Wiek – od 6 m-cy – minimum 1 dzień przerwy na 24 h tygodniowo (tylko woda).

2-6 m-cy – 10% wagi / 3 razy dziennie (do 3 m-cy).
Po 3 m-cu – 2 razy dziennie
6 m-cy – 1 rok – 5% wagi, 1 posiłek dziennie
1 rok - - 1 posiłek dziennie; 2-3 % wagi

b/Na naszym forum w dziale dla psów taki zapis:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=330

Cokolwiek bym nie przyjęła, dziwnie mi to wygląda.
Dla punktu a/
Jeśli 1,5 kg kociak ma dostać 150 gr x3 posiłki dziennie, to ja nie wiem gdzie to można pomieścić. Bo pojemność żołądka takiego gargamela u mnie to 80 gr na jedno posiedzenie.
Większa ilość grozi cofką lub opróżnieniem szybkim z drugiego końca. :twisted:

Dla punktu b/ dla psów załóżmy dużych i ruchliwych (mam MCO) - to
dla 3 kg kota wychodzi mi 150 gr. A moje jedzą minimum 300 gr i krzyczą, że MAŁO!!!


Co z kotami? Można te "psie" zapisy zaadoptować dla kotów?
Może ktoś ma jakieś dane?

J.
Ostatnio zmieniony przez Sihaya 2013-04-10, 22:39, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-11-02, 17:04   Re: JAKA porcja na kg kota

Ja się pogubiłam - piszesz o zapiskach dot. psiego barfa i pytasz o kociaki :-?

Aldaker napisał/a:
Dla punktu a/
Jeśli 1,5 kg kociak ma dostać 150 gr x3 posiłki dziennie, to ja nie wiem gdzie to można pomieścić.

Skąd ten pomysł? :shock: W przypadku kociaków, wychodzi średnio ok. 35 gr. mięsa na kilogram wagi ciała (jeśli się nie mylę) i z tego co wiem jest to ilość dziennie, a nie na posiłek, przy czym raczej nie powinno się kociakom ograniczać jedzenia.

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2016-09-11, 11:39 ]
UWAGA!
To jest błędna informacja. Nie istnieje żadna norma 35g mięsa na 1 kg wagi ciała dla kociąt. Proszę nie powielać tego błędnego zalecenia i przeczytać cały wątek!
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-11-02, 17:33   

Ano piszę na PODSTAWIE psów, ale PYTAM O KOTY :-) .
Pytam, bo dla kotów rozpisek żadnych niet.
A gadanie, że 25 czy 35 gr na 1 kg masy ciała dla kociaka, można o kant rozłożyć.
Kto miał kociaki ten wie :mrgreen:
Maluchy jedzą dużo więcej i NIE OGRANICZAĆ - jest z lekka nieprecyzyjnym określeniem.
Kiedy funkcjonowaliśmy wg zasady "nie ograniczać" - miałam przypadek żarłoctwa, gdzie otarliśmy się o prawie skręt jelit, stąd moje pytanie.
No i w sumie to "nie ograniczać" takim mądrym stwierdzeniem nie jest.
Matka kocia raz przyniesie, raz nie przyniesie żarło. My swoim dzieciom tez nie dajemy do oporu tylko dlatego, że chcą...
Rodzi się więc pytanie ILE?

Skoro dla psów są opracowane jakieś normy liczyłam, że i dla kociąt :mrgreen:

Jak pisałam w poście wyżej. Moje ok. 3 kg kociaki - jedzą 300 gr. na dobę.
I CHCIAŁYBY więcej. To jakie 25 g czy nawet 35 gr na 1 kg kota???? :lol:


J.
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-11-02, 20:01   

Wiesz co, no faktycznie nie do końca Cię zrozumiałam.
Po pierwsze ja bym jednak nie porównywała psów z kotami, bo to jednak trochę inny rodzaj drapieżnika.
Po drugie ja mam kociaka i wiem, że to wcale nie całkiem o ten kant te 35 gr mięsa na kilogram kociaka. Po prostu jest to dawka uśredniona i finalnie zależy to od wielu czynników. Ależ nie ograniczać jest określeniem jak najbardziej precyzyjnym i oznacza dawać kociakom tyle ile zjedzą :-P A tak na serio wątek o głodomorach już był, zerknij:

http://www.barfnyswiat.or...icza%E6&start=0
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-11-02, 21:24   

Bez wątpienia kot i pies się różnią.
Ale... POJEMNOŚĆ żołądka w stosunku do masy ciała (wyrażona w procentach) - u obu powinna być zbliżona.
Zapotrzebowanie - owszem, może być inne.

Masz kociaka sztuk raz. Ja mam ich więcej i mam przekrój możliwości.
I doświadczenia. Gdzie ratowałam życie, bo ogranicznika nie było i dzieciak się przeżarł, tak że umierał.

Uśrednienia być mogą, ale różnica w dawce dobowej dla kota 3 kg, gdzie
wg zalecenia przypada 105 gr, a w realu wychodzi mi 300 g (bez pewności, czy dzieciak najedzony).
To TRZYKROTNIE więcej. Trochę za dużo, jak na uśrednienie.

Wątek o głodomorach znam. I nic mi konkretnego nie wniósł.

Skoro są zapisy o psach - z wyliczaniem wieku i podziałem na szybko rosnące rasy.
Szukam podobnego schematu dla kotów.



J.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-02, 23:34   

Aldaker, na teraz, na szybko jedyna podpowiedź jaką mogę zamieścić to zapotrzebowanie rosnących kociąt na energię (na podstawie "Small Animal Clinical Nutrition").

Myślę, że to już będzie dużo, bo:
- w Kalkulatorze, w komórce G5 masz podaną energię dostarczaną przez całą porcję mieszanki jaką sobie wymyśliłaś - tylko trzeba podzielić na odpowiednie wagowo porcje dla kociaków,
- dodatkowo możesz zacząć korzystać z Liczydła dla kota, w którym masz wszystko dokładnie rozpisane, nie tylko na energię ale i na proporcje składników - skoro tak dobrze idzie Ci zabawa z Kalkiem, to i Liczydło opanujesz ;-) .
Dla lepszego obrazu dodam, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne dorosłego, domowego kota o przeciętnej aktywności wynosi ok. 60 kcal na 1 kg masy ciała. Zatem patrząc na tabelkę, to np. kocięta w 3. miesiącu życia powinny jeść ponad 3-krotnie więcej w przeliczeniu na kg masy ciała niż kot dorosły :mrgreen: .

Zaraz po urodzeniu maluchy potrzebują dziennie 250 kcal / kg masy ciała.

Miesiąc życia → dzienne zapotrzebowanie na energię na 1 kg wagi ciała:

1 → 240 kcal
2 → 210 kcal
3 → 200 kcal
4 → 175 kcal
5 → 145 kcal
6 → 135 kcal
7 → 120 kcal
8 → 110 kcal
9 → 100 kcal
10 → 95 kcal
11 → 90 kcal
12 → 85 kcal

Nie obliczamy porcji dla kociąt na podstawie ich wagi oraz wagi mięsa. Maluchy muszą dostać prawidłowo zbilansowany BARF w ilości odpowiadającej ich zapotrzebowaniu energetycznemu. Będę jeszcze coś więcej pisać w temacie, ale na dziś "tylko" tyle ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-11-03, 07:02   

Ooo... to już jest coś.
Dziękuję dagnes :kwiatek: .
I czekam na "jeszcze".

A teraz.... JEMY!!!
Zaraz lemingi wleją się do kuchni :hair: .

J.
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-11-03, 08:21   

Się podepnę jeśli można :)
U mnie wyszło ostatnio 3836 g mieszanki o 5099 kcal. Czyli na 1 g wychodzi 1,329 kcal.
Młody waży 3300g czyli dostaje mieszanki około 130g dziennie. Co daje 172,77kcal dzienie. A ma 10 miesiecy i wg rozpiski powinien dostać 95 kcalx3,3=313,5 kcal.
Dodam, ze jest ciągle głodny i wyjada starszakowi z miski (musimy go izolować w trakcie jedzenia). Pytanie: ograniczać czy jednak nie ? Dodam, że dolne sutki są tak zatłuszczone, że powoli zaczynają mu zwisać (takie dwa woreczki otłuszczone).

Przeliczając wg kcal:
starszak 85kcal dziennie/1 kg czyli powinien dostawać 85x4,3=365,5 kcal
młodszak 95 kcal czyli 95x3,3=313,5kcal
starszak: 365,5 kcal :1,329 kcal (wyszło z mieszanki)=275,02 g dziennie ???
młodszak: 313,5 kcal dziennie :1,329 kcal= 235,89 g mieszanki dziennie ???
Jej, co ja źle liczę ??
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-03, 12:42   

Mirelo, twoje 10-12 miesięczne maluchy już nie są takimi całkiem maluchami i w tym wieku można zacząć zwracać uwagę na ich faktyczne zapotrzebowanie pod kątem ich aktywności. Jeśli nadal są hiperaktywne, tak jak w wieku np. 3-4 miesięcy, to powyższe normy energetyczne powinny być zachowane, choć oczywiście zawsze należy zwracać uwagę na indywidualne uwarunkowania konkretnego kota. Jeśli na zalecanych porcjach energetycznych tyje, to trzeba zredukować ilość dostarczanej przez pożywienie enrgii.

Twoje obliczenia są prawidłowe, jedynie mogę sądzić po kaloryczności mieszanki, że nie zawiera zbyt dużo tłuszczu. Mieszanki dla kociąt powinny być bogatsze w tłuszcz niż dla kotów dorosłych. Zawartość tłuszczu w mieszance dla maluchów w okolicach 35% suchej masy to norma. Być może wskazane byłoby zredukowanie ilości warzyw na korzyść tłuszczu, a jeśli koty koniecznie potrzebują błonnika w diecie (co nie jest obowiązkowe), możesz zastąpić warzywa np. plantago psyllium, plantago ovata lub (lepiej) świeżo zmielonym siemieniem lnianym. Wówczas ograniczysz tworzenie się tkanki tłuszczowej u nich ze spożytych węglowodanów, a jednocześnie zapewnisz dostarczenie dużej ilości energii.

Skoro "młody" jest wciąż głodny, to sugeruje, że dostaje za mało. Potwierdza to ilośc jaką mu dajesz w zestawieniu z zaleceniami. Może okazać się, że zwiększenie ilości i energetyczności pokarmu spowoduje też zwiększenie jego aktywności fizycznej. Koty, które otrzymują za mało pożywienia redukują swoją aktywność w celu zaoszczędzenia cennej energii.

Dodam jeszcze, dla wszystkich, że mieszanki dla kociąt powinny być tym tłustsze im młodsze są kocięta. W miarę dorastania należy sukcesywnie dostosowywać je do norm obowiązujących dla dorosłych kotów.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-11-08, 10:50   

Jak sobie tak już gaworzymy ... to zrozumiałam że moja mieszanka raczej jest mało energetyczna. Wystarczy dodać tłuszczu ? Czyli ta energetyczność powinna u mnie raczej wyższa. Tzn jaka powinna być ? Czy uzyskam to poprzez dodanie tłuszczu tylko ?
Czy kaloryczność wpływa też na "ruch" kociastych ? Od czasu jak dostają barfa są ... jest ich wszedzie pełno. ADHA kocie włącza się cześciej. Dla mnie super, fajowe sa takie kociaki.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-09, 10:15   

Na podniesienie energetyczności wpływa oczywiście dodanie tłuszczu.
Mieszanki dla kociąt powinny oscylować wokół 5 kcal/1g suchej masy pokarmu, mogą nawet sięgać 5,5 kcal/1g suchej masy.

Kaloryczność posiłków (o ile jest optymalnie dobrana do potrzeb) powoduje wzmożoną aktywność kotów, to jasne. Przy BARFie dodatkowe, bardzo istotne, znaczenie ma także to, że oprócz energii, pożywienie dostarcza wszystkich potrzebnych organizmowu substancji w najlepiej przyswajalnej formie. Dlatego koty funkcjonują lepiej, lepiej się czują i mają więcej energii, nawet jeśli nominalnie pożywienie nie dostarcza więcej kalorii.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-11-09, 13:58   

Super, tylko że jak zwiększam ilość tłuszczu (łój wołowy) to leci mi na dół białko (brakuje conajmniej 3%) i zaraz mi wyskakuje zbyt duża ilość tłuszczy. Czy mam na to wobec tego przymknąć oko ?
A Ty podawałaś dane dot. suchej mieszanki ? Bo ja podaję chyba morkej (tak chyba w kalkulatorze chatulowym jest). Jak odejmę od tego wodę to dostaję wynik niecałe 6000 kcal w 3000g.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-10, 14:33   

Tak, możesz na to przymknąć oko. Dla szalejących kociąt mieszanki mogą być nieco tłustsze, zresztą to samo dotyczy bardzo aktywnych dorosłych kotów, np. wychodzących. Hebe planuje wypuścić wesję Kalkulatora z opcją dla kociąt, tylko nie wiem czy uda się to zrobić już teraz w najbliższej 1.1. Ja na pewno chciałabym w najbliższej wersji rozszerzyć zakresy tolerancji dla tłuszczu (w górę) i dla białka (w dół), gdyż te, które są nie odpowiadają zapotrzebowaniom wszystkich kotów. W tej chwili bardziej trzeba by polegać na wskazaniach Liczydła, znając potrzeby własnych futer.

Tą kaloryczność mieszanki podawałam w suchej masie, gdyż właśnie tak zawsze podawana jest w źródłach naukowych (inaczej nie można by odnosić tego do suchych karm).

Musisz przeliczyć wszystko na suchą masę:
- liczysz % suchej masy w mieszance czyli 100% minus wartość z komórki F8 Kalkulatora,
- wartość z komórki G4 mnożysz przez % suchej masy, który policzyłaś i wychodzi Ci ile w gramach masz suchej masy,
- ilość kcal w mieszance czyli wartość z komórki G5 dzielisz przez powyższą suchą masę w gramach i wychodzi Ci ilość kcal na 1g suchej masy mieszanki.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
mirela 


Barfuje od: 09-2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 144
Skąd: śląsk
Wysłany: 2011-11-19, 09:24   

Następna mieszanka chociaż przekraczała ilość tłuszczu a miała zmniejszoną ilość białka nadal wychodzi mi niskokaloryczna. Wyszło mi 1,39 kcal na 1 g. Białka było 53 % a tłuszczu 35% Zrezygnowałam całkowicie z węglowodanów (to małe złodzziejaszki i niejednokrotnie uda mi się upolować resztki naszego jedzenia, nawet zwykłymi ziemniakami nie gardzą). Porcje dostają po około 200g dziennie na głowę. Zobaczę czy się będą domagać więcej i jak z ich wagą. Bo na razie albo nieco poszło do góry albo stoi. Boję się, ze teraz przy zwiększonej porcji pójdzie do górym.
Mam prośbę czy możesz mi pomóc stworzyć przepis na karmę wartosciowszą ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-11-20, 21:56   

Mirelo, wygląda na to, że liczysz energię w mokrej masie mieszanki.

Wg. moich wyliczeń twoja mieszanka, o parametrach które podałaś, ma kaloryczność w okolicach 5,2 kcal na 1g suchej masy mieszanki, więc jak dla kociąt bardzo dobrze :-D .
Twoja mieszanka ma idealne parametry i nie musisz niczego zmieniać.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne