BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rottkowy a'la jadłospis
Autor Wiadomość
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-07-11, 09:32   Rottkowy a'la jadłospis

Z obliczeń wyszło mi, że na 40 kg psa na 10 dni potrzebuję:
- 3,2 kg mięsa bez kości,
- 1 kg kości,
- 1 kg podrobów,
- 1,3 kg żołądków,
- 1,2 kg warzyw,
- 0,4 kg owoców.
Do tej pory podstawą była wołowina (dla mnie najłatwiej dostępna) oraz gęś, kaczka, indyk, królik (pod warunkiem, że lekko się ześmierdnie, bo inaczej nie ruszy). Z warzyw i owoców: wiśnie, truskawki, poziomki, jabłka, gruszki, banan, cukinia, sałata, burak.

Te wszystkie rzeczy w proporcjach wyżej podanych dzieliłam i wsadzałam do zamrażarki. Jadłospis dzienny nie był szczegółowo wyliczony czy ułożony. To, co się złapało było rozmrażane i podawane. Dawka dzienna też wyliczana nie była, jak mi się z miecha urąbało taki kawał był. Jednego dnia dostawała więcej drugiego mniej. Suka jak nie jest głodna to po prostu nie je.
Czasami zdarzy się mysz czy wróbel ukradziony kotu, jajka bażantów ze spenetrowanych przez nią gniazd.
Niestety zaczęła się drapać, więc poradzono mi żeby na chwilę odstawiła wołowinę. Przez najbliższe 30 dni do żarcia będzie: baranina, jagnięcina, odrobina zdobycznej koniny, indyk, gęś, królik a jak mi sie uda pozałatwiać tak jakbym chciała w skupie dziczyzny to sarna i jeleń.
W dalszym ciągu nie mam zamiaru wyliczać dziennej dawki.
Suka świeżego miesa nie ruszy. Musi przynajmniej z dzień czy nawet dwa po rozmrożeniu poleżeć.

Czy to jest dobry sposób karmienia? Czy powinnam coś do niego dodać a z czegoś zrezygnować?
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-11, 09:55   

Wygląda ok.
Co do drapania, nie biegłabym za szybko w kierunku alergii pokarmowej. To wcale nie jest częsta przypadłość. Ja bym prędzej skłaniała się do np zbyt małej ilości tłuszczu lub jakiegoś zaburzenia proporcji kwasów omega. Na twoim miejscu zaczęłabym pieskowi podawać olej z łososia i ewentualnie zwiększyła nieco podaż tłuszczu (w zależności ile go jest teraz, jak tłuste mięsko podajesz)
Moim zdaniem za dużo tu też warzyw. Pies w naturze z roślin jada raczej owoce a i to sezonowo tylko. Do tego jakieś niewielkie ilości zawartości żołądka ofiary - a to są głównie trawy i zioła. Osobiście ja proorcje dla psa układam jedynie z produktów odzwierzęcych a jakieś owoce czy czasem warzywko to raczej na dokładkę :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-07-11, 10:20   

Dostaje raz w tygodniu wiejskie jakjo a codziennie łyżeczkę oleju z łososia.
O drapanie podejrzane są także: opryski na komery, opryski pól, pogryzienie przez meszki i komary, roślinność nad rzeką. Dziwnym trafem drapanie zbiegło się z pobytem nad rzeką, było nawet jednoniowe trzepanie łbem - problemy z uchem wiemy, ze są na tle alergicznym, bo są tylkow okresie wiosna-wczesne lato. Przez tydzień byłam chora i na spacer nie miał kto z nią iść, więc siedziałyśmy na ogrodzie, po tygodniu poszłysmy na spacer a z rano już trzepała łbem.

Przez 30 dni będzie bez wołowiny a następnei do niej wrócimy. Spacery będą niestety co drugi dzień i to w inne miejsce. po miesiącu zobaczymy czy coś się zmieniło.

Warzywa ograniczam w takim badź razie. Owoców ograniczyć sie nei da, bo dawane przeze mnie są tylko banany i jabłka a resztę bezczelnie sobie zrywa sama.
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-11, 10:23   

Aha, nie wspomniałaś wcześniej o tym, że drapie się po spacerach i sezonowo. To też trochę inna bajka.
A owoce jak sobie lubi podjadać to niech podjada :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-07-11, 10:39   

Wcześniej aż tak sie nie drapała. Zawsze było tylko ucho a po cieczkach tył bo zpaychała gruczoły okołoodytowe.
Teraz zaczęła drapać przednie i tylne łapy. W tym roku opryski przeciw komarom są, w zeszłym nie było a dwa lata temu nie było suki.
Ja mam nadzieję, ze to nie od wołowiny, bo to jest dla mnie łatwo dostępne mięso i stosunkowo nie drogie.
 
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-07-12, 19:01   

No i tak, wcześniej jakoś nie pomyślałam i wątpliwości naszły mnie dziś.
Warzywa mam zamiar ograniczyć tylkod o tego co suka zechce ukraść. Ale jeżeli zrezygnuje to zostaje mi miejsce w postaci 1 kg na dziesięć dni. Czy muszę go gdzieś rozłożyć czy mogę sobie tak po prostu o ten kg dawać mniej?
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-12, 20:08   

Ja jestem zdania, że wszelkie dodatki roślinne powinno się podawać PONAD ilość pokarmu, której pies potrzebuje. Czyli ten "nadliczbowy" kilogram powinien być rozłożony pomiędzy składniki pochodzenia zwierzęcego
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-07-12, 20:45   

A do czegoś dodać więcej czy pi razy oko po równo?
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-07-12, 20:54   

No wg proporcji :)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne