BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
Neith 

Dołączyła: 29 Sty 2013
Posty: 43
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-04-23, 21:06   

Przerzuciłam się na Judy's Barf, z przyśpieszonym kursem elementów niemieckiego (nawet się człowiek językowo dokształci, nie wspominając, że matematycznie :lol: ).
Byłabym wdzięczna, gdybyście rzuciły na to okiem, bo nie chciałabym popełnić więcej błędów. :hair:
Przyjęłam 20g mięsa/kg kota i 5,5kg wagi docelowej kota. W printscreenie nie ma uwzględnionej wit. E, oleju z łososia, tauryny i warzyw, bo mi nie wystarczyło pól na suplementy w kalkulatorze. Wyszło mi bardzo mało kalorii i nie wiem, jak je zwiększyć, bo zakładając 50kcal/kg kota powinnam mieć 275kcal, a mam jakieś 200 (doliczając te z oleju). Nie mogę zwiększyć tłuszczu, bo bez oleju wychodzi 32% w suchej masie, ze względu na to że kot jest spasiony i ma wysoki cholesterol (wiem, że najlepiej byłoby max 28%), z oczywistych względów nie mogę również zwiększyć białka (mam już 23g dziennie, zamiast zalecanych przez weta 20). Zaczęłam już nawet rozważać dodatek brązowego ryżu. Tak wiem, że to zbrodnia na barfie i koty nie powinny mieć zbyt wiele węglowodanów, ale te kalorie mnie przerażają.

Zaczęłam rozważać zakup spiruliny, ze względu na stan pierwiastków, których nie da rady uzupełnić bez większej ilości mięsa. Mam wątpliwości zwłaszcza przy potasie. Zamierzam też dodać, zgodnie z zaleceniem weta 50-80g natki pietruszki w ramach wypełniacza i środka moczopędnego. W tabeli nie ma też uwzględnionej tauryny, która oczywiście w przepisie się znajduje.
Jako bazę mięsną przyjęłam przepis, który wrzuciła Shana55, pieczeń wymieniłam na udka, bo mają mniej białka.

Skład przepisu (na 11,2 porcji po 150g):
Udziec z indyka bez kości 600g
Kurze serca 200g
Wątróbka z indyka 35g
Gulasz wołowy 200g
Udko kurze bez kości 200g
Tran 4g
Drożdże 3,1g
Żółtko 1 sztuka
Fortrain 23g
Mączka z alg 2,5g
Smalec z gęsi 20g
Skorupki z jajek 8,7g
Sól himalajska 1,4g
Woda 360g
Tokovit 200 1 tabletka
Woda 360g
Olej z łososia 17g
Tauryna 4g


A tu tabela ze anatomią przepisu

Odnośnie wody to na razie testuję dwa sposoby:
1. Micha z piłeczką na balkonie - Neftis okazała umiarkowane zainteresowanie, ale łapkę ze dwa razy umoczyła. Może jak się zrobi cieplej, to będzie się więcej bawić.
2. Najbliższą mieszankę zamierzam zmiksować (nie licząc kawałków mięsa do gryzienia), żeby zrobił się krem, a nie zupa, może kotom bardziej przypasuje konsystencja.

Myślałam też o zagęszczeniu mieszanki. Tylko żelatyna odpada, bo ma dużo białka. Może w takim razie agar? Z tego co się zdążyłam zorientować to jest produkowany z wodorostów i składa się w większości z polisacharydów. Jak sądzicie, nie zaszkodzi kotu?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-04-29, 22:15   

Neith,
Jakoś umknął mi wcześniej twój post. Jeżeli docelowa waga Neftis, to rzeczywiście 5,5 kg, to ten przepis z Judy's Barf może być. Jeżeli jednak powinna być niższa, to dasz za dużo supli.
Dobrze byłoby gdyby wyszło Ci ok. 40kcal/kg masy ciała Neftis/dzień. Wg Judy's Barf jest w tej chwili ciut mniej, ale wg Chatulowego kalka mniej więcej jest 40kcal (z dodaniem oleju z łososia). Musisz też na oko ocenić tłustość mięs. Czasem jak kupuję udźce z indyka ze skórą, to jak są małe, to mają cieńszą i delikatniejszą skórę, a czasem te większe mają całkiem grubą. Gulasz wołowy też gulaszowi nierówny. Można spotkać chudziutki i całkiem tłusty. Dlatego ja staram się to mieć na uwadze i nie do końca ślepo ufać kalkowi z tą tłustością i kaloriami.
Ryżu bym nie dodawała, spiruliny też nie (koty nie lubią, poza tym, to będzie odrobina dodatkowego fosforu). Spirulina to głównie źródło magnezu, ja nigdy nie dodawałam, a poziom magnezu u moich kotów we krwi jest w środku normy.
Co do zagęszczania mieszanki nie podpowiem.

Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu, to na twoim miejscu zadzwoniłabym do wrocławskich Leclerców i zapytała w dziale mięsnym, czy mają dostawy kaczych podrobów, zwłaszcza serc, a jeśli tak, to w jakie dni. Jeśli uda Ci się je zakupić, to ponownie Ci je polecam do mieszanek, bo są nie tylko tanie, ale i bardzo fajnie pozwalają obniżać białko w mieszankach (mają zaledwie 13% białka, to naprawdę rewelacyjna ilość dla nerkowca, fosforu mają co prawda nieco więcej niż kurze, ale dużo mniej niż indycze). W warszawskim - ursynowskim Leclercu są dostawy raz w tygodniu, we środy. Bardzo szybko schodzą, zwykle jeszcze w ciągu tego samego dnia dostawy.
Jeżeli chodzi o zupy barfne, u moich kotów właśnie najlepiej sprawdzają się mielonki z kaczych piersi ze skórą z dodatkiem kaczych serc i żołądków, odrobiny warzyw, najchętniej dyni (ale to jesienią, teraz marchewką) do tego wołowina w kawałkach do gryzienia nieupaprana w zupie.
Oczywiście każdy kot jest inny, ale może i u Ciebie takie zupy by się sprawdziły. Z kaczymi sercami, bądź indyczymi (ale z tymi za bardzo szaleć nie możemy ze względu na sporą zawartość fosforu)to u nas i indyk mielony z suplami przechodzi, którego nie za bardzo chciały koty jeść (zwłaszcza 2, a te kacze barfne „zupy” wsuwają). Musisz po prostu próbować różnych wariantów i konfiguracji mięsnych. To czasem długi i żmudny proces, ale tylko taka metodą prób dowiesz się co przejdzie, a o czym można zapomnieć przy robieniu barfa. Ostatnio u nas była „zupa barfna” z kaczych piersi, ale z dodatkiem żoładków z indyka. I okazało się, że za trzema kotami musiałam biegać i karmić je łyżeczką, bo żołądki z indyka zepsuły im smak mieszanki (bo dla moich smaki indyka sa mało atrakcyjne). Gdyby w mielonce były też serca kacze lub indycze (a w sumie były , ale tym razem w kawałkach), to może zneutralizowałyby ten nieszczęsny smak żoładków w mielonce.
Próbuj różnych rozwiązań i nie zrażaj się. Nie tylko Ty masz pod górkę. Większość barferów musiało i nadal musi pokonywac opory własnych futer.

Z tą wodą, ja nie bardzo wierzę w tę metodę, którą testujesz. Możesz spróbować też podobnej, tj. zamiast piłeczki, wrzucić kostkę lodu do miski z wodą. Wejdź sobie tez na miau.pl. Tam w części kotów nerkowych i cukrzycowych jest gdzieś wątek o sposobach przemycania wody u kotów.
 
 
Neith 

Dołączyła: 29 Sty 2013
Posty: 43
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-05-14, 18:01   

Dzięki Margot za ocenę przepisu. :-) Nawet nie miałam ostatnio czasu, żeby wcześniej odpisać.
Szukam kaczych serc. Nigdy bym nie pomyślała, że podroby są towarem trudnym do zdobycia. Czasem mam problemy z dostaniem kurzych. I to we Wrocławiu, więc niemałym mieście :shock: . Na kacze jeszcze nie trafiłam, w Leclercu niestety też nie ma, więc polowanie trwa.
Na razie mieszankę robię tak jak w przepisie, plus Neftis do każdej porcji dolewam trochę wody (doszłam do dodatkowych 30ml w ciągu dnia), Neftis jakoś przyzwyczaiła się do zupnej konsystencji, Zula jej nie toleruje ale nery na szczęście ma zdrowe. Z wielkim bólem serca zaczęłam ją też dopajać, chociaż nadal nie mam do tego przekonania, ale przy takich porcjach wody z jedzenia przestała praktycznie pić z miseczki i jedyneczki pojawiały się w kuwecie raz dziennie zamiast standardowych dwóch. Przy dopajaniu 2 x 10ml dziennie mam średnią 1.5 dziennie, za to Neftiś znowu zaczęła wygryzać sierść na łapkach :-( . No i 170ml, które wychodzi mi w sumie to ciągle mało.
Pietruszka w barfie niestety nie dała żadnych efektów, rozważam podawanie raz w tygodniu urinovetu, żeby ją trochę przeczyszczać. Kombinuję też z jakimś alternatywnym przepisem, żeby miała odmianę i za jakiś czas spróbuję podawać 2 x 15ml dziennie strzykawką (o ile nie będę musiała zrezygnować)
 
 
Dyktatura 

Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 74
Wysłany: 2013-07-25, 07:04   

Hej dziewczyny.
Jeśli chodzi o kalkulator, to chyba jestem kompletnym tępakiem. Wszystko po kolei wpisuję, w tabelce wychodzą mi procentowe wartości, to co ma być obniżone jest, ale nigdzie nie wyświetla mi jaką ilość suplementów mam dodać.
Czy możecie mi skomponować przepis dla 1kg mięsa z kaczki + po 250 g żołądków i serc indyczych + 150 g wątróbki kurczęcej ?
W lodówce leży mięsko z kaczuchy i najpóźniej dziś wieczorem muszę zrobić mieszankę.
Bardzo proszę o pomoc.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-07-25, 09:28   

Dyktatura :kwiatek:
Napisz mi trochę szczegółów odnośnie Lilka, ile waży, jakie ma mieć parametry mieszanki, tzn. ile białka ma dostawać i tłuszczu, czy sól normalnie czy mniej. On, o ile sobie dobrze przypominam ma alergie na jajka :-) więc odpadają. Fosfor z wapniem na pewno poniżej normy ma być. Margot na urlopie :-( więc ja spróbuję Ci coś pomóc,tylko napisz mi te dane. Wyników nie umiem zinterpretować, więc nie wiem czy są dobre czy złe :-(
 
 
Dyktatura 

Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 74
Wysłany: 2013-07-25, 12:49   

shana55 dziękuję. Lilek wazy 4,3 kg.
Wcześniej Margot napisała mi taką informację i ja się tego trzymam
"Musisz dążyć do tego, aby białko nie przekraczało 5gr/kg m.c., a jeśli Lilek ma mocznik powyżej normy, to obniżasz białko poniżej 5gr.
Fosfor nie powinien przekraczać 60mg/kg m.c Lilka"

Skorupki z jajek mogą być, nie szkodzą mu :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-07-25, 13:48   

Dyktatura :-D
Wydziergałam przepis :-) Mam nadzieje, że ta kaczka to ze skórą :-)

Mieszanka na 14 dni dla 4,3 kg kota

Orientacyjna dzienna porcja: 151 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0g Kaczka mięso ze skórą
250,0 g Indyk serce
250,0 g Indyk żołądek
40,0 g Wątroba kurczaka
2,2 g Mączka z alg morskich
4,6 g Tran z wątroby dorsza
3,0 g Drożdże piwne
17,8 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,8 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
8,9 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
5,6 g Sól jodowana
4,0 g Tauryna
522,0 g Woda
Białko mamy na poziomie 4,9g a fosfor 52mg, więc wszystko jak kazała Margot.
Myślę, że jest dobrze :-D

:food: smacznego
 
 
Dyktatura 

Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 74
Wysłany: 2013-07-25, 14:59   

Dołożę jeszcze do tego gerberka, a sól mam himalajską. :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-07-25, 15:02   

Jak himalajska to 5,9g :-D
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-07-28, 22:16   

Ad mieszanki przygotowanej przez shanę.

Moim zdaniem ciut za dużo serc i żołądków (aż 1/3 mieszanki). Tym razem niech zostanie (gotowe karmy też mają ich dużo więcej niż rekomendowana ilość). Proponowałabym ok. 25% w mieszance dla nerkowca. Nie wiem jakie były zastosowane proporcje potasu do sodu, ale powinno być K:Na =ok. 2,1:1 w każdej mieszance dla nerkowego kota mającego sód w normie, tym bardziej powyżej normy.
 
 
megi007 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 31
Dołączyła: 25 Kwi 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-08-18, 17:22   

Mam kalkulator i pytanie w związku z nim. W kalku są podane normy. Między innymi białka i fosforu. Nerkowiec powinien mieć obniżoną zawartość tych dwóch składników. Jakich wartości trzymać się dla nerkowca przy tych parametrach? O ile fosfor wychodzi mi sporo niższy niż norma (3 846 ale nie świeci się na czerwono) o tyle białko ciągle świeci mi się na czerwono (47%). I nie wiem czy ciągnąć je do norm czy cieszyć się że jest poniżej.

Swoją drogą żałuje, że nie zdecydowałam się na niego wcześniej. Jest cudowny :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-08-18, 17:28   

megi007 :kwiatek:
Wykreśl z kalka warzywa :-D one zaciemniają procentową ilość białka!!
Jak chcesz znać faktyczną ilość białka jaka dostanie kot, to w kalku w pozycji suma jest liczba, podziel ją przez wagę kota i ilość dni na które jest mieszanka i wyjdzie Ci ile gram białka na każdy kilogram masy ciała kota, dostanie kotek z danej mieszanki. Dla nerkowców optymalna ilość to poniżej 5g na kg. m. c. kota :mrgreen:
No i wiadomo tak samo można policzyć i fosfor i wapń i resztę.
 
 
megi007 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 31
Dołączyła: 25 Kwi 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-08-18, 17:39   

Warzywa usunęłam już na początku bo i tak ich nie dodaję. :-)
A ile g fosforu na kg masy ciała dostaje normalny kot?

* (wychodzi mi 3,30g białka na kg kota)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-08-18, 18:20   

Napisz mi tu przepis, popatrzę na niego :-D Coś mi to białko nie pasuje.
Fosforu dla zdrowego kota wystarczy 60mg/kg m.c. Nerkowiec powinien dostawać około 50mg/kg m.c. na dzień.
 
 
megi007 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 31
Dołączyła: 25 Kwi 2012
Posty: 100
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2013-08-18, 18:57   

Doszłam ze wszystkim do ładu. No prawie wszystkim. Ale kilku rzeczy nie przeskoczę ze względu na brak suplementów. Najbardziej razi brak tauryny (taurynę posiadam tylko w pakiecie z witaminą B12 a wg tego co widzę tej raczej mam już za dużo) jodu i wit D.

Białko wyszło mi 4,74g/kg.m.c a fosfor 46,40mg/kg.m.c i chyba można by było to białko trochę obniżyć.

Przepis wygląda tak:
Indyk udo bez kości 500g
kurczak serce 300g
kurczak żołądek 200g
wątroba indycza 26g
Fortain 9,7g
Tokovit E100 1kaps
smalec wieprzowy (a myślę tu o surowej słoninie) 50g
mączka ze skorupek 5,1g
sól morska jodowana 3,1
woda 400g (kalkulator proponował mi mniej ale wpisałam więcej - wody nigdy mało)

Mieszanka mało urozmaicona bo na początek drogi z kalkiem i braku supli wolę robić częściej żeby w razie czego móc szybciej modyfikować i dodawać przybyłe suplementy.

*czy zdrowy kot może jeść tą samą mieszankę co nerkowy kot? Czy jednak będzie mu za mało białka i fosforu?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne