BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla psa o wadze 80kg
Autor Wiadomość
Ewka2 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-01-07, 21:47   BARF dla psa o wadze 80kg

Witam, chce zaczac barfowac z mastifem 80kg, 2lata. Mam kilka pytan. Ile dawac psu jesc, czemu (jesli wilk nie je)dajemy warzywa i owoce, czemu suplementz jak algi, hemoglobina suszona, drozdze browarnicze.
przepraszam ya pisownie ale ywariowala mi klawiatura. :-( :shock:
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-07, 23:15   

Dawka dzienna to 1-3% wagi ciała - zależnie od pory roku, aktywności psa, osobniczego metabolizmu.
Wilk dojada sobie owoce i zioła/trawy/roślinki a także co nieco skubnie zawartości żoładka upolowanego zwierzaka roślinożernego (one zawsze mają pełne żoładki)
Ponadto dziki drapieżnik jada zdrowo - ma na talerzu mięso wolno, normalnie żyjące, normalnie i naturalnie sie odżywiające. My możemy dać naszym psom mięso ze sklepu. A jak żyje takie mięso wszyscy dobrze wiemy. Daleko mu do tych jedzących zgodnie z naturą - dlatego braki takiej diety nadrabiamy suplementami - naturalnymi na ile sie da.
Dodatkowo dziki drapieżnik ma do skonsumowania także krew upolowanej ofiary - nośnik witamin, makro i mikroelementów, bogactwo białek i wogóle wszystkiego. My mamy tylko mięso dokładnie skrwawione.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-07, 23:33   

Na klawiaturę polecam [Shift]+[Alt]. Potem wyłączenie skrótów klawiaturowych ułatwień dostępu i usunięcie zbędnych języków klawiatury, żeby sytuacja się nie powtórzyła ;-) Pisz na PW, jeżeli nie będziesz wiedziała, o co chodzi.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-07, 23:36   

Sojuz - nasz umysł techniczny jak zwykle niezawodny :mrgreen:
Jak to fajnie że każdy z nas ma swoją "specjalizację" na forum :hura:
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-08, 11:53   

Wlasciwie wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania znajduja sie na forum. Tak jak napisala isabelle dawke jedzenia nalezy dobrac pod konkretnego psa i jego potrzeby ktore moga sie roznic w zaleznosci od aktywnosci, pory roku, wieku i stanu zdrowia psa. Z tego wzgledu ilosc jedzenia najlepiej jest dobrac obserwujac psa. Wilki w naturze uzupelniaja diete korzonkami, ziolami itd. Co do suplementow to tak jak pisala isabelle zwierzeta hodowlane zywione paszami to nie to samo co dziko zyjace. Dodatkowo w naturze wilk wraz z ofiara zjada jej krew, genitalia, sledzione, i inne narzady wewnetrzne bogate w witaminy i mineraly, ktore zwykle sa bardzo ciezko dostepne w sklepach lub wcale ich nie ma. Z tego wzgledu uzupelnia sie diete naturalnymi suplementami. Jest jeszcze dieta Whole Prey gdzie daje sie ofiare w calosci razem z cala "zawartoscia" i wtedy jest co innego.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-01-08, 21:55   

Małe sprostowanie: whole prey nie musi być podawaniem całego zwierzęcia. Najczęstrzą formą whole prey jest whole prey model zwany też humorystycznie "frankenprey" - czyli karmienie proporcjonalne do tego ile czego jest w danej ofierze. Osoby mające grupę większych psów czasami kuszą się na karmienie całym jeleniem czy krową, ale posiadając jednego pieska jest to raczej ciężkie do wykonania.
Ja karmię tym modelem. Małe zwierzęta podaję w całości lub z grubsza pokrojone na porcje a z większych zwierząt robię proporcje
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Ewka2 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-01-08, 23:36   

Dzięki. Teraz mam jasność. Mój potwór to 2letni mastiff angielski. Szykowany w najbliższym czasie do operacji kolana. Nie lubi granulek a lubi surowe mięcho i owoce i warzywa. Dlatego myślę że Barf będzie dla niego dobry. Dodatkowo to niejadek i ma około 15-20kg niedowagi względem norm dla rasy. Chce więc ddawać co lubi żeby to wyprostować. Może byc ze problemy że stawami z powodu niedożywienia :shock: A ja już cudów próbowałam.
Poradzicie mi, jeśli możecie jak skonstruować mu dietę i jakie suplementy kupić. Dzięki wielkie za pomoc.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-01-09, 00:41   

Przejrzyj forum, poczytaj sobie. Jest mnóstwo informacji o tym jak zacząć i jak komponować jadłospisy. POwodzenia
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Ewka2 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-01-09, 08:47   

Ależ ją czytam i przeglądam forum od jakiegoś już czasu ale jakoś trochę boję się sama cały jadlospis zbudować. Z miechem to nie problemu. Raz to, raz owo, raz mielone , raz wcałości. Owoce i warzywa2-3 razy w tygodniu, jeśli się nie mylę. Nie wiem tylko jakie suplementy i ile. To olbrzym jest. Nie spotkałam tu jeszcze kogoś z tak dużym psem na barfie. Np Gamolen jest nie dla nas. 1kapsułkach na 5 kg :-D . To na Kufra 16 kaps na dzień-kosztowne. Może są suplementy które przy takim olbrzymie są bardziej opłacalne i lepsze w dawkowaniu. Może np na włosy może brać ludzkie suplementy?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-09, 12:26   

Przy takim maleństwie bardziej opłaca się robić zakupy - suplementy w sklepach z zaopatrzeniem dla koni. Gammolen ma lepszy zamiennik - oleje rybne np NAF. I tak na przykład przejrzyj sobie ofertę sklepów equiversum, GNL.
Przy stawach nie żałuj mu białka - musi mieć z czego produkować sobie to co mu potrzebne, a dwuletni pieszczoszek tej wielkości to jeszcze junior. Zabiła mnie i formacja że waży 80kg i ma 15 kg niedowagi :twisted:
W sklepach dla koni masz mnóstwo suplementów na stawy w wielkich pojemnikach - oleje tak samo - pojemność 2.5 - 5 litrów. Dla was to najbardziej opłacalna opcja. My z koleżanką mając maleństwa zaledwie 40kilogramowe bierzemy takie opakowania do spółki.
No i bardziej ci się opłaca kupować od hodowcy całe tusze. Cielak w całości taniej ci wyjdzie niż mięso kupowane na raty. Tyle, że pojemność mrożalną trzeba mieć :mrgreen:
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-01-09, 12:32   

O suplementach też jest sporo na forum. Akurat Gammolen nie należy do tych, które bym poleciła do diety BARF. Na sierść znacznie lepiej nadaje się olej z łososia. Większość naturalnych suplementów jest wydajna, ale wiadomo, że dla psa 80kg będzie się zużywało więcej niż dla psa 40kg. Spis suplementów wraz zamiennikami możesz znaleźć na tej stronie: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=81

Dawkowanie możesz sobie dobrać sama, albo skorzystać z BARFowego kalkulatora aby mniej więcej wyliczyć ilości w zależności od jadłospisu: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=829

Aby było taniej możesz kupować, tak jak zasugerowała isabelle, naturalne suplementy w dużych opakowaniach dla koni, albo zamawiać na forum w grupowych zamówieniach.
 
 
kelpie87 
BARFny Hodowca

Barfuje od: VIII 2010
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 29 Wrz 2012
Posty: 257
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2013-01-09, 13:16   

Ja po pierwsze bym nie tuczyła ciągle rozwijającego się ogromnego psa z problemami stawowymi. 80 kg to naprawdę ogromny okaz... jakoś ciężko mi uwierzyć że norma dla mastiffa to 100 kg, chyba że chodzi o bicie rekordów.
Hoduję czarne teriery rosyjskie, wzrostem są chyba minimalnie niższe od mastiffa (u tego nie ma normy podanej we wzorcu), kość mają grubą, a wagę 60+ osiągają te większe i mocniejsze samce.
Każdy rozsądny hodowca olbrzymiej rasy ci powie że rosnący pies musi być trzymany na szczupło, żeby uniknąć obciążeń rozwijającego się kośćca i stawów, a jeżeli pies już ma problemy ze stawami to tym bardziej!
Jeżeli psu nie wystają kości i nie ma problemu z wymacaniem żeber, to ma prawidłową dla siebie wagę. Poza tym... 2-letni pies to ci dopiero zacznie masy nabierać... Moja nieduża ctr-ka nabrała szerokości dopiero po 3. urodzinach :)
 
 
Ewka2 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-01-09, 18:50   

Wiem że 80kg brzmi szokujące ale jemu wystaje kręgosłup i miednicy. Póki co przetrzymać go na szczupłość żeby lepiej po operacji funkcjonował- taki mam plan. Jego braci ważą około 100kg. Tak teraz mają mastify taką wagę. Gdyby nie to że wygląda trochę jak wysoki lab z głową mastifao nie miałabym nic przeciwko tej wadze.
Na sklepy dla koni bym nie wpadła. Dzięki
 
 
Ewka2 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 5
Wysłany: 2013-10-24, 22:35   

Witam po dlugiej przerwie. Kufer jest 9 miesiecy po operaci i na barfie. Do niedawna jadł pieknie. 2-2, 5kg mięsa dziennie. Niedawno cos się zminiło. Nie je nic, poza ludzkimi resztkami a i to nie zawsze, z miski. Mieso musze rzucić na podłogę. Na dodatek tak jak jadł różne mięsa to teraz je prawie tylko kurze skrzydła i korpusy. Inne mięsa mogą leżeć. Ostatnio pociete szyje indhcze się zasmierdły i musiałam wywalić. Jesli dosypie witamin do miski to nawet nie podejdzie. Przecież nie może być na barfir monomiesnym? Co to za fanaberie z tą miską?
 
 
Viktoria 

Barfuje od: 07.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 24 Maj 2013
Posty: 68
Skąd: Bytom
Wysłany: 2013-10-25, 07:55   

A jak teraz z jego wagą? Dobił setki? Jeśli waga jest już w normie to może dostaje za dużo, jest najedzony i może wybrzydzać? Spbóbuj podawać przez pewien czas mniej, albo nawet jednodniową głodówkę i później spróbować z czymś innym niż kura.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne