BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Węglan wapnia
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-21, 12:58   Węglan wapnia

Węglan wapnia jest najbardziej powszechnym i jednym z najtańszych suplementów wapnia. Poprawność jego absorpcji zależy od niskiego pH.

Niektóre badania sugerują iż absorpcja wapnia z węglanu wapnia jest podobna do absorpcji z mleka, jednak istnieje też pogląd iż węglan wapnia jest lepiej wchłaniany i tolerowany przez organizm w postaci naturalnej np. mączki ze skorupek jaj niż w postaci syntetycznej (produkcja chemiczna)

Węglan wapnia występuje w postaci białego proszku.



Ile wapnia znajduje się w węglanie wapnia?

Węglan wapnia zwiera 40% elementarnego wapnia, co oznacza iż w 1000mg znajduje się 400mg wapnia.

Właściwości węglanu wapnia

Węglan wapnia ma zdolność wiązania fosforanów. Dodatkowo ma zdolność hamowania biegunki, poprzez wiązanie wody w jelicie

Jak produkowany jest węglan wapnia?

Czysty węglan wapnia do celów farmaceutycznych lub żywnościowych może być wytwarzany z jego naturalnego źródła np. marmuru.

Alternatywnym sposobem jest chemiczne wytwarzanie.

Węglan wapnia, a koty z chorobami nerek

Węglan wapnia ma za zadanie wychwytywanie fosforu z pożywienia i wiązanie go do postaci nieprzyswajalnej, która zostanie wydalona z kałem. Chore nerki nie potrafią "przerobić" dużych ilości fosforu, dlatego stosuje się węglan wapnia, aby ograniczyć podaż fosforu, nie ograniczając jednocześnie podaży białka niezbędnego dla życia kota.

Poziomy wapnia w poszczególnych źródłach wapnia

Węglan wapnia 40%
Fosforan dwu-wapniowy 38%
Mączka kostna 31%
Muszle ostryg 28%
Cytrynian wapnia 21%
Glukonian wapnia 9%


Źródła:

Osteoporosis: pathophysiology and clinical management, Autorzy Michael Bliziotes
http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_carbonate

Zachęcam do zadawania pytań jeśli takowe się pojawią :)
 
 
annamok 

Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 8
Wysłany: 2013-02-19, 19:42   

witam, mam pytanie, skonczyl mi sie weglan wapnia z Lilly's Bar, niestety na ostatni czekalam msc a znalazlam na allegro cos takiego http://allegro.pl/weglan-...020293685.html, czy moze taki byc dla kotow?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-19, 20:36   

Link nie działa, mianowicie po odczytaniu strony trzeba usunąć przecinek na końcu i załadować ponownie ;-) Sprawdziłem kartę produktu - Calcipur, wygląda w porządku: 98% czystość, bez dodatków.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-02-23, 13:47   

annamok napisał/a:
znalazlam na allegro cos takiego http://allegro.pl/weglan-...020293685.html, czy moze taki byc dla kotow?


Jest to węglan wapnia sztucznie wytwarzany w labolatoriach chemicznych. Wytrącany jest z roztworu na elektrodach w wyniku reakcji soli wapnia (najczęściej chlorku wapnia z węglanem sodowym) w procesie elektrolizy. Powyższą reakcję możemy zapisać tak:
CaCl2 + Na2CO3 ---> CaCO3. Powstały osad CaCO3 jest następnie zbierany z elektrod i voila mamy gotowy węglan wapnia, który teraz wystarczy tylko osuszyć.

Sztuczny węglan wapnia, który nie zawiera wapnia organicznego powinien stanowić jedynie alternatywę dla naturalnej suplementacji wapnia, który stosujemy w BARFie. Wapń nieorganiczny jest dużo słabiej przyswajalny przez koci organizm.

W związku z powyższym, polecam rozejrzeć się za źródłami wapnia organicznego, w który bogate są: zarówno skorupki z jaj, algi, jak i kości, których używamy w BARFie.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-23, 17:08   

Sihaya, możesz mi wyjaśnić, jaka jest różnica między wapniem organicznym a nieorganicznym w związku CaCO3? Chodzi o izomery, a może izotopy? Warto sobie poszerzyć horyzonty :->
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-26, 12:22   

Znalazłem badania prowadzone nad biodostępnością:
- węglanu wapnia syntetycznego (wytrącany galwanicznie, dowolny producent)
- wapń ze skorup ostryg (kapsułki - suplement Os-Cal®, producent GlaxoSmithKline)
- cytrynianu wapnia (tabletki powlekane - Citracal®, producent Mission Pharmacal)

Sposób otrzymywania tych trzech produktów.
Wytrącany na elektrodach syntetyczny węglan wapnia
Tak jak opisała Sihaya powyżej.

Os-Cal®
Muszle suszone (zapewne w temp. 400°C), mielone i kaspułkowane w kapsułki żelatynowe. Produkt zawiera dodatek witaminy D.

Citracal®
Utworzenie cytrynianu wapnia na drodze reakcji chemicznej z substratów kwasu cytrynowego oraz węglanu wapnia, następnie zmieszanie z wypełniaczami i innymi dodatkami, otrzymując tabletkę powlekaną.

Sposób prowadzenia pomiarów surowicy krwi, moczu i dawek doustnych to jonogram, CT, spektrometr. Badano poziom kreatyniny, sodu i wapnia w moczu; poziom wapnia i jonów wapnia w surowicy krwi.

Niestety nie za bardzo rozumiem dane otrzymane w trakcie badań, więc może ktoś bardziej obeznany je wyjaśni. Nadmienię, że głównymi sponsorami badań są GlaxoSmithKline oraz Uniwersytet Creighton w Omaha. Może kogoś ten dokument zainteresuje.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-02-26, 22:18   

Sojuz, nie bardzo mam czas na studiowanie w tej chwili podlinkowanych przez Ciebie materiałów ale zrobię to kiedy będzie wolny moment. Jestem zdania, że badania badaniami, a życie życiem i faktem kilkukrotnie potwierdzonym w ciągu ostatnich trzech lat jest ograniczona przyswajalność wapnia u zdrowych kociąt i dorosłych kotów zwłaszcza ras dużych. Tego typu zjawiska zaobserwowali moi przyjaciele hodowcy (krzywice, łamliwość kości i inne atrakcje); harpia zdaje się, też donosiła, że w frecich miotach były problemy w związku z nieprzyswajaniem węglanu wapnia strąconego. Ja na swoich kociakach nie eksperymentowałam, ale dwóm kociakom w wieku ok. 3 m-cy z dwóch różnych miotów (w związku z urazem okołostawowym) poddaliśmy badaniu RTG na dobrej klasy sprzęcie i okazało się, że proces kostnienia kości długich przebiega rewelacyjnie, wet ortopeda był pełen podziwu i powiedział, że proces wysycenia kości był w tamtym momencie typowy dla 5-miesięcznego kociaka, drugi, do którego zdjęcia wysłałam konsultacyjnie, powiedział dokładnie to samo. Obydwa kociaki miały zapewnione w diecie kości i mączkę ze skorup jaj, nie stosowaliśmy węglanu, kocięta wyrosły na wielkie i piękne koty.
Wprawdzie liczebność próby słaba ale dało mi to do myślenia. Też mi się kiedyś wydawało, że cząsteczka wapnia cząsteczką wapnia jest ;-) i każda powinna wykazywać się taką samą biodostępnością dla organzimu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym względzie, zobacz jak twarde są skorupy jaj od kur niosek, w paszach których dominuje kreda pastewna, a jak wyglądają jaja od tych kur, którym farmerzy podsypują właśnie kruszone skorupy jajeczne, krusz ze skorup małż czy ostryg lub mączkę kalcytową, czy nawet aragonitową. W obu przypadkach suplementacja odbywa się jednym i tym samym związkiem CaCo3.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-03-06, 11:01   

Sojuz napisał/a:
Znalazłem badania prowadzone nad biodostępnością

Wkurzają mnie takie badania :evil: .
Ci "naukowcy" do wynajęcia zawsze sobie udowodnią to, co chcą. Niestety, biologia czy dietetyka to nie matematyka i zasady rządzące dowodzeniem w naukach ścisłych tam nie funkcjonują. Hulaj dusza, piekła nie ma.

Wystarczyło przeczytać tylko pierwszą połowę opisu badania (Design), by stwierdzić, że zaprojektowane w ten sposób badanie wchłanialności jakiegokolwiek minerału jest z góry skazane na niewiarygodność. Badane osoby zażywały suplement wapnia wraz z posiłkiem składającym się z dwóch kromek białego chleba i popijały to wszystko kawą lub herbatą. W takich warunkach oczywistym jest, że każdy spożyty minerał, obojętnie jakiego pochodzenia, będzie miał równie kiepską wchłanialność. To, że substancje antyodżywcze, zawarte w mące (m.in. kwas fitynowy) oraz w kawie i herbacie (m.in. kofeina, teina, tanina) blokują wchłanianie minerałów w przewodzie pokarmowym, to przecież podstawowa wiedza dietetyczna. Dodatkowo kwas fitynowy blokuje enzymy trawienne, w tym pepsynę, potrzebną do trawienia białek, amylazę niezbędną do przetwarzania skrobii w glukozę i trypsynę. Dzięki temu, niestrawiona masa pokarmowa w jelitach upośledza ich pracę i dodatkowo zmniejsza wchłanianie czegokolwiek. Wszystkie minerały będą się w takich warunkach równie źle wchłaniały.

Podstawowa umiejętność, jaką muszą posiadać "naukowcy" w dzisiejszych czasach to zdolność do takiego zaprojektowania badania, aby uzyskać z góry zaplanowany wynik. I za to właśnie dostają swoją kasę.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-20, 21:18   

Może ktoś się orientuje, w jakich sklepach szukać węglanu wapnia? Bo nie mam pomysłu :lol:
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-11-20, 21:36   

W sklepach akwarystycznych (pod nazwą hydrocarbonat lub węglan wapnia) - można kupować wiadrami, sklep z winami (akcesoria do robienia win - odkwaszacze), apteki.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-20, 22:15   

Dzięki!

[ Dodano: 2013-11-30, 19:51 ]
Czy może mi ktoś wyjaśnić jedną rzecz? Piszecie, że węglan wapnia jest trudno przyswajalny, jeśli jest w postaci syntetycznej - znacznie lepiej wchłania się w postaci mączki ze skorupek jaj. Co jednak w przypadku, gdy jego pochodzenie jest naturalne - jest pozyskiwany z marmuru, nie wytwarzany chemicznie? Czy w tym przypadku jego przyswajalność jest na takim samym poziomie, co wapń ze skorupek jaj? Czy może sam proces pozyskiwania czystego węglanu wapnia z marmuru sprawia, że staje się on mniej przyswajalny?

I jeszcze - jeśli producent pisze, że węglan wapnia jest naturalny - czy ma on prawo być jednak syntetyczny?
 
 
Michalina 

Wiek: 33
Dołączyła: 02 Sie 2014
Posty: 17
Wysłany: 2015-01-04, 21:15   

Hej, niestety w ekozwierzaku nie ma aktualnie dostępnego Cytrynianu Wapnia, nigdzie nie mogę go kupić, a mój pies jest na "łagodniejszej formie barfa" ze względu na przewlekłe problemy trawienne. Chciałabym kupić więc węglan wapnia, jako, że mączka zarówno kostna jak i ze skorupek jaj jest trudniejsza do strawienia. Doradźcie mi proszę czy mogę kupi coś takiego:
http://allegro.pl/caco3-w...4891159551.html

http://allegro.pl/weglan-...4923824614.html

Niestety tych węglanów, które są wymienione w kalkulatorze nigdzie nie znalazłam i nie mam pojęcia gdzie je kupić.

Z góry dziękuję za pomoc!
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-01-26, 22:24   

Michalina, spróbuj znaleźć GRAU Kalzium Plus albo jakiś węglan wapnia spożywczy. Ten z pierwszego linku to nie jest produkt spożywczy, trudno więc przewidzieć jakie ma zanieczyszczenia. Ten z drugiego jest lepszy i powinien się nadawac dla psa skoro ma służyć do wyrobu wina.
Albo węglan wapnia z Lilly's Bar:
http://www.lillysbar.de/e...519/Products/67
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-02-06, 21:20   

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO
CALPEROS 500, 200 mg jonów wapnia, kapsułki twarde
CALPEROS 1000, 400 mg jonów wapnia, kapsułki twarde
2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY
CALPEROS 500
Jedna kapsułka twarda zawiera 200 mg jonów wapnia w postaci 500 mg wapnia węglanu (Calcii
carbonas).
CALPEROS 1000
Jedna kapsułka twarda zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci 1000 mg wapnia węglanu (Calcii
carbonas).

6.1.Wykaz substancji pomocniczych
Magnezu stearynian
Talk

czy można tego używac jako suplementu?
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2015-02-07, 12:01   

Ten 400 mg bardziej odpowiada założeniom z pierwszego postu.
Spytałam dziś w aptece o talk w nim i usłyszałam: "generalnie talku się nie je, ale skoro produkt jest dopuszczony jako suplement diety to nie może być szkodliwy" ;-)
(za wikipedią: wynik metamorfozy marmurów dolomitowych, nośnik magnezu.)

Też będę wdzięczna za odpowiedź, na sytuację gdy trzeba się ratować apteką.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne