BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a schorzenia endokrynologiczne
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-01, 21:52   

No to trzymam kciuki :kciuk: :kciuk: :kciuk:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-12-02, 00:26   

doopaa napisał/a:
Dostałem na ten fosfor Ipakitine ale na forum wyczytałem że lepszy jest ponoć alusal więc nie wiem czy go jutro nie nabyć i też bym chciał żeby wypowiedziały się specjalistki :-D .


doopa, włącz natychmiast Alusal. Zajrzałam na wątek endokrynologiczny (niestety u mnie nie pokazała się informacja o nowych wpisach w wątku). Wynik fosforu jest koszmarny. Ipakitine jest ponoć za słaby i wolniej działa. Poza tym zawiera chitosan powodujący chudnięcie, a Twój kot i tak stracił na wadze.

Na pierwszy rzut oka, z przepisu shany55 i Twojego (tego z wątku endokrynologicznego), koniecznie trzeba wyrzucić rybę jako źródło wit. D i zastąpić ją tranem (ze względu na fosfor, a i białko w mieszance spadnie). Proporcje potasu do sodu najlepiej K:Na =ok.2,1 :1 (pewnie shana55 tak policzyła).
Te skrzydełka kurczaka bez kości zastąpiłabym czymś innym (to prawie sam tłuszcz, kot może nie chcieć tego jeść, moje by nie chciały, poza tym białko ze skóry, która dominuje w skrzydełkach, jest pewnie mniej wartościowe niż z mięśnia).

doopa, musisz sobie koniecznie postudiować zakładkę "Mięsa" w kalku, pod kątem zawartości: fosforu, białka i tłuszczu. Pamiętaj również, że mięso mięsu nierówne i ten sam element tuszy jednym razem będzie tłustszy, innym, chudszy. To też trzeba brać pod uwagę wrzucając dane do kalka.
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-02, 11:13   

Tak co do alusalu to zaraz idę i kupię(mam nadzieje że dostanę w aptece), a na tran będę musiał kilka dni poczekać zanim przesyłka dotrze(jeśli coś jeszcze prócz tranu potrzebuję dla tego kota kupić to proszę mi powiedzieć żebym nie musiał 10 razy za przesyłkę płacić) , a co do mięs to ten kot jest praktycznie wszystkożerny, a kurczak jest jego jednym z ulubionych mięs i zje go całego ze skórą i kośćmi tak więc z mięsami nie będzie absolutnie żadnego problemu. Nawet mu zrobiłem kilka dni temu taką prowizoryczna mieszankę ze skrzydełkami i z wołowinką, która bardzo mu smakuje, ale która pewnie jest dalece od ideału, ale musiałem bo kotek nie miał nic do jedzenia. Uwzględniłem oczywiście te wszystkie rady i sugestie odnośnie fosforu i sodu itp. ale znając życie to pewnie jeszcze gorzej wyszło niż lepiej :-) , no ale musi coś jeść, a tych wszystkich komercyjnych karm jakoś już nie mam ochoty mu dawać.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-02, 11:54   

doopaa :kwiatek:
Z mojego przepisu wyrzuć łososia, daj 400g skrzydełek bez kości i 450g udek z kurczaka bez kości będzie więcej mięsa. Po takiej zmianie trzeba poprawić suplementy. Mączka ze skorupek 12,6g i sól 4g i tranu 5,3g. Smacznego dla koteczka :food:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-12-02, 12:02   

Tran Lunderland kupuj w małych 90ml buteleczkach (mnie taka ilość wystarcza dla 4 ech kotów na 8 tygodni, w trakcie których trzeba go zużyć, a nawet jeszcze troszkę zostaje).
Możesz sobie kupić jego mały zapasik + do tego olej z łososia Lunderland na zapas (ja dla 4-ech kotów zużywam w ok. 5 tygodni butelkę 250ml., większych butelek oleju z łososia nie radzę kupować przy dwóch kotach). Te oleje mają długie terminy przydatności, więc możesz sobie zrobić mały zapasik. Tylko pamiętaj, że po otwarciu koniecznie należy je szybko zużyć (we wspomniane 8 tygodni).
Możesz jeszcze kupić sól morską lub himalajsją, ale bardziej opłaca się złożyć zamówienie na forum.

Gdybyś potrzebował siegnąć po gotową karmę, dla tego kota, awaryjnie kup Terra Faelis wersja kurczak i indyk. Te dwa rodzaje są kaloryczne, mają niską zawartością fosforu, są też niestety drogie, ale jako wyjście awaryjne raz na jakiś czas dobre, pod warunkiem, że kotu pasują, moim, na szczęście bardzo przypasowały. Warto zasadzić się na promocję lub jakiś rabat, niewykluczone, że w Mikołajki się pojawi w ramach kalendarza adwentowego, zwykle co roku coś tam w prezencie było, warto więc zajrzeć na stronę zooplusa, zwłaszcza tego dnia.

Odniosę się jeszcze na szybko do dawkowania Alusalu (bo później nie odpowiem, będę bardzo zajęta).
Chyba bedziesz musiał podać końską dawkę. Przy hyperfosfatemii trzeba ją uzgodnić z wetem (niektórzy niestety o jego działaniu dla kotów nie słyszeli).
Zalecenia są ogólnie takie, że:
przy poziomie fosofru we krwi 6,0-8,0mg/dl - nalezy podać 100mg wodorotlenku glinu/kg masy ciała kota
przy poziomie 8,0-10mg/dl - 200mg/kg masy ciała kota
powyżej 10,0mg/dl, trzeba koniecznie skonsultować wyższą dawkę z wetem
Kiedyś dr Neska powiedziała mi, że bezpieczna dawka to od 30-90mg wodorotlenku glinu/1 kg masy ciała kota. Doświadczenia jednak pokazują, że taka dawka nie będzie wystarczająca przy hyperfosfatemii (w każdym razie szybko nie pozwoli jej obniżyć).

Tabletka Alusalu zawiera 500mg wodorotlenku glinu. Może warto zacząć od ok. 1,25-1,5 tabletki dziennie, podzielonej na posiłki (wymieszać z jedzeniem). Po miesiącu zbadać koniecznie poziom fosforu i wapnia (najlepiej cały jonogram). Ja bym chyba na razie większej dawki niż 1,5 tabletki/dzień nie ryzykowała, chociaż czytałam o przypadku kotki o podobnej wadze do twojego kota, która przy podobnym wyniku fosforu, dostawała ponad 2 tabletki Alusalu dziennie przez jakiś czas. Kotka ma chore nerki (PNN), ale żyje juz ponad 6 lat od diagnozy, więc Alusal jej nie zaszkodził (jednak nie nalezy zapominać, że jest to lek, a nie naturalna witaminka).
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-02, 14:40   

Dobra jestem juz po wizycie u weterynarza i o to co następuje:
-dostałem Metizol 5mg na tarczycę 0,5 tab. raz dziennie
-propranolol 10mg na serce 0,25 tab. 2 razy dziennie bo niby jak ona to mówiła ten niski potas to niby z sercem i ciśnieniem krwi jest związane(ale ja nie jestem dobrym słuchaczem i nie wiem czy dobrze to zrozumiałem)
-calcium gluconicum 500mg to chyba na ten fosfor ale tak naprawde to nie pamiętam co ona o tym leku mówiła jedyne co mam zapisane to że mam go podawać 1ml 2 razy dziennie, tylko jest mały szkopuł bo to nie płyn ale tabletki :-) i nie wiem czy mam dzwonić do niej czy ktoś mądry na forum podpowie co i jak ?.
A co do Alusalu to ta pani chyba nie ma za dużego doświadczenia z tym lekiem, oni chyba bardziej tam tym ipakitine leczą więc nie za wiele się dowiedziałem zapisała mi tylko korzystając z jakiejś książki że jak by co to mam mu dawać 0,25 tab. 2 razy dziennie i tyle więc sam już nie wiem co i jak, poza tym nie dostałem go w aptece tej co miałem po drodze i będę musiał do innej chyba podskoczyć.
No i po 2 tygodniach powiedziała żeby zrobić badanie krwi z jonogramem, a po miesiącu badanie tarczycy i tyle.

[ Dodano: 2013-12-03, 12:18 ]
Taka drobna poprawka nie calcium gluconicum tylko kalium gluconicum to na ten obniżony potas 1ml 2 razy dziennie, jak juz wspominałem mam problemy ze słuchaniem i zrozumieniem innych :-D .
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-12-03, 22:34   

doopaa, pozostaje Ci włączyć leczenie i czekać na jego efekt. Co do Alusalu, to zaczęłabym od mniejszych dawek aby sprawdzić czy kot w ogóle będzie tolerował ten lek (niektóre koty po nim wymiotują).
Co do interpretacji wyników badań, poziom fosforu na pewno jest zawyżony (i zdarza się przy chorej tarczycy), ale trudno powiedzieć, czy aż tyle, bo wiele czynników, a także błędy laboratoryjne i metoda samego badania wpływają na jego końcowy wynik. Co z resztą badań? Tylko te parametry były badane, o których wspomniałeś?
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-12-04, 14:09   

Takie mi badania zlecili więc takie zrobiłem i tyle. Jeszcze chciałem się zapytać odnośnie diety gdzieś tam była sugestia że mogę zrezygnować z warzyw w tych mieszankach, a ja bym właśnie chciał mu troszeczkę jednak tych warzyw dorzucić do mieszanki bo niestety mój kot strasznie cierpi na zatwardzenia jak jest tylko na samym mięsie, kiedyś mu zrobiłem prowizoryczną mieszankę z warzywami i dużo lepiej się na niej czuł aniżeli na tej co mu zrobiłem ostatnio tak na szybko aby miał co jeść.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-12-04, 15:54   

doopaa :kwiatek:
Oczywiście, że możesz mu dać troszeczkę warzyw jako balast, tak ze 40g na kilogram mięsa do mieszanki np. marchewki :mrgreen:
Poczytaj jeszcze wątek o zaparciach :-D ciekawych rzeczy się dowiesz.

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=513
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-02-09, 13:33   

Witam to znowu ja mam parę pytań odnośnie barfa i samego kotka. A więc robię te mieszanki barfowe już od jakiegoś czasu ale nigdy ich nie weryfikowałem na forum czy aby są w porządku i nie szkodzą kotu dlatego chciałbym kolejny przepis zamieścić tu do oceny i poprawienia błędów. A co do kotka to jakoś tam się trzyma raz lepiej raz troszkę gorzej. Robiłem mu takie skromniejsze badania(względy finansowe) w połowie stycznia no i fosfor jest jeszcze wysoki bo wyszło 8,11 mg/dl (3 - 6,8), reszta parametrów w normie:
kreatynina 1,32 mg/dl (1 - 1,8)
potas 4,1 mmol/l (4.091 - 5,625)
sód 150 mmol/l (143,55 - 156,6)
wapń 9,68 mg/dl (8 - 11,1)
żelazo 118 ug/dl (68 - 215)
fT4 7,62 ng/dl
Tarczycę to tylko lekko połaskotało. Jest teraz na ciut większej dawce(3/4 tabletki raz na dobę) i ta dawka bardziej na niego działa bo przytył na niej około 300g. Robiłem mu też badanie moczu i kilka pozycji jest na czerwono co mnie trochę martwi, a mianowicie:
Białko ++ 100 mg/dl
Leukocyty ++ 75 WBC/ul
Erytrocyty świeże i wyługowane 5-10 wpw.
Kryształy kwasu moczowego pojedyncze
Bakterii i drożdżaków nie stwierdzono.
Usg nerek troszkę nienajlepsze no ale jeszcze nie ma stwierdzonej niewydolności, zapalenie jelit się wygoiło, wątroba w porządku i reszta narządów też i to tyle.

Poniżej wklejam przepis do oceny

Mieszanka na 33 dni dla 3,3 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 121 g mieszanki (25 g mięsa na kg wagi kota)

1 500,0 g Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości
800,0 g Wołowina mielona
200,0 g Kurczak serce
200,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
72,0 g Wątroba kurczaka
4,4 g Tran z wątroby dorsza
1,0 g Mączka z wodorostów morskich
12,0 g Drożdże piwne
36,0 g Fortain(zamiast fortain będzie krew wołowa suszona forumowa)
3,0 tab Tokovit E 100 kapsułka
20,0 g Skorupki jaj
2,4 g Sól himalajska
8,0 g Tauryna
0,0 g Warzywa
1 050,0 g Woda

Wszelkie sugestie rady i poprawki mile widziane.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-02-10, 10:16   

Na oko, bez wpisywania do Kalkulatora, mieszanka wygląda dobrze.
Powinieneś nadal suplementować potas, bo wynik jest wciąż bardzo niski.
Fosfor spadł ale nadal jest powyżej normy, więc wyłapywanie fosforu w jelitach powinno być kontynuowane. Jeśli wciąż podajesz Alusal, to ze względu na bezpieczeństwo kota zmieniłabym go teraz na nieco zwiększoną ilość mączki ze skorupek jajek (tak, by stosunek Ca:P był w granicach 1,3:1), a do tego dodałabym jeszcze Renalzin. Długoterminowe podawanie Alusalu w wysokich dawkach prowadzi do odkładania się toksycznego aluminium w organizmie, więc jest to lek jedynie do stosowania doraźnego i bardzo krótkiego przy wyjątkowo wysokiej hiperfosfatemii.
Ponadto koniecznie uzupełnij diagnostykę nerek, przede wszystkim pod kątem stanu zapalnego. Badanie moczu pokazuje, że najprawdopodobniej jest stan zapalny w układzie moczowym, choć takie szczątkowe wyniki, w dodatku z paska, są mało wartościowe. Zrób porządne, pełne badanie moczu pod mikroskopem i oznaczeniem ciężaru właściwego moczu refraktometrem. Nie wiem co to znaczy "nienajlepsze" USG nerek ale na pewno nie poprzestałabym na takim stwierdzeniu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-02-10, 13:06   

Co do badań moczu to zrobiłem takie pełniejsze link:
badanie
Pani weterynarz też mi powiedziała że ma jakiś stan zapalny i zaleciła Nefro Protect ale jeszcze go nie wykupiłem bo nie mogę go dostać w swoich aptekach.
A jeśli chodzi o Alusal to ja go dopiero od niedawna podaję(mniej więcej od 2 tygodni) tak na przemian z ipakitine, bo wcześniej był na samym ipakitine ale ten mi się już powoli kończy więc łączę to resztkę co mi została z Alusalem. Ale jeśli mam być szczery to ten ipakitine jest jakiś taki przyjaźniejszy dla kota jeśli chodzi o smak, na alusalu kotek jest jakiś taki wybredny jeśli chodzi o jedzenie.
Co do Usg to wyszło takie:
USG jamy brzusznej: wątroba normoechogeniczna, prawidłowej wielkości, unaczynienie bez zmian. Śledziona prawidłowej budowy i wielkości o gładkiej torebce. Przewód pokarmowy bez zmian. Okolica trzustki bez zmian. Pęcherz moczowy wypełniony bezechowym moczem, ściana pęcherza bez zmian. Nerki zmniejszone, nieznacznie poniżej dolnej granicy normy, lewa 3,3/2,3 cm, prawa 3,5/2,5 cm, poszerzona warstwa korowa o zwiększonej echogeniczności, rdzeń nerek prawidłowej budowy. granica kora rdzeń nieznacznie zatarta. Miedniczki nerkowe bez zmian. Zmiany mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności nerek(początkowa faza, niezaawansowane zmiany).

A co do diety to tego wapnia to ma być 1,3 w tym kalkulatorze barfowym(open officowym), bo norma w nim podana to 1,15 ?.
No i drożdży nigdy nie wiem ile mam mu podawać, czy do tej mieszanki nie jest za mało lub za dużo ?.
No i witaminki ktoś napisał żeby troszkę więcej, ale więcej to znaczy ile więcej o 1% czy o 10%, a może jeszcze więcej.
Wypytam teraz to później nie będę głowy zawracał :)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-02-10, 14:19   

doopa, na podstawie opisu USG nerek, rzeczywiście można mówić o początkach niewydolności. Ta niska kreatynina we krwi może być myląca i wynikać z tego, że kotka w związku z nadczynnością tarczycy straciła sporo masy mięśniowej (przy takich "wyniszczonych" kotach zawsze należy inaczej patrzeć na poziom tego parametru, bo może być fałszywie zaniżony).
Co do wapnia, ręcznie sobie podwyższasz ilośc skorupek w kalku, aż w rubryce okreslającej stosunek Ca:P pojawi Ci się 1,3:1 (czy inne pożadane proporcje).
Jeśli masz ludzkie drożdze z Interyeastu (Interyeast Vital S) to ich w ogóle powinno się dawać więcej niż pokazuje kalk, bo mają mniej witamin B niż np. te z Lilly's Bar(mają też na szczęście mniej fosforu, bo 1100mg/100gr vs 1400/100gr w tych z Lilly's Bar). Te Inreryeastowe, ale paszowe z literką D (chyba), mają ciut więcej witamin B w porównaniu z ludzkimi, ale też i ciut więcej fosforu (nie pamiętam juz teraz o ile, bo tych dawno nie miałam, ale na pewno tak jest). Nie wiem natomiast jaki skład mają drożdże z Litwy, które ostatnio stały się populane wśród naszych forumowiczów.
Ja tych Interyeastowych Vital S, daję mniej więcej 0,5 grama/dzień/na sztukę kota, ale można i więcej, natomiast one są gorzkie i nie wiem czy więcej by przeszło w mieszance. Poza tym zawsze troche windują fosfor, a Ty musisz uważać.
generalnie drożdży Interyeast producent sugeruje dawać od 1-3% dawki pokarmu, czyli przy mieszance dla 4kg kota ok. 1-3gr/dzień (ja daję jak widac poniżej tych zaleceń, ale wpisane mam do kalka i nie mam jakichs niedoborów, poza biotyną, któej one albo nie mają, albo w znikomych ilościach).
 
 
doopaa 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 16 Lip 2013
Posty: 56
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-02-10, 21:05   

Jeśli chodzi o wapń to mój kalkulator OpenOfficowy nie pokazuje wartości 1,3:1 tylko samo 1,3, czy te 1,3 mam traktować jak 1,3:1 ??(wolę się upewnić). A co do drożdży to używam tych z lunderlanda one maja fosforu 1,2%na 100g, natomiast ja te drożdże chciałem dodać do mieszanki a nie oddzielnie dlatego wolałem się zapytać ile na tą konkretną mieszankę powinienem ich dać, bo według producenta dawkowanie to 1g/dzień na koty i małe psy więc teoretycznie powinienem ich dać 33g ale kalkulator automatycznie wylicza tylko 5g do tej mieszanki więc skąd taka rozbieżność ?, a ja nie chciałbym przesadzić :).
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-02-10, 21:31   

doopaa napisał/a:
Jeśli chodzi o wapń to mój kalkulator OpenOfficowy nie pokazuje wartości 1,3:1 tylko samo 1,3, czy te 1,3 mam traktować jak 1,3:1 ??(wolę się upewnić).


Tak. Mój excelowy tez pokazałby 1,3.

Co do drożdży, wpisz sobie ich skład do kalka (w cześci kalkulatorowej jest wątek poświęcony temu jak dopisywać własne suple). Komponując mieszankę wybieraj te swoje drożdże i potem na arkuszu przepisu porównaj,czy ilość sugerowana przez kalk jest wystarczająca dla zaspokojenia zapotrzebowania na poszczególne witaminy z grupy B wynikające ze wskazanych norm (w excelu są podawane w kolumnach po lewej stronie, nie wiem jak jest w Openoffice).
Jeśli nie masz dokładnego spisu witamin (rozkładu wit. B) i minerałów w drożdżach Lunderland, a producent sugeruje 1g, to jedynym problemem u twojego, tego konkretnego kota, będzie przy tej dawce drożdży ciut większa dawka fosforu, na który powinieneś jednak uważać. Samych witamin z grupy B w razie czego nie przedawkujesz, bo kot nadwyżkę wysika, więc z tym nie ma problemu.
Jeśli nie znajdziesz dokładnego składu, to może daj po 0,5grama/dzień.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne