BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przepisy z całym kurczakiem, kaczką, królikiem itp.
Autor Wiadomość
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-02-26, 13:49   

Dziekuje slicznie :kiss:
Jak ja musze to liczyc? Myslalam ze powinno byc 1/3 kosci i 2/3 miesa , to mi wychodzi 702 g za malo, oprocz watroby.
Dalam teraz serca i ozor wolowy 750 g ,mozdzek cielecy i miesa indyczego 250 g , dodalam tak jak Dagnes mi powiedzialas , razem 1000g extra i 300g watroby. Tylko prosze mi to troche rozjasnic, zebym wiedziala jak musze nastepnym razem liczyc. :kwiatek:
Teraz wody ile? 6g tauryny i 53 g easy barfa , cos jeszcze dodac extra? Troche krwi, algi?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-03-07, 11:06   

Aisha napisał/a:
Jak ja musze to liczyc? Myslalam ze powinno byc 1/3 kosci i 2/3 miesa

Proporcje 1/3 i 2/3 dotyczą sytuacji, gdy dajemy tzw. "mięsne kości" czyli np. skrzydełka, szyjki, porcje rosołowe. Jeśli odkroiłaś same kości, to musi być ich mniej. Trochę wskazówek, jak komponować przepisy z całym zwierzęciem masz na początku tego wątku. Nie są one bardzo ścisłe, co do grama, bo to trudno jest wyliczyć. Ale mniej więcej napisałam, o co chodzi.

Cytat:
Teraz wody ile? 6g tauryny i 53 g easy barfa , cos jeszcze dodac extra? Troche krwi, algi?

Jeśli dajesz easy BARFa, taurynę i kości, to w zasadzie nic więcej nie jest potrzebne. EB ma ciut mało żelaza, ale skoro dałaś całe kości, w których jest szpik, to sądzę że wszystko się wyrównało. Wody oczywiście tyle co zawsze - min. 200-250 ml na 1 kg mięsa.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-03-07, 12:08   

Dziekuje slicznie! :kiss: :kwiatek:
 
 
leniwiec 


Barfuje od: VIII 2011
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 126
Skąd: Łódź/Lublin
Wysłany: 2012-04-18, 21:36   

A nie dałoby się jakoś wpakować tej całej kurzej czy kaczej tuszki do kalkulatora? Wiem, że to spore ryzyko błędu, ale chyba nie większe, niż w gotowych amerykańskich przepisach? ;-) Lubię całe tuszki kupować - i świeże kości są, i różne kawałki mięsa, i tłuszcz. Ale te amerykańskie przepisy wydają mi się (w porównaniu z naszymi) jakieś ubogie... Na przykład krwi nie dodają. W szpiku jest wystarczająco dużo żelaza? Czy jednak dobrze by było dodać trochę hemoglobiny?

Szczególnie kaczka mnie interesuje. One zwykle tłuste są - jak to zrównoważyć?
_________________
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-11-27, 11:24   

leniwiec napisał/a:
A nie dałoby się jakoś wpakować tej całej kurzej czy kaczej tuszki do kalkulatora?

Niestety nie mamy danych dla całych tuszek (wypatroszonych). Mamy tylko częściowe dane dla kompletnych tuszek niektórych zwierząt.

leniwiec napisał/a:
Ale te amerykańskie przepisy wydają mi się (w porównaniu z naszymi) jakieś ubogie...

Są ubogie pod pewnymi względami, a pod innymi znów są zbyt "bogate" (np. za dużo wątroby) lub zawierają zbędne składniki (żelatyna).

leniwiec napisał/a:
W szpiku jest wystarczająco dużo żelaza? Czy jednak dobrze by było dodać trochę hemoglobiny?

Całe zwierzę posiada oprócz szpiku także krew, a po uboju jest ono odkrwawiane. Zatem wypatroszona tuszka będzie pozbawiona większości żelaza, gdyż krew magazynuje około 70% całości tego pierwiastka (w hemoglobinie), znajdującego się w ustroju. Reszta żelaza umiejscowiona jest częściowo w szpiku, częściowo w mięśniach (w mioglobinie) i częściowo jest składnikiem enzymów, niektórych białek funkcjonalnych oraz innych związków pełniących różne funkcje pomocnicze.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-10, 23:51   

Mam pytanie - jak zakwalifikować gołębia czy przepiórkę?
Zrobiłam zapasy - z przepiórek zmieliłam całe tuszki, a gołębiom wycięłam tylko piersi (to całkiem ładne kawałki mięsa!) a resztę zmieliłam i teraz dumam jak to "wepchnąć" do kalkulatora. Najbliższa wydaje mi się kaczka z uwagi na kolor mięsa, ale juz zawartość tłuszczu będzie zupełnie inna. Kombinuję z dodatkiem tej "mielonki" i wołowiną oraz indykiem, ale ciągle mi wychodzi za mało białka. Poza tym nie po to funduję kotom takie ptaszki aby potem dodawać po łyżeczce do zwykłej mieszanki z nieśmiertelnej wołowiny z indykiem.
O ile kurczaka czy kaczkę można pokroić na kawałki i poważyć oddzielnie, to przy takich drobnych ptakach raczej nie ma to sensu.
Czy ktoś ma jakieś pomysły lub doświadczenia w tym względzie?
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2014-01-06, 06:35   

chciałabym zastąpić wit. B podaną w przepisach nr 4 i 5 z www.catnutrition.org drożdżami tylko jak to przeliczyć jak w przepisie jest podane:
200 mg witaminy B-komplex z kwasem foliowym

to ile drożdży trzeba by dać zamiast tej witaminy B komplex ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-01-13, 20:47   

Na każdy 1 kg mięsa z kością możesz dać 3g drożdży piwnych. Jak koty lubią, to daj więcej ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2014-01-13, 21:53   

dzięki wielkie :)

mam jeszcze takie pytanko czy dużym błędem będzie potraktowanie kości kaczych tak jak kości z kurczaka ? Bo dane dla kości z kurczaka sobie mogę wyliczyć odejmując w kalku od uda z kurczaka z kością udo z kurczaka bez kości i wyjdzie mi mniej więcej ile mają czego same kości z uda kurczakowego, tylko, że ja mam kości z uda kaczki i nie wiem czy mogę ja potraktować jak kurczakowe :roll:
wiem że strasznie to przekombinowane ale kupiłam same uda z kaczki nie całą kaczkę i teraz do żadnego gotowca mi to nie pasuje a kostki takie śliczne, że szkoda ich nie wykorzystać.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-01-14, 12:01   

Ja bym potraktowała te kacze uda po prostu jako "mięsne kości" i użyła w podstawowej proporcji 1:3 z mięsem. Nie wiem jak liczysz same kości z kurczaka, bo w Kalku nie ma takich danych, ale jeśli jakoś to ogarniasz, to nie widzę przeszkód by tym razem potraktować kości kacze jako kurczakowe.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2014-01-14, 18:06   

Hmm... no właśnie zdawało mi się, że ogarniam jak sobie same kości policzyć ale jednak głupoty wychodzą... Chciałam skorzystać z danych z kalkulatora dla uda całego z kością - udo bez kości, biorąc pod uwagę jaką część uda stanowi zwykle kość. No i nie wychodzi mi nic mądrego bo jak zestawiłam sobie 1300g. uda z kością i 1000g. uda bez kości (takie proporcje mi zwykle wychodziły wagowe, że z 1,3kg uda całego 30dag stanowiła kość a 1kg mięso ze skórą) to mi wychodzą głupoty :-/ widać inne proporcje wagowe kości do mięsa w udzie zostały przyjęte, albo po prostu z dwóch różnych źródeł dane są brane z innego dla mies z kością z innego dla mięsa bez kości ?
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-15, 08:25   

dagnes napisał/a:
Postanowiłam właśnie wydzielić wątek, bo mam nadzieję, że z czasem dopracujemy przepisy z całymi zwierzakami, które są bardzo ciekawą opcją żywienia.


:)

Ja właśnie zrobiłam mieszankę z całym kurczakiem (sklepowym oczywiście). Jednego kurczaka próbnie podzieliłam - wyszło mi jakieś g... w kalkulatorze, więc w rozpaczy poleciałam i kupiłam dodatkowo biust kurczęcy. Rzeczywiscie trudno podzielić kuraka tak, żeby było, jak w sklepie - zawsze na tuszce zostanie więcej mięsa, szyjka też zostaje z tuszką. Ale będę teraz tak robić, bo wydaje mi się, że jest więcej mięsa - ostatnio wychodziły mi za tłuste mieszanki i Dzidzia tyła, zamiast chudnąć (mimo ograniczania jedzenia).
Więc gdyby się udało wsadzić całego kurczaka dodatkowo obok jego części, byłabym wdzięczna :)

Ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-15, 09:15   

Niedawno kupowałam całego kurczaka zagrodowego (z marketu) i rozbierałam go na części.
Z troszkę ponad 1,5kg kuraka wyszło mi coś takiego:

szyja: 87g
udka: 468g
mięso: 370g
kości: 98g
skrzydełka: 172g
piersi ze skórą: 510g
korpus (przełamany na pół)
góra: 197g
dół 187g

Może komuś się ta wiedza do czegoś przyda ;-)

Ja się zdecydowałam na przepis przy użyciu kalkulatora i wykorzystałam tylko część kurczaka, z reszty ugotowałam sobie rosół. Kurczak zagrodowy nie był jakiś mega drogi 9,99/kg, a zależało mi na dobrym zbilansowaniu.

Co dziwne, kiedyś robiłam eksperymenty na udkach kurczęcych sklepowych i wychodziło mi, że kość z resztkami mięsa stanowi mniej więcej 1/3 - 1/4 całości udka. Zastanowiało mnie czy kupowanie udek bez kości jest dużo droższe od obierania w domu. Wyszło, że cenowo wygląda to tak samo. Udka bez kości i skóry kosztowały o 1/3 więcej niż te z kością.

Rozbierałąm też udko z kaczki, bo też dodawałam do mieszanki, żeby była bardziej tłusta i wyszło mi tak:

udko: 167g
mięso:125g
kość: 42g

Tutaj mięso bardzo ładnie odchodziło od kości, na niej zostało bardzo mało mięsa.
 
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-01-17, 22:51   

Jako iż za niedługo bedą przepiórki i zielononozki do odbioru, chciałabym sie dopytać jak je podać. Skoro mają być ze wszystkimi bebechami, to trzeba je będzie dodatkowo suplementowac? Czy wystarczy je poporcjowac i przemrozic?
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-01-29, 13:53   

Sphynx :kwiatek:
Ja podrzucę Ci jeszcze ciekawy przepis poczytaj proszę tutaj

Przepis podstawowy z suplementami naturalnymi i kośćmi nr 2:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=19#19
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne