BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dziczyzna
Autor Wiadomość
bura4 

Barfuje od: 1998
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 327
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-03-06, 17:31   

Tak, czytałam to, ale nadal się zastanawiam. Chyba za dużo myślę :mrgreen:
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-03-06, 18:43   

Zdecydowanie... idąc tym tokiem myślenia nie ma na świecie nic bezpiecznego. A najwięcej zagrozeń - co potwierdzają wszelkie statystyki - czai się w Twoim włanym domu.
 
 
Nina_Brzeg 


Barfuje od: 10.2013r
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 33
Dołączyła: 26 Wrz 2013
Posty: 862
Skąd: Brzeg
Wysłany: 2014-08-13, 12:58   

A jak ma się borelioza w mięsie do przemrożenia go?

Mogę mieć dojście do darmowej sarniny prosto z lasu. Ale są dwa ale:
1. Dostanę całego zwierza - niewypatroszony, ze wszystkimi końcówkami, ze skórą. Nie mam gdzie ani jak tego ogarnąć - zwyczajnie sama nie dam rady.
2. Boję się ewentualnego zarażenia kotów.

Drugie odpada w kwestii pasożytów bo zawsze można dać do przebadania przez weta albo przemrozić ale ta borelioza mnie męczy. Tak, jestem przewrażliwiona ;-)
_________________
Ze mną Brzeskie Koty Mięsożerne: Mefisto, Mia, Manga, Bambo, Nyks, Hades i Gizmo. [*] Maura [*][*Mocca[*]
Tymczaski: Krówka, Odra i Bruno.
Fundacja Brzeskie Koty
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-13, 13:29   

Ale jaka borelioza w mięsie? :shock: W dodatku boisz się o kota, które nawet po ukąszeniu przez kleszcza praktycznie nie zapadają na boreliozę... Nie dajmy się zwariować.
Mięso zwierzyny płowej (sarny, jelenie, daniele) w ogóle nie jest badane, bo nie stanowi zagrożenia. A jest często spożywane na surowo- np. tatar z jelenia lub półsurowo w formie krwistych szynek. Jedyne co można spotkać to ewentualne pasożyty - nicienie, tasiemce, motylice itp. itd. Ale przecież to widać gołym okiem i nikt tego przecież nie zje na surowo, a po przemrożeniu to w ogóle nie ma o czym gadać.
Poproś myśliwego żeby Ci jednak sarnę wypatroszył, (bo sama jeżeli tego wcześniej nie robiłaś, to będziesz mieć problem żeby nie zapaskudzić mięsa treścią żołądkową). Nie wiem czy kotom się daje zielone żwacze- chyba nie, to poproś tylko o narogi (serce, płuca, wątroba, nerki- myśliwy zresztą będzie wiedział o co chodzi :-D ).
Sarna to nie jest duży zwierz pewnie będzie miała koło 15 kg max 20 kg (ze skórą).
 
 
Radarka 

Wiek: 26
Dołączyła: 08 Paź 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-11-01, 17:47   

A tak z czystej ciekawości: czy psy mogą jeść jelenie rogi albo sama skore z siercia jako przekaske?
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-01, 18:53   

Poroże jelenia to kość, ale twarda i nic z tego pies nie wyciągnie. Poza tym chyba jakiś skłusowany ten jeleń musiałby być, bo myśliwi muszą poroża przedstawiać do oceny. Skóry z sierścią jako przekąski nawet nie skomentuję :evil:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-11-01, 20:49   

Poroże to w zasadzie goła kość. Nie podajemy w barfie gołych kości. Do tego są to kości twarde i ryzykuje się połamaniem zębów. W UK poroże jest dość popularnym gryzakiem dla psów. Ludziom się mówi, że to zły pomysł, ale nie słuchają. Przestają podawać jak psu się ząb ukruszy
Skóra z sierścią jest ok jeśli jest podana na całym zwierzęciu lub jego fragmencie :mrgreen: Tak osobno nie polecam
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Radarka 

Wiek: 26
Dołączyła: 08 Paź 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-11-01, 21:29   

Na angielskich stronach natknęłam się na takie pomysły.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-11-01, 23:24   

tak, oni tu miewają takie pomysły. Nie oznacza to, że są dobre.
Poroże, jak już pisałam jest ryzykiem dla zębów (jednocześnie mała wartość pokarmowa)
Skóra z sierścią w posiłku może działać jako przepychacz i czyściciel przewodu pokarmowego. Ale sama w sobie równie dobrze może zatkać psa (jeśli będzie jej sporo) - bo to też słabo strawny element
Zostawmy takie rzeczy jako element diety, podawany razem z przynależnym mu mięsem
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-11-02, 02:12   

A sorry, myślałam że mówicie o Polsce. Ale nawet w UK wydaje mi się, że te "rogi" to tak naprawdę są tak zwane "zrzuty" czyli kość już de facto martwa. W ramach edukacji ;-)
Jeleniowate czyli łosie, jelenie, daniele, sarny (wymieniam najpopularniejsze) co roku nakładają nowe poroże. W przeciwieństwie do bydła domowego czy dziko żyjących np. muflonów czy kozic, które mają ROGI zbudowane głównie z keratyny i rosnące przez całe ich życie, poroże jeleniowatych to twory kostne. Co roku takie poroże rośnie, najpierw w scypule czyli takiej otulinie skórnej, która ma za zadanie doprowadzać krew wraz z substancjami odżywczymi do tworzącego się poroża. Następnie kiedy poroże osiąga już swój maksymalny rozmiar tkanka odżywiająca przestaje być potrzebna i jeleniowate ścierają taki obumierający scypuł na pniach drzew czy zakrzaczeniach. Kolor poroża jeleniowatych może być bardzo różny, od bardzo jasnego "rudego" po niemal czarny, a zależy to właśnie od gatunków roślin na których dany osobnik poroże "wycierał". Potem następuje stopniowe obumieranie tej kości i w końcu poroże odpada od możdżeni na czaszce. Właśnie te martwe i zrzucone poroża są używane do wyrobu wielu artykułów począwszy od guzików, a na meblach kończąc. W tym również jako wspomniane gryzaki.

Być może trudno w to uwierzyć, ale to co ten akurat samiec jelenia ma na głowie urosło w zaledwie kilka miesięcy, na wiosnę zostanie zrzucone i będzie rosło od nowa.

Tak wygląda poroże w scypule czyli jest jeszcze otoczone skórą pokrytą delikatnym meszkiem.

Ten daniel wcale nie jest krwiożerczą bestią, a właśnie wyciera scypuł :-D

Zrzuty jelenie czyli obumarłe poroże, które już na stałe oddzieliło się od "właściciela" :mrgreen:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-11-02, 13:00   

To nie ma znaczenia czy byłoby to poroże z ustrzelonego jelenia czy znaleziony na ziemi zrzut. Goła kość to goła kość i podawanie teho jako przekąski/gryzaka nie jest dobrym pomysłem. To jest tu ważne
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
agnieska 

Barfuje od: 5 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-11-02, 17:23   

^ dobrze wiedzieć z tym porożem. Przeglądałam ostatnio ofertę Ekozwierzaka, dzięki temu trafiłam na firmę Alsa i m.in. ich dosyć drogi gryzak z poroża renifera. Opanowałam chęć zakupu i widzę, że dobrze zrobiłam - prawie 30zł do przodu ;-)
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-12-21, 19:08   

Hej,
naszło mnie tak na temat dziczyzny, gdyż ostatnio kupiłam psu dzika i zrobiłam psu gotowe mieszanki z nim z racji mojego świątecznego wyjazdu. Jestem od wczoraj poza miejscem zamieszkania i właśnie wczoraj wieczorem przeglądałam inne forum, gdzie ostrzegano przed karmieniem naszych pupili właśnie dzikiem ze względu na wirusa A. Niby wieprza się nie boję. Daję zarówno mięso, jak i ostatnio podroby, ale dzik jakoś mnie nastraszył (w końcu ma to w naturze ;-) ). Kupowany był w hipermarkecie w formie gulaszu. Przyznam, że teraz się głowię, czy nie dzwonić do rodziny żeby mieszanki wyrzucili. Poczytałam również ten temat, ale... co się głowić będę to moje. W każdym razie nie chciałam tu się radzić, tylko zapytać co wtedy myślicie o mieszankach z np. Aspolu gdzie z dzikiem kupić można. Myślicie że aż tak bardzo ryzykowaliby życiem swoich "klientów"...?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-12-21, 19:19   

Ja myślę, że w przypadku mięsa przeznaczonego do spożycia przez zwierzęta jest ono po prostu badane w tym kierunku.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-12-21, 19:33   

Faktycznie, o tym nie pomyślałam. Cały czas myślę o mięsie z przeznaczeniem dla ludzi... :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne