BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Algi
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-02, 09:35   Algi

Czym są algi?

W dużym skrócie: algi to ogólna nazwa ogromnej grupy, najczęściej samożywnych, wodnych organizmów o bardzo zróżnicowanej wielkości: od kilku milimetrów do kilku metrów (wodorosty morskie).

Właściwości alg:

Algi morskie znane są ze swoich wysokich właściwości odżywczych. Od wieków są stosowane przez ludzi, jednak dopiero w 1930 roku Juliette de Bairacil Levy jako pierwsza na zachodzie poleciła algi morskie jako odżywczy suplement dla zwierząt.

Jej sugestia spotkała się z pogardą ze strony świata weterynarzy, jednak opinie uległy zmianie i teraz algi morskie są uznawane jako wartościowy suplement dla zwierząt.

Poza wysoką zawartością witamin i minerałów, algi morskie zawierają alginiany, które działają kojąco oraz oczyszczająco na układ pokarmowy, zapobiegając absorpcji toksycznych metali ciężkich takich jak: cez, kadm, rtęć, stron, a także innych radioaktywnych izotopów.

Dodatkowo algi morskie wspomagają działanie gruczołów, wspomagając wzrost sierści oraz korygują pigment, powodując iż czarne futro i nos stają się prawdziwie i intensywnie czarne. Także odgrywają ważną rolę w ochronie serca i nerek przed chorobami.

Algi morskie mają działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne, antyartretyczne oraz antybiotyczne.

Dlaczego dodajemy alg morskich do mieszanek?

Z punktu widzenia B.A.R.Fera algi morskie są doskonałym źródłem jodu, a ich dodatek do mieszanki pozwala w naturalny sposób uzupełnić niedobór tego ważnego minerału.

Rola jodu:

W wielkim skrócie- jod jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy (wchodzi w skład hormonów tarczycy, które odpowiadają za wiele procesów metabolicznych), a także gruczołów.

Niedobór jodu:

Niedobór jodu może powodować szereg poważnych schorzeń w tym niedoczynność tarczycy. Dodatkowo może być jednym z czynników powodujących wystąpienie raka gruczołów mlekowych.

niedoczynność tarczycy najczęściej występuje u psów, u kotów jest bardzo rzadka

objawy niedoczynności

wyłysienie
pioderma
łojotok
zapalenie ucha zewnętrznego
osłabienie
zanik mięśni
osłabienie odruchów
niezborność
przechylenie głowy
oczopląs
porażenie nerwu twarzowego
otłuszczenie
hipercholesterolemia
hiponatremia
niedokrwistość
bradykardia
przytłumienie tonów serca
słabe tętno
hipotermia
mlekotok
niepłodność
przerost języka

Jakie algi wybierać?

Przede wszystkim czyste algi bez dodatków. Preparaty mogą składać się z mieszanki różnych gatunków lub tylko z jednego gatunku. Dobrze jeśli w preparacie zostanie określony zakres zawartości jodu.

Jeśli mamy podaną analizę dobrze jest wpisać algi do kalkulatora, jeśli natomiast nie mamy podanej analizy pozostaje nam skorzystać z uśrednionych wartości zamieszczonych w kalkulatorze.

Na rynku występują różne postaci, mieszanki i gatunki alg:

- proszek
- płatki
- tabletki

I znów jak w przypadku drożdży najłatwiej jest korzystać z proszku, ponieważ mączka łatwo daje się wymieszać z wodą i w miarę równomiernie rozprowadzić po mieszance.

Czy zamiast alg można do mieszanki dodać spiruliny?

Niestety nie. Spirulina traktowana jest jako odrębny suplement pozwalający głównie uzupełnić magnez w mieszance. Algi nie mogą zostać zastąpione samą spiruliną, ponieważ zawiera ona stosunkowo mało jodu.


SUPLEMENTY:


Lunderland Algi Morskie

Preparat złożony z suszonych brunatnych alg morskich gatunku Ascophyllum nodosum, które występują u wybrzeży Norwegii, a także Wielkiej Brytanii.

Preparat występuje w postaci drobno zmielonej mączki.

Białko min. 6%
Tłuszcz min. 1,5%
Wilgotność max. 12%
Popiół max. 30%
Włókno min. 3%
Jod min. 500-1200 mg/kg

Koebers See Meers

Preparat składający się z mielonych alg morskich.

Skład:

Suszone wodorosty

Zawartość minerałów w kg:

Żelazo 150-1000mg, cynk 50-200 mg, mangan 10-50 mg, Jod 700-1200 mg, Miedź 1-10 mg

Wolfsblut Seepflanzenmischung

Mieszanka różnych suszonych alg morskich z gatunków:

- Laminaria digitata
- Porphyral umbilicalis
- Ulva lactuca
- Enteromorpha
- Palmaria palmata

Niestety producent nie udostępnia analizy.

Beaphar Algolith

Kolejna mączka z alg morskich.

Analiza:

proteiny 7,7%,
tłuszcz 1,5%,
włókno 7,9%,
popiół 22%,
wilgotność 14%,
wapń 1,7%,
fosfor 0,1%,
sód 2%,
magnez 0,8%.


Dr Clauder's Algosan "A"

To preparat z czystych alg morskich w postaci małych płatków:



Postać płatków może nastręczać problemów z równomiernym wymieszaniem suplementu z mieszanką, jednak jeśli posiada się moździerz lub nawet prosty tłuczek do ziemniaków, czy maszynkę i ma się trochę czasu to powinno nie być problemu ze zrobieniem z tych alg mączki, która ładnie rozprowadzi się w wodzie wraz z innymi suplementami.

Analiza:

3,6% włókno, 25% popiół.


Źródła:

Składy zostały zaczerpnięte z oficjalnych stron producentów.

The Encyclopedia of Natural Pet Care, Autorzy C. J. Puotinen
Natural Pet Care, Autorzy Gary Null
The Natural Remedy Book For Dogs And Cats, Dianne Stein
http://www.nativeremedies...y-remedies.html
http://www.katzennatur.de/thread.php?threadid=329
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-02-18, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-08, 09:07   

Pytanie:
czy algi i mączka z wodorostów to to samo?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-11-08, 09:37   

Zwykle tak :)

Terminem "algi" (nazwa potoczna) lub "glony", "wodorosty" (nazwa potoczna) określa się ogromną grupę najczęściej samożywnych, plechowatych roślin zarodnikowych , które żyją w środowisku wodnym lub bardzo wilgotnym. Grupa ta obejmuje organizmy o mikroskopijnej wielkości tzw. mikroalgi (np. spirulina):



oraz tzw. makroalgi, które podzielone są na brunatnice, zielenice i krasnorosty (na zdjęciu Ascophyllum Nodosum- przedstawiciel brunatnic)



Gatunki brunatnic:

Laminaria hyperborea
Macrocystis pyrifera
Laminaria digitata
Ascophyllum nodosum
Laminaria japonica
Lessonia nigrescens
Durvillea antarctica
Fucus vesiculosus

Czasami terminem "wodorosty" też potocznie się nazywa rośliny wodne zanurzone (jak rogatek lub wywłócznik) oraz glony nitkowate (niektóre sinice), uwikłowce, zrostnicowate, jak skrętnica, rzadziej pozostałe makrofity, jednak najczęściej wodorosty to określenie dla makroalg :)
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2012-03-28, 20:14   

Chciałabym zapytać-w jaki sposób mielicie algi? Mam takie w kawałkach,kupiłam Zelmera ze specjalną przystawką do mielenia i :evil: namęczyłam się,nabrudziłam i nic prawie nie namieliłam :hair: Do części mięsa dodaję Easy i tak mam dość tych naturalnych suplementów,że przejdę tylko na Easy :-( Mieszankę robię z gotowego przepisu-jak pomyślę o kalkulatorze,to całkiem mi się tej "zabawy" odechciewa). Mięso coraz droższe, wyboru u nas nie ma,jeszcze martwię się czy dobrze dodałam i wymieszałam suplementy :roll: (robotem) A na koniec-nie wiadomo,czy jaśnie panu posmakuje! :evil:
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-28, 20:35   

Ja mielę algi w elektrycznym młynku do kawy i wychodzi drobniutka mączka :-D
 
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2012-03-28, 20:57   

Mam młynek przy starym robocie,ale jest dość duży-chyba można algi "namielić" na zapas?Dziękuję za radę! :-D
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-03-28, 21:15   

gerdo, ja mielę zwyczajnie w młynku do kawy. Dobrze wysuszone algi mielą się doskonale na mączkę właśnie.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-03-29, 20:00   

Ja także miele algi w młynku elektrycznym, który również jest przeznaczony do mielenia skorupek z jaj oraz siemienia lnianego.
Dla siebie miele w nim ostropest plamisty :-D
Pracuje pełna parą, a ma już 23 lata - staruszek Zelmer.
  Zaproszone osoby: 2
 
Sonya 

Barfuje od: kwie 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 25 Mar 2012
Posty: 164
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-03-31, 17:07   

A ja mam chyba glupie pytanie z gatunku ABC....

Dopiero zaczynam barfowac (z FC) ale juz mysle o naturalnych suplementach (poki co wiem ze kicia lubi drozdze piwne- jako maly koć dostawala witaminki, ktore na 1szym mscu w skladzie mialy drozdze i dokladnie tak pachnialy i zajadala sie nimi jak cukierkami). Wiem tez ze lubi podjadac mi sushi (zostawia ryz a wyjada rybe i... nori...).

I moje pytanie brzmi, czy nori, takie do sushi, nadaja sie do mieszanek barfowych? Te ktore mam nie zawieraja konserwantow ani innych substancji. W opakowaniu jest tylko taka saszetka z granulkami ograniczajacymi rozwoj plesni i drobnoustrojow. Byloby super bo mialabym dwa w jednym :D
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-04-17, 07:24   

pytanie laika ;)

BARFujemy tylko z psem. Rozumiem, że podanie mu po prostu płatków do michy jest ok, nie trzeba tego mielić w drobny pył, żeby coś tam (nie wiem co ;) )

Jeszcze jedno pytanie: ile się tego daje?
Pies na raz zjada 300 gramów żarełka
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-04-17, 10:17   

Carmello, myślę, że dla psa faktycznie nie trzeba ich mielić na drobny pył, w końcu ludzie też jadają algi w sałatkach w formie płatków, strzępków etc. Instynkt jednak podpowiada mi, że kiedy je zmielisz, to lepiej się przyswoją zawarte w nich składniki odżywcze. Mielą się fajnie i bezproblemowo.
 
 
mblue 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-06-15, 13:01   

w takim razie jeszcze jedno pytanko - spotkaliscie sie moze z opinia, ze algi podawane mlodym psom zaburzaja wzrost 'wzwyz' ? nie wiem czy wlozyc to miedzy bajki czy mozliwy jest taki zwiazek?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-15, 13:07   

Kolejny mit do włożenia między bajki....co w nich ma niby zaburzać wzrost?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-15, 14:10   

Kiedyś spotkałam się z taką opinią, jednak jak poprosiłam o uzasadnienie (pokazanie badań, strony/książki z ową informacją) to się nie doczekałam. Jak spytałam się, czy szczeniakowi były robione badania pod kątem choroby (np. niedoczynności tarczycy) to także nie doczekałam się odpowiedzi...

Wiem, że wiele osób pod wpływem chwili potrafi pochopnie wyciągać wnioski, ale prawda jest taka, że czy to na BARFie czy to na suchej karmie pies dostaje tyle różnych składników odżywczych, że ciężko nawet ze zrobionymi psu badaniam "zwalić" winę na jeden składnik diety.

No chyba, że ktoś prowadził badania laboratoryjne na ten temat, które były odpowiednio zaprojektowane i to sprawdził...

Jeśli chodzi o zahamowanie lub spowolnienie wzrostu to może mieć ono związek np. z hormonami. Między innymi niedoczynność tarczycy może powodować niedorozwój. Może ona być wrodzona lub niedostateczna ilość produkowanych hormonów tarczycy może być spowodowana niedoborem jodu w diecie. W związku z tym niedobór jodu może prowadzić do spowolnienia wzrostu, a algi zawierają dużo jodu.
Ostatnio zmieniony przez koniczynka 2012-06-15, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-15, 15:09   

Ja już nawet usłyszałam ze pies karmiony krwistym mięsem zachoruje na anemię... :shock:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne