BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator koci dla psa?
Autor Wiadomość
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-03-31, 18:10   Kalkulator koci dla psa?

Chciałabym zapytać czy kalkulator chatul jest przydatny w układaniu menu dla psa. Teoretycznie wydaje mi się, że dieta mojej suńki jest dobra, ale jednak mam "hopla" oczywiście boję się, czy te stosunki Ca:P są dobre

znam oczywiście te strony http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=301

Język niemiecki jest mi jednak całkowicie obcy, a w angielskim jakoś się nie odnajduję. Czy są jeszcze jakieś fajne kalkulatory.

Stosuję mieszanki biosk, ekokarma itp i nie wiem w sumie jak je traktować. Biosk, Aspol są mieszankami z chrząstką, z kolei ecokarma to wg mnie MOM - więc raczej ścięgna, tłuszcz

Wiem, że najlepsze mięśnie i kości, ale nie mam dostępu do taniego mięcha niestety, więc są regularnym dodatkiem.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-04-01, 07:47   

Jeśli korzystasz głównie z gotowych mieszanek mięsno kostnych to i tak nie jesteś w stanie w jakimkolwiek kalkulatorze (nawet mniej więcej) policzyć stosunku wapnia do fosforu, ponieważ nie wiadomo jaki poziom wapnia i fosforu jest w biosku, czy ekokarmie (ani jaki udział kości w stosunku do mięsa)- producenci nie podają takich danych, a bez tego nie da się policzyć stosunku wapnia do fosforu w posiłkach. Nie możesz też (nawet mniej więcej) wyliczyć dostarczanych innych składników odżywczych w posiłkach, ponieważ także potrzebne byłyby informacje o ich zawartości w owych gotowych produktach.

Kalkulator dla kotów jest zaprogramowany na bilansowanie posiłków na podstawie zapotrzebowania kotów na składniki odżywcze, a to zapotrzebowanie jest zupełnie inne od psiego. Pewnie coś więcej na ten temat napiszą autorki owego kalkulatora.
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-04-01, 10:27   

Bardzo mało jest tak dokładnie skonstruowanych jadłospisów dla psów.
Szczególnie jeżeli chodzi o suplementy jakiś makro - mikroelementów.

Czy oznacza to, że pies jest "prostszy" w obsłudze?

jak na chłodno analizuję co taki wilk zjada i czytam to co m. in. tu o psach napisano to wydaje mi się jednak, że psicę karmię prawidłowo (może jedynie trochę więcej podrobów dawać, bo daję dość nieregularnie).

Mimo to, chyba zdecyduję się na badania krwi za jakiś czas.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-04-03, 10:40   

Teoretycznie można by użyć kalkulatora kociego również dla psa, konstruując w nim np. tygodniowy jadłospis - czyli to, co psu podajemy w ciągu tygodnia, wrzucamy do kalkulatora jako jedną mieszankę.

Skoro koci kalkulator odzwierciedla w mieszankach skład całej ofiary, na którą kot poluje, to teoretycznie i psu nie powinno się nic złego stać przy takim żywieniu (znam osobę, która ma kilka kotów i jednego psa i pies dostaje to samo co koty, z wygody, czasem ma tylko dorzucane jakieś dodatkowe warzywa i owoce). Wszak i pies zjada często całe mniejsze upolowane ofiary, jest w końcu drapieżnikiem. Faktem jest jednak, że naukowcy przypisują psom nieco inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze (pomijając oczywistą taurynę), które w niektórych aspektach jest moim zdaniem nieprawidłowe, gdyż wielu kwalifikuje psy do wszystkożerców, a nie mięsożerców. Ale to już temat na inny wątek.

Jednak uważam, że w przypadku psów, na tę chwilę, najbardziej przydatny jest kalkulator liczący stosunek wapnia do fosforu i przede wszystkim tego powinni się trzymać właściciele, gdyż najpowszechniejszym problemem, z tego co zauważam, jest przesadzanie z ilością kości w psim menu, a tym samym znaczne przedawkowywanie fosforu i wapnia. Poza tym, pies może mieć urozmaiconą dietę. Na pewno fajnie i pomocnie byłoby, gdyby można w kalkulator wpisywać także podroby oraz najważniejsze naturalne suplementy, bilansując je w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca, niestety w tej chwili nie ma takiego narzędzia (a może ktoś się znajdzie i zrobi..?). Na dubarfst obiecano kiedyś, że powstanie psi kalkulator i ponoć się za niego zabrali. Nie wiem jednak na jakim etapie jest jest jego przygotowanie i czy w ogóle, gdyż nie śledzę tamtejszych wątków. Jeśli ktoś miałby chęć, to może tam dopytać:
http://dubarfst.eu/forum/board1-dubarfst-hunde/
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-09-23, 11:12   kalkulator koci dla psa

hm, no własnie ktoś gdzieś podawał stosunek białko: tłuszcz dla psa, ale nie mogę znaleźć... mniej więcej ile dajecie?

I inne pytanie dla autorek kalkulatorów: główne zasady barfa są podobne dla kotów i psów tak? To czym róznią sie kalkulatory? W sensie czy można zastosować koci kalk.do psa?
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-23, 11:26   

rufina napisał/a:
ktoś gdzieś podawał stosunek białko: tłuszcz dla psa, ale nie mogę znaleźć... mniej więcej ile dajecie?


Ja daję na oko i tylko tym się kieruję, a jak już, głównie patrzę na stosunek wapnia do fosforu.
Generalnie pilnuję, żeby mięso nie było po prostu zbyt chude.
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-09-23, 11:36   

Rozumiem, Lenka, tylko u mnie sprawa jest gardłowa, bo pies nerkowy. Dlatego potrzebuję kontrolować ilość mięsa (bo fosfor, białko)
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-23, 11:38   

A no taaak... :oops:
Zaraz się rozejrzę po forum, bo też coś mi się kojarzy.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-09-23, 13:02   

Jezeli potrzebujesz miec wszystko elegancko powyliczane to proponuje kalkulator koci. Jest, z tego co wiem, bardziej rozbudowany
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-09-23, 13:17   

Właśnie wypróbowuję... Waga kota... 29 kg :mrgreen:
Pokazuje mi ten tłuszczyk ładnie, tak że chyba o to chodziło.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-09-24, 07:31   

to psa można "prowadzić" na kocim kalkulatorze? tak bez przeróbek?
a normy suplementów są takie same dla psa i kota?

w sumie, to kalkulatorem buduje się całą ofiarę, więc to tak jakby pies jadł myszy, tak?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-09-24, 09:45   

doradora, moim zdaniem to właśnie tak, jakby pies jadł myszy ;-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-24, 10:04   

Nigdy nie zgłębiałam nie próbowałam nawet zapamiętać odpowiednich stosunków między różnymi pierwiastkami, ale czy np. stosunek wapnia do fosforu 1,15, jak dla kota - nie jest już za mały dla psa (chodzi mi o zwierza zdrowego)?
I podobnie w innych przypadkach?
No i w końcu wtedy jaka jest odpowiednia ilość białka do tłuszczu u psa (ja tego nie znalazłam).
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-09-24, 10:11   

Lena06, ale przecież w kalkulatorze kocim masz napisany jaki jest stosunek tego do tego w mieszance i możesz sobie tym manewrować. Widzisz, że wapnia ma być więcej, to dodajesz więcej - i stosunek się zmienia. Tylko trzeba zignorować, że się świeci na czerwono :-)
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-09-24, 10:25   

No właśnie, ja wiem (znaczy tak się domyślałam) :-P
Ale ktoś może o tym nie pomyśleć i przyjąć "stosunki" i "ilości" kocie za psie bezkrytycznie ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne