BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wątroba
Autor Wiadomość
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-04-25, 09:25   

Osobiscie nigdy nie mialam tego typu problemow przy suplementach naturalnych. Jezeli, dajac watrobe i tran, mam nadwyzke witaminy A, to obnizam wage watroby aby witaminy A i D byly w normie. Dlatego troche trudno mi sobie wyobrazic Twoj problem. Do glowy mi przyszla jeszcze jedna rzecz - jezeli dobrze kojarze, to sama wprowadzalas tran do kalka, moze w tym jest problem, jakas wartosc jest zla? Niedobory witaminy D, ktore Ci wyszly moglyby byc dopuszczalne na krotka mete i jezeli naprawde nie masz wyjscia (np. zabraklo Ci tranu czy innego suplementu wit D), a jezeli to tylko kwestia odpowiedniego ulozenia przepisu, to najlepiej dazyc do doskonalosci :-)

EDIT: spojrzałam na ten tran GAL, jedna kapsulka 500 mg zawiera 36 IU witaminy D (pamietaj ze w kalku operujemy jednostkami miedzynarodowymi dla witamin A, D, E) i 349,65 IU witaminy A, dla kapsulki 700 mg jest to 50 IU witaminy D i 499,5 IU witaminy A. Nie pamietam, jak to wyglada w OO, ale gdzies na koncu linii bedziesz musiala wpisac, ze jednostka sa kapsulki, tak jak w witaminie E firmy Allcura. Nie jestem tylko pewna, czy tego typu dozowanie jest dopuszczalne przez kalka dla suplementow witaminy D. I tak sobie mysle, ze kapsulki nie sa bardzo praktyczne w suplementacji przynajmniej dla kotow, o ile mowa jest w ogole o kotach, bo nie mam pojecia jak to wyglada w kalku dla psow :-)
 
 
Klaudia 

Barfuje od: 12.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 49
Skąd: Słubice
Wysłany: 2014-04-26, 12:13   

Dowiedziałam, że się, że Gal jest podobny to cdvet, więc taki też ustawiłam z kalku :-)
Już tam nie bawiłam się w to dodawanie, no ale jak będzie trzeba to spróbuję, może mi się uda.
Coś tam jeszcze pokombinowałam i udało mi się podwyższyć trochę zawartość wit. D, jednocześnie utrzymując wit. A w odpowiednim zakresie, więc nie jest źle :->
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-04-27, 10:17   

Te wyliczenia ilości witamin A i D dla tranu GAL to akurat ja gdzieś pisałam i możliwości pomyłki raczej nie ma. Robiłam to trochę w inny sposób, bo zważyłam zawartość tranu w kapsułce i rozliczyłam to na wagę, a nie na kapsułki - łatwiej jest wycisnąć parę kropli z kapsułki i zważyć niż na oko dodawać np. 1 i 1/4 kapsułki :roll:
Zastanawiam się czy nie zrobić tego samego z Tokovitem (witamina E).
Wyliczenia na pewno są dobre, bo jak robiłam mieszankę to akurat nie miałam tranu z dorsza (używam Lunderland) i policzyłam hipotetycznie, ile będę musiała jednorazowo tego tranu dodawać do każdej mieszanki. Tranu jednak dalej nie było więc kupiłam ten tran GAL w aptece - po przeliczeniu wyszła mi bardzo podobna ilość jak tranu z dorsza.

Klaudia, ja robię dokładnie tak samo jak vesela krava - najpierw dopasowuję ilość tranu z dorsza (ja akurat rozliczam to ręcznie bo zazwyczaj ustawiona w kalkulatorze ilość mięsa 25 g/kg kota to jest za dużo białka - jak obniżę ilość mięsa to zwiększa się ilość dni do spożycia mieszanki i wtedy rozliczam ręcznie zawartość poszczególnych suplementów aby dopasować je do ilości dni), a potem zazwyczaj obniżam ilość wątroby.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Klaudia 

Barfuje od: 12.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 49
Skąd: Słubice
Wysłany: 2014-04-27, 10:50   

Skipper napisał/a:
Te wyliczenia ilości witamin A i D dla tranu GAL to akurat ja gdzieś pisała

Tak, pamiętam, za co bardzo ci dziękuję :mrgreen:
 
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-04-27, 15:01   

motyleqq napisał/a:
poza tym tran ma sens wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie podajemy wątroby, bo inaczej można przedawkować wit A.

Przepraszam, ale muszę zwrócić uwagę, bo wkurza mnie powielanie tego poglądu. Nie wprowadzajcie proszę innych (w tym nowych) forumowiczów w błąd. Wiem, że co poniektórzy opiekunowie psów, którzy cieszą się na tym forum autorytetem dawali na nim takie szkodliwe rady, a nie wszyscy wszystko czytają i analizują, biorąc takie pierwsze lepsze rady za dobrą monetę.

Tran nie jest zamiennikiem wątroby, ani wątroba zamiennikiem tranu.

Tran dostarcza głównie wit. D i w mniejszych ilościach wit. A, a wątroba odwrotnie. Dlatego podając tran w ilościach zaspakajających potrzeby zwierzęcia na wit. D, musimy podać jeszcze odpowiednią ilośc wątroby, aby uzupełnić zapotrzebowanie zwierzęcia na wit. A. I odwrotnie, podając wątrobę, powinniśmy pomysleć o dosuplementowaniu wit.D, czyli najlepiej, albo tranem ( a wtedy trzeba zmniejszyć odrobinę ilość wątroby), albo surową rybą bogatą w tę witaminę i wolną od tiaminazy(najlepiej surowego dzikiego łososia).

Zapraszam do przeczytania dyskusji w wątku "Wątroba" w części o "Mięsach i produktach zwierzęcych".
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2014-04-28, 13:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-04-27, 16:29   

korzystając z psiego kalkulatora, nie dodając w ogóle wątroby, za to dodając olej z wątroby dorsza, czyli tran, mam wg kalkulatora w pełni zaspokojoną wit A, za to wit D muszę uzupełnić łososiem, bo jak zwiększę ilość tranu to będzie za dużo wit A
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-04-27, 18:08   

Nie mam dostępu do psiego kalka, ale zakładam, że ma podobny zestaw mięs i podrobów, jak kocia wersja. Taka sytuacja, o której piszesz, wydaje mi się możliwa jeśli ktoś karmi całymi zwierzakami. Być może także wtedy (choć nie mam czasu teraz przeliczać, więc nie mam pewności) jeśli w roli podrobów często pojawiają się w diecie psa nerki w niemałej ilości(dość bogate w wit. A).
W pozostałych przypadkach nie wydaje mi się to realne.
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-04-27, 19:38   

nie karmię całymi zwierzakami. wrzuciłam w kalkulator: tłuste mięso wołowe, mięso indyka ze skórą, żwacze wołowe, serce wołowe, korpus kurzy i skrzydełka kurze. nie pamiętam czego ile(nie zapisałam tego, bo ogólnie nie układam w oparciu o kalkulator) nie dodawałam też nerek. dodałam tran, chyba 30ml, i jakieś 150g łososia. zgadzały się wówczas wit A i D, bez dodawania wątroby.

ps: nie jest to pełny jadłospis żadnego z moich psów. dlatego właśnie raczej nie korzystam z kalkulatora, bo mało co w nim jest, tzn z elementów kostnych tylko kurczak.
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-27, 19:51   

A ja po raz kolejny zapytam,,,
Jakim cudem watroba jest bogata w wit A a ma słabą zawrtość wit D (obie rozpuszczalne w tłuszczach) a tran będący olejem z wątroby jest nagle bogaty w wit D a ubogi w wit A?
Czyżby czary mary? Podejrzewam ze dzieją się one na poziomie prztwarzania wątroby w tran...
W takim razie moze lepiej z tranu zrezygnowac, dawać wątrobę i łososia i przestac wyliczać po aptekarsku wszystko?
Bo patrząc na kalkulator psi mam wrażenie graniczące z pewnością, ze na świecie nie ma zwierzęcia które byłoby odpowiednim składnikiem diety psowatego...?
Ostatnio zmieniony przez isabelle30 2014-04-27, 20:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
motyleqq 


Barfuje od: 3,5 roku
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 425
Skąd: Łuków/Warszawa
Wysłany: 2014-04-27, 20:03   

ja korzystam z kalkulatora, by orientacyjnie wiedzieć, ile podać suplementów. i to właśnie z kalkulatora wynika, że jeśli podajemy tran, to nie dajemy już wątroby, a Margot pisze, że to nieprawda. ja faktycznie tak robię, podaję tran, a nie daję wątroby, bo moje psy nie lubią. chyba, że zrobię pastę wątróbkową, wtedy odstawiam tran
_________________
"ludzie, którzy patrzą na relację z psem przez pryzmat siły, i tak zobaczą tylko to, co chcą. szkolenie to nie pole bitwy. po prostu ucz swojego psa"
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-04-27, 20:54   

Mysle, ze jest dosyc proste wytlumaczenie. To co czego jest zrodlem zalezy chyba w jakim celu i w jaki sposob to suplementujemy. Wzielam sobie za przyklad tran z watroby dorsza lillys bar i watrobe wolowa (dane z USDA), dla porownania dam wartosci na 100g:
Tran zawiera 114000 IU wit A i 8900 UI witaminy D, stosunek jednej do drugiej wynosi 12,80
Watroba wolowa ma 16898 IU Wit A i 49 IU witaminy D, stosunek wit A do D = 344,85

Wynika z tego ze tran jest lepszym suplementem witaminy D niz watroba i oba moga oczywiscie sluzyc do suplementacji witaminy A. Nigdy nie ukladalam zadnego przepisu dla psa i nie wiem jakie sa zapotrzebowania psow na witamine D, ale u kotow suplementowanie witaminy A tylko tranem pociagnie za soba przedawkowanie witaminy D (poniewaz w tranie stosunek witaminy A do D jest mniejszy). Z kolei suplementowanie witaminy A tylko watroba pociagnie za soba niedobor witaminy D. Duza zawartosc witaminy D w tranie pozwala na latwa suplementacje tej witaminy u kotow.

Czy to znaczy ze psy maja wieksze zapotrzebowanie na witamine D czy moze mniejsze na witamine A?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-27, 22:14   

Psy mają wogóle inne zapotrzebowanie na obie. Kot potrzebuje znacznie więcej wit A.
Pies natomiast nie sytetyzuje wit D i ta musi zostać podana z pokarmem w 100%.
Jednak ... jeżeli dieta psa jest urozmaicona (rózne gatunki zwierząt w diecie, z tłuszczem, z podrobami) to tran jest zbędny. Widać to chociażby na szczeniętach psów ras dużych - bardzo intensywny rozwój i wzrost pociąga za sobą bardzo szybką reakcję na braki owej witaminy w postaci chociazby krzywicy. Szczeniaki mające dietę urozmiconą, prawidłową bez tranu rosną i rozwijają się prawidłowo bez problemow ze szkieletem.
Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na wit D u kota... ale biorąc pod uwagę, ze potrafi sobie ją sam zsyntetyzować z prekursora - wystarczy mu tylko dać warunki do tego procesu i sprawa witaminy D pozostaje rozwiązana bez tranu.
Barf jest dietą naśladującą naturę... rozumiem suplementowanie ze względu na zmienione nieco proporcje wszystkiego w mięsie hodowanym w sposób przemysłowy. Ale na miłość boską - gdzie dzikie koty w Afryce mają dostęp do wątroby ryb morskich (które są źródłem tranu)?

Zaczęłam ostatnio mocno analizowac sprawę suplementacji... mój własny pies mnie do tego zmusił. I nijak nie chce wyjść inaczej - zalecana tutaj ilość i forma suplementacji mija się bardzo z naturą, potrzebami i sensem. Ale powtarzam - wszystkie moje przemyślenia dotyczą psów.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-04-27, 22:47   

isabelle30 napisał/a:
A ja po raz kolejny zapytam,,,
Jakim cudem watroba jest bogata w wit A a ma słabą zawrtość wit D (obie rozpuszczalne w tłuszczach) a tran będący olejem z wątroby jest nagle bogaty w wit D a ubogi w wit A?
Czyżby czary mary?

Była już dyskusja na ten temat na poprzedniej stronie wątku i w tym poście otrzymałaś odpowiedź na swoje pytanie:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=59781#59781

Wątroba z dorsza (czy innej ryby) nie jest tożsama co do składu z jakąkolwiek wątrobą ssaka czy ptaka. Tran jest olejem z wątroby rybiej i właśnie ze względu na jej specyficzny skład ludzie od dawien dawna trudzili się wyciskaniem tranu z maleńkich rybich wątróbek zamiast wykorzystywać do tego celu większe, łatwiejsze w pozyskaniu i dostępniejsze wątroby zwierząt lądowych, w tym hodowlanych. Takie same różnice występują w składzie mięsa ryb i mięsa ssaków. Bardzo ładnie przeanalizowała różnice pomiędzy tranem a wątrobą wołową vesela krava. Wątroba ssaków i ptaków zawiera przeciętnie bardzo mało witaminy D.

isabelle30 napisał/a:
Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na wit D u kota... ale biorąc pod uwagę, ze potrafi sobie ją sam zsyntetyzować z prekursora - wystarczy mu tylko dać warunki do tego procesu i sprawa witaminy D pozostaje rozwiązana bez tranu.

Koty same nie syntetyzują witaminy D i muszą pobierać ją z pokarmem.

isabelle30 napisał/a:
Barf jest dietą naśladującą naturę... rozumiem suplementowanie ze względu na zmienione nieco proporcje wszystkiego w mięsie hodowanym w sposób przemysłowy. Ale na miłość boską - gdzie dzikie koty w Afryce mają dostęp do wątroby ryb morskich (które są źródłem tranu)?

Zaczęłam ostatnio mocno analizowac sprawę suplementacji... mój własny pies mnie do tego zmusił. I nijak nie chce wyjść inaczej - zalecana tutaj ilość i forma suplementacji mija się bardzo z naturą, potrzebami i sensem.

Ponownie odsyłam do postów na poprzedniej stronie tego wątku. Kwestie te zostały tam omówione. Ten i kolejne posty:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=59756#59756

Odnośnie suplementów, których zwierzaki nie jedzą w naturze - ich rolą nie jest bycie naturalną ofiarą drapieżnika lecz zastępowanie niektórych części składowych tych ofiar (trudno dostępnych lub niedostępnych w sklepach). Istota supementów polega na tym, że zawierają dokładnie te same substancje odżywcze, które psy i koty jadałyby w naturalnych warunkach, tylko w BARFie źródło tych substancji odżywczych jest inne (suplementy). Jednak same naturalne substancje w nich zawarte są identyczne jak w naturalnych ofiarach naszych zwierząt.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
alart 

Barfuje od: miesiąca
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 08 Kwi 2015
Posty: 27
Wysłany: 2015-05-12, 09:43   Wątroba

Barfujemy z psicą dopiero trzeci miesiąc, przy pomocy kalkulatora psiego układam jadłospisy tygodniowe od ok. miesiąca. Pomimo, że nie podaję wątroby, zawsze, niezależnie od rodzaju mięsa i podrobów wyświetla się na czerwono przekroczona norma witaminy A.
Przykładowy jadłospis tygodniowy:
- mięso z kaczki ze skórą 504g
- cielęce nerki, serce, płuca po 70g (razem 210g)
- skrzydełko kurze ze skórą 63g
- szyjka kurza 63g
- 2 żółtka
- suplementy: sól himalajska 2g, algi 1g, cytrynian wapnia 4,5g, wit,E 0,2 kaps, olej
z wątroby dorsza 2g, Fortain 8g.
Codziennie psica dostaje olej Grizzly, warzywa okazjonalnie.
Przy tych składnikach norma wit. A wynosi 3160, a mnie w zakładce suma wyświetla się na czerwono 5494. Chętnie podawałabym wątróbkę w niewielkich ilościach, ale boję się przedawkowania wit,A.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-05-12, 09:51   

Podajesz już olej z wątroby dorsza i olej Grizzly - dwa źródła witaminy A, więc nie szalałabym z dodatkową wątrobą.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne