BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witamina D - tran i jego zamienniki
Autor Wiadomość
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-04-21, 16:53   

Klaudia napisał/a:
Dzisiaj kupiłam tran Gal i już miałam brać Tokovit, ale ostatecznie zrezygnowałam, bo aptekarka wspomniała, że już w tranie jest wit. E i żeby nie przedawkować...
Także moje pytanie brzmi - suplementować mimo wszystko wit. E czy nie?
I jeszcze jedno pytanko. Do którego tranu z kalkulatora najbardziej zbliżony jest Gal?


A jaki tran GAL kupowałaś ? w kapsułkach czy w butelce ?
Na tym, który ja kupowałam (w kapsułkach 500 mg) w składzie nie ma podanej witaminy E, natomiast przy tym w butelce 250 ml witamina E jest podana. Być może do kapsułek nie jest dodawana, bo służą one do jednorazowego łyknięcia i nie będą otwierane kilkadziesiąt razy jak ten tran z butelki, więc konserwanty nie są aż tak potrzebne.
Jeżeli chodzi o zawartość witamin A i D to najbardziej zbliżony do tranu GAL jest Tran z wątroby dorsza cdVet z kalkulatora - prawie identyczne wartości.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Klaudia 

Barfuje od: 12.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 49
Skąd: Słubice
Wysłany: 2014-04-21, 21:26   

Kupiłam w butelce i na przodzie jest napisane, że zawiera witaminę E.
Z tyłu kartonu jest też tabelka i tam jest napisane, że w 2,5ml znajduje się 9mg owej witaminy.
Może faktycznie lepszym rozwiązaniem byłoby kupić w kapsułkach i normalnie do tego Tokovit, ale cóż...nie pomyślałam :-P
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-04-21, 22:07   

Sama możesz zjeść :mrgreen: ja przynajmniej zamierzam tak zrobić z moimi kapsułkami (dodałam je tylko do jednej mieszanki BARF - koci tran z wątroby dorsza na szczęście dotarł przed świętami).
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Klaudia 

Barfuje od: 12.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 49
Skąd: Słubice
Wysłany: 2014-04-22, 11:13   

Jak podawałam psom to liznęłam z palca...fuj, jakie to okropne :lol:
 
 
 
gaab 


Wiek: 35
Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: Oława k.Wroc
Wysłany: 2014-05-01, 13:35   

ja też kupiłam tran Gal w kapsułkach, nie chce mieszać więc w kalkulatorze wpisuje ten tran cdvet co to niby ma bardzo podobny skład. Skipper zwazyła zawartość kapsułki 350 mg, czyli 1g to ok 3 kapsułki, w kalkulatorze wychodzi mi, że powinnam dać 10g tego tranu, czyli niecałe 30 kapsułek?????
Psinka to szczenię 4kg, 3 mies, kalkulator liczy mi 160g jedzenia dziennie czyli to co mam w lodówce powinno jej starczyc na ok 2 tyg, ale oczywiście daje jej więcej bo to ciągle głodne chodzi (ok 500g) czyli zje to w ok 5 dni.
Czyli powinnam dawać jej 6 kapsułek dziennie?
Nie chce przedawkować D więc pytam, bo wydaje mi się to strasznie dużo.
A druga sprawa to, że ten odkurzać je wszytsko bez problemu, czy przy takich ilościach kapsułek (jeśli zostanie to zaakceptowane) może jeść je całe (tzn z powłoką)? Czy lepiej wyciskać, przyznam, że wole mieć to z głowy skoro je bez problemu całą.
_________________
Takie to czasy, że Cebulka je mięso... ;P
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-05-01, 20:39   

vesela krava napisał/a:
dane dla lososia hodowlanego, ktore mowia o 187,60 IU witaminy D na 100g, czyli mniej niz w kalku :-P

Czy z tej tabeli brałaś ?
Salmon, farmed, raw
Vitamin D (µg/100g)
średnia 4,69
min 1,13
max 55
Tak założyłaś ?
400 IU=10,0 µg

A ja mam dane, że hodowlany w ogóle nie zawiera wit D :)
  Zaproszone osoby: 2
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-05-01, 20:51   

Tak, wlasnie o te dane chodzi. Tez czytalam, ze hodowlany witaminy D w ogolnie nie ma, dlatego lososia nie uzywam do mieszanek, bo lososia dzikiego widzialam tylko w telewizji :-)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-05-01, 20:58   

Ja od dawna suplementuję wit D w sposób nienaturalny.
Sama pije tran, a kotom podaję truciznę :->
Ja zakładam, że kot bez potrzeby futra nie zlizuje gdy sie byczy na słońcu....
Natura mądra jest.
Czy wielkie koty tez sie myją ?
  Zaproszone osoby: 2
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-01, 23:18   

Oczywiście, że się myją. W cieniu, w promieniach Słońca.

W promieniach Słońca:
Tygrys syberyjski

W cieniu (pochmurny dzień):
Lew - niechętnie myje pysk
Lew myje się po posiłku
Lew chłodzi się przy krzewie
Lwica myje swoją łapę
Tygrys sumatrzański w zoo
Tygrys myje swoją łapę
Gepard w Zoo Filadelfia
Gepard myje swoje młode
Gepard suszy futro myjąc się
Jaguar się myje
Lampart na drzewie
Lampart w trawie


Jak widać duże koty wolą wybrać cień zamiast miejsca nasłonecznionego w celu umycia się. Zapewne wszystkie te czynności to po prostu próba schłodzenia się. Nie wykluczone, że wcześniej były jakiś czas "na Słońcu", by potem przejść w cień i się schłodzić... To tylko hipotetyczne rozważania.

OT
Przy okazji znalazłem podobiznę swojego zwierza :mrgreen:
Oczywiście też się myje. Sobowtórka Perełki się myje
Moja kotka


Ponadto, TU MASZ badanie mówiące o tym, że koty nie mogą samodzielnie syntetyzować wit. D w skórze. Szlak metaboliczny jest upośledzony - zamienia prekursor wit. D na cholesterol, bez obecności inhibitora 7-dehydrocholesterolu-reduktazy. Co ciekawe, zbadano zawartość wit. D w potencjalnych ofiarach kotów (domowych). W dzikich myszach jest całkiem sporo wit. D, bo ok. 52nmol/1kg suchej masy. Ale nie tylko to jest ważne. W skórze tych zwierząt znajduje się substancja inaktywująca proces konwersji cholekalcyferolu w cholesterol, a aktywująca konwersję w aktywną postać wit. D. Wnioskując po tym badaniu, koty czerpią wit. D "ze Słońca" i z pożywienia, ale nie mogą same z siebie produkować wit. D bez prekursorów z pożywienia. W tym badaniu nie podoba mi się jedno - pożywienie. Skład karmy podobny do Whiskasa, a może i gorszy - same składniki pochodzenia roślinnego :niewiem: W tym badaniu uznano, że to samo dzieje się u psów.

W innym badaniu stwierdza się podobne wnioski, ale tam udostępniono tylko streszczenie :roll:

PS. To chyba powinno się znaleźć w wątku o suplementacji wit. D, lub może jakoś odnieść się do tej odpowiedzi?
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-05-02, 22:56   

Jestem pod wrazeniem jak ta natura to wszystko sobie madrze wymyslila :mrgreen: Tzn domyslam sie, ze taka mocna zaleznosc od witaminy D3 pobieranej z pokarmem to wynik mutacji genetycznej a takie a nie inne pozywienie pozwolilo osobnikom na przezycie (podobnie jak zaleznosc od tauryny).
Jednak zawartosci witaminy D3 w myszy jest ogromna! Z tego artykulu wynika, ze to 798 IU na kg sm. Z ciekawosci porownalam sobie z przykladowa mieszanka i jezeli dobrze wyliczylam, to wynik przewyzsza prawie 4-krotnie zalecenia kalka.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-05-03, 08:05   

vesela krava, zgodnie z tą tabelą (chodzi o 70% zawartość wody) i danymi z badań, w myszy znajduje się ok. 24IU wit. D/100g. Tak policzyłaś?

Ponadto, dobrym źródłem wit. D jest osocze, krew pełna, nerki, wątroba jako alternatywa dla rybiego tranu.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-05-03, 10:35   

Ja liczylam na sucha mase, ale jak teraz licze na mokra, to wychodzi mi to, co Tobie. Blednie zalozylam, ze kalk podaje wartosci dla suchej masy, teraz wyglada to juz normalniej, choc dalej troszke wiecej niz norma :-)
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-05-03, 10:38   

gaab napisał/a:
ja też kupiłam tran Gal w kapsułkach, nie chce mieszać więc w kalkulatorze wpisuje ten tran cdvet co to niby ma bardzo podobny skład. Skipper zwazyła zawartość kapsułki 350 mg, czyli 1g to ok 3 kapsułki, w kalkulatorze wychodzi mi, że powinnam dać 10g tego tranu, czyli niecałe 30 kapsułek?????

Łyżeczka oleju z łososia to 2,6 g (ważyłam). Przypuszczam, że w przypadku tranu z wątroby dorsza wygląda to podobnie. Te 2,6 g to całkiem pokaźna - na oko - ilość. W kapsułce tego oleju jest ilość mikroskopijna jak się wyciśnie. Ja jak suplementowałam przez pewien czas tranem GAL to wyszła mi akurat szczęśliwa ilość - dodawałam 1 kapsułkę tranu do jednej porcji mieszanki BARF.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
gaab 


Wiek: 35
Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 21
Skąd: Oława k.Wroc
Wysłany: 2014-05-04, 18:49   

Czyli dobrze mi się wydaje, może wychodzi mi tak dużo bo jeszcze nie zaopatrzylam się w krew, która też ma Wit. D.
_________________
Takie to czasy, że Cebulka je mięso... ;P
 
 
diora 

Barfuje od: 02.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 23
Skąd: dusseldorf
Wysłany: 2014-05-20, 21:36   

Czy ktoś rozumniejszy mógłby popatrzeć czy ta witamina D nadaje się do podania kotom?

http://www.wolz.de/produk...an-dr-wolz.html

Mój Misza jest ewidentnie uczulony na wszelkie ryby i oleje rybne. Szukam naturalnego zamiennika dla tranu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne