BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Surowe mięso i ewolucja przewodu pokarmowego
Autor Wiadomość
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-08, 16:51   Surowe mięso i ewolucja przewodu pokarmowego

Żywienie zwierząt domowych, surowym mięsem staje się coraz bardziej popularne. Entuzjaści twierdzą, że to zdrowsza, bardziej naturalna dieta dla psów i kotów, ale specjaliści z American Animal Hospital Association i American Veterinary Medical Association pozostają sceptyczni w sprawie dodawania surowego i niedogotowanego mięsa do diety tych zwierząt, powołując się przede wszystkim na możliwość wystąpienia chorób przenoszonych drogą pokarmową, co może być niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.

W niedawno opublikowanym artykule w Journal of American Veterinary Medicine , grupa naukowców przeprowadziła obserwację zachowań właścicieli psów i porównała to z wynikami badań naukowych.
„W naszej kulturze, zapewnienie odpowiedniego pożywienia jest często postrzegane jako forma docenienia naszych pupili” powiedziała Lisa Freeman dietetyk weterynaryjny na Uniwersytecie Tufts. „Decyzje dotyczące żywienia zwierząt są nacechowane dobrymi intencjami, ale nie zawsze są prawidłowe co do składu i wpływu na stan zdrowia zwierzęcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku diet, które zawierają surowe mięso. Istniejące badania pokazują, że ryzyko komplikacji przewyższa korzyści ze stosowania takiej diety. ”

Funkcjonuje pogląd, że surowe mięso dostarcza wszystkie składniki odżywcze jakich potrzebuje pies lub kot. Jednak co najmniej dwie publikacje wykazały, że diety składające się z surowego mięsa niosą wysokie ryzyko niedoborów żywieniowych, sczególnie w odniesieniu do pokarmów przygotowywanych w warunkach domowych.

Innym elementem, który poruszają zwolennicy podawania surowego mięsa jest to, że zbliża to naszych czworonogów do naturalnego sposobu żywienia ich przodków. Ostatnie badania wykazały, że niektóre zmiany w procesie trawienia u psów w porónaniu z wilkami, były ważnym elementem pomagającym w udomowieniu tego gatunku. Dlatego zapewnienie pełnowartościowej karmy jest warunkiem zdrowia, a powrót do naturalnych metod – wskazany w przypadku wilków nie zawsze sprawdza się co do psów i kotów.

Szczególnym niebezpieczeństwem, które niesie za sobą stosowanie surowego mięsa w dietach jest możliwość infekcji bakteryjnej (salmonella, E.coli). W jednym z badań stwierdzono, że osiem na 10 porcji surowego mięsa drobiowego stosowanego w naturalnym karmieniu zwierząt, było skażone bakteriami z grupy E. coli.

Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że stosowanie każdego rodzaju pokarmu, a w szczególności mięsa surowego, wymaga szczególnej ostrożności. Mięso takie musi być świeże i przygotowywane z zachowaniem daleko idących środków eliminujących lub ograniczających ilość patogenów. Ponadto komponowanie diety w warunkach domowych wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii w celu zapewnienia odpowiedniego składu pozwalającego na prawidłowy rozwój zwierzęcia.

Przygotowano na podstawie:

Lisa M. Freeman, Marjorie L. Chandler, Beth A. Hamper, Lisa P. Weeth. Current knowledge about the risks and benefits of raw meat–based diets for dogs and cats.Journal of the American Veterinary Medical Association, 2013; 243 (11)

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2014-09-13, 11:08 ]
Zmieniłam tytuł wątku
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2014-09-13, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
barbabella 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 01 Sty 2014
Posty: 104
Wysłany: 2014-04-26, 17:58   

Co to w ogóle jest ?

Co oznacza ryzyka przewyższaja korzyści? jakie ryzyka w stosunku do jakich korzyści i jak mierzonych? To tłumaczenie oryginalnego skrótu?

sorki ale jakos mi się poczucie humoru wyczerpuje jak to czytam.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-04-26, 18:01   

A no właśnie, czy autor postu mógłby się odnieść do zamieszczonego skrótu/tłumaczenia ?
Zgodnie z Zasady zamieszczania tematów w dziale
dagnes napisał/a:
Bardzo ważne jest abyś zamieścił w swym temacie własną opinię na temat przeczytanych materiałów
  Zaproszone osoby: 2
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-26, 18:10   

Ten artykuł/artykuły na BŚ pojawiały sie już kilkakrotnie w różnych miejscach forum. Nie jestem przekonana czy zasługują na osobny wątek
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-04-26, 18:19   

generalnie, z tego co sobie właśnie przeczytałam, oficjalne stanowisko amerykańskiego stowarzyszenia weterynaryjnego jest takie, że surowe produkty pochodzenia zwierzęcego mogą być źródłem zakażeń różnymi niebezpiecznymi chorobami. Wymieniają salomenellę, listeriozę, bakterie coli. W związku z tym zwierzęta tym karmione oraz ludzie są zagrożone. Zalecają unikanie niepewnych źródeł mięsa oraz nie karmienie upolowanymi zwierzętami. Poza tym jest ze strony tej organizacji nacisk na karmienie karmami gotowymi bądź gotowanym jedzeniem domowym.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-04-26, 18:31   

ciocia_mlotek napisał/a:
Ten artykuł/artykuły na BŚ pojawiały sie już kilkakrotnie

Gdzie konkretnie ?
  Zaproszone osoby: 2
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-26, 18:31   

Oczywiście, że amerykańskie stowarzyszenie ciśnie na gotowe karmy. Maja z tego kasę

http://www.barfnyswiat.or...p?p=65969#65969


poza tym paranoicznie boją się bakterii.

Ciekawe, że karmienie surowymi karmami jest agrożeniem dla zarówno psa jak i domowników, ale przygotowywanie własnych obiadow (przecież zanim na stole sie pojawi to trzeba surowe obrobić :mrgreen: )
Ignorancja sięga takiego pułapu, że część weterynarzy bada i obchodzi się ze zwierzętami karmionymi surowizną w sterylnym ubraniu i w maskach na twarzach (serio)


O rany, Sandra, nie pamiętam. Ale w kilku dyskusjach wychodziło. jak kiedyś mi wejdzie w oko to podrzucę. Były podawane linki m.in do artykułu o tym, jak to ryzyko karmienia surowym przewyższa plusy
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-26, 18:35   

A w 2013 roku całe serie co najmniej kilkunastu marek karm zostały wycofane z rynku z powodu pozostałości antybiotyków, obecności fragmentów plastiku, salmonelli, alfatoksyn, pleśni i innych. No ja dziękuję, wolę już to śmiertelnie niebezpieczne mięso.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-04-26, 18:35   

ja się domyślam, że za promowaniem gotowych karm stoi kasa oraz odpowiednie lobby.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-04-26, 18:57   

Sandra, znalazłam. Podlinkowany dokładnie ten sam artykuł, który w tym wątku został przetłumaczony
http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#52172

Jestem przekonana, że widziałam albo jego fragmenty, albo linki, albo wypowiedzi na podstawie, również w innych miejscach forum
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-01, 12:26   

Artykuł ten został przetłumaczony i w takiej wersji pojawił się na portalu internetowym przeznaczonym dla lekarzy weterynarii, myślę ,że ma na celu poszerzanie wiedzy lek. wet na temat żywienia zwierząt domowych.... ostatnio wpadło mi w ucho/oko kilka takich ciekawostek np. taki kwiatek, że psy nie powinny jeść podrobów, drób tylko gotowany itd....

Myślę, że część lekarzy to przeczyta i przyjmie jak amen w pacierzu...

Sandra, moja opinia na temat tego artykułu jest taka delikatnie ujmując, że należy przeczytać i kierować się rozumem :mrgreen:

Moje psy wcinaja kaczki, gęsi, indyki czasem celowo trochę "przeleżałe" i żadnych biegunek jeszcze nie doswiadczyłam, myślę, ze dużo biegunek jest diagnozowanych jeżeli w diecie występuje surowe mięso na oko jako salmonella bez jakichkolwiek badań ,które by to potwierdziły.

Oczywiście są produkty "podwyższonego" ryzyka gołębie - Trichomonas, kurczaki 1-dniowe Campylobacter jejuni, wieprzowina- pseudowscieklizna to są zagrożenia realne i każdy własciciel powinien rozważyć bilans zysków i strat
 
 
frruzia 

Dołączyła: 26 Mar 2014
Posty: 9
Wysłany: 2014-05-05, 12:12   

obawiam się, że niestety ten artykuł może być zgodny z prawdą, ostatnio czytałam, że w Stanach coraz częściej spotyka się ze skażonym bakteriami mięsem wołowym. Było parę przypadków poważnego zatrucia dzieci mięsem wołowym. Spowodowane jest to zmianą żywienia krów, obecnie jak wiadomo krowy skarmia się kukurydzą, by szybciej przybierały na wadze. Jednak kukurydza nie jest naturalnym pokarmem krowy i jej żołądek nie jest przystosowany do dobrego trawienia takich karm. Podobno nawet powastała jakaś organizacja rodziców zatrutych dzieci próbująca wywrzeć nacisk na amerykański rząd, by zakazano skarmiania krów kukurydzą. Niestety interesy Monsanto są ważniejsze niż zdrowie obywateli :(
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-05-05, 13:33   

Nie bardzo widzę związek między kukurydzą w karmie a skazeniem mięsa salmonellą...
Ponadto o ile dobrze kojarzę - dzieci ludzkie nie jadają miesa na surowo - a mięso wołowe wymaga dość długiej obróbki termicznej jednak... czyżby Amerykanie wyhodowali pancerne bakterie? Tego to już nawet Monsanto nie potrafi...
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-05-05, 16:03   

Chyba widziałam ten sam film co frruzia, "Korporacyjna żywność".
Wyjaśniono w nim, że krowa z racji bycia trawożercą nie jest przystosowana do trawienia pokarmu z kukurydzą, co jednak obecnie jest standardowym pożywieniem na fermach z powodu ceny i kaloryczności. W związku ze zmianą żywienia na nienaturalny, w żwaczu namnażają się bakterie E. coli, zwłaszcza szczepu enterokrwotocznego O157:H7, które wraz z odchodami są wydalane, krowy w tym brodzą, brudzą się, a potem do ubojni. Według twórców filmu nie da się - przy "przerobie" 400 sztuk bydła na godzinę - w pełni zapanować nad higieną i podobno to skażenie bakteriami ciągnie się już przez każdy etap przetwórstwa mięsa.
Ostatnio zmieniony przez Komanka 2014-05-05, 16:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-05-05, 16:05   

No tak, ale ile ludzi jada to na surowo?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne