BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podwyższony poziom amoniaku we krwi
Autor Wiadomość
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-11, 14:44   

może poszukać dobrej jakości puszek z niskim poziomem białka, np.
Ziwi peak Daily Dog - mokra karma z dziczyzną i rybą - puszka - 370 g (za modernpet.pl)
skład:
(zawartość mięsa min. 66%): dziczyzna – mięso, dziczyzna – wątroba, dziczyzna- serca, dziczyzna – żołądki, ryby, nowozelandzkie małże zielone, karagenina, minerały, witaminy, trójpolifosforan sodu, guma guar 
ANALIZA SKŁADU:
Białko surowe - 9 %
Tłuszcze surowe - 6%
Błonnik surowy -2%
Wilgotność - 78%
Popiół - 2,5%
Kalorie 389 Kcal / puszka
glukozamina: 1910 mg/kg, chondroityna: 906 mg/kg
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-06-11, 15:03   

stwórz receprture na podstawie białek zwierzęcych - ma ich być kinimum wiec muszą byc wartościowe na maksa.
W karmach masz mnóstwo białka smieciowego -a to właśnie musisz wyzerowac.
Tufitka słusznie prawi!
Tylko cena tych puszek...
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-06-11, 15:10   

Mokra Purina NF zawiera 5.5% białka. To całkiem duża różnica z proponowanym tutaj Ziwi Peak Daily Dog, które ma 9% białka....

Generalnie jak suczka będzie jakiś miesiąc czy dwa na Purinie NF i się jej poprawi to może wtedy zacząć kombinować z "bogatszą" dietą, bo jeśli teraz jest tak źle to na szybko nie ma co wprowadzać barfa... tym bardziej że to nadal dieta wysokobiałkowa, jeśli nie ma w niej być elementów węglowodanowych.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-06-11, 15:13   

"Składniki:
Serca i wątroba wieprzowe, kukurydza, ryż, tłuszcz zwierzęcy, indyk, sacharoza, suszone całe jajo, olej słonecznikowy, węglan wapnia, składniki mineralne, chlorek potasu, olej rybi, DL-metionina, chlorek choliny. Źródła białka: wątroba, serca, kukurydza, suszone jajo, ryż, indyk. Siarczan miedzi (dodana miedź: 1,5mg/kg)"
ten skład powoduje, że mokra purina bardziej psu zaszkodzi niż ZP z nieco wyższą dawka białka
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-06-11, 15:21   

Słuchajcie, jeśli chcecie szukać karmy niskobiałkowej, to musicie odnosić wszystko do suchej masy. Nie da się porównac suchej karmy z białkiem 13% do mokrej karmy z białkiem 9% i wilgotnością 80%. Tutaj poradnik jak to zrobić (na końcu):
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=2753

Arkowa napisał/a:
Co do badania RTG, dzwoniłam przed chwilą do kliniki, odmówiono mi badania. Lekarz, z którym rozmawiałam powiedział, że nie ma ono sensu, nie są w stanie zrobić tego tak dokładnie jeżeli USG nic nie wykryło :/

Wręcz przeciwnie - ma ono sens. Najczęściej w przypadku, gdy nie widać zespolenia na USG a wyniki krwi sugerują, że jest, to otwiera się psa by znaleźć zespolenie "na żywo" i od razu zoperować. Jednak bywa i tak, że lekarze nie są w stanie namierzyć tej żyły nawet przy otwartej jamie brzusznej i wówczas w trakcie operacji wykonują RTG z kontrastem by zobaczyć gdzie ona jest. Poczytaj o tym np. tu:
http://www.vetsurgerycentral.com/pss.htm
Cytat:
• If the shunt cannot be found at the time of surgery, dye is injected into one of the veins going to the liver and x-rays are taken (portogram). This will show the blood supply of the liver and the offending shunt, if it is present.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-11, 15:40   

wykorzystać trzeba te wzory? Proszę sprawdzić czy dobrze liczyłam :mrgreen:
Wyliczanie suchej masy karmy Ziwi Peak:
100% - wilgotność karmy (% wody) = sucha masa
100% - 78% = 22%
Wyliczanie zawartości białka w suchej masie karmy:
(białka w mokrej masie / sucha masa) * 100 = zawartość % białka w suchej masie karmy
(9%/22%)*100 = 40,9%

Purina Vet NF
Analiza:
Białko 8.0%
Tłuszcz 10.6%
Popiół 2.0%
Włókno 0.3%
Wilgotność 76.5%
Wapń 0.20%
Fosfor 0.13%
Sód 0.10%
Potas 0.43%
Magnez 0.02%
Kwas linolowy 1.3%
Energia przetwarzalna 1.51 Kcal/g
Witamina A 54000 IU/kg
Witamina D 250 IU/kg
Witamina E 130 mg/kg
Tauryna 710 mg/kg
Skład:
Indyk, wątróbka wieprzowa, serca drobiowe i wątróbka drobiowa, tłuszcz zwierzęcy, ryż, olej słonecznikowy, węglan wapnia, minerały, chlorek potasu, olej ryby, chlorek choliny, chlorek sodu, DL-metionina.
ŹRÓDŁA BIAŁKA: WĄTROBA I SERCA, INDYK, RYŻ.
Wyliczanie suchej masy karmy:
100% - wilgotność karmy (% wody) = sucha masa
100% - 76,5% = 23,8%
Wyliczanie zawartości białka w suchej masie karmy:
(białka w mokrej masie / sucha masa) * 100 = zawartość % białka w suchej masie karmy
(8%/23,5%)*100 = 34,04%

to lepiej dać kotu tę drugą karmę :shock:
trzeba chyba przejrzeć karmy i porównać zarówno skład jak i analizę.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Arkowa 

Dołączyła: 07 Cze 2014
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-12, 19:37   

Trochę zamilkłam, ale czekałam na wyniki badań, by powiedzieć coś nowego.
Otóż jest dobra nowina, test obciążeniowy kwasów żółciowych nie wykazał zespolenia - jest piękny wynik 7,3 przed jedzeniem i 11 po jedzeniu :hura:


Natomiast jest kolejna zagwozdka z amoniakiem. Po dzisiejszym badaniu, gdy wyszedł wynik 13,5, zaczęła się poważnie zastanawiać czy badania było zgodne z procedurą. Albo czy nie doszło do pomyłki. Tylko problem jest które badania, o ile którekolwiek było prawidłowe i w co wierzyć, trochę straciłam zaufanie do kliniki SGGW jeżeli chodzi o to badanie. Próbowałam spojrzeć na ilość pobranej krwi do ampułki, ale ponieważ panu wyrwała się igła, krew polała po okolicy, przez resztę wizyty zajęłam się studiowaniem przestrog przeciwko kleszczom żeby nie zemdleć :confused:
W następny piątek jadę do innej kliniki, gdzie również jest laboratorium i porównam wyniki tam. Trochę liczę, że cała sytuacja wynikła z dwóch pomyłek i niepotrzebnie panikuję :-)

 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-06-12, 21:30   

Arkowa - jesteś z wawy wiec jedź na Powstańców Śląskich - oni są po sąsiedzku z Laboklinem.
Laboklin nie robi pomyłek - to bardzo wysokiej jakości lab. Badanie zostanie wykonane natychmiast po pobraniu krwi.

[ Dodano: 2014-06-12, 21:33 ]
weź se sobą wszystkie wyniki - zadzwoń tam żeby się dowiedzieć czy pies ma byc po jedzeniu i ile po jedzeniu bo jedzenie ma tutaj duże znaczenie
 
 
Arkowa 

Dołączyła: 07 Cze 2014
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-12, 21:47   

Właśnie do nich jadę w następny piątek, też mi ich polecono. Mają ponoć laboratorium na piętrze - tak mi przynajmniej powiedzieli przez telefon. Niezależnie, będzie to pewnie lepiej zrobione.
Laboklin nie wysyła zawsze próbek za granicę? Bo wiem, że w Idexx przy amoniaku mrożą krew i wysyłają.

Jedzenie ma duże znaczenie, bo nawet zdrowy pies po jedzeniu ma podwyższony amoniak - o tym mi już powiedzieli przed 1 pobieraniem, dlatego bardzo pilnowałam psa aby była na czczo.
Wezmę wszystko, co mam dotychczas zrobione i niech ktoś na to spojrzy. Choć jak wyjdzie ładny amoniak to jak dla mnie pierwsze dwa badania będzie można potraktować jako niemiłą i stresującą pomyłkę.
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-06-13, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-06-13, 16:03   

Ale wtedy wowczas ta Purina NF nie bedzie miala racji bytu ;-)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-14, 16:19   

Badanie poziomu amoniaku należy wykonywać po 12 godz. głodówki i natychmiast po pobraniu, góra 20 min, jeśli chcemy mieć wynik miarodajny. A krew pobiera się do specjalnej próbówki pod sam korek, aby się nie utleniała. Na SGGW badania poziomu amoniaku nie są wykonywane rzetelne. Z tego powodu nie badaliśmy tam naszego forumowego Beso. Beskowy amoniak został zbadany w ludzkim szpitalu z labem działającym 24 h/dobę. Bianka wtedy gnała z krwią jak rajdowiec łamiąc przy okazji wszystkie przepisy na drodze.
 
 
Arkowa 

Dołączyła: 07 Cze 2014
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-29, 20:10   

Wracam z ostatniego badania amoniaku, tym razem zrobionego w klinice Bemowo.
Wynik prawidłowy, śliczne 8,9.


Pismo do SGGW już się pisze. Jestem mocno zniesmaczona jakością ich usług - w końcu to uczelnia wyższa, w stolicy kraju, kształcąca przyszłych weterynarzy, którzy rozchodzą się na województwo lub całe państwo. Jedno z badań było wykonywane przez studentów pod nadzorem lekarza, czyli taka wiedza jest przekazywana... Zdecydowanie z całym sercem będę odradzać teraz wszystkim wykonywanie jakichkolwiek badań w Klinice SGGW. Niby niskie koszty, ale jeżeli mylą się podczas badania krwi, to co się dzieje z bardziej skomplikowanymi badaniami lub zabiegami?
Na szczęście okazało się to tylko bardzo stresującą i niemiłą pomyłką, czy po prostu trzykrotnym niedotrzymaniem procedury. Szukam dalej przyczyn dziwnych objawów, bo niespodziewane zachowanie znów się powtórzyło. Ale to już inna zabawa.

NSO napisał/a:
Ale wtedy wowczas ta Purina NF nie bedzie miala racji bytu

Wolę 100 razy bardziej mieć wór karmy, z którym nie wiem co zrobić niż chorego psa.

Chciałam Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za pomoc, miłe słowa i porady. Jesteście wspaniali, nawet nie spodziewałam się takiego odzewu. Na prawdę dziękuję za zainteresowanie się problemem. :kwiatek:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-06-29, 21:31   

Arkowa napisał/a:
Chciałam Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za pomoc, miłe słowa i porady. Jesteście wspaniali, nawet nie spodziewałam się takiego odzewu. Na prawdę dziękuję za zainteresowanie się problemem. :kwiatek:


Nieś tę wieść w Świat nieBARFny i rozpowszechniaj :kwiatek: .
BARFny Świat również dziękuje, ze dobre słowa.
  Zaproszone osoby: 2
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-06-29, 21:42   

Arkowa napisał/a:
Szukam dalej przyczyn dziwnych objawów, bo niespodziewane zachowanie znów się powtórzyło.

To znaczy co konkretnie się powtórzyło i w jakich okolicznościach? Napisz o wszystkim, co niepokoi Cię w zachowaniu psa. Co do dalszych konsultacji na pewno będziemy w stanie polecić Ci właściwego specjalistę w Warszawie. A drążąc temat dalej może urodzą się kolejne pomysły...
Trzymajcie się!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne