BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej trzustce
Autor Wiadomość
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2014-07-23, 09:26   

tak, Amyladol-enzymy trzustkowe
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-23, 09:31   

To chyba nie pozostaje ci nic innego tylko czekać na efekty leczenia i mięsko ostrożnie dawać, bez zmieniania rodzaju za szybko.
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2014-07-23, 09:35   

na to wyglada
niepokoją mnie tez wyniki badań, naczytałam się, że nieleczona trzustka daje powikłania w schorzeniach nerek, Nero i tak na propalinie jedzie, układ moczowy pozostawia troche do zyczenia, wiec to obciazenie trzustka niczego dobrego nie zapowiada
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-23, 09:38   

a ten wątek widziałaś? tam piszą o taurynie
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=361
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-23, 09:48   

nie znam się na chorobach trzustki, napewno warto suplementować taurynę, natomiast podając psu w dłuższym okresie czasu tylko chude mięso rozwalisz mu nerki. w ogóle nie wyobrażam sobie, żeby pies nie dostawał w pokarmie źródła energii, ani węgli ani tłuszczu, rozwalisz mu tym organizm. napewno węgli w chorobach trzustki staramy się unikać, tłuszcz jest chyba sprawą kontrowersyjną

w tym momencie napewno dawaj mu to, co toleruje najlepiej i powoli kombinuj z dietą
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-23, 11:35   

Cm przy trzustce stosuje się dietę niskotluszczowa i bez wypelniaczy
Z tymi nerwami masz na myśli nadmiar białka? Jeśli tak to to nie tak. Rozmawialiśmy juz o tym. Dieta wysokobialkowa nie rozwala nerek. Obniżenie ilości białka jest polecane dopiero przy zaawansowanej chorobie nerek
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-07-23, 13:37   

Szafirka, wykonaj psiakowi test kliszowy: bierzesz stare zdjęcie rtg ucinasz boczną stronę wielkości 2cm na 6 cm, do tego potrzebna jest psia kupa świeżo wydalona, jeżeli jest ciepło na dworze ok, jeżeli zimno zabierasz kupę w pojemniczku do domu, zanurzasz kliszę rtg tyle ile się da w tym co jest po psie czekasz około 20 minut, wyjmujesz kliszę opłukujesz pod wodą i sprawdzasz stopień odbarwienia, jeżeli jest nadal cała czarna to problem leży w źle dobranych lekach o ile to ZNT. Jest to prosty test, dający pierwszy obraz na leczenie. Mój pies brał amylan na ZNT i wcale mu się nie poprawiało, dopiero po zwykłym ludzkim Kreonie było lepiej, kupy normalne. Jak masz dobrany preparat i dawkę to pies zaczyna trawić, teoretycznie wszystko. Ale faktycznie przy ZNT preferuje się chude mięsa z dodatkiem 1 łyżki oleju z ryb dziennie na dużego psa

Klisza rtg Koniecznie ciemna nieodbarwiona część.
_________________
Retriver
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2014-07-23, 14:54   

Retriver - dzięki za podpowiedź, jak tylko będę miała w czym zanurzyć, to tak zrobię.
Też mi się wydaje,że ta dawka Amyladolu będzie za niska, ale to dopiero 2 dzień przyjmowania. Zobaczymy.

Co do diety i nadmiaru białka to zgłupiałam, chude mięso na trzustkę być musi, ograniczać tłuszcze ale i węglowodany, przecież nie wyrobię na same chude mięso, mowy nie ma, do tego jeszcze leki na 40kg psa do tanich nie należą.
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-23, 14:58   

Retriver, czy ten test kliszowy to jest test za który wet bierze 25 zł??? Możesz coś więcej napisać? czy dla sprawdzenia profilaktycznego trzustki też można go domowym sposobem zrobić?
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-23, 18:06   

Pomocny post:
dagnes napisał/a:
[...]Eksperci są zgodni co do tego, że to nie tłuszcz w diecie wywołuje zapalenie trzustki, nie jest on też powodem cięższego czy dłuższego przebiegu choroby. Dlatego nie powinno się unikać tłuszczu w diecie kotów z zapaleniem trzustki, co jest niestety powszechną praktyką. Karmy typu RC Gastro-Intestinal bazują na ogólnych zaleceniach dla ludzi z zapaleniem trzustki, które każą zamieniać tłuszcz na węglowodany oraz ograniczać białko. O ile dla ludzi, choć i tak tylko w niektórych przypadkach, taka dieta może być pomocna (jeśli do tego jest oparta na świeżych, dobrze przyswajalnych produktach, a nie na "chrupkach"), o tyle dla kotów to całkowite nieporozumienie.

Trzustka jest wielofunkcyjnym narządem wydzielniczym, produkującym enzymy trawiące zarówno białka, jak i tłuszcze oraz węglowodany (funkcje zewnątrzwydzielnicze). Oprócz tego, zadaniem jej wewnętrznej części jest wydzielanie hormonów, przede wszystkim biorących udział w gospodarce węglowodanami (insulina, glukagon). Jaki jest zatem cel ograniczania tłuszczu na rzecz węglowodanów, oprócz stwarzania wrażenia, że dietetycy się napracowali by wymyśleć "dietę", nie wiadomo. Zadaniem tej "diety" jest przede wszystkim likwidacja biegunek tłuszczowych, czyli skutku, w przypadku niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Likwidację tych biegunek można jednak osiągnąć również poprzez podawanie enzymów doustnie. Biegunka tłuszczowa sugeruje, że tłuszcz nie jest trawiony ze względu na niedobór enzymów. Przez wycofanie tłuszczu z diety nie wyleczy się chorej trzustki, jedynie można pozbyć się objawu. Ponieważ biegunka tłuszczowa jest najbardziej widocznym objawem niewydolności, nie zwraca się już uwagi na niestrawioną skrobię oraz białko, znajdujące się w kale, które także, obok tłuszczu, nie są wchłaniane, bo enzymy odpowiedzialne za ich trawienie znajdują się w tym samym soku trzustkowym, w którym znajdują się lipazy. I tak powstaje po raz kolejny wrażenie, że dieta beztłuszczowa jest dietą-cud, działającą na wszelkie możliwe i niemożliwe choroby ludzkie czy kocie.
[...]


http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=71
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-07-23, 18:38   

Szafirka, każdy głupieje, jak pies źle reaguje, nie ma się co łudzić, że po dwóch dniach będzie reakcja na leczenie, poczekaj kilka dni, najwyżej zwiększysz dawkę, weci zalecają chude mięso ale nie do końca to dobre podejście, jeżeli nie dostarczysz psu tłuszczu w rozsądnej dawce nie wchłonie witamin z podanego jedzenia i następny kłopot. Trzeba obserwować psa jak coś będzie nie tak do weta, mój pies w przeciągu dwóch tygodni schudł 15 kg, po pół roku podciągnął się do góry o 5kg i już ani deka więcej, najlepiej reagował na Kreon, dostawał również Neo-pancreatinum, to w zasadzie takie same leki, enzymy trzustkowe. Kolega do tej pory ma sukę On-ke, zachorowała na ZNT jak miała 2 lata a teraz ma prawie 8. Sprowadza ze stanów lek w proszku za pół roku leczenia płaci 700 zł, zdzwonię sie z nim i podam Ci nazwę. Ale zaskoczę Cie suka jest karmiona (wiem, że nie powinno się tu mówic o suchym) je Purinę Dog Chow tę kiepściutką, kolega ma na wyżywieniu 5 psów i cienko przędzie, dużo wiec zależy od dobranego preparatu.

Koty i psy, tak za ten test płacisz u weta, jak wystarczy włożyć kliszę rtg w q-pę, trzymać w ciepłym otoczeniu temp. pokojowa może być, weci jeszcze coś tam cudują dodają roztwór sody, ale nikt mi nie chciał nic podpowiedzieć. Jezeli pies jest zdrowy lub ma dobrze dobrany preparat w odchodach będą wydalone enzymy trawienne które wybielą kliszę. Tyle wiem, sprawdziłam na swoim szczęściu. Klisza rtg odbarwiona jak trzeba
:hura:

[ Dodano: 2014-07-24, 20:41 ]
Szafirka,
preparat z enzymami trawiennymi o którym pisałam nazywa się Viocase do kupienia w stanach. W Polsce dobrym weterynaryjnym preparatem jest Lypex tylko dość drogi.
Jeżeli dobierzesz dawkę leku odpowiednią dla psa będzie lepiej trawił tłustsze kawałki mięsne.
_________________
Retriver
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2014-07-28, 09:51   

Dziękuję za informację o leku.
Ten lek, który przyjmuje teraz zaczyna po malutku przynosić dobre rezultaty:kupa raz dziennie i to nawet uformowana. Nawet ostatnio Nero zjadł jakiś śmierdziuch znaleziony na trawniku (klnę ludzi wywalających resztki obiadu przez balkony, co za naród!!!) i nic nie było. Więc jestem dobrej mysli, aczkolwiek chciałabym zacząć wprowadzać inne mięso, bo ten indyk do tanich nie należy. Mam źródło taniutkich chrząstek z indyka, takich z mięskiem, ale to chyba nie jest jeszcze dobry czas na wprowadzenie ich.
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-28, 09:56   

a żwacze wołowe? on jest uczulony na wołowinę? żwacze są lekko strawne i nietłuste.
 
 
szafirka 


Barfuje od: 09.2013
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 103
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2014-07-28, 13:15   

na wołowinę nie ma uczulenia i wprowadzę ją później, do żwaczy nie mam dostępu
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-28, 13:34   

no to nie mam pomysłu, może spróbuj z tym mięsem z chrząstkami niewielką ilość? Króli też jest chudy raczej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne