BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: dagnes
2015-05-26, 17:14
Pomoc w przepisie, HELP
Autor Wiadomość
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-09, 12:42   

Negra, przecież napisałam Ci, jakich dodatkowo suplementów do mieszanki potrzebujesz (rozumiem, że na chwilę obecną masz tylko Fortain, taurynę i algi) - sorry, nie dopisałam jeszcze do wykazu oleju z łososia. Spróbuj załatwić te suple od kogoś z Krakowa to zrobię Ci przepis na samych naturalnych suplach albo ewentualnie jeżeli ktoś użyczy Ci Easy Barf-a (wtedy suplementów potrzebujesz trochę mniej) zrób mieszankę wg przepisu, który podała Shana - wtedy z suplementów (których nie masz) będziesz potrzebować dodatkowo tylko olej z łososia, mączkę ze skorupek jaj i Tokovit E100.
Jeżeli sama zamierzasz tłuc skorupki jaj to gdzieś na forum czytałam, że niektóre koty mogą mieć problemy z brzuszkiem jeżeli skorupki będą potłuczone zbyt grubo. Skorupki kupne wyglądają jak mąka, są tak drobniutko zmielone.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
Ostatnio zmieniony przez Skipper 2014-08-09, 12:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-09, 12:44   

mam cały czas otwarte na tej stronie i zapominam czasem odświeżyć, stąd nie skłądnie to idzie, :oops:

[ Dodano: 2014-08-09, 13:46 ]
Skipper napisał/a:
Negra, przecież napisałam Ci, jakich dodatkowo suplementów do mieszanki potrzebujesz (rozumiem, że na chwilę obecną masz tylko Fortain, taurynę i algi) - sorry, nie dopisałam jeszcze do wykazu oleju z łososia. Spróbuj załatwić te suple od kogoś z Krakowa albo ewentualnie jeżeli ktoś użyczy Ci Easy Barf-a (wtedy suplementów potrzebujesz trochę mniej) i zrób mieszankę wg przepisu, który podała Shana - wtedy z suplementów (których nie masz) będziesz potrzebować dodatkowo tylko olej z łososia, mączkę ze skorupek jaj i Tokovit E100.


ale ja mam easy barf już zamówiony i olej z łososia też, zostały wczoraj wysłane więc pewnie przyjdą w poniedziałek

[ Dodano: 2014-08-09, 13:48 ]
shana55 napisał/a:


Przepis:
Cytat:

Mieszanka na 18 dni dla 2,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja : 86 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

500,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Wołowina tłuste mięso
100,0 g Kurczak żołądek
10,0 g easy B.a.r.F
1,0 szt Żółtko jajka
30,0 g Wątroba kurczaka
0,2 g Mączka z alg morskich
2,2 g Fortain
5,0 g Olej z łososia SALMOPET
6,4 g Mączka ze skorupek Lunderland
2,5 g Tauryna
347,0 g Woda
1,0 tab Tokovit E 100 (kapsułka)



Czyli colon C mam odpuścić?

[ Dodano: 2014-08-09, 13:49 ]
shana55 napisał/a:
negra :kwiatek:
Drożdże to suplement witamin z grupy B !!! Nie zastapisz ich witaminą C, zresztą nawet jej nie dawaj skoro nerki chore.....


tak, tak, chodziło mi o B, kupiłam właśnie ale jestem zakręcona
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-09, 12:53   

Zaraz wrzucę przepis Shany do kalkulatora, generalnie do mieszanek dodajesz warzywka albo Colon C (psyllium) żeby kot lepiej trawił.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-09, 12:53   

W tym momencie posiadam :

- zamrożone mięso wołowe, chyba mostek - 150 g
- zamrożóną cielęcinę lub indyk- 100g (nie pytajcie wyszłam ze sklepu z kiloka woreczkami i dwa były białe, więc nie wiem które było które) :oops:
- tokovit
-vit B
- algi
-colon C
- taurynę
- fortan
- olej z rekina
- sól himalajską


Warzyw mam nie dodawać? Nawet odrobinę marchwi czy cukini?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-08-09, 13:13   

Skipper :kwiatek:
Nie sadzę, żebyś musiała sprawdzać mój przepis. Lepiej zrób drugi, będzie na zmianę. Sihaya mówiła, żeby soku z buraka nie dawać bo ma weglowodany.... to samo tyczy sie warzyw.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-09, 13:16   

Cielęcinę od indyka po skórze odróżnisz (o ile indyk był ze skórą). Nie lepiej to było wyskoczyć i świeże kupić ? Co do mięsa to nie ma "chyba", musisz dokładnie wiedzieć jakie to mięso i ocenić mniej więcej czy można zaklasyfikować je jako chude, średniotłuste czy tłuste. Każde mięso ma inną wartość kaloryczną, inną zawartość białka, fosforu oraz mikroelementów i witamin. Ja bym optowała za tym, żebyś jednak kupiła świeże mięso, wtedy będziesz widziała co kupujesz :-P Kicia malutka i dużo jej nie potrzeba (no chyba, że inne koty się dorwą), z mrożonek rosół sobie ugotujesz, Pańci też się coś od życia należy :mrgreen:

[ Dodano: 2014-08-09, 14:18 ]
shana55 napisał/a:
Skipper :kwiatek:
Nie sadzę, żebyś musiała sprawdzać mój przepis. Lepiej zrób drugi, będzie na zmianę. Sihaya mówiła, żeby soku z buraka nie dawać bo ma weglowodany.... to samo tyczy sie warzyw.

Shana, nie chodzi mi o sprawdzanie tylko nigdy nie robiłam przepisu dla nerkowca z Easy barf w kalkulatorze i chciałam zobaczyć jak wygląda komponowanie takiej mieszanki z technicznego punktu widzenia jeżeli trzeba będzie dodatkowo dodać warzywa albo Colon C (tych w Twoim przepisie nie ma):-P
Colon C Light który używam też ma odrobinkę węglowodanów tylko one się chyba nie wchłaniają.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-09, 13:34   

ale skipper, ja jej świeże mięso, od producenta kupuję!!!! Na miejscu mi zmieliy kilka rodzajów i nie podpisały po prostu, dlatego nie wiem :-)

Ja rosołu nie zrobię sobie, bo mięsa nie jem ;-)

[ Dodano: 2014-08-09, 14:38 ]
I teraz tak:

Zamiast uda z kurczaka, można dać indora (kurczaki są hormonalne, a zagrodowego musiałabym całego kupić)?

Wołowina tłusta? Którą część? Gulasz? Pęga?

Tak samo podroby? Indor może być?

[ Dodano: 2014-08-09, 14:39 ]
Które mają jeszcze mało białka?


Negra, nie cytujemy treści postu powyżej do którego sie odnosisz. :kwiatek:
Moderacja z powodu
Cytowania
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-08-10, 09:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-09, 13:39   

Sorry nie wiedziałam, że mięso zmielone :mrgreen:
Dla indora trzeba jeszcze raz przeliczyć przepis :-P

[ Dodano: 2014-08-09, 19:09 ]
Zrobiłam Ci przepis z mięsa, które na pewno bez problemu kupisz w każdym sklepie mięsnym i nie będziesz miała wątpliwości, że jest to to, co trzeba. Indyk + wołowina co prawda niezbyt tłuste, ale dodałam gęsiego smalcu z uwagi, iż ma znacznie mniejszą ilość fosforu niż tłuszcz surowy zawarty np. w indyczej skórze. Smalec gęsi bez problemu kupisz w sklepie z żywnością eko.
Dzienną zawartość białka i fosforu na kg wagi kota udało mi się zbić do dość niskich wartości; w mieszance masz troszkę obniżony poziom potasu, chloru i sodu (Tosia ma je w górnych granicach albo powyżej normy). Podniosłam trochę ilość mączki ze skorupek jaj - wapń służy jako wyłapywacz fosforu i pomimo, że Tosia ma fosfor jeszcze w normie to jednak dla kota z PNN jest to poziom zbyt wysoki. Ilości pozostałych mikroelementów i witamin mniej więcej odpowiadają dziennemu zapotrzebowaniu kota o wadze 2,5 kg.
Oleju z łososia producent (Lunderland) zaleca 1/2 łyżeczki na kota i psa do wagi 20 kg, jednak obniżyłam troszkę ilość z uwagi, że Twoja kicia jest bardzo malutka. Chociaż zastanawiam się jeszcze czy nie zostać jednak przy tej dawce 1/2 łyżeczki dziennie - olej z łososia zawiera kwasy Omega-3, które są zalecane przy chorobach nerek :roll:
W tym przypadku zamiast tych 14 g oleju dałabyś 26 g do mieszanki; zwiększy to odrobinkę jej kaloryczność.

_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-09, 21:42   

Bardzo dziękuję. Mam tylko pytanie o udziec wołowy. Bo nie widziałam go w sklepie. Chyba, że pod inną nazwą występuje. To pewnie ma być ten prawidłowy gulasz :roll:

Tosia ma jednak problemy jelitowe na razie. Niby ta kupę ledwo rano wydusiła ale ma gazy teraz, biedaczka. Dałam dwa razy gluta siemieniowego, no ale na razie kupska nie ma kolejnego. :-/

[ Dodano: 2014-08-09, 23:21 ]
sama sobie odpowiem hehe

''Udziec wołowy jest to mięso wysokiej jakości o delikatnym, soczystym smaku. '' :-) więc żaden gulasz

[ Dodano: 2014-08-09, 23:23 ]
a to udko z indyka to ze skóra czy bez?
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-08-10, 09:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-09, 22:28   

Udko z indyka ze skórą bez kości
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-09, 22:40   

Wiesz co, odnośnie tego przepisu to jeszcze muszę pomyśleć czy faktycznie dawać trochę więcej mączki ze skorupek jaj i o ile więcej oleju z łososia :roll:

Pisałaś, że podajesz Tosi alusal - to Twój pomysł czy w porozumieniu z wetem ?
Tutaj masz info na temat dawek alusalu, poza tym weź pod uwagę, że jak pisała Dagnes "długoterminowe podawanie Alusalu w wysokich dawkach prowadzi do odkładania się toksycznego aluminium w organizmie, więc jest to lek jedynie do stosowania doraźnego i bardzo krótkiego przy wyjątkowo wysokiej hiperfosfatemii".

Jeszcze jedna ważna sprawa - czy Tosia miała robione badania moczu tj. ciężar właściwy refraktometrem, pH, osad oraz białko i kreatyninę ilościowo ? Czy ma białkomocz ? To też istotne przy układaniu mieszanki, więc jak masz wyniki to wrzuć.

To udo indycze też mi się wydaje, że mięso ze skórą, bo bez skóry chyba nikt nie sprzedaje :mrgreen:
A udziec wołowy, antrykot, rostbef, szponder i pręga to najczęściej spotykane rodzaje wołowiny w sklepach mięsnych więc na pewno udziec uda się zakupić :kciuk:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-09, 22:53   

ALusal wzięłam z forum. Lekarz mi powiedział, żebym Ipatikine dawała. WIęc muszę dokupić. WIem, że ze skórką sprzedają udzce ale można ją ściągnąć, czyż nie ? :lol:

Siuśków nie miała robionych. Nie wiem kiedy mi się uda zrobić, więc na razie musimy bazować na tym co jest.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-09, 23:16   

Nie ścinaj skóry!!!
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-10, 09:03   

negra napisał/a:
WIem, że ze skórką sprzedają udzce ale można ją ściągnąć, czyż nie ? :lol:

A po co ją ściągać ? z ekonomicznego punktu widzenia to chyba nie ma większego sensu. A kota jako konsumenta przedmiotowego udka tym bardziej :-P

negra napisał/a:
Siuśków nie miała robionych. Nie wiem kiedy mi się uda zrobić, więc na razie musimy bazować na tym co jest.

Im szybciej tym lepiej - przy tych wynikach krwi jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ma białkomocz i trzeba byłoby podać leki, które go zmniejszą. Poza tym kicię z PNN trzeba byłoby troszkę dopajać (o ile sama nie pije), a jak porządnie dasz pić po południu i wieczorem i odetniesz w nocy dostęp do kuwety zobaczysz jakie będzie miała rano parcie na pęcherz :twisted: Mocz pobierzesz bez problemu.
Ja niestety byłam zmuszona zrobić tak w piątek/sobotę ze Skippim - przez 6 (słownie: sześć) kolejnych dni biegałam rano po 2 godziny za skunksem żeby się wysikał (musiałam posiew zrobić) a gość bawił się ze mną w kotka i myszkę, nie wspomnę że robił się coraz bardziej przebiegły i sprytniejszy - w piątek rano posunął się do tego, że odlał się o 4.20 a potem do godz. 8.30 już mu się nie chciało oczywiście. W piątek już mi nerwy puściły - zastosowałam środki radykalne opisane wyżej i wczoraj rano kotu było już wszystko obojętne z wyjątkiem jednego - jak najszybciej dopaść kuwetę i opróżnić pęcherz :twisted: Siuśki poszły wreszcie do badania, ufff....
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
Ostatnio zmieniony przez Skipper 2014-08-10, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
negra 

Dołączyła: 03 Sie 2014
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-08-10, 09:37   

Z tą skórą to mnie nie zrozumiałaś. Ja się wcześniej pytałam czy indyk ma być ze skórą czy nie i ty napisałaś, że raczej ze skórą bo takie sprzedają, więc może i sprzedają co nie jest równoznaczne z podawaniem se skórą :lol: capisci?

A co do sików to nie muszę ni zamykać, ona sika trzy razy dziennie po karmieniu. A wyniki były ustabilizowane cały czas, ja spieprzyłam je tym mięsem w ciagu ostatniego tygodnia. Nie robi qpy, nic nie pomaga, dałam olej lniany, może ruszy.

[ Komentarz dodany przez: Sandra: 2014-08-10, 10:41 ]
Negra, nie cytujemy treści postu powyżej do którego sie odnosisz. :kwiatek:
Moderacja z powodu Cytowania
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-08-10, 09:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne