BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w alergiach i nietolerancjach pokarmowych
Autor Wiadomość
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-21, 15:09   Żywienie w alergiach i nietolerancjach pokarmowych

Kochani pomóżcie , bo powoli się gubię !!
Ale od początku, 5 miesięczny alergik owczarek długowłosy. Nie może jeść jajek kurzych, wołowiny, cielęciny, wieprzowiny i całego drobiu. Może koninę , baranine, królika i ryby.
Do tego ma dysplazję stawu biodrowego i początek osteochondrozy w łapach przednich.
A na koniec Borys zaczął barć antybiotyki ( 3 tygodnie 2 x dziennie) i prawdopodobnie ma nużycę lub świerzb- jesteśmy w trakcie szukania , dlaczego ciągle się drapie.

To był wstęp a teraz :
Nie jestem zwolennikiem karm suchych dla psów, chodź rozumiem dlaczego są i skąd mają tak wielu zwolenników, ale ja wolę jeść naturalne produkty i takież same dawać psu.
Niestety mam problemy z ustawieniem prawidłowej diety bo jako szczeniak dużej rasy powinien dostawać produktu o obniżonej zawartości fosforu? Czy ktoś mi może pomóc ustawić dietę, chętnie porozmawiam bo mam wiele pytań.
Jeszcze dodam, że polecono mi karmić psinkę żołądkami baranimi , 2 kg dziennie, przez okres 2 tygodni. Ale zważywszy cenę ( 14 zł kg) to żywienie psa Barfem zaczyna być bardzo drogie.
Jak czytam , że ktoś karmi psa w cenie 100 zł/m-c to się zastanawiam jakim cudem ?
Tak na marginesie, czy ktoś wie gdzie można kupić kości baranie lub końskie tak do poobgryzania dla psa w Warszawie?

Pozdrawiam
Ania
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-21, 18:15   

1. Skąd taka diagnoza? Robiona była porządna diagnostyka?
2. jaki był jadłospis dotychczasowy psa?
3. jaka była robiona diagnostyka w kierunku nużeńca/świerzbu?
4. czym psa zabezpieczasz przeciwko kleszczom?
5. czy pies jest kąpany w szamponach? jakich, jak czesto?
6. Odrobaczanie? odpchlanie?

KTO ci powiedział że 2 kg żoładków ma pies jadać codziennie?
On powinien jeść 10% swojej obecnej wagi, 5 miesieczny szczeniak żadnej rasy nie waży 100kg :shock:
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-22, 08:01   

W sumie isabelle30 już zadała wszystkie pytania, które mnie nurtują :)

anna187 napisał/a:
Jeszcze dodam, że polecono mi karmić psinkę żołądkami baranimi , 2 kg dziennie, przez okres 2 tygodni.


Ile waży Twój szczeniak? Zakładając iż szczenięta mają jeść do 10% swojej wagi z tego zalecenia wychodzi na to iż Twój psiak waży w wieku 5 miesięcy 20kg.

Dodatkowo jeśli chodzi o rozwijające się szczenię to karmienie aż 2 tygodnie samymi żołądkami nie wydaje mi się odpowiednie, ponieważ nie dostarczy się psu w tak ważnym dla jego rozwoju okresie odpowiednich ilości składników odżywczych.
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-22, 09:38   

Cześć , juz odpowiadam.

Pies owczarek niemiecki 5,5 m-ca waga 25 kg

1. Pies jest leczony i diagnozowany u dermatologa i alergologa. Robione były testy alegologiczne, wymazy , posiewy i badania krwi.

2. Nużeńca ani świerzba nie ma- wynik badania krwi na antyciała - ujemny i zeskrobin również.

3. pies jest na rybnej karmie suchej, dodatkowo od czasu do czasu dostaje surowa koninę

4. przeciwko kleszczom jest zakraplany i ma obrożę jedno i drugie firmy Bayer. Poprzednio był frontline i jeszcze innym ale i tak się drapał i tak.

5. Pies jest kompany w szamponie przeciw świądowym i przeciwbakteryjnym, dostaliśmy od dermatologa.

6. Jest odpchlany i odrobaczany regularnie.

Borys nie jest uczulony na konserwanty w karmach, zboża i inne świństwa występujące w suchym jedzeniu. Co do karmienia w ilości 2 kg- to chyba takie są "normy" dla szczeniaka 10 % masy ciała.
Tak pomyślałam, czy jajka kurze można zastąpić jajkami przepiórczymi. To byłoby fajne.
Najbardziej mnie interesuje ile jest fosforu w mięsie , kościach ...Bo pies dosyć szybko nabiera masy a nie oto chodzi. :) w tym wieku.

Pytajcie ja chętnie odpowiem i proszę wymyślcie jak mam karmić psiaka aby nie zbankrutować :-/

pozdrawiam
Ania
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-22, 13:13   

1. jakie testy alergologiczne? Skórne czy z krwi? Co to znaczy drób ogólnie? Z tego co wiem nie ma testu na gęś, przepiórkę, gołebia?
2. ta karma...jaka konkretnie?
3. dokładnie co Bayera? jeżeli obroża to nie krople i na odwrót. Przy szczeniaku z wrażliwą skórą nie należy przesadzać.
4. co to znaczy jest kapany? Ile razy był już wykapany? Jak nazywa sie szampon? Czy te kąpiele są wg wskazówek lekarza?

Na początku napisałaś że pies ma uczulenie na jaja kurze, więc masz odpowiedz czy można zastąpić przepiórcze kurzymi (ale to w dużej mierze zalezy od testu)
O ile testy obejmują zboża w karmach, o tyle inne psakudztwa nie są badane więc nikt tak naprawde nie wie.
Przejęzyczylam sie poprzednio. Tak, 10% wagi twojego psa to te dwa kg. Ale tak będzie jeszcze pare miesięcy, a potem zjeżdżasz do 1-3% wagi ciała, wiec wychodzi rozsądna cena. Pies w tym wieku bardzo szybko przybiera w każdą strone. W sumie 5 miesięczny szczeniak ON ważący 25 kg to nie jest aż taki maks, biorąc pod uwagę rozmiary mozliwe do osiągniecia przez twojego psiaka w wieku dorosłym.

I napisz skąd jesteś.

Jak wygląda sprawa uszu? są czyste czy siedzi w nich jakaś wydzielina?
Czy ta drapana skóra jest czysta czy ma łupież, jest brunatna? Czy są strupki? Sierść sucha i łamliwa i wyleniała, matowa czy ładna, gęsta i lśniąca? Oczy....ładne czy zaropiałe?
Czy lekarz badał miarowość serca? Czy wpadł na pomysł badania poziomu hormonów tarczycy?
Czy pies ma suplementację? jaką?
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-22, 18:07   

Odpowiadam:

1. Testy były robione z krwi i biorezonansem, stąd wiadomo, że na różne składniki karm nie jest uczulony

2. Karma Farza10 dla szczeniaka

3. Borys jest zakroplony i ma obrożę, ale to też było konsultowane z weterynarzem a nawet dwoma. Musi tak być bo u mnie jest ogromna ilość kleszczy i tylko przy jednym zabezpieczeniu przynosił kleszcze do domu. I drapał się jeszcze bardziej, a my nie wiedzieliśmy czy go nie swędzi po kleszczach np.

4. Kąpany jest 2-3 razy w miesiącu jak świąd jest duży, szamponem specjalnie dla niego zrobionym bo o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwświądowym. Nie ma go na rynku - jeszcze. Dostałam od dermatologa psiego :)

5. Uszy , oczy są super. Sierść piękna błyszcząca. Na skórze są krostki ( a właściwie były bo po podaniu antybiotyku zniknęły). Łupieżu nie było ani wydzieliny. W krostach , po posiewie stwierdzona gronkowca. Dlatego dostaje antybiotyk.

6. Z suplementacji dostaje tylko artoflex

To chyba na tyle, a mieszkam pod Warszawą (okolice Bomowa).

pozdrawiam i czekam na wskazówki żywieniowe:)

Co do miarowości pracy serca to nie miał badania i nie za bardzo wiem jakie objawy sugerują takie badania to samo dotyczy badania poziomu hormonu tarczycy. Ale w ostatnim czasie odwiedziłam co najmniej 5 weterynarzy i rożne kliniki , serce miał osłuchiwane i nikt mi takich badań nie proponował.

pozdrawiam cieplutko
Ania
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-22, 20:36   

anna187 napisał/a:
4. przeciwko kleszczom jest zakraplany i ma obrożę jedno i drugie firmy Bayer. Poprzednio był frontline i jeszcze innym ale i tak się drapał i tak.

5. Pies jest kompany w szamponie przeciw świądowym i przeciwbakteryjnym, dostaliśmy od dermatologa.

6. Jest odpchlany i odrobaczany regularnie.


Cześć Ania,

Przede wszystkim zaprzestałabym tych zabiegów i w nich upatrywałam główną przyczynę problemu. Objawy nie wskazują na typową alergię odpchelną.
Jak karmić psa? Masz do wyboru kilka mięs, które uznawane są za najmniej alergizujące: jagnięcina (ew. baranina), konina, króliki, gołębie.
Suplementuj psu olej z łososia i witaminę E. Możesz dawać psu do picia pokrzywę (napar ze świeżego albo suszonego ziela) - działa odtruwająco i antyalergicznie.
Z tymi żołądkami baranimi - to nie był zły pomysł, pod warunkiem, że nie będą to same żołądki ale również mięso z barana.
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-23, 09:23   

Dzięki za podpowiedź, spróbuję z pokrzywą. Co do pcheł to ich się nie obawiam, natomiast bardzo boję się kleszczy . Jest ich u mnie teraz wysyp, bardzo dużo psów choruje na babeszjozę i wolę nie ryzykować.
Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę przelicznik- stosunek wapnia do fosforu . Alergia to jedno ale to młody owczarek i ze względu na stawy powinien mieć "spowolniony " wzrost.
Czyli ile fosforu ma mięso baranie, kości i podroby ... itd.

dzięki
Ania
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-23, 10:20   

Nie powinno się nadużywać chemii na skórze psa, nikogo zresztą. Wet powinien wiedzieć o tym najlepiej, że nie należy stosować podwójnych zabezpieczeń. Jedno lub drugie. Zmieniłabym kompletnie substancję czynna zabezpieczającą przed kleszczami. U szczeniaka trzeba jeszcze bardziej uważać.
Odnośnie badań wykonanych rezonansem....dla mnie ich wyniki wogóle nie powinny byc brane pod uwagę. Nie wierzę w czary mary i mamy wyniki badań...
Odnośnie kąpieli....raz do roku to rozumiem, ale nie kilka razy w miesiącu, takie poostępowanie morduje skórę psa, dosłownie. Szampon który zrobił samodzielnie wet...to kpina jakaś?
Moja rada...zmień weta. Odstaw te paskudztwa chemiczne, zacznij psa karmić normalnie - suche do kosza, a jeżeli już chcesz suche to nie żadne Forzy lub inne tylko przyzwoita prosta jeżeli chodzi o skład karma dla alergików. jedyna którą znam spełniająca wszelkie kryteria to seria Trovet. Masz tam np rrd z królikiem. Ma tylko królika a nie kuraka z małym dodatkiem królika jak inne rodzaje karm.

Jeszcze jedno pytanie...ten antybiotyk to amoksycylina w tabletkach? Czy prawdziwy antybiotyk w zastrzykach?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-05-23, 10:34   

Ania, z tym wapniem i fosforem są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby ograniczać podaż tych pierwiastków ze względu właśnie na stawy i nadmierny wzrost kości długich, druga mówi, że wręcz odwrotnie - w okresie wzrostu zapotrzebowanie na wapń i fosfor należy zwiększyć, bowiem wtedy uzyskuje się prawidłowe wysycenie masy kostnej, a mocne kości = mocne stawy. Myślę, że najrozsądniej będzie znaleźć rozwiązanie wypośrodkowane, tzn. nie dawać za dużo ani za mało wapnia i fosforu, pamiętając jednoczenie o tym, że duże znaczenie dla przyswajania wapnia przez organizm ma podaż witaminy D - im więcej jej w diecie, tym szybciej i łatwiej wapń przenika do kości.
Jeżeli Twój pies w tej chwili nie ma problemów z rozwojem kośćca i stawów, to może nie ma co panikować, bo podaż obydwu pierwiastków jest na optymalnym poziomie.
Nie wiem, czy psom robi się jakieś kontrolne USG celem sprawdzenia stanu stawów biodrowych, tempa wzrostu kości długich, stopnia ich wysycenia oraz uzyskania informacji, czy główki kości prawidłowo się kształtują i zamykają. Podpytałabym o to weterynarza.
Według mnie rzetelnie wykonane cyfrowe zdjęcie RTG powinno dać jasny obraz sytuacji.

A pomyślałaś o suplementacji siarczanów glukozaminy i chondroityny? kwas hialuronowy też byłby niezły.

isabelle30 napisał/a:
Nie powinno się nadużywać chemii na skórze psa, nikogo zresztą. Wet powinien wiedzieć o tym najlepiej, że nie należy stosować podwójnych zabezpieczeń. Jedno lub drugie. Zmieniłabym kompletnie substancję czynna zabezpieczającą przed kleszczami.


Tak, dokładnie to miałam na myśli. Za dużo chemii = za dużo problemów. W związku z tymi kleszczami i obawą przed nimi możesz spróbować przed każdym wyjściem na spacer wypudrować lekko psa pudrem albo mąką kartoflaną z dodatkiem sproszkowanych pączków goździkowca. Dodatkowa suplementacja drożdży też powinna zniechęcić pasożyty do psiej skóry i sierści. Podobnie działa czosnek - przyjmowany doustnie przez psa, dzięki zawartym w nim związkom eterycznym, skutecznie odstrasza pajęczaki (uwaga tylko, żeby nie przedawkować).
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-23, 10:55   

Co do karmy Trovet to na internecie są różne opisy składu tej karmy. Jedne opisy mówią, że na początku są zboża, a inne że karma zawiera 40% mięsa, co diametralnie zmienia postać rzeczy... Dodatkowo znalazłam wzmiankę iż zawiera przeciwutleniacze, ale nie ma dopiski czy są one pochodzenia naturalnego, czy chemicznego (BHA, BHT), a sądzę że producent by się chwalił tym iż karma nie zawiera sztucznych przeciwutleniaczy. Dodatkowo ma stosunek kwasów Omega-6:Omega-3 ponad 6 do 1. Forza też ma niezbyt ciekawy skład. Linia odczulająca ma znikomą ilość mięsa, a składa się głównie z kukurydzy, dodatkowo zawiera ponoć olej rybny, ale jaki, z czego to już nie wiadomo, a także zawiera olej kukurydziany w przeważającej ilości jakby nie mogli dać sam olej z łososia.

Jeśli chodzi o częste mycie szamponem, który wet sam produkuje no to także jestem sceptycznie nastawiona i zgadzam się z isabelle, że tak częste kąpiele w chemii i nakrapianie kilkoma preparatami bardziej psu mogą zaszkodzić niż pomóc.


anna187 napisał/a:
Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę przelicznik- stosunek wapnia do fosforu


W tym temacie masz kalkulatory wapń:fosfor: http://www.barfnyswiat.or...1b3436da7a85c81

I tak samo jak Sihaya uważam, że skoro psiak rozwija się prawidłowo nie należy za bardzo panikować tylko starać się utrzymywać prawidłowy stosunek wapnia do fosforu w diecie.

Dobrym naturalnym źródłem chondroityny i glukozaminy jest np. mączka z zielonych małży nowozelandzkich.

Co do czosnku to Aleksandra z forum z tego co wiem używa granulat czosnkowy od jakiegoś czasu i jest zadowolona z efektów. Tylko tak jak podkreślała Sihaya należy uważać z dawkowaniem.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-23, 11:16   

My karmimy się drożdżami, zakrapiamy tylko Fyprystem...pies się kapie najchetniej 3 razy dziennie (na co oczywiście mu nie pozwalam), jeździmy do lasu w każdą sobote, w parku naszym też jest mnóstwo kleszczy. Brutus też ma problem ze skórą. znacznie lepiej działa odkurzanie psa odkurzaczem po powrocie z długiego spaceru niż milion różnych preparatów. Średnio jeden wbity kleszcz na rok...

Ja rozumiem że pies w tym wieku który już ma potwierdzoną dysplazję to duże wyzwanie żywieniowe i trzeba uważać na ilość wapnia i fosforu bardziej niż w przypadku zdrowego osobnika, ale też nie należy przeginać w drugą strone. Pies który ma zbyt mało wapnia, juz od nastepnego dnia zbyt ubogiej diety zacznie pożerać ściany - młody pies. I wiem to z własnego doświadczenia.

Odnośnie troveta - jest to jedyna karma która ma skład zgodny z nazwą - dla alergików. Każdy dodatkowy składnik czy to zioło, czy tłuszczyk czy coś tam, może psu zaszkodzić. jest także Trovet DPD czyli ziemniak i kaczka. Jest odmiana ziemniak i jeleń. Dobry jest też Wolfsblut z koniną - ten ma tylko koninę oraz tłuszcz koński. Ale wogóle ma bogaty skład.

Jeszcze odnośnie tych wyników na alergeny. Ja rozumiem że pies ma jakąś nietolerancje na jakieś białko zwierzece, ale aż na tyle gatunków???? On wogóle jadał te wszystkie mięsa? Co to znaczy że drób każdy? Gęś jadał???? Nie sądzę...

Czy ty możesz podac konkretna nazwe testu który robiono na alergeny (bez bio...czegos tam) oraz wypisać wyniki?
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-05-24, 11:53   

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Mam jeszcze pytanie przez ile dni powinnam karmić psa żołądkami baranimi, aby przejść tylko na Barfa? Powiedziano mi że przez 14 dni alb coś nie chce mi się wierzyć?

Tak jeszcze dla wyjaśnienie to szampon jest firmy Ecu Phar i nosi nazwę Dermazyme Losham , działa w ten sposób ze do substancji nazwijmy ję piorącej - biernej dodaje dermatolog substancję czynną czyli np. antybakteryjną, grzybiczna , przeciwświądową ..itd. Szampon ma za zadanie , w naszym przypadku, łagodzenie świądu . Takim szamponem nie myje się psa 2 raz w roku tylko kilka razy w tygodniu. Do tego pies uwielbia kąpiele. To tak na marginesie.

Co do spacerów to ja w lesie , mokrym zakleszczonym i zakomarzonym :( , jestem 4-5 razy dziennie do tego co kilka dni spędzamy cały dzień na mokrych łąkach. O własnym ogrodzie nie wspomnę :)

pozdrawiam
Ania
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2012-07-10, 10:44   

Witam wszystkich po kilkutygodniowej przerwie. Moja walka z chorobami psa trwa nadal. Mamy tez pewne postępy w diagnozie uczuleń pokarmowych. Otóż okazało się, że Borys jest uczulony na wszelkie dodatki spożywcze, co w konsekwencji zmusiło mnie do odejścia od karm suchych i mokrych ! Hura!!! Nigdy nie byłam zwolenniczką wygodnego jedzenia.

Barf - super pomysł, ale się mocno gubię.
1. mogę korzystać tylko z mięsa królika, jagnięcina, konina, dziczyzna i konina. Jajka kurze - całe - uczulony

2. Poprzednio jak był na Barfie to po badaniach krwi miał przekroczoną normę fosforu 9,4 przy normie 2,2 - 5,0 , wapń w górnej granicy12,5 przy normie 9,5-12 a żelazo 248 przy normie 110-170.Lekarz odsunął naturalne żywienie i przez miesiąc byliśmy na suchej rybnej karmie. Ale jak pisałam uczulił się na karmy i znowu eksperymentuję z Barfem.

3. Moje pytanie jak zbilansować jedzenie , mając tak mało mięsa do dyspozycji. I co najważniejsze ograniczyć ilość fosforu. Co do żelaza to powodem tak wysokiego wyniku mogło być przedawkowanie koniny. Teraz wiem i uważam!.

4. Przy produktach Primexu i Biosku-u nie ma podane składu. Jakie suplementy podawać ?O ile Borys nie będzie na nie uczulony. :)

5. Gdzie można kupić małże nowozelandzkie? Poszukuję na stawy psinki.

pozdrawiam serdecznie
Ania
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-11, 07:47   

anna187 napisał/a:
Otóż okazało się, że Borys jest uczulony na wszelkie dodatki spożywcze


A czy wiesz na jakie dokładnie?

anna187 napisał/a:
2. Poprzednio jak był na Barfie to po badaniach krwi miał przekroczoną normę fosforu 9,4 przy normie 2,2 - 5,0 , wapń w górnej granicy12,5 przy normie 9,5-12 a żelazo 248 przy normie 110-170.Lekarz odsunął naturalne żywienie i przez miesiąc byliśmy na suchej rybnej karmie. Ale jak pisałam uczulił się na karmy i znowu eksperymentuję z Barfem.


Pytam z ciekawości. Czy na suchej karmie zostały powtórzone badania?

Jak wcześniej dokładnie wyglądał jadłospis Twojego psa? (ilości procentowe składników itd.)

Cytat:
Jajka kurze - całe - uczulony


Możesz spróbować z jajami przepiórczymi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne