BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Krety - kompendium wiedzy
Autor Wiadomość
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-08-22, 20:05   

Psie kudły w kretowiskach (w dużej ilości) absolutnie się nie sprawdzają :evil: Psie kupy, jak pisałam (też w dużych ilościach) wrzucane do tunelu i zalewane wodą (głębiej penetrują) też nie dały żadnego rezultatu.Kociej nie próbowałam, ale biorąc pod uwagę ilość kopców i częstość kupy na barfie... Teściowa starowinka, może by i posiedziała, ale mieszka za daleko. Jedynie synowa jest w miarę dostępna :twisted:
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-22, 20:12   

gerda napisał/a:
Jedynie synowa jest w miarę dostępna :twisted:

Proście, a będzie wam dane....a może i krety znikną.
Ja sama siedziałam jak dziczków kocich nie było, może to pomogło :->
  Zaproszone osoby: 2
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-22, 20:14   

To mam życzyc miłego wieczoru na kretowisku :-P jutro też jest dzień zostań przy kompie może coś wymyślimy na te wstrętne krety :tuli:
Ja również wypróbowałam już wlewanie oleju napędowego do kretowisk, świece dymne, karbid zalewany wodą strasznie śmierdzi. Krety wracały. Słyszałam o jeszcze jednym sposobie, znaleźc kreci korytarz poniżej drogi która podąża kret wkopac małe wiadereczko takie jak po śledziach lub słój z szerokim otworem, jeżeli kret będzie szedł akurat tym korytarzem istnieje szansa, że wpadnie w pułapkę i żywego można go wynieśc, ze słoja wiaderka nie wyjdzie bo ma śliskie ścianki, tylko zgadnij którędy chodzi kret, z wierzchu należy pułapkę czymś zakryc aby było ciemno i nie obsypywała się ziemia.
_________________
Retriver
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-22, 20:21   

Wstydu za grosz nie macie, kreciki takie fajne zwierzątka a Wy je chcecie mordować. I to jeszcze takimi okrutnymi metodami - olej napędowy albo karbid. A fe... :confused:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-22, 20:28   

.......albo czyjeś d***ko :mrgreen:
Moje dzikie nie mają dla nich respektu....traktują je na równi z nornicą i myszą.
Ja pośród trupich prezentów wypatruję czy aby nie krecik :cry:
  Zaproszone osoby: 2
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-08-22, 21:51   

Można złapać żywego gdy ryje na trawniku (np rusza się w kopcu ziemia) Leję wodę z węża do nor w koło, aż się napełnią. Kret ucieka wychodząc na powierzchnię - a wtedy go cap (w rękawicach to robię) do wiaderka z odrobiną ziemi. Nawet karmiłam np jajkami mrówek lub dżdżownicą jeśli trzeba było poczekać na transport na odległe pola (podobno mogą wrócić z dość daleka) Gdy akurat ryje poziomo - można wbić ręce (w rękawicach) z obu stron ruszającej się ziemi i wyjąć krecika :twisted: Jak widzicie, mam doświadczenie, niestety teraz krzewy się rozrosły, drań ma gdzie uciekać. :evil:
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-22, 23:07   

A po co wywozić biedaka, złośliwemu sąsiadowi podrzucić :twisted:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-23, 04:50   

Przecież pisałam o sposobie łapania na wkopane wiadro, słoik to ekologiczny, bezpieczny sposób, poprzednie zastosowane sposoby to odlegle czasy moja babcia za nic nie przepuściła kretowi. Teraz ryją i nic z nimi nie robię.
Olej i karbid powodował wystraszenie kreta z terenu poprzez nie do wytrzymania zapach nie ich śmierc a to jest różnica.
_________________
Retriver
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-08-23, 09:48   

He,he - chciałabym żeby poszedł do sąsiada (czasem dzięki mojemu molestowaniu tam się przenosił), bo sąsiad lubi swój trawnik i fachowo zakłada na kretowinę pułapkę :twisted:
Retriwer - są specjalne rurki z chorągiewką sygnalizacyjną do humanitarnego łapania (trzeba często sprawdzać zawartość, bo kret musi często jeść inaczej ginie),ale u mnie się jakoś nie sprawdziła. :evil:
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-23, 16:25   

U mnie były wkopane olbrzymie słoiki, jak zaglądałam do pułapek widac było nasypaną do środka ziemię, krety przechodziły dalej i cały czas są na działce, dałam już im spokój. Za pomysł z pułapką rurką dziękuję może kupię w przyszłym roku. :kwiatek:
_________________
Retriver
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-24, 09:48   

Znalazłam w necie trochę informacji na temat kretów i myślę, że pora zrównoważyć nasze wypowiedzi, bo przecież wszyscy kochamy krety :faja: ;

Krecia robota
Ma rozczulający pyszczek i miękkie futerko, które przywodzi na myśl aksamit. Zjada wiele szkodników. Powinien zatem budzić powszechną sympatię. A jednak jemu również przypięto etykietę szkodnika.
Czy rzeczywiście kret jest szkodnikiem? To trudne pytanie. Tuż pod powierzchnią ziemi drąży korytarze, które spełniają rolę pułapek. Wpadają w nie różne drobne zwierzęta żyjące pod ziemią. W jadłospisie kreta jest mnóstwo owadów, pędraków i larw żerujących na uprawach. Nie jest specjalnie wybredny. Jego największym przysmakiem są dżdżownice, ale zje z apetytem również ślimaka, pająka, turkucia podjadka, młodą mysz, żabę czy nornika. A apetyt ma ogromny. W ciągu doby zjada tyle, ile sam waży (waży ok. 100 g). Nie pożera wszystkiego od razu, część zdobyczy magazynuje w spiżarni. Chce jednak mieć jak najświeższy pokarm, więc nie zabija ofiar, a tylko nadgryza je, żeby nie mogły uciec.

Dla zaspokojenia apetytu z kret ogromną prędkością drąży podziemne tunele albo biega chodnikami swojego rewiru łowieckiego w poszukiwaniu zdobyczy. W ciągu godziny potrafi wykopać 12-13 m nowego tunelu. Co jakiś czas klinowatą głową wypycha ziemię w górę. To prawdziwy siłacz! Za jednym razem może wypchnąć do dwóch kilogramów ziemi, a w ciągu dnia usypać nawet 70 kopców. Podczas suszy, gdy ziemia jest zbita, podziemne prace są dla kretów uciążliwe, a zdobycz niewielka. Wtedy szczególnie chętnie odwiedzają dobrze podlewane ogrody, bo w wilgotnej glebie znajdują obfitość pożywienia.

Tunele drążone przez krety wysuszają ziemię. Poza tym zwierzaki często uszkadzają korzenie roślin. Jeśli dodać do tego masowe wyjadanie dżdżownic... Kret ma rzeczywiście sporo na sumieniu.

Wojna konwencjonalna
Zazwyczaj wypowiadamy kretom wojnę dopiero wtedy, kiedy w ogrodzie dostrzeżemy szkody. Tymczasem często można jej uniknąć, jeśli zawczasu pomyślimy, jak się przed zwierzakami zabezpieczyć. Wiosną warto zadbać o „biologiczne strachy na kreta”. Doświadczeni ogrodnicy radzą, by na granicy posesji posadzić silnie pachnące rośliny, np. łobodę (Artiplex hortensis), aksamitki i bazylię, których czarny lokator nie lubi.

Można też przygotować samemu wiele prostych urządzeń odstraszających krety: drewniane lub blaszane kołatki poruszane przez wiatr, rozmaite wiatraczki, szklane lub plastikowe butelki zakopane w ziemi po szyjkę, które na wietrze rozbrzmiewają prawie niesłyszalnymi dla nas gwizdami, ale niepokoją intruzów. Wbijamy je w kopce ponad korytarzami. Krety mają świetny słuch (choć pozbawione są małżowin usznych). Ciche dźwięki odbierają całym ciałem. Na głośne stukania i wibracje rozchodzące się po tunelach reagują ucieczką. Jednak czy ogród upstrzony puszkami i butelkami jest bardziej estetyczny niż ogród pełen kretowisk?

Można też sięgnąć po gotowe odstraszacze - zasilane na baterie małe urządzenia emitujące piski i gwizdy. Są to często najnowsze osiągnięcia techniki. Zagłębione w ziemi odstraszają krety, a także inne niepożądane gryzonie.

W podziemnym korytarzu można wreszcie umieścić pułapkę na kreta. W sklepach znajdziemy pułapki w kształcie rurki, na której końcach znajdują się ruchome klapki odchylające się jedynie do środka. Schwytane zwierzę nie umie się z niej samo wydostać. Domową pułapką - tanią i skuteczną - jest litrowy słój, który wkopujemy pod korytarzem. Najpierw znajdujemy płytki tunel (np. w pobliżu świeżego kretowiska), ostrożnie rozkopujemy go na odcinku 15-20 cm i w dnie zagłębiamy słój w ten sposób, by otwór znajdował się na poziomie dna tunelu. Wykopu nie zasypujemy, lecz przykrywamy z wierzchu tekturą.

Do wszystkich pułapek zaglądamy dwu-, trzykrotnie w ciągu dnia, aby nie narazić uwięzionego kreta na śmierć z głodu lub stresu. Zwierzę możemy wypuścić daleko w lesie lub na łąkach, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzało. Nie zapomnijmy znowu zastawić pułapki. Pozbycie się jednego osobnika nie jest gwarancją, że do naszego ogrodu nie zawitają kolejne.

Wojna totalna
Zgodnie z prawem (Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 6 stycznia 1995 r.) kret jest zwierzęciem objętym całoroczną ochroną, ale nie obejmuje ona terenów "zamkniętych ogrodów, szkółek i lotnisk" - tam zwierzęta wolno tępić.

Niektórzy stosują środki toksyczne (zazwyczaj świece z fosforanem wapnia, wpuszczające do nor trujący gaz). Ja tych metod nie polecam. Środki zabijają kreta, norniki polne i inne drobne gryzonie, zatruwają glebę i rośliny. Przez dwa tygodnie nie wolno spożywać żadnych płodów rolnych z ogrodu.

Na szczęście można kupić także łagodne środki chemiczne - tzw. repelenty, czyli zapachowe odstraszacze. Krety mają nie tylko znakomity słuch, ale i bardzo czuły węch. Żeby środki zadziałały, nie można ich stosować bezładnie, do wszystkich nor jednocześnie. Zdezorientowane zapachem zwierzę, nie będzie miało wtedy drogi ucieczki. Wypłaszać kreta trzeba planowo: wpuszczać środek najpierw do kretowisk w środku ogrodu i przesuwać się stopniowo w jedną stronę ku granicy działki, aż nieproszony gość opuści nasz teren.

Ludowe sposoby na kreta to wkładanie do tuneli kawałków śledzia, skórek cytryny, pociętych gałązek tui oraz suszonej lub świeżej mięty.

Z innych "domowych" sposobów (np. wykadzania spalinami, zalewania korytarzy wodą lub - co gorsza - rozmaitymi cuchnącymi substancjami toksycznymi, np. roztworem wapna czy olejem napędowym) radzę od razu zrezygnować. Ich skuteczność jest bliska zera. A ponadto są nieekologiczne i szkodliwe nie tylko dla kretów, ale i dla ludzi oraz... ogrodu. Takie metody (podobnie jak wykopywanie kreta łopatą) prowadzą do takiej dewastacji ogrodu, do jakiej nie byłby zdolny nawet tuzin kretów.

A może polubić?
W zmaganiach z kretem zachowajmy zatem umiar (w trosce o ogród) oraz dobry humor (w trosce o swoje nerwy). Zanim podejmiemy wyzwanie, zastanówmy się, czy naprawdę nie jesteśmy w stanie pogodzić się z jego obecnością. Być może wystarczy co jakiś czas tylko rozgrabić krater ziemi (nie warto go udeptywać, bo pracowity zwierzak natychmiast będzie próbował odbudować zniszczony korytarz).

Spróbujmy też spojrzeć na nasz ogród jak na część większej przyrodniczej całości, w której pomiędzy nami, roślinami i zwierzętami istnieją wzajemne zależności. Nie powinniśmy ich niszczyć dla własnego dobra. Uprawy prowadzone w naszych ogrodach sprzyjają rozmnażaniu się wielu roślinożerców, a więc i owadów-szkodników. Krety, jeże, ptaki mieszkające w naszych ogrodach lub w pobliżu ograniczają populację tych złoczyńców. Poza człowiekiem krety mają w naturze sporo wrogów - kuny, puszczyki, bociany... Paradoksalnie, puszczyki nie mogłyby żyć bez kretów, krety bez pędraków i larw. A nasz ogród, czy bez kreta będzie tym samym ogrodem?

Źródła; informacje wyłuskano z netu, z podań ustnych oraz doświadczeń własnych.
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-08-25, 09:36, w całości zmieniany 2 razy  
  Zaproszone osoby: 2
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-24, 18:13   

Trudno, akceptuję obecnośc kretów w ogrodzie, dziś wyrosły dwa nowe kopczyki ziemi, rozgarniac ich nie muszę robi to za mnie pies i kot. :-P
_________________
Retriver
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-08-24, 20:59   

Ja po dzisiejszym dniu mam "odnowionych" i nowych może i kilkanaście kopczyków. Do tego wiele doprowadzających tuneli - trawa się ugina przy chodzeniu. :evil: Koniec kreta bliski :evil:
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2014-08-27, 16:29   

u mnie hasiur tymczasowy pomogl.
bylo sobie krecisko. U mnie nie przeszkadzal i zyl w pokoju. Ale trafil sie hasiur. A hasiur-jak hasiur - logiczne ze to durne, wiec zaczelo sie polowanie :P
Miszon rozkopywal cale tunele - dokladnie ich przebieg mozna bylo poznac. Malo tego kret powracal w rozgrzebane rejony, dlatego sucza musiala kopac jeszcze raz.
I tak sie bawili z jakis miesiac - kret zwatpil i sie wyniosl do sasiada.

sasiedzi walczyli zaciekle - lali wode (dzieki temu, moj ogrod zmienil sie w bagnisko, nadajace sie do uprawy ryzu...), wystawiali pulapki, jakies dzwiekowe odstraszacze... Malo tego, oni mieli cale stado przygarnietych kotow, ktore sobie zyly wolno dokarmiane. Wiele razy przynosily male kreciatka pod drzwi balkonu. Ale kret byl twardy i trwal na stanowisku. Co ciekawe, pomimo niedogodnosci nie wrocil do mnie (hasiura juz dawno nie bylo)

No i w koncu sasiedzi wyciagneli ostra amunicje. jak ziemia byla jeszcze twarda po zimie, wzieli .... to cos co ubija ziemie. przejechali tym mlotem po posesji i chyba krecika ubili :(
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-08-30, 09:07   

Moja walka z kretem trwa :evil: :evil: Zaprosiłam doświadczonego w temacie sąsiada (używał wieeelu sposobów do walki z kretami) do pomocy. Użyczył mi swojej łapki (jedynej jak się okazuje skutecznej metody :confused: ), nastawiamy - na razie kret wygrywa, ale już niedługo (mam nadzieję) :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne