Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 18 razy Dołączyła: 15 Wrz 2011 Posty: 887 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-21, 15:18 Drożdże browarnicze
Drożdże browarnicze (inaczej piwne) stosowane są w diecie B.A.R.F głownie jako naturalny suplement witamin z grupy B.
Czym się różnią drożdże paszowe od browarniczych?
Główną różnicą wpływającą na jakość to to iż drożdże paszowe hodowane są na wszelkiego rodzaju odpadach pochodzących z przemysłu rolniczego, na chemikaliach takich jak ługi posiarczynowe, metanol, etanol oraz frakcje ropy naftowej. Dodatkowo podczas procesu ich produkcji poddawane są działaniu bardzo wysokiej temperatury (w plazmolizerze), co może powodować duże straty witamin z grupy B, ponieważ przy produkcji drożdży paszowych firmy skupiają się głównie na ilości suchej substancji, zawartości białka i jego strawności, a nam bardziej zależy na witaminach z grupy B.
Co świadczy o jakości drożdży browarniczych?
O jakości drożdży świadczy ich kolor i zapach. Im jest jaśniejszy kolor tym lepiej, bo to oznacza iż nie były poddane wysokiej temperaturze. Ciemne drożdże (ciemno brązowe, brunatne) są kolokwialnie mówiąc przypalone. Nie powinien być także wyczuwalny zapach spalenizny.
Zapach drożdży piwnych powinien być przyjemny chlebowo/piwny, a ich kolor jasny-kremowy.
Poniżej drożdże browarnicze w postaci proszku- o ładnym, jasnym kolorze, co świadczy o suszeniu w niskiej temperaturze i przez odpowiedni czas.
Tutaj drożdże browarnicze w postaci proszku o wiele za ciemne, co świadczy o suszeniu w wysokiej temperaturze i być może przez zbyt długi czas. Moim zdaniem nie powinno się takich drożdży wybierać.
Jak produkowane są drożdże browarnicze?
Są to drożdże, które wykonały już swoją pracę i wyprodukowały w browarze piwo. Co jest ważne to to iż są to drożdże dolnej fermentacji, czyli fermentacja odbywa się w temperaturze ok. 5-10 stopni, więc także nie musimy się martwić o ważne składniki odżywcze.
Na świecie istnieją banki kultur drożdżowych.Tam jest komórka/kolonia macierzysta danego gatunku i szczepu o określonych właściwościach i od niej wywodzą się inne drożdże z tego gatunku i szczepu, które wykorzystywane są w przemyśle.
Przywozi się taką kolonię namnożoną wcześniej do probówki np. z Niemiec i w polskim browarze namnaża się na przebadanym i w kontrolowanych warunkach melasie w coraz to większych zbiornikach. Nazywa się to propagacją.
Gdy już mamy tyle drożdży ile trzeba i przygotuje się odpowiednio dla nich brzeczkę z związkami chmielu, słodem i innymi składnikami (aby miały co jeść) to zaczynają one swoją pracę . Co jest ważne to to iż mają one styczność z bardzo ważnymi i wartościowymi substancjami jak olejki chmielowe na przykład, a jak wiadomo jesteśmy tym co jemy i to samo się tyczy drożdży :)
I sobie one tam fermentują i fermentują, a później następuje leżakowanie piwa w tankach, gdzie daje się czas drożdżom na opadnięcie na dno zbiornika, aby łatwiej było je oddzielić, a piwo nabiera goryczki i właściwego smaku.
Po oddzieleniu drożdży od piwa za pomocą wirówek zostaje tak zwane mleczko drożdżowe. Są to zupełnie żywe i sprawne drożdże. Niektóre browary wykorzystują je jeszcze raz, a inne nie.
Co jest ważne to to iż drożdże non stop są badane pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wszystko musi być sterylne, bo jak dostaną się bakterie to piwo jest do wyrzucenia.
I to mleczko trafia do zakładu w zbiornikach, tam badane jest odżywienie drożdży. Im drożdże lepiej odżywione tym lepiej, ponieważ lepiej prowadzą fermentację, więc drożdże browarnicze muszą być dobrze odżywione.
Najkorzystniejszym suszeniem dla drożdży ze względu na to iż wykorzystuje się niższą temperaturę, co pozwala zmniejszyć do minimum straty witamin, aminokwasów i białek jest suszenie rozpyłowe. Polega ono na tym iż rozpyla się mleczko drożdżowe w komorze suszenia i na parę sekund poddane jest wyższej temperaturze, natychmiast odparowana jest woda i mleczko w postaci proszku opada na dno komory.
Jakie drożdże wybierać?
- o jasnym kremowym kolorze. Im ciemniejsze drożdże tym wyższa temperatura została użyta do ich suszenia. Im wyższa temperatura tym większe straty witamin, minerałów i aminokwasów
- o przyjemnym piwnym/chlebowym zapachu. Nie powinno być czuć spalenizny lub innych nieokreślonych zapachów.
- niemodyfikowane genetycznie
- bez dodatków chemicznych, antyzbrylaczy, barwników
- bez dodatków smakowych
- najlepiej bez dodatkowych witamin i dodatków w składzie (typu cukier, sól itd.). Dobrze aby to były po prostu czyste drożdże, ale jeśli takowych nie uda się wam znaleźć to mogą być ewentualnie preparaty drożdżowe o dokładnie znanym składzie.
- drożdże przeznaczone do suplementacji.
UWAGA:Nie należy podawać drożdży żywych (aktywnych), które można spotkać w sklepie w postaci kostki lub w sklepach dla piwowarów do robienia piwa. Takie drożdże się nie nadają i mogą spowodować zagazowanie jelit i niestrawność.
Jakie rodzaje drożdży można spotkać na rynku?
- w postaci tabletek
- w postaci granulatu
- w postaci płatków
- w postaci proszku
Z punktu widzenia B.A.R.Fera moim zdaniem najkorzystniej jest wybrać drożdże w postaci proszku, które łatwo można wymieszać z wodą lub od razu z mięsem.
SUPLEMENTY
Przedstawiam kilka preparatów drożdżowych dla zwierząt dostępnych w sklepach w Polsce. W razie pojawienia się nowych postaram się na bieżąco dopisywać.
Zaznaczę iż jak już wcześniej wspominałam najlepiej jest do mieszanek dodawać czyste drożdże browarnicze w postaci nieaktywnej (nie nadają się te do ciasta, nie nadają się także te ze sklepu dla piwowarów), jednak jeśli nie ma się do takowych dostępu ewentualnie można użyć preparatów zawierających drożdże dopisując je do kalkulatora. Do tego trzeba znać ich dokładny skład.
Preparaty prezentowane poniżej służą do stosowania u zwierząt, jednak jeśli uda się Wam znaleźć czyste drożdże (bez dodatków) browarnicze w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością to także mogą być.
Czyste drożdże browarnicze w postaci proszku (z sklepu Ekozwierzak)
Mają one jasną kremową barwę oraz intensywny piwno-chlebowy zapach. W przeciwieństwie do niektórych preparatów drożdżowych nie są gorzkie ani cierpkie, a raczej powiedziałabym iż są słodkawe (próbowałam), przez co nie powinny być odpychające dla kotów (dla mojego są nad wyraz atrakcyjne w smaku)
Proszek łatwo się rozpuszcza w wodzie, a także miesza z mięsem.
Czyste drożdże browarnicze z gatunku Saccharomyces cerevisiae, w smaku i wyglądzie przypominają drożdże przedstawione poniżej. Produkowane są w niskiej temperaturze dzięki czemu zachowują większość składników odżywczych. Występują w postaci proszku (pudru), więc łatwo dają się wymieszać z mieszankami. Nie zawierają tak samo jak powyższe drożdże żadnych sztucznych dodatków. Nie ma ich w porównaniu, ponieważ pojawiły się już po powstaniu artykułu. Niebawem będzie aktualizacja.
Jest to preparat zawierający drożdże browarnicze w postaci dość twardego granulatu o dość ciemnym kolorze. Nie ma on jak dla mnie jakiegoś konkretnego zapachu. Niestety oprócz drożdży preparat zawiera także inne dodatki.
Niestety analiza podana przez producenta nie jest do końca pełna, ponieważ brak w niej poziomu wapnia, fosforu oraz sodu.
Postać granulatu (podłużne pałeczki) może utrudniać przygotowanie mieszanki, ponieważ aby dobrze wymieszać go z wodą należy go pokruszyć lub zmielić na drobny proszek.
Preparat drożdżowy w postaci tabletek. Niestety podobnie jak Koebers Bierhefe zawiera oprócz drożdży dodatkowe (moim zdaniem zbędne z punktu widzenia BARFera) składniki, a także sztuczny dodatek witamin i minerałów.
Plusem jest to iż producent udostępnia dość wyczerpującą analizę, więc preparat można dopisać do kalkulatora. Nie powinien być on jednak w kalkulatorze traktowany jako "drożdże browarnicze", ponieważ zawiera sztuczny dodatek witamin A, D3, E oraz C (nie ma potrzeby suplementacji tej witaminy u kotów), które należy uwzględnić przy komponowaniu mieszanki. Preparat należy dopisać do kalkulatora uwzględniając skład.
Skład:
drożdże, mleko i składniki nabiałowe, maltodekstroza, witaminy i minerały
Porównanie czystych drożdży z dwoma opisanymi preparatami drożdżowymi (aby zobaczyć tabelkę w całości należy kliknąć)
*b/d oznacza "brak danych"
Jak można łatwo zauważyć podstawowa analiza i skład witamin Koebers Bierhefe jest podobny do składu czystych drożdży browarniczych, jednak istnieją także różnice:
1. Koebers Bierhefe zawierają ponad dwukrotnie więcej tłuszczu
2. Producent nie podał zawartości takich witamin jak B5, B3, B12 oraz B9 oraz substancji witaminopodobnej- choliny, które są uwzględnione w czystych drożdżach browarniczych. Można przypuszczać iż albo nie ma ich wcale, albo producent uznał iż są nieistotne i nie zawarł ich zawartości w analizie.
Istotne różnice widać w zawartości minerałów. Czyste drożdże browarnicze zawierają o wiele więcej żelaza, miedzi oraz selenu, natomiast drożdże Koebers Bierhefe zawierają dodatkowo jod.
Jeśli chodzi o preparat Ebi-Vet Hefe Bits to zawiera on o wiele mniej białka niż czyste drożdże oraz Koebers Bierhefe, a także o wiele mniej witamin B1, B2, B3, B5, Biotyny, kwasu foliowego, natomiast bardzo dużo choliny.
Producent nie podał także zawartości takich witamin jak B6 i B12. W przeciwieństwie do Koebers Bierhefe i czystych drożdży browarniczych Ebi-Vet Hefe Bits zawiera dodatkowo witaminę A, D, E oraz C.
Jeśli chodzi o minerały to niestety Ebi-Vet Hefe Bits zawiera ich znacznie mniej niż pozostałe dwa produkty.
PODSUMOWANIE
Z porównania można wywnioskować iż jeśli chcielibyśmy zastąpić czyste drożdże browarnicze, którymś z preparatów (Koebers lub Ebi-Vet) bliższy ideałowi pod względem składu jest preparat Koebers Bierhefe, jednak jest jedno dość ważne ale: mianowicie zawiera on spory dodatek węglanu wapnia, fosforanu wapnia i chlorku sodu, a producent nie podaje zawartości wapnia, fosforu ani sodu, co może być poważną przeszkodą jeśli chodzi o prawidłowe zbilansowanie mieszanki pod względem stosunku wapnia do fosforu oraz potasu do sodu.
INNE PREPARATY
Na rynku istnieje jeszcze kilka innych preparatów drożdżowych takich firm jak Trixie, 8in1 oraz Dr Clauders, jednak producenci nie podają składu owych preparatów, więc ciężko w ogóle uwzględnić je w kalkulatorze skoro nie wiemy jaki udział w składzie mają w nich drożdże i jakie witaminy i minerały są w nich zawarte.
Dane o składach zostały spisane z materiałów udostępnionych przez producentów.
Zasoova
Dołączyła: 22 Wrz 2011 Posty: 8 Skąd: nie uwierzysz
Wysłany: 2011-09-26, 20:33
To ja pozwolę sobie zapytać ;) a raczej poprosić o komentarz do drożdży dostępnych tu: http://winohobby.biz/index.php?cat_id=31 Nie reklamuję sklepu, po prostu robię w nim zakupy, więc jeśli takie drożdże się nadają, to będzie mi wygodnie tam kupić.
Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 8 razy Wiek: 40 Dołączyła: 15 Wrz 2011 Posty: 713 Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-09-27, 18:09
Ja się doczepię z pytaniem, zostało mi jeszcze sporo drożdży z datą ważności do listopada, martwi mnie to bo szkoda je wyrzucić a tyle nikt w domu nie przeje w ciągu tego czasu.
Czy po przeterminowaniu nadal mogę je skarmiać, czy pozbyć się balastu?
Proszek mam schowany w ciemnym miejscu, rozsypany do próżniowych pojemników zaraz jak tylko został otwarty.
_________________ Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 18 razy Dołączyła: 15 Wrz 2011 Posty: 887 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 19:03
Moim zdaniem tak zapakowane nie powinny stracic nic na wartosci. Dodatkowo rozmawialam z przedstawicielem producenta i mowil iz robili badania po 18 miesiacach od daty produkcji sprawdzajac ubytek witamin i ogolnie stan drozdzy i badania wykazaly ze drozdze po takim czasie nie stracily na wartosci, wiec moim zdaniem prawidlowo przechowywane spokojnie moga byc nadal uzywane.
Pomogła: 11 razy Dołączyła: 19 Sty 2012 Posty: 2612
Wysłany: 2012-09-02, 12:47
Używamy ich już od jakiegoś czasu. Psu smakują bardzo. Mnie i dziecku nieco mniej ale działają jak piorun. Zero pogryzień przez komary, inne robale też daleka się ode mnie trzymały. Jak zobaczyłam wyniki swojej morfologii na początku sierpnia w szpitalu to mi szczęka opadła. W życiu nie miałam takich wyników - ilość erytrocytów jak u dobrze wypasionego atlety.
Pies nie chciał się od worka odkleić. Wsadził łeb do środka i żarł na potęgę. Musiałąm go co minuta ze ścierą ganiać.
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 1 raz Dołączyła: 21 Wrz 2011 Posty: 796 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-02, 16:31
Nitka napisał/a:
Na pół roku starczy mi kilogram tych drożdży dla 4 par łap?
Raczej nie.
Kolacze mi sie, że powinno być 3,5 do 5 % drożdży ? licząc 50 g drożdży na 1 kg mięsa, to ten 1 kg drożdży starczy Ci na 20 kg mięsa. Średni kot zje ok 2,5 kg mięsa miesiecznie...czyli przez pól roku ok 15 kg. Czyli na pół roku potrzebujesz ok 3 kg drośdży (jeśli źle liczę to proszę mnie poprawić )
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 17 razy Dołączyła: 01 Paź 2011 Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-02, 16:55
Ja sobie spisałam ze strony ekozwierzaka (jak jeszcze były w sprzedaży) jakie powinno być dawkowanie tych "koniczynkowych" drożdży w 5kg wiadrach
Cytuję:
"drożdże powinny stanowić 1-3% masy całego podawanego pożywienia w ciągu dnia, czyli na 100 g pożywienia powinno się dodawać 1-3 g drożdży (ok 1 łyżeczkę) itd."
Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 6 razy Dołączyła: 06 Cze 2012 Posty: 356 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-18, 09:34
Mam pytanie - czysto informacyjne.
Odpowiednikiem czego w naturalnej diecie drapieżnika są drożdże? Czyli - w czym je znajduje taki dzikożyjący wilk, czy ryś?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum