BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane w Kalkulatorze
Autor Wiadomość
eleria 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-09, 21:56   Dane w Kalkulatorze

Zastanawiałam się czy nie wrzucić pytania do suplementów, ale w sumie chodzi mi o działanie kalkulatora ;-)
Chciałam spytać jaka wartość graniczna jest w kalkulatorze dla tauryny, przejrzałam swoje dotychczasowe przepisy i widzę, że w kalkulatorze przeważnie wychodzi mi ok. 1300-1400mg, trafiłam natomiast na taki fragment Według ostatnich zaleceń koty powinny dostawać karmę zawierającą taurynę, w przeliczeniu na kilogram suchej masy: 1200 mg w pokarmie suchym i 2000–2500 mg w pokarmie wilgotnym w artykule http://www.felinologia.or...i-kotow-i-psow/
I teraz nie wiem czy daję, za mało tauryny czy może w kalkulatorze ona jest już ona sprytnie podana w tym przeliczeniu na suchą masę - uprasza się o oświecenie :oops:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-10, 10:56   

Dane mieszanki odnośnie tauryny nie są przeliczane w Kalkulatorze na kg suchej masy mieszanki tylko na kg masy ciała kota dziennie. Zakładamy zapotrzebowanie kota w ilości 60mg tauryny na 1kg masy ciała dziennie i pod tym kątem Kalkulator podpowiada jej ilości.

Zalecane "oficjalnie", przez źródła bliskie producentom karm, ilości tauryny w gotowych pokarmach są bardzo zaniżane wg. mnie i nie pokrywają zapotrzebowania kotów. Jest to bardzo ławe do wyliczenia wiedząc ile danej karmy zjada dziennie kot o danej wadze oraz zakładając, że oprócz dodanej do karmy przez producenta tauryny nie ma tam żadnej innej, bo być nie może (poprzez obróbkę termiczną ulega ona utraceniu).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
eleria 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-10, 12:56   

dagnes napisał/a:
Dane mieszanki odnośnie tauryny nie są przeliczane w Kalkulatorze na kg suchej masy mieszanki tylko na kg masy ciała kota dziennie. Zakładamy zapotrzebowanie kota w ilości 60mg tauryny na 1kg masy ciała dziennie i pod tym kątem Kalkulator podpowiada jej ilości.
Dzięki, czyli z tego wynika, że tauryny może być jednak za mało, mój niejadek nie zjada porcji przewidzianej przez kalkulator na dzień, czasem doje PoN :roll: za to uwielbia pić rozpuszczona w wodze taurynkę :lol: to chyba mu będę na to pozwalać :mrgreen:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2011-10-12, 13:05   Rozbieżności co do zawartości wit. A w wątrobie gęsiej

Jeżeli moje pytanie powinno raczej trafić do watku dotyczącego suplementów, to proszę o przeniesienie. A dotyczy ono faktycznej zawartości wit. A w wątrobie gęsiej. Wg Chatulowego Kalkulatora Barfowego ten rodzaj wątroby zawiera w 100gr. aż 104 895 IE (dane zaczerpnięte z dubarfst), co czyni ją suplementem naturalnym niemalże idealnym do mieszanek dla nerkowych kotów, bo nie trzeba go tam zbyt wiele wkładać. Zupełnie sprzeczną informację podaje kalkulator Judy's, wg którego zawartość witaminy A w 100gr. wątroby gęsiej to zaledwie 23 100IE. Czy mamy pewność, że dane w CKB oparte na dubarfst sa bardziej wiarygodne?
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-10-12, 14:48   

W necie znalazłam kilka stron na których wartość witaminy A w surowej wątrobie określają w ilości 9309 μg :-?
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2011-10-12, 20:15   

Harpio,

Dziękuję. Rozumiem, że ta podana przez Ciebie zawartość wit. A dotyczy ilości 100gr. surowej gęsiej wątroby.

Biorąc więc pod uwagę przelicznik: 1 mikrogram wit. A= 3,33 IE tej witaminy, wychodzi:

9309mikrogramów x 3,33IE = 30719,7 IE, a to by sugerowało, że:

1) jednak wątroba gęsia jest jednym z uboższych w zawartość wit. A gatunków wątroby i że niekoniecznie jest dobrym wyborem jako suplement dla nerkowców, bo trzeba byłoby dodać jej więcej do mieszanki, zwiększając tym samym w niej poziom fosforu, czego chcę uniknąć (pozostając jednak przy naturalnej suplementacji)
2) oraz że te wielkości są bliższe tym podanym w kalkulatorze Judy's niż tym w CKB, który bazuje w tym przypadku na danych z kalkulatora Dubarfst.

A może Dagnes lub Hebe, które współtworzyły CKB i selekcjonowały do niego źródła informacji ostatecznie rozwieją moje wątpliwości?:-) Rozbieżności są na tyle duże, że mam mętlik w głowie, a przyznam, że chętnie zamieniłabym od czasu do czasu w mieszankach dla moich nerkowców wątrobę indyczą na gęsią.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-10-12, 20:44   

Tak, zapomniałam dopisać, ilość wit. A w 100g wątroby.

Z wątrobą jak widzę jest dziwna sprawa, zerknęłam w moje książki i tam dla przykładu wątroba wołowa ma między 8 a 50 tysięcy j.m więc rozrzut bardzo duży.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-12, 21:50   

Z tymi wątrobami właśnie jest problem. Co źródło to inne dane. Z tego co pisze harpia wynika, że rozbieżności są całkiem naturalne. I podejrzewam skąd wynikają.
Wątroba jest magazynem witaminy A i w danej sytuacji gromadzi ją lub wydatkuje, w miarę potrzeb organizmu. W zależności od wieku zwierzęcia oraz od tego czym było ono karmione, wątroba każdego jednego zwierza będzie zawierała inne ilości tej witaminy. I na to nie ma rady. Najlepiej byłoby wziąć jakieś wartości uśrednione, a nie skrajne. Skrajne biorą się z jednorazowego badania partii mięsa i pewnie niektóre bazy podają właśnie takie. Trzeba będzie pomyśleć jak to mądrze rozwiązać w Kalkulatorze.

Ja już od dawna stosuję metodę różnorodności wątrobowej i staram się jak najczęściej zmieniać jej gatunek, żeby w długim okresie czasu wyrównały się ewentualne nadwyżki albo braki.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2011-10-12, 23:11   

Dagnes, jako pilna uczennica :-) wiem, że w miarę możliwości najlepiej jest stosować różnorodność w Barfie. Moje pytanie i wątpliwości co do wątroby gęsiej pojawiły się raczej w kontekście stosowania jej w mieszankach dla kotów z problemami nerkowymi. W ich przypadku raczej nie powinnam chyba, aż tak swobodnie szaleć z dowolnymi rodzajami wątroby, ze względu na możliwość przecholowania z ilością fosforu (chyba że się mylę, to proszę o skorygowanie).

Rozumiem, że raczej nie będziemy w stanie ustalić, które źródła, tj kalkulatory Dubarfst i CKB czy raczej kalkulator Judy's są bliższe prawdy i bardziej wiarygodne, chociaż domniemuję, że może jednak te pierwsze skoro zdecydowałyście się z Hebe zaczerpnąć dane w tym temacie akurat stamtąd.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław

Wysłany: 2011-10-13, 06:46   

Ja chciałam napisać, że jestem/byłam tylko narzędziem w rękach Dagnes ;) Można dodać do kalkulatora dodatkowy suplement (o ciut innej nazwie np. "Wątroba gęsia judy's") i wymiennie stosować w mieszankach - raz tą, drugim razem inną. To tak tylko od technicznej strony. Od merytorycznej, to zobaczymy co powie Dagnes :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-19, 12:20   

Korzystam już z kalka wersji 1.2 i widzę, że dalej nie zmieniło się zawartość wit D w oleju SALMOPET a gdzieś tu na forum było napisane, że on nie ma wit D.
To jak to jest? Czy mam sobie po prostu odliczać ilość D z tego oleju od wartości która mi wychodzi (bo świeci mi się na czerwono że za dużo a jeżeli olej nie ma to wartości są ok)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-06-28, 09:04   

Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę, Dzaruna. Przez jakieś przeoczenie poszedł w świat plik z nie usuniętymi danymi w oleju Salmopet :oops: .

Podmieniłam przed chwilą plik Kalkulatora i można teraz pobrać właściwą wersję, gdzie olej z łososia nie ma witamin D, A i E.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-30, 23:41   

Ale z tym wyliczeniem tauryny, to nie rozumiem :roll: Bez względu na to, ile na początku podam kilogramów kota, to obliczona ilość tauryny się nie zmienia, tak jakby jej ilość była uzależniona jednak od ilości i składu mieszanki, a nie masy kotów...
Mam jeszcze drugą sprawę - Fortain. W kalkulatorze po tym hasłem figuruje suplement zawierający tylko białko i żelazo, bez np fosforu i potasu. Taki skład wydaje się niemożliwy. Choć osobiście nie posiadam opakowania, ale przypuszczam, że tyle podaje producent. W tej sytuacji, przy zastosowaniu tego suplementu, ilość nieujętych składników może być wyższa, niż podaje to kalkulator...
Ma to ogromne znaczenie dla osób, obliczających mieszanki dla kotów nerkowych i nie możemy tak tego zostawić.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-07-02, 14:19   

Kalkulator wylicza taurynę w ten sposób, aby wychodziło 60 mg na 1 kg masy ciała kota dziennie.
Brak wielkich różnic w zawartości tauryny w mieszance dla np. 4- i 10-kg kota wynika stąd, że każdy z nich zje inną ilość tej samej mieszanki, ale na każdy 1 kg wagi ciała każdego z tych dwóch kotów przypadnie wtedy taka sama ilość substancji odżywczych.

W tej chwili jest tylko jeden schemat wyliczania składników dla każdego kota, natomiast w planowanej wersji 2.0 (która, mam nadzieję, ujrzy światło dzienne w przewidywalnej przyszłości ;-) ) będzie możliwość wyboru aktwności kota i zróżnicowanie składu mieszanek w zalezności od tego.

Co do Fortainu - niestety producent nie podaje innych danych niż zawartość żelaza i białka. Wiem, że to przekłamuje dane w przepisach, jednak nie możemy wziąć danych z sufitu czy z domysłów. Możemy jedynie ładnie poprosić koniczynkę lub aurinko, by postarały się ściągnąć dokładne dane preparatu bezpośrednio od producenta :kwiatek: . Jeśli tylko uda się je uzyskać, Kalkulator natychmiast zostanie uzupełniony.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
dima 


Barfuje od: 1.09.2013
Udział BARFa: do 25%
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 34
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 2013-09-25, 21:19   

robię pierwszą mieszankę z FC. moje pytanie: jak wpisać w kalkulator mieloną skorupkę świeżą? mam niedobór wapnia a to napewno podbiło by nieco tą wartość:P korzystam z kalka 1,4.

Aha normy witamin B1-B12 muszą być spełnione z dokładnością czy mogą być np 2x większe?
np też kwas arachidonowy wychodzi mi 23x więcej niż norma!! czy to bardzo źle?:P

przepraszam może za głupie pytanie ale z kociakiem dopiero raczkujemy na barfie więc prosimy o wyrozumiałość :oops:
Ostatnio zmieniony przez dima 2013-09-25, 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne