BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Cytrynian Wapnia
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-22, 10:55   Cytrynian Wapnia

Cytrynian wapnia jest nieco łatwiejszy do strawienia od węglanu wapnia, dodatkowo stwarza mniejsze ryzyko tworzenia kamieni nerkowych, jednak zawiera o 19% mniej wapnia elementarnego od węglanu wapnia. Występuje w postaci białego proszku o smaku kwaśnym oraz lekko słonym.



Ile wapnia znajduje się w cytrynianie wapnia?

W cytrynianie wapnia znajduje się ok 21% elementarnego wapnia, co oznacza iż w 1000mg znajduje się 210 mg wapnia.

Jak produkowany jest cytrynian wapnia?

Cytrynian wapnia jest związkiem pośrednim w izolacji kwasu cytrynowego podczas procesu fermentacji, poprzez którą kwas cytrynowy produkowany jest na skalę przemysłową.

Kwas cytrynowy znajdujący się w pożywce jest neutralizowany i podczas tej reakcji wytrąca się cytrynian wapnia, który jest następnie odfiltrowywany oraz oczyszczany w celu uzyskania czystego cytrynianu wapnia.

Właściwości cytrynianu wapnia

Uważa się iż cytrynian wapnia ma właściwości lekko zakwaszające mocz.

Poziomy wapnia w poszczególnych źródłach

Węglan wapnia 40%
Fosforan dwuwapniowy 38%
Mączka kostna 31%
Muszle ostryg 28%
Cytrynian wapnia 21%
Glukonian wapnia 9%

Źródła:

Osteoporosis: pathophysiology and clinical management
Autorzy Michael Bliziotes

"Use of Lime in the Chemical Industry". National Lime Association
http://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_citrate
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-15, 14:04   

No właśnie zaczęlam mieć wątpliwości, , czy cytrynian wapnia naprawdę obniża pH moczu ?
Ponieważ znalazłam coś takiego
http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=532
I z opisu wynika, że te cytryniany (nie wapnia, ale jednak cytryniany) pH podwyższają ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-16, 10:08   

Kaziu, to czy dany związek zakwasza czy alkalizuje mocz jest zależne głównie od pierwiastka, jaki dostarcza on organizmowi i od jego wpływu na bilans kationowo-anionowy. Forma chemiczna, w jakiej ten pierwiastek występuje ma mniejsze znaczenie, choć badania pokazują, że w praktyce różne formy tych samych pierwiastków mogą dawać inny wynik pH moczu. Wapń należy do kationów, które w bilansie zawsze podnoszą pH moczu. W badaniach wykazano, że związkiem wapnia, który w największym stopniu wpływa na alkalizację moczu u kotów jest węglan wapnia (występujący m.in. w skorupkach), stąd u kotów, u których pH moczu jest zbyt wysokie nie należy stosować węglanu wapnia lecz zastąpić go innym związkiem wapnia, który ma znacznie mniejsze działanie alkalizujące. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie w kocim pożywieniu kości, w których zarówno wapń jak i fosfor (obniżający pH) związane są w takiej formie, że łącznie skutkują lekkim zakwaszeniem moczu (przy zachowaniu właściwej podaży pozostałych pierwiastków wpływających na bilans anionów i kationów). Cytrynian wapnia powoduje znacznie mniejszą alkalizację moczu niż węglan wapnia, dlatego polecany jest dla kotów mających problemy ze zbyt wysokim pH, u których w połączeniu z prawidłową dietą mięsną prowadzi do uregulowania wysokości pH moczu. Jedyną formą wapnia, która bezpośrednio prowadzi do zakwaszania moczu u kotów jest chlorek wapnia. Ponieważ chlor jest anionem, obniżającym w bilansie pH moczu, a przyjmowanie go w pożywieniu w związku z wapniem powoduje m.in. znacznie większą absorbcję jelitową chloru niż wapnia, to w rezultacie pojawia się efekt zakwaszenia moczu. W każdym razie, cytrynian wapnia, zwłaszcza jako uzupełnienie podaży wapnia przy karmieniu kotów mięsem wraz z kośćmi jest bardzo dobrym wyborem.

Więcej na ten temat napiszę w temacie o żywieniu kotów z problemami urologicznymi.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
sliver_87 

Barfuje od: XI.2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 395
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-10-16, 13:37   

dagnes, wiec w takim razie u zdrowego kota (tak sadze, ze sa zdrowe, bo nie wiem jakie ph maja siuski moich kotow- nie badałam) to podawanie skorupek z jajka oraz kosci nie powinno miec negatywnych konsekwencji i zbytniego zakwaszenia moczu ??
_________________
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-16, 19:34   

Ale skorupki nie zakwaszają, tylko alkalizują. U zdrowych kotów, podawanie kości i skorupek jako uzupełnienie brakującego wapnia jest jak najbardziej prawidłowe, oczywiście gdy ich nie przedawkujemy. U zdrowych kotów można również stosować zestaw: kości plus cytrynian wapnia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-06-09, 07:25   

Kupiłam kotom cytrynian wapnia, pH moczu wyszło im obojętne i chciałabym je lekko zakwasić. Kości podaję im sporadycznie, ponieważ nie zjadają ich do końca i boję się, że będą miały czegoś za mało albo za dużo od takiego niedojadania.
Czy mogę od razu do mieszanki podać cytynian zamiast skorupek, czy powinnam to zrobić stopniowo? Koty jedzą chętniej, czy im to bez różnicy jaki suplement wapnia dodaję?
 
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-06-09, 09:25   

Ja daję cytrynian, bo i mój poprzedni kot i obecny źle tolerowały skorupki (koniecznie zmielone na pył, bo inaczej to kot zaraz wymiotował) Cytrynian dałam od razu do drugiej mieszanki, kot jakby tego "nie zauważył" i wcina bez problemu. :kwiatek:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-06-09, 09:42   

Nie powinno być żadnych problemów z natychmiastowym przestawieniem kotów na cytrynian wapnia (jest to czysty związek chemiczny - sól kwasu cytrynowego, bez śladów białka i innych ewentualnych alergenów i bardzo rzadko wywołuje objawy nietolerancji, zdecydowanie rzadziej niż skorupki czy nawet czysty węglan wapnia; jest to związek organiczny, dobrze przyswajalny). W drugą stronę, czyli przejście z cytrynianiu na skorupki, mogłoby być gorzej, dlatego wtedy radziłabym stopniową zmianę.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-07-16, 12:17   

Czy ktos mieszkajacy w Niemczech moze mi powiedziec, czy cytrynian jest do dostania w aptekach? U mnie w zadnej dostac nie moge, wszystkie apteki uzywaja tylko do przygotowywania preparatow u siebie, ale tak sie sklada ze nikomu nic nie zostalo. Moze mysla, ze chce produkowac jakies narkotyki, bo patrza sie na mnie podejzliwie.
JEDNA apteka ma mozliwosc sprowadzenia cytrynianu 50g za 13,50 € :mrgreen: Ten z Lilly's bar juz do mnie jedzie, ale pewnie nie dojdzie szybciej niz za tydzien, a do Niemiec mam przez most.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-08-08, 10:53   

Jeśli chodzi o preparaty dla ludzi, to cytrynian wapnia dostępny jest tylko w kapsułkach lub tabletkach. Ale wiele aptek prowadzi też sprzedaż preparatów weterynaryjnych i wtedy można kupić (lub zamówić) cytrynian w proszku dla psów, taki:
http://www.bioapotheke.de...&com_cid=675c03

Masz tam podany nr PZN wg. którego zamawia się leki w Niemczech, wtedy nie ma możliwości pomyłki.

Oczywiście w Lilly's Bar cytrynian wapnia jest 2 razy tańszy, ale jak doliczysz przesyłkę (zamawiając sam cytrynian), to wtedy korzystniej wychodzi zamówienie tego z apteki skoro masz do Niemiec przez most.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-11, 22:32   

czy ktoś wie, ile dokładnie należy podać cytrynianu na 1 kg mięsa w przypadku psa?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-11, 23:32   

Tyle samo ile w przypadku kota ;-) .
Wapń dozujemy "na mięso" a nie "na psa" lub "na kota" ponieważ ma on zrównoważyć fosfor znajdujący się w mięsie.

Na 1 kg mięsa (bez kości) dajemy około 10-11 gramów cytrynianu wapnia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2015-02-12, 21:58   

Czy ten cytrynian można dawać do mieszanki dla kota ? W kalkulatorze jest 21% - a ten jest jaki 100% czystości, ale nie zawartości :-( http://allegro.pl/cytryni...5018589959.html
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-02-12, 23:32   

Gerdo, cytrynian wapnia, jako związek chemiczny, zawsze zawiera 21% (wagowo) wapnia.
Te 100% oznacza, że jest to czysty cytrynian wapnia bez dodatków. Jak najbardziej nadaje się dla kota.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-02-13, 09:29   

Gerda, w opisie aukcji jest tez napisane, ze jedna miarka, wazaca 1,67g, zawiera 350 mg wapnia, z czego wynika, ze proszek zawiera 20,96 % wapnia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne