BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla psa po (prawdopodobnie) boreliozie
Autor Wiadomość
Guciek 
BARFny Hodowca


Dołączyła: 17 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: Bialobrzegi
Wysłany: 2015-03-20, 16:43   BARF dla psa po (prawdopodobnie) boreliozie

Moja najstarsza tollerka ma podejrzenie boreliozy - pierwsza kulawizna wystapila w pazdzierniku 2014, w grudniu 2014 na RTG zdiagnozowano u niej dysplazje (pies nie byl nigdy intensywnie pracujacy, normalna aktywnosc domowego przyjaciela, w wieku 3 lat RTG robione z w wpisem w rodowod HD A, ED 0/0 ). Pies nie mogl chodzic, mial problemy z poruszaniem i wstawianiem - dla zainteresowanych moge podac link na FB gdzie jest osobna grupa z opisem, filmami, badaniami itd. Test ELISA w kierunku boreliozy - negatywny, ale zdaje sobie sprawe, ze moze byc falszywie negatywny. Suka po 3 dniach od podawania doxycykliny zaczela lepiej sie poruszac, po 2 tygodniach normalnie biegala za pilka z calym stadem (wczesniej od razu ja taranowaly, nie miala sily ustac, miesni w lapkach nie miala prawie wcale...). Obecnie jest juz 1,5 miesiaca na doksycyklinie, odstawiany encorton (dostaje 5mg raz dzienne, wczesniej bylo 2 x dziennie po 5mg), ale wyniki krwi nadal nie daja mi spokoju. Niektore sie poprawily, ale nadal jest anemia. Na razie nie pozwolono nam podawac Ascoferu, dopoki nie ustalimy, czy nie przyplatal nam sie jakis nowotwor... Dostaje karme BRIT care senior, ale mysle, ze moze jednak lepiej sprobowac BARFa i dla niej, nawet na kilka miesiecy, kiedy to bede w domu.

Ponizej wyniki krwi z 3 lutego 2015

http://tollery.eu/images_www/krew0302.jpg
http://tollery.eu/images_www/krew03022.jpg

19 lutego miala kolejne badania, w tym morfologia i poziom zelaza - 2 μmol/l (11m17 μg/dl)

17 marca kolejne badanie, niestety bez poziomu zelaza (labo dalo ciala - tak w skrocie), bede powtarzala w poniedzialek

http://tollery.eu/images_www/krew1703.jpg

Wszelkie pomysly mile widziane - na razie podaje jej co jakis czas buraki zmielone i watrobke wolowa..
_________________
http://tollery.eu
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-03-20, 16:54   

Hemoglobinę na podniesienie żelaza podawaj też
 
 
Guciek 
BARFny Hodowca


Dołączyła: 17 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: Bialobrzegi
Wysłany: 2015-03-20, 17:01   

Troche sie obawiam podawania samej hemoglobiny - z jednej strony nie pozwolono poki co na podawanie lekow z zelazem (ascofer), a z drugiej nie zabroniono tez podawania watrobki.
_________________
http://tollery.eu
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-21, 08:44   

Na Twoim miejscu zrobiłabym nie ELISę, ale Borrelia blot ( taki test wykonuje na pewno Laboklin). Domysły domysłami, ale takie hipotezy warto potwierdzić. Rozmaz ręczny morfologii udało się zrobić?

Odnośnie pytania o ewentualne dodatkowe składniki, którymi można wspomóc psa - dużo dobrego ostatnio naczytałam się o czystku (Cistus incanus), zaszkodzić nie zaszkodzi, a można spróbować :)
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
Guciek 
BARFny Hodowca


Dołączyła: 17 Lut 2015
Posty: 17
Skąd: Bialobrzegi
Wysłany: 2015-03-21, 08:54   

Western blott moze byc niemiarodajny tez - suka caly czas dostaje sterydy, wczesniej na same sterydy nie reagowala praktycznie wcale, po dolaczeniu Unidoxu poprawa natychmiastowa. Pierwsza kulawizna pojawila sie 2tyg po ostatniej wizycir nad woda i szalenstwach na pobliskich lakach. Na lapie miala guza - jakby sie uderzyla np. Rozmaz mam - dopadne komputer i wrzuce najnowszy i sprzed miesiaca. Do Elisy miala odstawione na 3 tygodnie, a western blotta najlepiej robic z mazi stawowej albo z plynu.
_________________
http://tollery.eu
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-21, 09:12   

Ja bardziej ufam blotom - Elisa daje ogólnie informację na temat tego, czy są przeciwciała, a przy blocie są wymienione poszczególne antygeny, można rozróżnić skąd pochodzą. Najlepiej łączyć. (www.vetpol.org.pl/prawo-obowizujce/doc_download/640-03-artykul) :) Sama zbieram się, żeby psom machnąć takie testy, żeby móc je zaszczepić, bo łapią na potęgę, ale kurczę na dwa psy to wcale nie jest taka tania impreza :/

Steryd podawany jest teraz, przy podejrzeniu borreli?
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2015-03-21, 17:59   

Guciek, nie jestem żadnym ekspertem, ale w tej konkretnej sytuacji ja bym nie zmieniała psu diety. Jak rozumiem pies był całe życie na chrupkach, a nie zawsze przestawienie na surowiznę jest "bezstresowe". Pies ma teraz wyjałowiony układ pokarmowy i nagłe wejście z surowym może być ryzykowne. Na pewno teraz skupiłabym się na dokończeniu diagnostyki.
Co do zioła czystek- to ja z kolei czytałam, że nie należy go brać równolegle z antybiotykiem, bo działania obu się wzajemnie znoszą. Jestem niestety dość na bieżąco z tematem, bo właśnie bratowa się leczy z boreliozy :roll: i tak jak nenya pisze... dopiero na blocie wyszło zakażenie, a 2 testy na Elisie wyszły fałszywie ujemne :-(
 
 
nenya 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 130
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-03-21, 20:00   

O widzisz, to ja nie wiedziałam o tym czystko, warto wiedzieć, dzięki! :)
_________________
Na blogu - recenzja Chuckit Amphibious Duck Diver :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne