BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator online
Autor Wiadomość
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-02, 13:29   

Tak zupelnie praktycznie do problemu podchodzac, to nie wiem jak innym, ale mi gotowe preparaty okrutnie utrudniaja stworzenie zbilansowanej mieszanki. Lubie takie mieszanki komponowac, ale to chyba tylko dlatego, ze jestem barfnym zboczencem i uwielbiam kombinowac i dlubac co by tu dodac i czego uszczknac, zeby wszystko sie zgadzalo. Komponowanie mieszanek z samych naturalnych supli jest za to bajecznie proste.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-06-02, 22:52   

ulmo napisał/a:
Zgodnie z pomysłem Silveny aplikacja umożliwiałaby wybranie kalkulatora uzależnionego od stanu zdrowia zwierzaka. Aktuanie największym problemem z kwestii merytorycznej jest zebranie wszystkich optymalnych zestawień składników odżywczych w zależności od takich parametrów jak poziom aktywności, choroby itp. Inaczej wyglądał by kalkulator dla kotów które są otyłe czy młode. Podejrzewam że te informacje znajdują się już na forum, niestety nie miałem jeszcze chwili aby konkretnie zbadać problem.

Ja znam Forum dość dobrze, albo tak mi się tylko wydaje ;-) ale trudno jest mi sobie wyobrazić niemyślący program, który potrafiłby dopasować BARFa do konkretnej jednostki chorobowej wraz z przeanalizowaniem wyników badań zwierzaka. Chyba, że miałyby to być przepisy na wzór karm weterynaryjnych :roll: .

A bardziej serio - to są poważne i trudne sprawy, a każda chora istota wymaga indywidualnego podejścia. Dobrze byłoby mieć świadomość, że w przypadku choroby niewłaściwym przepisem można zwierzaka nawet zabić.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-06-03, 05:31   

Pomysl na kalkulator online jest fajny, ale wydaje mi sie, ze jezeli jego celem ma byc "uproszczenie" barfa, to nie tedy droga. Tez nie naleze do osob, ktore potrzebuja kalka w kolejce do rzeznika, jakos na oko potrafie ocenic, ktore miesa sie najlepiej ze soba skomponuja pod wzgledem zawartosci bialka i tluszczu, a jezeli poczatkujacy barferzy nie maja takiej umiejetnosci, to obowiazkowa jest i tak lektura forum i watek z przepisami. Jednak uwazam, ze pomysl jest dobry, jak wszystko co przyczynia sie do propagowania barfa. Jezeli masz do tego motywacje, to super.
Tak z praktycznego punktu widzenia, ja ukladam mieszanke pod zawartosci bialka i tluszczu na kg kota, nie patrze na procentowe zawartosci w kalku. Obowiazkowe bedzie tez wyliczanie fosforu na kg kota dla kotow nerkowych i pewnie kilka innych parametrow. Ja sie teraz posluguje nie liczydlem, a arkuszem zrobionym przez Sojuza, ktory jest dokladniejszy, gdyz bazuje nie na wartosciach procentowych, jak liczydlo, a na ilosciach podanych w g, mg itd.
 
 
ulmo 

Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-06-03, 09:50   

Spokojnie, nikt nikogo nie chce zabijać.
Chyba źle interpretujecie słowo "uprościć" w tym przypadku. Uproszczenie nie zawsze oznacza dodanie połowy suplementów i stworzenie niepełnowartościowej mieszanki. Uproszczeniem jest możliwość łatwej modyfikacji norm suplementów dla danego zwierza, wydajny algorytm liczący (w przypadku kalkulatora excel suplementy są chyba po prostu kolejno dodawane, stąd błędy w ilościach suplementów na wyjściu i potrzeba modyfikacji) czy opcja zapisu znormalizowanego kalkulatora oraz przepisów. Uproszczeniem jest także zebranie wszystkich kalkulatorów w jednym miejscu, aby zredukować ilość błędów powstających w wyniku danych redundantnych dla suplementów/produktów. Jest to także łatwy przekaz docierający do osób które chciałyby karmić barfem, lecz wydaje im się trudny, a okienka w excelu nic nie mówią.
Podejrzewam że 90% osób karmiących barfem zwyczajnego zwierzaka (bez chorób, alergii itp. ) wpisuje w kalkulator excel dane tak, aby mieściły się one w normach kalkulatora.
To że pojawią się informacje ostrzegające w aplikacji o ważności dopasowania składników odżywczych dla zwierza - to oczywiste i nie poruszam tego typu tematów ponieważ jest to tylko kwestia wykończenia, oraz tego co Wy zechcecie dodać do aplikacji.
Z moich obserwacji mamy 3 grupy barferów:

a) mających bzika na punkcie numerków i będących wstanie na kolanie policzyć mieszankę z pamięci
b) lubiących gdy kupa nie śmierdzi, a zwierzak szcześliwy i stosujących do wyliczenia mieszanek kalkulator nieco modyfikując normy pod swoje zwierze
c) tak samo jak b), jednak Ci ze względu na brak odpowiedniej wiedzy/czasu/chęci nie dopasowują norm dla zwierzaka, tylko czekają aż zniknie czerwone w kalkulatorze

Co ułatwi zmianę grupy c) : informacje i gotowe przepisy na forum (na które prawdopodobnie przez długi czas nie zajrzą, dopóki zwierzak nie zacznie chorować), czy wstępnie dopasowane normy kalkulatora dla tłuściochów, nerkowców itp., z informacją o konieczności modyfikacji norm pod zwierze?
W pierwszym przypadku najprawdopodobniej nerkowiec nadal będzie karmiony standardową mieszanką z kalkulatora ze zbyt dużą zawartością pewnych składników, w drugim - mieszanką z ograniczonym zestawem negatywnych dla danego osobnika składników odżywczych i szansą na to, że własciciel z czasem się zainteresuje problemem, gdy za każdym razem przy sporządzaniu mieszanki będzie musiał przeczytać info o potrzebie jej dopasowania.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-06-03, 11:10   

Przecież kalkulator w wersji online nie będzie zwalniał z myślenia, tak samo jak tenw Excelu z tego nie zwalnia.
Po prostu wydaje mi się, że w wersji online może być bardziej przystępny dla normalnego użytkownika i każdy będzie miał tą samą wersję.
Ja dla przykładu specjalnie instalowałam Excela, żeby móc używać kalkulatora w tej wersji, ponieważ różnił się znacząco od wersji z OO.
Łatwiej takie przepisy można będzie sprawdzać nowym użytkownikom, bo wystarczy, że podzielą się linkiem.
Poza tym trudno mówić, że coś nie działa/źle działa, jeśli jeszcze tego nawet nie ma :-)

Oczywiście piszę się do testowania.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne