BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: dagnes
2021-03-04, 16:21
Kalkulator psi- problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-03, 07:59   Kalkulator psi- problemy techniczne, pytania, uwagi

Jak już wszystko z kalkulatorem ruszy na pewno pojawią się jakieś uwagi, propozycje i pytania. Zachęcam do udzielania się w owym wątku. Można też pisać na maila, który jest podany na stronie tytułowej kalkulatora jako iż nie zawsze mogę być na forum.

W razie problemów technicznych postaram się je w miarę umiejętności rozwiązywać i myślę, że wspólnymi siłami uda nam się go powoli dopracować i będą pojawiały się w przyszłości aktualizacje.
 
 
Nefri 

Barfuje od: 07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 03 Lip 2012
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-16, 17:15   

Bardzo dziękuję za kalkulator, jest genialny, bardzo prosty w użytkowaniu, i teraz magia suplementów stała się dla mnie rzeczą prostą i wreszcie wszystkie składniki będą proporcjonalne :kwiatek:
Mam od razu parę pytań:
1. W rubryce kości mamy kurczaka, podaje suni jeszcze szyje gęsie i kacze, czy można je liczyć jako szyje kurczaka? Oraz z kości dostaje żeberka cielęce i jagnięce, rozumiem, że wtedy mam zmienić proporcje mączki ze skorupek?
2. Kalkulator wylicza mi porcje dzienną 550 g (szczeniak 11kg), ale sunia spokojnie je 750 g. Teraz moje pytanie czy jak dostaje większe ilości pokarmu tzn że dostaje większe ilości suplementów i powinnam zmniejszyć suplementacje?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-16, 19:32   

Cytat:
Bardzo dziękuję za kalkulator, jest genialny, bardzo prosty w użytkowaniu, i teraz magia suplementów stała się dla mnie rzeczą prostą i wreszcie wszystkie składniki będą proporcjonalne :kwiatek:


Cieszę się bardzo, że się przydaje i się podoba :mrgreen:

Cytat:
W rubryce kości mamy kurczaka, podaje suni jeszcze szyje gęsie i kacze, czy można je liczyć jako szyje kurczaka?


Moim zdaniem nie ma innego wyjścia jak na razie. Niestety nie ma innych kości, ponieważ nigdzie nie znalazłam rzetelnych danych odnośnie owych kości, a szczególnie zawartości wapnia i fosforu. Hebe pisała, że być może coś jeszcze ma i mi prześle jak znajdzie to uzupełnimy i wrzucimy ulepszony kalk na forum.

Cytat:
Oraz z kości dostaje żeberka cielęce i jagnięce, rozumiem, że wtedy mam zmienić proporcje mączki ze skorupek?


Tutaj ciężko powiedzieć ile należałoby dać skorupek w takim wypadku skoro nie znamy choćby ogólnej zawartości wapnia i fosforu w takich żeberkach.

Cytat:
Kalkulator wylicza mi porcje dzienną 550 g (szczeniak 11kg), ale sunia spokojnie je 750 g. Teraz moje pytanie czy jak dostaje większe ilości pokarmu tzn że dostaje większe ilości suplementów i powinnam zmniejszyć suplementacje?


Teoretycznie tak, ponieważ kalkulator jest tak zrobiony, aby pies w obliczonej dawce dziennej otrzymywał normę dzienną liczoną na kilogram masy ciała podstawowych witamin i minerałów. Twój pies dostaje o 1,36 razy więcej pokarmu niż przewiduje kalkulator, dlatego należałoby podzielić wartości, które pokazują się w kolumnie Norma (oprócz stosunku wapń:fosfor i sód:potas) przez 1,36 i pod te wartości, które wyjdą dobierać ilość suplementów.

Np. jeśli w kolumnie Norma przy witaminie A kalkulator pokaże 1000 IE to należałoby to 1000 podzielić przez 1,36 czyli wychodzi ok. 735 IE i wtedy dobierać tak ilość wątroby lub tranu aby uzyskać w kolumnie Suma mniej więcej ilość 735 IE.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-16, 19:54   

Mam 2 shelty, które powinny ważyć ok 6-7 kg, a ważą 8,5-9 czy powinnam wydzielać im porcję dzienną dla wagi 6-7 kg, czy tej którą mają obecnie :roll:
 
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-16, 20:06   

Dla psów, które mają schudnąć układając jadłospisy wpisuję wagę docelową jaką powinny mieć, a nie tą nadprogramową :)
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-16, 20:15   

Tak właśnie myślałam, dzięki :kwiatek:
 
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-23, 09:48   

Nie używam kalkulatorów, mam tylko pytanie o źródła, na jakiej podstawie został napisany? Literatura, praktyka hodowlana? Nie jest to pytanie podchwytliwe ani broń Boże złośliwe (!), tylko ciekawość.
A, i jakie kryteria ("parametry" psa) mogę wprowadzić, aby wyliczyć jego jadłospis?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-23, 11:05   

Cytat:
Nie używam kalkulatorów, mam tylko pytanie o źródła, na jakiej podstawie został napisany? Literatura, praktyka hodowlana?


Dane do kalkulatora odnośnie zapotrzebowania na witaminy i minerały pochodzą głównie z książki poświęconej żywieniu i dietetyce psów napisanej przez profesora (profesura z dziedziny żywienia zwierząt) nauk weterynaryjnych, lekarza weterynarii i dyrektora Instytutu Żywienia na Uniwersytecie Weterynaryjnym w Wiedniu- Jurgena Zentka.

Cytat:
A, i jakie kryteria ("parametry" psa) mogę wprowadzić, aby wyliczyć jego jadłospis?


Wprowadzić ręcznie można:

- wagę psa
- imię psa ;-)
- ilość dodawanego oleju z łososia
- ilości dodawanych do jadłospisu produktów

Wybrać z bazy danych kalkulatora można:

- rodzaje mięs
- kości
- różne podroby
- ryby
- nabiał
- różne suplementy
- wiek (szczeniak/dorosły itp.)
- aktywność

Mam nadzieję, że udało mi się zaspokoić Twoją ciekawość :-)
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-23, 11:13   

Dziękuję za odpowiedź.
Imię psa ;-) :mrgreen:
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-23, 11:16   

Tilia napisał/a:
Imię psa ;-) :mrgreen:


Głównie po to jeśli ktoś ma kilka psów o różnych wymaganiach i będzie dla nich komponował i drukował różne jadłospisy, aby się nie pomyliło :mrgreen:
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-23, 11:30   

Fakt. A już myślałam, że imię wpływa także na potrzeby żywieniowe ;) :twisted:
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-08-27, 12:01   

A mi sie marzy kalkulator, w którym podaje się wyniki badań krwi psa i na tej podstawie wylicza on co powinno się zwiększyć/zmniejszyć. :D Ale to chyba bujanie w obłokach. ;)
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-27, 13:45   

Bonsai napisał/a:
A mi sie marzy kalkulator, w którym podaje się wyniki badań krwi psa i na tej podstawie wylicza on co powinno się zwiększyć/zmniejszyć. :D Ale to chyba bujanie w obłokach. ;)


Wydaje mi się to niemożliwe jako iż na parametry krwi ma wpływ wiele różnorakich czynników w przeróżnych kombinacjach i nie zawsze chodzi tutaj o dietę i o to, że czegoś jest za dużo, czy za mało, a wiele razy chodzi o poważną chorobę, dlatego ważne jest indywidualne podejście do każdych wyników, wykluczenie ewentualnych wątpliwości innymi badaniami oraz interpretacja wyników badań przez lekarza weterynarii.
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-10-02, 14:58   

Czy dobrze widzę, że kości są określone tylko do kości kurczaka?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-10-02, 21:20   

Carmella napisał/a:
Czy dobrze widzę, że kości są określone tylko do kości kurczaka?


Niestety na razie nie ma innych kości, bo tak jak pisałam parę postów wyżej:

koniczynka napisał/a:
Niestety nie ma innych kości, ponieważ nigdzie nie znalazłam rzetelnych danych odnośnie owych kości, a szczególnie zawartości wapnia i fosforu.


Zastanawiam się, czy nie dopisać części kości z tego tematu (te co mają podany wapń i fosfor): http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0

Jeśli ktoś ma dostęp do jakiś danych no to chętnie się zapoznam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne