BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
L-karnityna
Autor Wiadomość
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-27, 11:55   

Ja obstawiam l-karnitynę Dolfos - niedroga i smaczna
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-27, 12:19   

Ale np. ta karnityna http://www.kuchniapupila....tabl,p284033769 ma większą zawartość karnityny w jednej tabletce. Czy to lepiej? Gorzej? Pozostałe produkty mają celulozę - czy to ma szansę pomóc?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-27, 12:32   

Ta dla nas jest zupełnie bez sensu. 1 tabletka na 5kg masy ciała oznacza że musiałabym dawać psu 8 tabletek dziennie. Nawet na tydzień by nie wystarczyło. Dolfosa daje dwie na dobę i jest to sensowne ekonomicznie. Ja nie daję aby pies schudł tylko właśnie ze względu na serce
 
 
tarisa 

Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Sty 2013
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-01-27, 13:42   

Bonsai, a nie lepiej poszukać ludzkich odpowiedników? Suplementy zoo robią ostatnio furorę i strasznie są drogie :/ a często takie same, albo i nawet lepsze rzeczy można znaleźć w aptece (lub allegro, jeśli ktoś ma zaufanie). Trzeba tylko przeliczyć sobie dawkowanie i porównać cenę za mg.

Edit:
Poza tym, czy l-karnityna nie byłaby lepsza zamknięta w kapsułkach a nie taka sproszkowana. Poza tym często można dostać po 500mg l-karnityny w tabletce, a nie 640mg celulozy (!) - po co tyle tego wypełniacza. Ja bym się jeszcze rozejrzała.
Ostatnio zmieniony przez tarisa 2013-01-27, 13:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-01-27, 13:50   

Niestety nie ma ludzkiej L-karnityny w postaci czystej - bez dodatkowych witamin czy wspomagaczy odchudzania. Jedyny preparat jaki udało mi się znaleźć był w postaci oranżadki do picia, z substancjami mocno smakowymi.
 
 
tarisa 

Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Sty 2013
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-01-27, 13:56   

Sprawdź Swanson i Naturell - to mi do głowy od razu przychodzi. Inne też myślę, ze na pewno są.
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-01-27, 14:19   

Ooo, dzzięki tarisa!
Teraz pytanie jak dawkować l-karnitynę psu?
Według producentów tych preparatów lda psów, można podawać przez 10 dni w dawce 1250 mg na 25 kg wagi psa (tyle ma Piegus) albo 2 razy dziennie po 200 mg, czyli dziennie 400 mg.

Czy zacząć od zwiększonej dawki i potem ją zmniejszyć? Czy te 1250 mg to nie za dużo? Jakie są skutki przedawkowania l-karnityny?

Spojrzałam na wyniki badań krwi Piegusa z 5 ostatnich lat. Przed barfem kreatyninę miał niewiele poniżej normy. Po przejściu na barf miał w normie, ale bardzo blisko dolnej granicy (norma to 1,0 - 1,7 mg/dl, a mu się trzyma 1,0 lub 1,1). Więc może to jest powód... Choć z drugiej strony tyć zaczął jakoś niedawno, rok temu.
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
tarisa 

Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 20 Sty 2013
Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-02-01, 18:09   

Szukałam, szukałam... głównie w pracach podawane są dawki w ppm - nie taka sprawa oczywista, żeby to przeliczyć, bo podaje się to nie na masę psa a na suchą masę dziennie spożywanego pokarmu.

W internecie jednak spotyka się spójne info, tak jak podawała wcześniej arleta, dawkowanie przy odchudzaniu to 250mg/25 kg psa. Wyższe dawki stosuje się w profilaktyce chorób serca u ras podatnych, a te najwyższe >1500 w zdiagnozowanych chorobach serca. Jednocześnie pisze się, że pies w trakcie podawania l-karnityny powinien mieć dietę bogata w białko i błonnik, za to nisko-tłuszczową. Spotkałam się z informacją, że l-karnityne należy podawać rano, na pusty żołądek.

Postaram się wrzucić jakieś linki, jak odkopię :P
 
 
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2013-02-01, 21:33   

Moze przyda sie wam moje doswiadczenie bo ja dobrych pare lat suplementowalam L-karnityne - sobie, jako ze jest to jeden ze skladnikow ktorych brakuje scislym wegetarianom i veganom.
Zapewniam ze zadnych efektow w postaci utraty wagi to nie posiada. Zauwazalny efekt to ze przyjecie L-karnityny przed intensywnym wysilkiem fizycznym uaktywnia nieznacznie zapasy energii.

Zanim zdecydujecie sie podawac L-Karnityne warto sobie uswiadomic ze jest ona dostarczana w pozywieniu. Najwieksze jej ilosci sa w czerownym miesie i rybach, ale znajduje sie rowniez w kurczaku, mleku, twarogu, jakach, drozdzach piwnych etc. Jakby tego bylo malo organizm psa ma mozliwosc syntetyzowania karnityny, o ile dostarczona mu zostanie lizyna (zrodlem jest mieso) i metionina (jajka i mieso).
Isabelle jakbys dala rade odszukac ten artykul o chronicznych niedoborach L-Karnityny w diecie psow i kotow to bylabym bardzo wdzieczna. Oczywiscie z zaznaczeniem ze okreslono w jakich dietach sa owe niedobory - jezeli diecie chrupkowej gdzie miesa jest tyle co xxxx naplakal to wcale by mnie to nie zdziwilo, jednakze przy BARFie nie powinno to miec miejsca (za to niestety moga byc chroniczne niedobory manganu i cynku ale to inna sprawa).

Przy braku wskazan do jej zastosowania (takich jak np dieta wegetarianska) warto sie przyjzec na przeciwskazania. Przede wszystkim ilosc karnityny wplywa na poziom hormonow tarczycy. W badaniach klinicznych dosc skutecznie stosowano ja przy nadczynnosci tarczycy w celu opanowania objawow takich jak bezsennosc, nerwowosc, kolatanie serca. Niestety wplywa jedynie na poziom hormonow tarczycy a nie na funkcje samej tarczycy, co okazalo sie w dalszych testach.
Jednakze w wyszczegolnionych interakcjach wyszczegolniono mozliwosc wplywania na poziom hormonow tarczycy i ograniczania efektywnosci terapii lekowaj w przypadku podawania lekow zastepujacych hormony tarczycy.
Ostatnio zmieniony przez Deirs 2013-02-01, 21:40, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-02-01, 21:36   

Ja mam ten artykuł ale w kompie w pracy....do pracy nie wróce jeszcze trochę.
tam nie było diet...tam były tylko opisane efekty niedoborów l- karnityny i tauryny u psów i kotów, ich rola w organizmie i wyjaśnienie dlaczego wystepują ich niedobory
Ale spróbuję jeszcze raz znaleźć
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-01, 21:49   

Czyli l-karnityna obniża poziom hormonów tarczycy? To niedobrze, mój pies ma niedoczynność... :( Ale z drugiej strony, w badaniach krwi kreatynina oscyluje w dolnych granicach normy, choć jada czerwone mięso, ryby, drożdże, kurczaka, jaja...
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-01, 22:25   

A taka ?

http://allegro.pl/l-karni...2984912300.html

Jest dobra, czy raczej nie bardzo, i dlaczego ?
 
 
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2013-02-01, 22:58   

Bonsai, szereg czynnikow wplywa na poziom karnityny - uszkodzenia watroby i nerek, gdzie zachodzi synteza karnityny powoduja mniejsza zdolnosc do jej wytwarzania. Rowniez zbyt mala ilosc tkanki miesniowej w diecie i zbyt mala ilosc witaminy C niezbednej do jej syntezy.

Z twojego postu wynika ze poziom karnityny u twojego psiaka jest w dolnych granicach ale jednak w normie. Moze takie jest jego zapotrzebowanie?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-02-01, 23:09   

Ale dziewczyny - l-karnityna i kreatynina to zupełnie dwie różne rzeczy :mrgreen:
 
 
Deirs 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 63
Skąd: z wyspy...
Wysłany: 2013-02-01, 23:47   

Lo jezu... Nie doczytalam ze Bonsai napisala o kreatyninie. Na szybko i z kontekstu wypowiedzi zasugerowalam sie ze chodzi o L-karnityne... Moj post odnosi sie oczywiscie wylacznie do L-karnityny
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne