BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-23, 21:43   

karola7 napisał/a:
Nie za co :mrgreen: . Dobrze by było gdyby ktoś bardziej doświadczony zerknął.

Wyszło mi tak :

Skrzydła 600g
Indyk pierś 350g
Serce kurczaka 150g
Easy Barf 9g
Żółtko 2 szt
Wątroba kurczaka 29,5g
Algi 0,1g
Krew suszona - 5,8g
Tokovit 100 - 0,1 tabl
Masło - 30g
Mączka kostna 25/35 - 5g
Skorupki - 5g
Sól himalajska - 0,2g
+ woda, sól, tauryna


A czy ta moja mączka to właśnie 25/35 i o co chodzi z tym?
Easy barf tylko 9g na kilogram?
Ooo krwi tak mało, a ja chciałam 5 razy tyle dać :oops: .
Dziękuję za pomoc raz jeszcze.
 
 
 
karola7 

Barfuje od: 09.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 94
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-23, 21:49   

Pomyliłam się mączka 35/25 . I nie wiem o co chodzi z tymi oznaczeniami :oops: . Nigdy nie używałam mączki, bo zwykle również mielę kości.
Jak dasz 10g Easy Barfa to też jest ok, nic się nie świeci. Korzystasz też z kalkulatora ?
Z tą krwią to hmm pokazało mi 4,6 g Fortainu, a krwi suszonej forumowej trzeba dodać o 25% więcej więc wychodzi 5,8g... mam nadzieję, że dobrze liczę bo z matematyki to zawsze byłam tępota :twisted: .
_________________
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-23, 21:59   

karola7 napisał/a:
Korzystasz też z kalkulatora ?


Jeszcze nie mam kalkulatora, na razie liczę na gotowe przepisy i pomocne forumowiczki :kwiatek: . W przyszłym miesiącu chce już mieć kalkulator, wtedy może nie będę tak męczyć :roll: .
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-01-23, 22:08   

Moniko,

Największym problemem w twojej planowanej mieszance jest brak tłuszczu, co już pisała karola7. To częsty błąd początkujących barferów - kupują samą chudziznę. Staraj się wybierać tłuste mięsa, bo tłuszcz jest najlepszy, gdy jest surowy. Niestety masło jest pasteryzowane, a smalec wytapiany w wysokiej temperaturze.
Jeśli nie kupisz jutro innego, tłustego mięsa, to zrób z tego, co masz i ten jeden raz dodaj masła, o ile twoje koty lubią.

Ciekawi mnie bardzo w jaki sposób pozbywasz się kości z tych kurzych skrzydełek. Przecież to najgorsza część do obierania! Czemu po prostu nie wrzucisz całych skrzydełek, z kośćmi, do maszynki i nie zmielisz? Byłoby prościej i lepiej dla kotów.

monika napisał/a:
mączka kostna 35/25 (Czy Dr. Clauder`s SPEZIAL KNOCHENMEHL to taka? Co to znaczy 35/25?)

monika napisał/a:
A czy ta moja mączka to właśnie 25/35 i o co chodzi z tym?

Mączka, którą posiadasz ma parametry 30/15 i nie znajduje się w podstawowej wersji Kalkulatora (trzeba dopisać ręcznie). Oznaczenie to określa procentową zawartość wapnia i fosforu w mączce.
Mając tą mączkę, musisz dać jej 4,5g do planowanej mieszanki w wersji pierwszej (tej twojej, nie tej, którą zrobiła karola7, bo tej drugiej nie sprawdzałam) oraz do tego 5g mączki ze skorupek.

monika napisał/a:
Easy barf tylko 9g na kilogram?

easy BARFa dajemy 10g na 1kg mięsa, w twoim przypadku powinnaś dać 11g, bo masz 1,1 kg mięsa. Dając 11g EB nie dajesz już alg, witaminy E ani drożdży. Możesz dodać 6-7g tej hemoglobiny w proszku, bo EB ma ciut za mało żelaza. Soli, tak jak pisała karola daj jakieś 0,5-1g max. Tauryny daj 2,5g.

easy BARFa możesz dać oczywiście mniej niż każe producent, uzupełniając mieszankę naturalnymi suplementami wg. wskazań Kalkulatora.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
monika 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 200
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-01-23, 22:21   

Dagnes dziękuję za rady :kwiatek: . Domyślam się, że moje problemy są tu dla zaawansowanych osób śmieszne, dziękuję za cierpliwość.

dagnes napisał/a:

Ciekawi mnie bardzo w jaki sposób pozbywasz się kości z tych kurzych skrzydełek. Przecież to najgorsza część do obierania! Czemu po prostu nie wrzucisz całych skrzydełek, z kośćmi, do maszynki i nie zmielisz? Byłoby prościej i lepiej dla kotów.


Maszynki nie mam, kiedyś będzie, a jutro zamierzam się z tym bawić parę godzin :mrgreen: .
 
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-01-24, 09:42   

monika napisał/a:
Maszynki nie mam, kiedyś będzie, a jutro zamierzam się z tym bawić parę godzin :mrgreen: .


Szacunek ;-) Ja bym w życiu się za to nie brała. Raz obierałam korpus z mięsa i myślałam, że mnie coś trafi :-P

dagnes napisał/a:
To częsty błąd początkujących barferów - kupują samą chudziznę.


Też to zauważyłam. Wydaje mi się, że wynika to trochę z zakorzenionego strachu przed tłuszczem. Cały czas wmawia nam się iż tłuszcz jest szkodliwy, więc ludzie przekładają to na koty i ich dietę.
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2012-01-24, 14:35   

koniczynka napisał/a:
Wydaje mi się, że wynika to trochę z zakorzenionego strachu przed tłuszczem

A ja stawiam bardziej na podejście "dla mojego kotka wszystko co najlepsze" :mrgreen: Jak jest chude i niepoprzerastane znaczy ładne, a dla kotka to tylko ładne, żeby go nie gryzło w ząbki - moja siostra tak teraz robi, jak się wczoraj dowiedziałam od mamy (muszę ją doedukować).
Zresztą ja dla mojego kotka też wszystko co najlepsze :lol: tylko, że już wiem, ze najładniejsze to wcale nie najchudsze ;-)
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 11:08   

Czy mogłam prosić o pomoc w modyfikacji przepisu:

wersja 2 - z preparatem Catfortan
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
300g całych skrzydełek kurzych
50g wątroby indyczej
2 żółtka
10g pstrąga
13g Catfortan (26 tabletek)
3 łyżeczki oleju z łososia
1,5g mączki z alg morskich
50 IU witaminy E (np. 1/2 kapsułki Tokovit 100)
4g mielonych skorupek
3g soli morskiej lub himalajskiej
3g tauryny
50-60g warzyw
300ml wody

bo raczej nie uda mi się dostać serca wołowego (są żoładki kacze, gęsie, indycze, kurze), ani pstrąga (mam olej z wątroby dorsza) - czy coś się da z tym zrobić?
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 14:51   

Poprawka: mam serca kurze i wątróbkę kurzą:)
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 17:50   

Jakby był ktoś tak miły i mi pomógł to byłoby super, bo ja już skroiłam wołowinkę i muszę tą mieszankę jakoś zrobić.... :cry:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-01-27, 18:36   

Ka-ja, daj do mieszanki tyle serc z kurczaka, ile w przepisie jest wołowych. Wątroby kurzej możesz dać 60g. Nie wiem niestety jaki masz tran, więc będziesz musiała przeliczyć. Daj go tyle, żeby wyszło w granicach 350-400 IU. Na opakowaniu powinnaś mieć podane jaka ilość zawiera ile IU.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-01-27, 18:50   

Ka-ja, ja tylko na wszelki wypadek dodam, że jeśli jednak nie masz na etykiecie tranu podanej zawartości wit. D. w jednostkach międzynarodowych (IE/IU), a tylko w mikrogramach (µg), to przelicznik jest następujący:

1 µg = 40 IE/IU

Np. na etykiecie tranu Moller's jest napisane, że 5ml zawiera 10µg wit.D, czyli w twoim przypadku trzeba byłoby go dać właśnie ok. 5 ml do mieszanki (400IU = 10µg x 40IU).
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 19:26   

Mam tran Lundreland i jest napisane wit. a 1349 i.E/g, wit D 119 i. E/g
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 19:58   

No to chyba dam 3 gramy :roll:
Muszę im zrobić szybko nową mieszankę, bo stara z dodatkiem wędzonego łososia jest omijana szerokim łukiem :-x
 
 
Ka-ja 

Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 38
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 2012-01-27, 21:11   

Problem tranu sam się rozwiązał.
Mój cudowny devonek tak mi pomagał przy mieszance, że przy dodawaniu tranu mnie potrącił, i trochę trafiło do mieszanki (mam nadzieję, że 3 g), a dobra łyzka chlusnęła na niego... Nie wiecie, co zrobić z kotem, który jest cały z tranu? Nigdy go nie kąpałam, więc może być problem, bo wycieranie mokrym ręcznikiem niewiele daje, a śmierdzi straszliwie :lol:
Wygląda na to, że będę dziś spała sama z kotem, bo TŻ powiedział, że w naszym łóżku go nie chce widzieć (ma przykre wspomnienia z tranem z dzieciństwa:))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne