BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-17, 14:20   

MB napisał/a:
Nie ma w tym przepisie tranu i spiruliny i nie wiem, ile tego dodać.

W przpisie jest juz losos i watroba, tranu nie potrzeba. Spirulina nie jest tak bardzo potrzebna.
MB napisał/a:
Fortain - zamiast tego chcę dodać krew (jak znajdę - jeszcze szukam) - musi być ścisła ilość, czy może być na oko?

Krew od Sihayi dodajemy 30% wiecej jak fortain.
MB napisał/a:
Mięso bez kości - w tym żołądki i serca - czy tu też musi być jakaś ścisła proporcja?

Podrobow dodajemy 15% , w tym przepisie dodajesz 850g miesa i 150g podrobow.
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-07-17, 14:56   

Dzięki Aisha, już jestem ciut mądrzejsza. (ale stresa jeszcze mam ;-) )
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-17, 15:04   

MB nie mam za bardzo czasu, więc odpowiedź na szybko - przepis jest gotowy i nic więcej nie dodajesz. Zamiast tranu jest łosoś, dodatek spiruliny nie jest konieczny. Jeżeli w gotowym przepisie nie ma tranu, to nigdy nie dodawaj go na własna rękę, bo można przedawkować witaminę D (groźne)

Nie dodajemy składników na oko, zawsze istnieje ryzyko nietrafienia, mogą powstać niedobory, lub co bardziej prawdopodobne - nadwyżki i przedawkowanie. Substancje aktywne w nadmiarze mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia kota.
Ciasto lub bigos na oko - tak, BARF - nie ;-)
Krew świeża, płynna, nie może być zaprawiana octem, a zazwyczaj właśnie taką można kupić, więc zwróć na to uwagę.

Podroby nie powinny stanowić więcej niż ok.15% mięsa, nie liczymy tu wątroby, która jest substancją aktywną (wit.A).
Mięso powinno być w miarę możliwości różnorodne, daj mieszankę kurczaka z indykiem, wybieraj tłuściejsze.

Nie powinno być więcej warzyw, węglowodany to dla kota balast. Rozpuść suplementy w wodzie i wymieszaj ze zmielonym mięsem - po co w gerberku?? Poczytaj w dziale ABC instrukcję krok po kroku :-> Niektóre koty wcale nie potrzebują warzyw.
Czy w przepisie są 2 żółtka? Jeżeli nie - nie dodawaj. Jak chcesz mieszankę z żółtkami, poszukaj innego przepisu.

Muszę wracać do pracy ;-)
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2012-07-18, 09:32   

Dzięki maix za rady. Niestety suplementów nie mogę zmieszać z wodą i mielonym mięsem, bo mielone jest dla Ofelii kompletnie ale to kompletnie niejadalne (mięso MUSI być w kawałkach!). Natomiast gerberki mięsno - warzywne dosyć chętnie zlizuje - daję jej czasami jak nie chce pić i je mało "wodniste" jedzenie, bo mają dużo wody. Stąd pomysł, żeby zrobić coś w rodzaju gerberka i w tym przemycić suplemety. A Ofelia stety/niestety warzywka lubi! Prędzej zwędzi z mojego talerza fasolkę szparagową, niż kawałek mięsa (no chyba że jest dobra droga szynka ;-) ). Postaram się dać tyle warzyw ile powinno być w przepisie (będzie zabawa, bo jedyna waga, jaką mam w domu, to waga łazienkowa).
Krew wiem, że ma być bez dodatków, właśnie dlatego nadal szukam, bo dotychczas trafiłam tylko na taką z dodatkami. No ale mam jeszcze parę miejsc do sprawdzenia, więc może się uda.
Kurka, jest tu parę gotowych przepisów, ale większość z wołowiną, a wołowina - tak samo jak mielone - niejadalna :-( . Cielęcinka i owszem, ale z tego co się orientuję, to nie to samo, więc nie da się mechanicznie zastąpić.
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2012-07-18, 11:34   

Nowy przepis, znowu nic nie wyświetla się na czerwono, ale dla pewności zapytam. :-D

300g Kurczak skrzydełka ze skórą bez kości (póki co nie mielę kości,bo papki nie smakują)
500g Kurczak pierś bez skóry
500g Indyk udo (bez kości)
30g Indyk serce
30g Kurczak żołądki
2 szt żółtka
35g wątroby indyczej
2,9g Tran z wątroby dorsza
2,2g Mączka z alg morskich
2,7 drożdże piwne
20g Fortain
1,5 tab Tokovit E 100
7,7g Mączka ze skorupek
5,0g Sól himalajska
3g Tauryny
423g wody
59g Warzywa
_________________
 
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-30, 01:34   

Male pytanko :kwiatek:
Kupilam dzisiaj male kogutki i sredniotluste wolowe, mieszanke zrobilam, ale wychodzi mi za malo bialka :-( Jutro sa wszystkie sklepy pozamykane :-( Co zrobic?
Wychodzi mi 53% bialka , tluszczu mam 26%. Czy moge taka zrobic ?
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-30, 08:20   

Aisha, moim zdaniem możesz i jedna mieszanka szkód nie wyrządzi, natomiast zastanów się dlaczego masz to białko obniżone - może za dużo mięsa z kośćmi?
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-30, 11:47   

Nie mam duzo kosci z miesem.

1954g wolowina sredniotlusta
1076g mieso z kurczaka ze skora( mieso z pieciu malych kogutkow tylko bez skrzydelek, oddzielnie je dodalam)
410g wolowina serce
158g wolowina ozor
384g kurczak skrzydelka cale
52g kurczak szyjka z koscmi
40g easy Barf
130g watroba wolowa
0.4g algi
17g suszona krew
2krop wit. E
36.1g cytrynian wapnia
2g sol himalajska
10g tauryna
1200g woda
170g warzywa

Taka mi wyszla mieszanka, 53% bialaka i 26% tluszczu.
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-30, 12:51   

Aisha, ale mi inaczej wychodzi białko i tłuszcz, na prawidłowym poziomie; na pewno dobrze wpisałaś składniki? U mnie wyszło 60% białka i 30% tłuszczu
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2012-07-30, 15:16   

Maix ja robilam mieszanke przez wersje 1.1 , tam mi caly czas wychodzi 53% bialka i 27% tluszczu. Teraz wrzucilam ten sam przepis na wersje 1.0 i wychodzi mi faktycznie 60% bialka i 30% tluszczu. :-? Dlaczego te wersje sie tak roznia? Ktora uzywac lepiej? Metlik w glowie :-?
 
 
Iowa 


Barfuje od: 6.12.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 21 Lis 2011
Posty: 372
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-07-30, 17:00   

W wersji 1.1 jest problem ze zliczaniem węglowodanów, które rozsypują podział procentowy. Ja się ratuję wstawiając tam 0, bo i tak nie daję;)
_________________
...inexplicable catness...
 
 
Devona 

Dołączyła: 06 Sie 2012
Posty: 44
Wysłany: 2012-08-06, 15:54   

Na razie korzystam tylko z gotowych przepisów, stosunkowo niedawno zaczęłam używać suplementów naturalnych (wcześniej korzystałam z głównie Felini Complete i TC Premix), więc na razie wolę sama nie komponować mieszanek. Zapomniałam zamówić Fortain, ale znalazłam przepis z suplementami, które miałam na stanie, oprócz jednego - witaminy B-complex z kwasem foliowym.
Cytat:
Przepis z suplementami naturalnymi nr 3 (z www.catnutrition.org)
1,4 kg mięsa bez kości
400 g serc
200 g wątroby
4 żółtka
4 g tauryny
2 łyżeczki oleju z łososia
800 IU witaminy E (tj. 4 kapsułki Tokovit E200)
4 łyżeczki mączki kostnej (35/15)
200 mg witaminy B-komplex z kwasem foliowym
4 łyżeczki psyllium (proszek) lub 8 łyżeczek psyllium (całe łuski) - opcjonalnie
2 łyżeczki żelatyny bezsmakowej
1 płaska łyżeczka soli jodowanej
450 ml wody

Byłam w kilku aptekach, ale o takim preparacie nie słyszeli, znalazłam Vitamin B-complex, zawierający kwas foliowy, w sklepie z suplementami, kupiłam, poniżej podaję skład:
wit. B1 - 20 mg
wit. B2 - 20 mg
niacyna - 20 mg
kwas pantonenowy - 20 mg
wit. B6 - 10 mg
folian - 160 ug
wit. B12 - 20 ug
biotyna - 20 ug
(plus inozytol, kwas p-aminobezsoesowy, dwuwinian choliny - substancje pomocnicze). Moje pytanie brzmi - ile mam dodać tego preparatu do mieszanki? Przygotowuję ją z 1.4 kg mięsa. Będę wdzięczna za odpowiedź :) .
 
 
Devona 

Dołączyła: 06 Sie 2012
Posty: 44
Wysłany: 2012-08-06, 16:05   

Teraz się zorientowałam, że mam mączkę kostną 35/25 :-/ , to przeziębienie chyba mi siada na głowę. Mogę wyjątkowo takiej dodać czy trzeba zmienić przepis?
 
 
Solarie 


Barfuje od: 18/08/2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 31
Dołączyła: 24 Lip 2012
Posty: 114
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2012-08-07, 12:04   

Coraz bardziej przybliżam się do momentu, kiedy zrobię swoją pierwszą mieszankę. Chcę skorzystać z gotowego przepisu, ale mam kilka pytań - jak to nowicjusz. ;-)
Wybrałam ten przepis:
Cytat:
Przepis nr 1 – mieszanka ze skrzydełkami i suplementami naturalnymi
250 g całych skrzydełek z kurczaka (ze skórą i kośćmi)
500 g mięsa z indyka ze skórą
400 g gulaszu wołowego
250 g serc z kurczaka
70 g wątroby wołowej
40 g łososia
2 żółtka
2,3 g mączki z alg morskich
3 g drożdży piwnych
17 g Fortain
3 łyżeczki oleju z łososia
30 g dodatkowego tłuszczu
8 g mączki ze skorupek lub 13 g cytrynianu wapnia
5 g soli himalajskiej
3,5 g tauryny
200 IU witaminy E (np. 1 kapsuka Tokovit E200)
500-600 ml wody
70 g warzyw

Nie mam niestety u siebie dostępu do wątroby wołowej - chcę ją zastąpić wątrobą indyczą - czy ilość nadal pozostaje taka sama, tzn. 70g, czy mam jej kupić więcej/mniej?
I druga sprawa - według przepisu mam dodać "3 łyżeczki oleju z łososia" - wszystko jedno jakiej firmy? Wpisałam sobie ten przepis do kalkulatora, ale tam widnieje tylko olej z łososia SALMOPET, a ja planuję kupić ten Lunderlanda. Poza tym kalkulator nie wyświetla mi tam automatycznie ilości oleju, jaką mam dodać, a nie wiem jak przeliczyć trzy łyżeczki na gramy. ;-)
Pytanie co do warzyw - wystarczy na początku sama marchewka? Powinnam ją ugotować czy dać w surowej postaci? Nie wiem jak mój kot zareaguje na warzywa, a nie chcę, żeby to przeważyło na jego decyzji co do tego czy jeść mieszankę (chociaż boję się, że bardziej odrzuci go Fortain - czytałam tu na forum, że koty różnie tu na niego reagują, a nie mam jak zdobyć suszonej krwi niestety) - dotychczas zjadał marchewkę jedynie w mokrej karmie Animonda Rafine Soupe Kitten w wersji indyk + serca + marchew - no ale to był śladowe ilości tego warzywa, więc pewnie nawet jej nie wyczuł...

Ratunku! :lol:
_________________
Jesteśmy tu.
Ludzie dzielą się na tych, którzy kochają koty i na tych pokrzywdzonych przez los.
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-08-07, 12:38   

Jeśli masz dostęp do kalkulatora, to możesz wpisując przepis wpisać wątrobę indyczą, a nie wołową - ja dostępu jeszcze nie mam, bo korzystam z przepisów od Maix.
Co do oleju z łososia, wydaje mi się, że ilość pozostanie bez zmian, ale zapewne zaraz ktoś mądrzejszy Ci odpowie.
Warzywa niektórzy gotują, inni dają surowe (starte i zmiksowane na "papke"). Skoro boisz się reakcji na smak warzywa (chociaż są ich na całą mieszankę również malutkie ilości), to wybierz to bardziej neutralne smakowo, jak cukinia, czy ogórek.
O warzywach jest sporo w dziale Suplementy & Co w temacie Warzywa i inne produkty ;-)
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne