BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-10-13, 12:47   

barbara838 napisał/a:
Weci bija na alarm w wielu sprawach i reklamuja karmy.
(...) Bardziej nerki kotom wysiadaja od suchej karmy.
Barf to barf a gotowe karmy to gotowe karmy nafaszerowane odpadkami i chemia

barbara838 napisał/a:
Nie wszystko musi byc idealne jesli sie urozmaica. Tak jest w naturze i wydaje mi sie najlepsze.

Jedną z podstawowych "chorób" większości gotowych karm jest nadmiar fosforu, także w tych karmach, w których nie ma ani chemii, ani odpadków. Wrzuć sobie parę gotowych karm do Kalkulatora i zobacz jak bardzo ich parametry rozjeżdżają się z normami (także z tzw. wzorcem kociej ofiary czyli składem gryzoni i ptaków).
Niszczące działanie gotowych karm na koci organizm jest wielopłaszczyznowe i nigdy nie mamy do czynienia wyłącznie z jednym czynnikiem. Brak wody w suchych karmach to poważny problem dla nerek, ale w mokrych karmach on już nie występuje, za to potężne przeładowanie fosforem owszem.
Weci tak naprawdę nie mają pojęcia ani co reklamują, ani dlaczego. Powtarzają to, czego nauczyli się od handlowców z koncernów karmowych. Jednak równie złe, co słuchanie wetów w sprawie żywienia kotów jest pójście "na żywioł" na zasadzie: wydaje mi się, że tak jest w naturze, a różnorodność załatwi każdy problem. Oba podejścia są dwiema stronami tego samego medalu.
Oczywiście nie mam tu na myśli sytuacji, z którą mamy do czynienia u większości stosujących BARF na tym forum, czyli wtedy, gdy niewielkie różnice w danych oraz parametrach pokarmu równoważymy w dłuższym czasie stosując zasadę różnorodności. Zdaję sobię sprawę, że BARF to nie apteka, jednak podstawowa kontrola parametrów pokarmu musi być zachowana, z co najmniej dwóch powodów: produkty sklepowe nie są odzwierciedleniem naturalnych kocich ofiar, a nasze domowe koty nie są tym samym, czym były w czasach, gdy żyły całkowicie naturalnie (o tym dalej).
Podobnie jak Margot, ja także zgłębiam wiedzę o kocim organizmie ze szczególnym uwzględnieniem zależności chorób nerek od diety i czynników środowiskowych. I moje wieloletnie zainteresowania w tej dziedzinie wciąż i niezmiennie doprowadzają mnie do jednego i tego samego wniosku: musimy tak układać dietę dla naszych domowych kotów, by nawet u osobników zdrowych nie dopuszczać do pozbawionego sensu przeładowania jej fosforem (oprócz oczywiście wszystkich innych reguł dobrze zbilansowanego BARFa).

barbara838 napisał/a:
dziko zyjace koty powinny padac jak much bez nerek

Dziko żyjące koty (ale mam tu na myśli te prawdziwie dzikie, a nie osiedlowe, "śmietnikowe") to tak naprawdę zupełnie inne koty niż te, które większość z nas ma w domu. To koty, które od pokoleń podlegają prawom natury, dbającej o to, by przeżywały wyłącznie najsilniejsze osobniki. To koty pozbawione wad genetycznych, z silnymi organizmami, których siła kształtowała się już w łonie matki, bo ona żywiła się wyłącznie naturalnym pokarmem i żyła w naturalnych warunkach. Te dzikie koty nigdy nie miały w pyszczkach ani komercyjnych karm, ani żadnych cywilizacyjnych wynalazków, w tym trujących związków chemicznych. I wreszcie - to są (były...?) koty, żyjące w środowisku, do którego są biologicznie przystosowane, pozbawionym stresorów działających stale na nasze domowe "kanapowce".
To wszystko oraz fakt, że zwykle przeceniamy ilości fosforu i białka jedzonego przez dzikie koty "w naturze", za to nie doceniamy pozytywnego działania na zdrowie okresowych głodówek, powoduje, że "argument" o dzikich kotach umierających na nerki jest pozbawiony sensu. Piszę o tym dlatego, że jest to bardzo często spotykane i powtarzane twierdzenie wśród przeciwników BARFa w formie, jaką promujemy na tym forum.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-15, 13:22   

Dziewczyny,
proszę o korektę przepisu; nic się nie świeci, wszystko jest w normie, ale w liczydle białko wychodzi 5,4. Jak zaczynam zmieniać mięsa, to zaczyna mi się wszystko rozjeżdżać i nie mogę dojść do ładu

Mieszanka na 24 dni dla 9 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 315 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
1 000,0g Indyk udo (bez kości)
1 000,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
1 000,0g Kurczak mięso bez skóry
400,0g Kurczak serce
418,0g Kurczak żołądek
1 636,0g Kurczak skrzydełka całe
6,0 szt Żółtko jajka
169,0g Wątroba kurczaka
15,5 g Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar
7,0 g Mączka z alg morskich Lilly's Bar
30,0 g Spirulina
16,4 g Drożdże piwne
94,1 g Krew wołowa suszona (w proszku)
3,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
18,0 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
21,6 g Sól morska jodowana
12,0 g Tauryna
1 548,0 Woda
150,0 Smalec wieprzowy

dziękuję
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-15, 20:46   

Arora :kwiatek:
Białko masz faktycznie w górnej granicy normy...W/g mnie dałaś za dużo podrobów i chudego mięsa. Tłuszcz wieprzowy podniesie kaloryczność mieszanki ale białka nie obniży...Lepiej dołóż tłustego mięsa. Masz wysoko przekroczony wapń i fosfor... Fosforu jest 73mg. na kg.m.c. kota na dzień. Normy dla poszczególnych składników na poprzedniej stronie. Poczytaj posty Margot i Dagnes odnośnie przekroczeń tych pierwiastków. Proporcja potasu do sodu lepsza jest 1,35-1,40. :mrgreen:
 
 
wiola 

Barfuje od: 10.2016
Wiek: 38
Dołączyła: 06 Lip 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-16, 12:03   

Dzień dobry,

Jestem nowa na forum, od niedawna (2 tyg) właścicielką dwóch kociaków (4 i 6 miesięcy). Pierwsze tygodnie miałam zapas od hodowców i dopiero ruszamy z barfową produkcją. Nie mam jeszcze linka do kalkulatora (napisałam już do Hebe) i będę się uczyła obsługi. Chciałabym skorzystać z gotowego przepisu, mam tuszkę królika 1,6 kg i wszystkie pozostałe składniki tyle, że:
- zamiast 50 mg witaminy B-komplex z kwasem foliowym mam drożdze browarnicze z lunderland - czytałam, że wit B w tabletkach jest nie polecana, więc może lepiej zamienić skoro i tak droższe na składzie?
Jako psyllium mam colon c - czyli sypię 4 łyżeczki?
wątroby mam kurze.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc,
Poniżej przepis:

Przepis z suplementami naturalnymi i kośćmi nr 5 (z www.catinfo.org)
1,5 kg mięsa z kością (np. cały kurczak lub królik)
75 g wątroby
2 całe jajka kurze (żółtka surowe, białka ugotować)
4-6 g oleju z łososia (tj. ok. 1,5 - 2 łyżeczki)
400 IU witaminy E (tj. 2 kapsułki Tokovit E200)
50 mg witaminy B-komplex z kwasem foliowym
2 g tauryny
pół płaskiej łyżeczki soli jodowanej
2 łyżeczki psyllium (proszek) lub 4 łyżeczek psyllium (całe łuski) - opcjonalnie
250 ml wody
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-16, 14:38   

Shana,
dziękuję za odpowiedź. Zanim usiadłam do tego przepisu, bardzo dokładnie przeczytałam posty Dagnes i Margot oraz normy dla poszczególnych pierwiastków i rzeczywiście masz rację, wapń jest przekroczony dosyć dużo, ale fosfor tylko nieznacznie (norma 70 a u mnie 73 przy kocie ważącym 4,5 kg a nie 4 kg). Jeżeli zaś chodzi o stosunek potasu do sodu to jest on dokładnie 1:35, czyli tak jak piszesz, więc nie bardzo rozumiem. Podrobów jest dokładnie 30% całej mieszanki, czyli tak jak wyjaśniała Margot. Niestety, tak jak pisałam cały czas wychodzi mi bardzo duże białko....chciałam stworzyć przepis z samego kurczaka i indyka i niestety nie wychodzi. Jakie mieso mam dodać, żeby obniżyć białko, a nie rozwalić całej reszty? Jak wyrzucam smalec, to białko rośnie, więc chyba nie do końca tak jest, że nie obniża on białka? Sama już nie wiem i mam totalny mętlik - nic mi się nie zgadza. Nie do końca również rozumiem zależność kalkulatora oraz liczydła: dlaczego, jeżeli w kalkulatorze białko mieści się w podanych normach i się nie świeci, to mimo to w liczydle wychodzi mocno zawyżone??
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-16, 16:59   

Hej :kwiatek: czy ktoś mógłby przeliczyć mi przepis w kalku??

10 kg mięso z indyka tłuste
1,2 żołądki z kurczaka
1 kg serca z kurczaka
??wątroba z kurczaka
żółtko jaja
suple naturalne z lunderland
wapń z alg morskich lunderland

Bardzo dziękuję :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-17, 00:19   

Arora :kwiatek:
70mg fosforu na kg.m.c. kota na dzień to już jest górna granica, powyżej której robi się niebezpiecznie. U Ciebie w przepisie jest 73mg na każdy kilogram masy ciała kota na dzień!! Bez względu na masę ciała kota. Chyba czegoś nie doczytałaś.
I Margot i Dagnes pisały również o elastycznym dopasowywaniu wszystkich składników mieszanki tak żeby i proporcje i procenty i stan faktyczny tego co dostaje kot w g były w normach.
Mięsa do mieszanki wzięłaś chude= wyższe białko, pisałam dołóż tłustego mięsa kawałek.
I nie patrz na procentowy udział białka i tłuszczu tylko przelicz ile kot dostanie wszystkiego na kg masy ciała dzień. Przecież możesz zabrać trochę podrobów, albo skrzydełek i tak dobrać mięsa żeby Ci się wszystko w normach ułożyło. Działaj :twisted:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-17, 00:38   

wiola :kwiatek:
Najpierw poczytaj wątek o karmieniu kociąt :mrgreen:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
Przepis jest do niewielkiej modyfikacji, To przepis gotowy z innego źródła niż nasz kalkulator.
Żółtek daj 3szt natomiast białek nie dawaj wcale, zamiast wit.B daj drożdże w ilości 5g, pół łyżeczki soli, 3g tauryny, wody 300ml, olej z łososia i wątrobę bez zmian.
Co do psylium... To jest tylko balast, żeby kociaki łatwiej się wypróżniały. Tą samą rolę spełniają gotowane warzywa np. marchewka gotowana bez soli. Ja daję 1łyżeczkę na 500g mieszanki, ale ja mam 5 kotów dorosłych. Nie należy psylium podawać stale, bo jelita się rozleniwiają.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-17, 00:55   

wolfinka :kwiatek:
Wagi kotów/ kota mi nie podałaś policzyłam pi x drzwi na 4kg.
Wychodzi białko wysokie 5,5g! ale mieszanka tłusta :mrgreen: Dostosuj sobie ilości dzienne.
Przepis:
Mieszanka na 122 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 158 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

10 000,0g Indyk mięso ze skórą
1 200,0g Kurczak żołądek
1 000,0g Kurczak serce
12,0 szt Żółtko jajka
400,0 g Wątroba kurczaka
26,2 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
14,3 g Mączka z alg morskich Lunderland
36,6 g Drożdże piwne
166,9 g Fortain
6,8 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
88,2 g Wapno z alg (Algenkalk Lunderland)
50,6 g Sól himalajska
30,0 g Tauryna
6 077,0g Woda
 
 
wiola 

Barfuje od: 10.2016
Wiek: 38
Dołączyła: 06 Lip 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-17, 13:34   

shana55, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i rady :kwiatek:
Wieczorem bierzemy się za mielenie. Wątek o żywieniu kociąt jak na razie przeglądałam, będę się zaprzyjaźniać bliżej :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-17, 16:32   

wiola :kwiatek:
Zapomniałam dodać, że jeśli to mięso z królika jest chude to koniecznie dołóż tłuszczu z 50g najlepiej surowego. Karmisz kocięta a one jedzą dużo i trochę bardziej tłusto niż dorosły kot.
A jak królik wyraźnie tłusty to nie musisz. :mrgreen:
 
 
wiola 

Barfuje od: 10.2016
Wiek: 38
Dołączyła: 06 Lip 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-18, 23:00   

shana, niestety przeczytałam za późno, chociaż w miedzyczasie dostałam podobną sugestię z innegoźródła. Królik był chudy, więc do wczorajszej mieszanki dodałam trochę kaczki, a na sobotę będę miała całą kaczkę jako główny składnik mieszanki więc tłuszcz powinien się zbilansować. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
 
 
Alissa80 


Dołączyła: 02 Wrz 2016
Posty: 26
Wysłany: 2016-10-19, 12:31   

Można prosić o sprawdzenie przepisu?

Waga Ilość miarek
200,0 g Wołowina łata
200,0 g Wołowina szponder
200,0 g Wołowa górna łopatka
500,0 g Kaczka mięso ze skórą
400,0 g Indyk mięso ze skórą
440,0 g Kurczak skrzydełka całe
100,0 g Kurczak serce
190,0 g Indyk żołądek
2,0 szt Żółtko jajka
3,5 g 5,4 Mączka z alg morskich
7,0 g 11,7 Drożdże piwne
30,2 g 12,1 Fortain
2,6 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
20,0 g Olej z łososia SALMOPET
6,0 g 12,0 Tauryna
1 234,0 g Woda
60,0 g Wątroba kurczaka
4,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
9,0 g 9,0 Mączka ze skorupek Lunderland
8,2 g 6,8 Sól himalajska

I mam jeszcze pytanie co do miedzi, cynku, manganu i wit K. (bo tego zawsze wychodzą mi w przepisach niedobory:-( )
Miedź znalazłam taką: http://zooapteka.pl/glukonian-miedzi-10-p-737.html (Może taka być? Tylko nie napisane ile i jak podawać :/)
Biotyna i cynk wspomniany na forum kerabol (taki jest dobry?): http://zooapteka.pl/kerabol-20-ml-p-582.html
Wit K znalazłam, ale cena z kosmosu :shock: (coś tańszego możecie polecić?): http://pl.iherb.com/Thorn...-oz-30-ml/21592
Na mangan nie znalazłam nic (pewnie nie doczytałam na forum). Napiszcie, co oprócz podstawowych suplementów, podajecie swoim futrzakom. Nie chciałabym doprowadzić do jakichś niedoborów u mojego zwierza, a w cudowne środki polecane przez wetów wierzę raczej mało - wiadomo, jak to wygląda.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-19, 22:10   

Alissa80 :kwiatek:
Przepis ładny, wszystko w normach. Mieszanka będzie jednak baaardzo tłusta, może nawet za bardzo. Jeśli to kociak o dużym temperamencie to ok, ale obserwuj czy za szybko nie tyje na takim jedzeniu, bo kociaki jedzą duuużo... :twisted: Następną zrób trochę chudszą może :twisted:
Miedź można ładnie wyrównać wątróbką wołową albo z kaczki. Jest na Forum post Dagnes odnośnie suplementacji miedzi poszukaj poczytaj.
Biotynę i kwas foliowy wyrównać można wątróbka z kurczaka. Postudiuj kalkulator wiele się dowiesz.
Jest już do pobrania nowa wersja kalkulatora 1.8 tam gdzie zawsze.
 
 
barbara838 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Sie 2016
Posty: 69
Skąd: Anglia
Wysłany: 2016-10-19, 22:15   

Witamine K zdrowe koty syntetyzuja w jelitach.
Dodatkowo wiecej jej sie znajduje w wolowinie, cielecinie, jajkach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne