BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ważenie i odmierzanie suplementów
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-19, 19:48   Ważenie i odmierzanie suplementów

Jak odważyć 0,5g tauryny lub innego "proszku"? To częsty problem barferów nie posiadających bardzo dokładnej wagi np. jubilerskiej.

Jedyny sposób, jaki znam, to zamiana gramów na mililitry i odmierzanie miarką np. 1ml. Miarkę taką można zakupić w sklepie Lilly's Bar (http://www.lillysbar.de), jest też dodawana bezpłatnie do zakupionego easy BARF, podejrzewam, że można coś takiego dostać w aptece. Wygląda to tak:




Miarka 1ml to następująca ilość wagowa suplementów:

easy B.a.r.F. - 0,63 g
Mielone skorupki - 1,00 g
Tauryna - 0,50 g
Fortain - 0,40 g
Mączka z alg - 0,65 g
Sól morska - 1,10 g
Sól himalajska - 1,20 g
Drożdże piwne (proszek) - 0,60 g
Mączka kostna(GAC) Ca35,7%, P25,6% - 0,81 g
Mączka kostna(GAC) Ca35,3%, P15,8% - 0,60 g
Calcium 40 - 0,70 g
Vitakalk - 1,20 g
Nekton - 1,00 g
Węglan wapnia (gruby) - 1,25 g
Węglan wapnia (drobny) - 1,10 g
Fosforan wapnia - 0,90 g
Fosforan wapnia (Fortan) - 1,10 g
Żelatyna - 0,60 g
Psyllium - 0,30 g

1 kropla zawiera 29,8 IE witaminy E (dane z Lilly's Bar).

Autor: Dagnes

Na rynku istnieje także miarka firmy Lunderland, która wygląda tak:



Łyżeczka ma zaznaczoną kreskę 1/2

Ilość poszczególnych suplementów mieszcząca się w całej łyżeczce (zapełnienie do górnej krawędzi):

Lunderland Algi morskie- 4g,
Lunderland Spirulina- 2g,
Lunderland Glinka- 3g,
Lunderland Mączka ze skorupek jaj- 5g
Lunderland Olej z łososia- 5 ml

Ilość poszczególnych suplementów mieszcząca się w połowie łyżeczki (zapełnienie do poziomu kreski):

Lunderland Algi morskie- 2g,
Lunderland Spirulina- 1g,
Lunderland Glinka- 1,5g,
Lunderland Mączka ze skorupek jaj- 3g
Lunderland Olej z łososia- 2,5 ml

Autor: Koniczynka
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-31, 16:52   

A jakie macie doświadczenia z odmierzaniem wagą jubilerską? kupiłam taką, którą podobno sporo osób używa przy BARFie i powiem Wam, że nie jestem zachwycona jej dokładnością... :-/
 
 
eleria 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 61
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-31, 17:51   

Ja używam takiej już dobre 2 lata i jestem bardzo zadowolona :-D
 
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2012-01-31, 18:48   

Ja mam kuchenna elektroniczna, jubilerska do tego strzykawke i te miarke z lunderlandu. Miarke uzywal w sumie tylko do spiruliny a co do reszty to waga jubilerska sprawdza sie bardzo dobrze tylko ostatnio cos wyswietlacz zaczal mi nawalac ;(
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-31, 20:58   

O mój Ty Boże, to trudniejsze niż matematyka dyskretna :evil:
Gdzie nie zawsze 1+1 =2
Jak ja bym chciała wiedzieć, że np.1/4 łyżeczki małej - takiej do herbaty 5 ml - to jest dawka dzienna hemoglobiny na 1 kg kota . itd itp... Tak samo z drożdżami, skorupkami,algami
Czy mamy gdzieś takie dane na naszym BARFnym Świecie ?

Pinto nie zeżre normalnie niczego. Już dość mnie umęczył...
Jednego dnia - post
Drugiego dnia-dwa paseczki gęsiny i może poprawi wołowina, ale ile jej zje z miseczki to wie tylko on :-(
Trzeciego dnia, już jest w ogródku już wita się z gąską, aż tu nagle odwrót od michy z mieszanką z suplementami w komplecie i obrzydzenie mnie bierze, już sama bym to za niego zeżarła.....
_Jadis_ napisał/a:
Ja mam kuchenna elektroniczna, jubilerska do tego strzykawke i te miarke z lunderlandu.

A może inne pytanie.
Ile należy odmierzyć cm, naciągnąć ml, zważyć gr na 1kg kota, a nie na 10 dkg mięsa?
  Zaproszone osoby: 2
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-31, 21:36   

No mnie się nie spodobało, że czasem widzę na oko, że skoro ona taka super dokładna niby, to powinna już reagować na dosypanie czegoś, a zmiany nie widzę.... oczywiście mówię o czymś w stylu odmierzanie 2g, a nie 15g :lol: ;-)

swoją drogą, tłumaczę sobie, że idealnie się odmierzyć nie da.... i chodzi bardziej o proporcje (więc daj Boże, by się wtedy waga powtarzalnie myliła ;-) ), bo to, ile kot zje witamin w ciągu dnia, zależy od tego, ile zje mieszanki.... :-?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-31, 22:01   

KaRottka napisał/a:
bo to, ile kot zje witamin w ciągu dnia, zależy od tego, ile zje mieszanki.... :-?

Ano i tu jest pies pogrzebany ....trafiłaś w sedno.
  Zaproszone osoby: 2
 
_Jadis_ 


Barfuje od: 11.2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 870
Skąd: Zg-c / Legnica
Wysłany: 2012-02-01, 10:52   

No u mnie jest tak , ze ja robie duże mieszanki , więć jak odmierzam to nie 1-2 g a kilkanascie zazwyczaj . Wiec przy takiej ilosci jesli nawet te kilka ulamkow setnych wiecej czegos dostana to raczej duzej roznicy nei zrobi..
Ale tez kiedys zastanawialam sie czy wszyastkie koty dostaja wszystkiego po rowno.
No i doszlam do tego , ze bardzo dokladne mieszanie i rozpuszczanie suplementow zajmuje mi dobre parenascie minut , tak zeby jednak uniknac grudek i zeby wszystko wszedzie bylo na tyle na ile dam rade to rozprowadzic.
Natomiast to ile czego dostanie dany kot , przymykam szczerze oko . Daje troche wiecej tych suplementow , ktore przy przedawkowaniu zostana i tak wydalone (np tauryna ) i tlumacze sobie , ze teraz moze np ten kot nie zje tyle zelaza ile powinien idealnie wg miary, ale moze nast razem to on zje go wiecej.

Wydaje mi sie , ze w przyrodzie tez nie zawsze kot idealnie potrafi zapewnic sobie tyle ile powienien i czasem zje czegos wiecej a czasem mniej ,ale liczy sie ze w ogolnym rozrachunku zapewnia sobie wystarczajaca ilsoc mineralow.

No i u mnie np nie ma , ze ktoras mieszanka laduje w koszu. U mnie wszystko jest pochlaniane i wylizywane do zera , wiec moge sobie pozwolic chyba na takie rozumowanie.
_________________
Tysiące lat temu czczono koty jako bogów. One nigdy o tym nie zapomniały.
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-04, 19:17   ile suplementów na 1 kg kota

Nadal nie wiem ile dawać suplementów na 1 kg kota, który jada czyste mięso; wołowe stekowe, gulaszowe chude, serca wołowe, mięso indycze bez skóry, kacze bez skóry…….
Podaję suplementy wcześniej przed podaniem mięsa, zmieszane np. z wątróbką czy jajkiem.

Pytanie może nie z tych najważniejszych i palących, może wydawać się banalne, ale nie chce zrobić kotu krzywdy i potem mówić nie wiedziałam. :-(
Trudno mi samej się w tym wszystkim doliczyć, a czas płynie i pewne błędy w żywieniu mogą wyjść wcześniej czy później :-(
Przejrzałam posty (na Chatulu też) i znalazłam w miarę jasne informacje dotyczące niektórych suplementów;
Tauryna- 50 mg / 1kg kota
Olej z łososia- Kot o wadze 5,5 kg- 1,5 ml.
Kot o wadze 7,5 kg- 2 ml.
Cytrynian wapnia- do 5kg masy ciała- 1/2 łyżeczka dziennie
do 10 kg masy ciała- 1 łyżeczka dziennie
1 łyżeczka= ok. 1,5g cytrynianu

A co z pozostałymi :?:
Ile wit.E, drożdży browarniczych, krwi suszonej wołowej, mączki ze skorupek np. w zastępstwie za cytrynian, soli, alg, spiruliny, warzyw ?
Pinto waży ok 3,5 -4 kg
Gorąca prośba o pomoc.
  Zaproszone osoby: 2
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-02-04, 23:14   

Sandra napisał/a:
Nadal nie wiem ile dawać suplementów na 1 kg kota

Jeśli chcesz samodzienie dawkować same suplementy, to w poniższym linku masz zebrane dane z 4 źródeł naukowych dotyczące zapotrzebowania kotów na substancje odżywcze:
http://www.katzennatur.de/thread.php?threadid=329
Zawartość poszczególnych substancji w suplementach masz w Kalkulatorze lub na etykietach produktów. Pamiętaj jednak, że trzeba sumować ilość substancji odżywczych z mięsa/karm i suplementów. Dawkowanie samych suplementów w oderwaniu od składu pokarmu nie jest możliwe.

Sandra napisał/a:
Cytrynian wapnia- do 5kg masy ciała- 1/2 łyżeczka dziennie
do 10 kg masy ciała- 1 łyżeczka dziennie

Z dawkowaniem wapnia byłabym zdecydowanie bardziej ostrożna, gdyż dawka zależy głównie od tego, ile mięsa (a konkretnie fosforu) zje kot. Tutaj musisz zawsze odnieść ilość suplementu do wagi mięsa, traktując wyznaczone przez naukowców zapotrzebowanie jako pewien punkt odniesienia, a nie zalecaną dawkę.

Sandra napisał/a:
jada czyste mięso; wołowe stekowe, gulaszowe chude, serca wołowe, mięso indycze bez skóry, kacze bez skóry....

To już nie dotyczy tematu, ale nie mogę nie zapytać ;-) .
Czy podajesz kotu tylko to chude mięso? Dajesz do tego jakiś tłuszcz?
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-05, 00:06   

dagnes napisał/a:

Jeśli chcesz samodzienie dawkować same suplementy, to w poniższym linku masz zebrane dane z 4 źródeł naukowych dotyczące zapotrzebowania kotów na substancje odżywcze:
http://www.katzennatur.de/thread.php?threadid=329

mogłabyś przetłumaczyć nagłówki... albo podać jakieś godne zaufania źródło w języku angielskim?
bo nie jestem pewna czy dobrze rozszyfrowałam ze słownikiem, a sama jestem ciekawa...
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-05, 11:38   

dagnes napisał/a:
Zawartość poszczególnych substancji w suplementach masz w Kalkulatorze lub na etykietach produktów.

Z etykiet spisałam;
Drożdże browarnicze- 1-3% masy całego podawanego pożywienia w ciągu dnia, czyli na 100 g pożywienia powinno się dodawać 1-3 g drożdży (ok 1 łyżeczkę) itd.
Mam rozumieć, że 1 łyżeczka na dzień będzie ok' :?:
Maczka ze skorupek
Aby zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu w surowym mięsie:
na 1kg wołowych serc: ok.. 6,5g preparatu,
na 1kg wołowego mięsa: 6,5g preparatu,
na 1kg głowizny wołowej: 5,3g preparatu,
na 1kg żołądków wołowych mielonych z treścią: 1,3g preparatu
Mam rozumieć, że 0,65 g będzie odpowiednia dzienna dawką :?:
Fortain- hemoglobina ze sklepu Ekozwierzak
ilość różna w zależności od składu mięsiw.
krew suszona nie przelicza się 1:1 na Fortain :?:

Kalkulator wylicza na porcję. Pinto nigdy jeszcze nie zjadł porcji i nigdy nie dojadł rozpoczętej.
Muszę podawać mix w jajku/wątróbce łyżeczką do pysia.
Wit E 1 kropla zawiera 11 mg/ml .....tokoferylu....nigdzie nie znalazłam jaka jest dawka dopuszczalna dla kota (doczytała, że przedawkowanie jest groźne)
Może raz na tydzień 1 kropla :?:
dagnes napisał/a:
Sandra napisał/a:
jada czyste mięso; wołowe stekowe, gulaszowe chude, serca wołowe, mięso indycze bez skóry, kacze bez skóry....

To już nie dotyczy tematu, ale nie mogę nie zapytać ;-) .
Czy podajesz kotu tylko to chude mięso? Dajesz do tego jakiś tłuszcz?

wiem, że to nie jest w temacie, ale przy tym temacie aż się prosiło, aby wspomnieć.
Niestety nie przyjmuje tłuszczu wraz z mięsem.
Podaję Strzykawką do pysia; olej z łososia 2x na tydzień 1,5 - 2 ml,
Sporadycznie wcisnę masło...
Może masz jakiś pomysł na podawanie tłuszczu :?:
Dziękuję za już i proszę o jeszcze. :kwiatek:
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2012-02-05, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  
  Zaproszone osoby: 2
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-05, 12:42   

Jeszcze jedno,
dagnes napisał/a:
...... poniższym linku masz zebrane dane z 4 źródeł naukowych dotyczące zapotrzebowania kotów na substancje odżywcze:
http://www.katzennatur.de/thread.php?threadid=329

W tych wszystkich linkach na tej stronce jest skarbnica wiedzy..
Spróbuję te dane wykorzystać.
Oprócz tego użyję Judy's BARF-Kalkulator.
Przykładowo wpiszę w ark.Fleischsorte -100g Rindergulasch, ..... ark.Suppl.(naturlich);....itd i porównam z danymi z podanego linka....
Może bliższą posiądę wiedzę :-| , a może w tym czasie Pinto zejdzie na drogę
prawdziwego KotoBarfera....
Dzięki Dagnes za trud, dopatrzyłam że dotyczy to Siam-mixe :-D :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-02-05, 13:09   

Moim zdaniem nie da się jednoznacznie określić dokładnie na kilogram kota wszystkich suplementów, ponieważ wszystko zależy od tego ile czego dziennie spożywa i ile to coś zawiera w sobie witamin i minerałów.

Jakkolwiek drożdże, czy taurynę ciężko jest przedawkować to dodawanie "na oko" suplementu witaminy D (tranu z wątroby dorsza), suplementu wapnia bez wyliczenia stosunku wapnia do fosforu w posiłku, alg czy też Fortainu bez wyliczenia ile mamy żelaza w posiłku może być niebezpieczne.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wytyczne podane przez producenta są zwykle bardzo uogólnione, a dawkowanie suplementów uzależnione jest od tego co dokładnie i w jakich ilościach kot je i jaką wartość odżywczą to ma.

Sandra napisał/a:
Maczka ze skorupek
Aby zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu w surowym mięsie:
na 1kg wołowych serc: ok.. 6,5g preparatu,
na 1kg wołowego mięsa: 6,5g preparatu,
na 1kg głowizny wołowej: 5,3g preparatu,
na 1kg żołądków wołowych mielonych z treścią: 1,3g preparatu
Mam rozumieć, że 0,65 g będzie odpowiednia dzienna dawką :?:


Owe wytyczne proponowane przez producenta są uogólnione i tyczą się tylko posiłku jedoskładnikowego (czyli same żołądki, same serca itd.). Jeśli kot dostaje np. 10g serc wołowych + 20g wołowiny wtedy należy zsumować zawartość wapnia i fosforu w obu tych produktach i obliczyć ile suplementu wapniowego należałoby dodać aby uzyskać pożądany stosunek wapnia do fosforu.

Dodatkowo dla kaczki, indyka czy innego mięsa/podrobów ilość mączki ze skorupek jaj jaka jest potrzebna będzie zupełnie inna i należałoby ją wyliczyć.
Ostatnio zmieniony przez koniczynka 2012-02-05, 13:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-02-05, 13:17   

Koniczynko, właśnie z tym się borykam.
Pinto jada wyłącznie jedno-składnikowo, i nigdy jeszcze nie zjadł porcji i nigdy nie dojadł rozpoczętej.
Za każdym razem wrzucam do kalkulatora jeden rodzaj mięsa..., ale podawanie mu oddzielnie suplementów w mixie nie jest dobre.. :cry:
  Zaproszone osoby: 2
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne