BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drożdże browarnicze
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-21, 14:18   Drożdże browarnicze

Drożdże browarnicze (inaczej piwne) stosowane są w diecie B.A.R.F głownie jako naturalny suplement witamin z grupy B.


Czym się różnią drożdże paszowe od browarniczych?

Główną różnicą wpływającą na jakość to to iż drożdże paszowe hodowane są na wszelkiego rodzaju odpadach pochodzących z przemysłu rolniczego, na chemikaliach takich jak ługi posiarczynowe, metanol, etanol oraz frakcje ropy naftowej. Dodatkowo podczas procesu ich produkcji poddawane są działaniu bardzo wysokiej temperatury (w plazmolizerze), co może powodować duże straty witamin z grupy B, ponieważ przy produkcji drożdży paszowych firmy skupiają się głównie na ilości suchej substancji, zawartości białka i jego strawności, a nam bardziej zależy na witaminach z grupy B.

Co świadczy o jakości drożdży browarniczych?

O jakości drożdży świadczy ich kolor i zapach. Im jest jaśniejszy kolor tym lepiej, bo to oznacza iż nie były poddane wysokiej temperaturze. Ciemne drożdże (ciemno brązowe, brunatne) są kolokwialnie mówiąc przypalone. Nie powinien być także wyczuwalny zapach spalenizny.

Zapach drożdży piwnych powinien być przyjemny chlebowo/piwny, a ich kolor jasny-kremowy.

Poniżej drożdże browarnicze w postaci proszku- o ładnym, jasnym kolorze, co świadczy o suszeniu w niskiej temperaturze i przez odpowiedni czas.



Tutaj drożdże browarnicze w postaci proszku o wiele za ciemne, co świadczy o suszeniu w wysokiej temperaturze i być może przez zbyt długi czas. Moim zdaniem nie powinno się takich drożdży wybierać.



Jak produkowane są drożdże browarnicze?

Są to drożdże, które wykonały już swoją pracę i wyprodukowały w browarze piwo. Co jest ważne to to iż są to drożdże dolnej fermentacji, czyli fermentacja odbywa się w temperaturze ok. 5-10 stopni, więc także nie musimy się martwić o ważne składniki odżywcze.

Na świecie istnieją banki kultur drożdżowych.Tam jest komórka/kolonia macierzysta danego gatunku i szczepu o określonych właściwościach i od niej wywodzą się inne drożdże z tego gatunku i szczepu, które wykorzystywane są w przemyśle.

Przywozi się taką kolonię namnożoną wcześniej do probówki np. z Niemiec i w polskim browarze namnaża się na przebadanym i w kontrolowanych warunkach melasie w coraz to większych zbiornikach. Nazywa się to propagacją.

Gdy już mamy tyle drożdży ile trzeba i przygotuje się odpowiednio dla nich brzeczkę z związkami chmielu, słodem i innymi składnikami (aby miały co jeść) to zaczynają one swoją pracę . Co jest ważne to to iż mają one styczność z bardzo ważnymi i wartościowymi substancjami jak olejki chmielowe na przykład, a jak wiadomo jesteśmy tym co jemy i to samo się tyczy drożdży :)

I sobie one tam fermentują i fermentują, a później następuje leżakowanie piwa w tankach, gdzie daje się czas drożdżom na opadnięcie na dno zbiornika, aby łatwiej było je oddzielić, a piwo nabiera goryczki i właściwego smaku.


Po oddzieleniu drożdży od piwa za pomocą wirówek zostaje tak zwane mleczko drożdżowe. Są to zupełnie żywe i sprawne drożdże. Niektóre browary wykorzystują je jeszcze raz, a inne nie.

Co jest ważne to to iż drożdże non stop są badane pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wszystko musi być sterylne, bo jak dostaną się bakterie to piwo jest do wyrzucenia.

I to mleczko trafia do zakładu w zbiornikach, tam badane jest odżywienie drożdży. Im drożdże lepiej odżywione tym lepiej, ponieważ lepiej prowadzą fermentację, więc drożdże browarnicze muszą być dobrze odżywione.

Najkorzystniejszym suszeniem dla drożdży ze względu na to iż wykorzystuje się niższą temperaturę, co pozwala zmniejszyć do minimum straty witamin, aminokwasów i białek jest suszenie rozpyłowe. Polega ono na tym iż rozpyla się mleczko drożdżowe w komorze suszenia i na parę sekund poddane jest wyższej temperaturze, natychmiast odparowana jest woda i mleczko w postaci proszku opada na dno komory.

Jakie drożdże wybierać?

- o jasnym kremowym kolorze. Im ciemniejsze drożdże tym wyższa temperatura została użyta do ich suszenia. Im wyższa temperatura tym większe straty witamin, minerałów i aminokwasów
- o przyjemnym piwnym/chlebowym zapachu. Nie powinno być czuć spalenizny lub innych nieokreślonych zapachów.
- niemodyfikowane genetycznie
- bez dodatków chemicznych, antyzbrylaczy, barwników
- bez dodatków smakowych
- najlepiej bez dodatkowych witamin i dodatków w składzie (typu cukier, sól itd.). Dobrze aby to były po prostu czyste drożdże, ale jeśli takowych nie uda się wam znaleźć to mogą być ewentualnie preparaty drożdżowe o dokładnie znanym składzie.
- drożdże przeznaczone do suplementacji.

UWAGA: Nie należy podawać drożdży żywych (aktywnych), które można spotkać w sklepie w postaci kostki lub w sklepach dla piwowarów do robienia piwa. Takie drożdże się nie nadają i mogą spowodować zagazowanie jelit i niestrawność.

Jakie rodzaje drożdży można spotkać na rynku?

- w postaci tabletek
- w postaci granulatu
- w postaci płatków
- w postaci proszku

Z punktu widzenia B.A.R.Fera moim zdaniem najkorzystniej jest wybrać drożdże w postaci proszku, które łatwo można wymieszać z wodą lub od razu z mięsem.

SUPLEMENTY

Przedstawiam kilka preparatów drożdżowych dla zwierząt dostępnych w sklepach w Polsce. W razie pojawienia się nowych postaram się na bieżąco dopisywać.

Zaznaczę iż jak już wcześniej wspominałam najlepiej jest do mieszanek dodawać czyste drożdże browarnicze w postaci nieaktywnej (nie nadają się te do ciasta, nie nadają się także te ze sklepu dla piwowarów), jednak jeśli nie ma się do takowych dostępu ewentualnie można użyć preparatów zawierających drożdże dopisując je do kalkulatora. Do tego trzeba znać ich dokładny skład.

Preparaty prezentowane poniżej służą do stosowania u zwierząt, jednak jeśli uda się Wam znaleźć czyste drożdże (bez dodatków) browarnicze w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością to także mogą być.

O drożdżach samych w sobie można poczytać i podyskutować tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=167

Przykładowe miejsca gdzie można kupić czyste drożdże/preparaty drożdżowe można zobaczyć tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=81

I. CZYSTE DROŻDŻE BROWARNICZE

Czyste drożdże browarnicze w postaci proszku (z sklepu Ekozwierzak)

Mają one jasną kremową barwę oraz intensywny piwno-chlebowy zapach. W przeciwieństwie do niektórych preparatów drożdżowych nie są gorzkie ani cierpkie, a raczej powiedziałabym iż są słodkawe (próbowałam), przez co nie powinny być odpychające dla kotów (dla mojego są nad wyraz atrakcyjne w smaku)

Proszek łatwo się rozpuszcza w wodzie, a także miesza z mięsem.

WŁAŚCIWOŚCI:

Białko surowe 43%
Tłuszcz surowy 2%
włókno 1%
Popiół 6,6 %
Związki bezazotowe wyciągowe 34%
Skrobia 6,2%
Cukier 1,2%
Lizyna 3,2%
Metionina 0,67%
Metionina+cysteina 1,17%
Tryptofan 0,69%
Treonina 2,3%
Wapń 0,2%
Fosfor 1,4 %
Sód 0,2%
Magnez 0,23%

Witaminy w 1 kg (w mg)

B1 125
B2 45
B6 45
B12 0,01
Cholina 3,5
kwas nikotynowy 400
kwas pantotenowy 100
kwas foliowy 18
biotyna 800 mikro gramów

Mikroelementy w 1 kg:

żelazo 400 mg
cynk 100
mangan 60
miedź 60
selen 1
Energia brutto (NEL) 22,6 MJ


Lunderland Drożdże browarnicze

Czyste drożdże browarnicze z gatunku Saccharomyces cerevisiae, w smaku i wyglądzie przypominają drożdże przedstawione poniżej. Produkowane są w niskiej temperaturze dzięki czemu zachowują większość składników odżywczych. Występują w postaci proszku (pudru), więc łatwo dają się wymieszać z mieszankami. Nie zawierają tak samo jak powyższe drożdże żadnych sztucznych dodatków. Nie ma ich w porównaniu, ponieważ pojawiły się już po powstaniu artykułu. Niebawem będzie aktualizacja.

Witaminy w kg:

Witamina B1 90mg
Witamina B2 45mg
Witamina B6 45mg
Cholina 3500mg
Biotyna 850 mcg
Kwas nikotynowy 100 mg
Kwas foliowy 18mg

Analiza:

Białko 43%
Tłuszcz 1%
Włókno 1%
Popiół 7%
Wapń 0,2%
Fosfor 1,2%
Sód 0,2%
Magnez 0,2%

Aminokwasy

Lizyna 3,0%
Metionina 0,5%
Metionina/cysteina 1,1%
Tryptofan 0,5%
Treonina 2,2%
Magnez 0,2%

Minerały w 1kg:

Żelazo 480 mg
Cynk 100 mg
Mangan 50 mg
Miedź 60 mg


II. PREPARATY DROŻDŻOWE

Koebers Bierhefe

Jest to preparat zawierający drożdże browarnicze w postaci dość twardego granulatu o dość ciemnym kolorze. Nie ma on jak dla mnie jakiegoś konkretnego zapachu. Niestety oprócz drożdży preparat zawiera także inne dodatki.

Niestety analiza podana przez producenta nie jest do końca pełna, ponieważ brak w niej poziomu wapnia, fosforu oraz sodu.

Postać granulatu (podłużne pałeczki) może utrudniać przygotowanie mieszanki, ponieważ aby dobrze wymieszać go z wodą należy go pokruszyć lub zmielić na drobny proszek.

Skład:

Drożdże, olej rzepakowy, węglan wapnia, chlorek sodu, fosforan wapnia, fosforany wapniowo-magnezowe.

Dodatki na 1kg:

żelazo 133,44mg
cynk 101,91mg
mangan 55,6mg
miedź 9,26mg
jod 1,67 mg
selen 0,28 mg

Witaminy na 1kg:

Witamina B1 125mg
Witamina B2 45mg
Witamina B6 45mg
Biotyna 850 mcg

Analiza:

białko 42%
popiół 6%
tuszcz 5%
włókno 2%


Ebi-vet Hefe Bits Plus

Preparat drożdżowy w postaci tabletek. Niestety podobnie jak Koebers Bierhefe zawiera oprócz drożdży dodatkowe (moim zdaniem zbędne z punktu widzenia BARFera) składniki, a także sztuczny dodatek witamin i minerałów.

Plusem jest to iż producent udostępnia dość wyczerpującą analizę, więc preparat można dopisać do kalkulatora. Nie powinien być on jednak w kalkulatorze traktowany jako "drożdże browarnicze", ponieważ zawiera sztuczny dodatek witamin A, D3, E oraz C (nie ma potrzeby suplementacji tej witaminy u kotów), które należy uwzględnić przy komponowaniu mieszanki. Preparat należy dopisać do kalkulatora uwzględniając skład.

Skład:

drożdże, mleko i składniki nabiałowe, maltodekstroza, witaminy i minerały

Białko 29,60%
Popiół 5,61%
Tłuszcz 2,13%
Włókno 0,2%

Witamina A 10 000 I.E
Witamina D3 400 I.E
Witamina E 50 mg
Witamina C 24 mg

Naturalna zawartość witamin i minerałów na kg:

Cholina 2260 mg
Żelazo 310 mg
Kwas nikotynowy 225mg
Witamina B1 80mg
Witamina B2 30 mg
Witamina B6 30 mg
Cynk 64mg
Kwas pantotenowy 64mg
Miedź 39mg
Mangan 32mg
Kwas foliowy 12 mg
Biotyna 550 mcg

PORÓWNANIE

Porównanie czystych drożdży z dwoma opisanymi preparatami drożdżowymi (aby zobaczyć tabelkę w całości należy kliknąć)



*b/d oznacza "brak danych"

Jak można łatwo zauważyć podstawowa analiza i skład witamin Koebers Bierhefe jest podobny do składu czystych drożdży browarniczych, jednak istnieją także różnice:

1. Koebers Bierhefe zawierają ponad dwukrotnie więcej tłuszczu

2. Producent nie podał zawartości takich witamin jak B5, B3, B12 oraz B9 oraz substancji witaminopodobnej- choliny, które są uwzględnione w czystych drożdżach browarniczych. Można przypuszczać iż albo nie ma ich wcale, albo producent uznał iż są nieistotne i nie zawarł ich zawartości w analizie.


Istotne różnice widać w zawartości minerałów. Czyste drożdże browarnicze zawierają o wiele więcej żelaza, miedzi oraz selenu, natomiast drożdże Koebers Bierhefe zawierają dodatkowo jod.

Jeśli chodzi o preparat Ebi-Vet Hefe Bits to zawiera on o wiele mniej białka niż czyste drożdże oraz Koebers Bierhefe, a także o wiele mniej witamin B1, B2, B3, B5, Biotyny, kwasu foliowego, natomiast bardzo dużo choliny.

Producent nie podał także zawartości takich witamin jak B6 i B12. W przeciwieństwie do Koebers Bierhefe i czystych drożdży browarniczych Ebi-Vet Hefe Bits zawiera dodatkowo witaminę A, D, E oraz C.

Jeśli chodzi o minerały to niestety Ebi-Vet Hefe Bits zawiera ich znacznie mniej niż pozostałe dwa produkty.

PODSUMOWANIE

Z porównania można wywnioskować iż jeśli chcielibyśmy zastąpić czyste drożdże browarnicze, którymś z preparatów (Koebers lub Ebi-Vet) bliższy ideałowi pod względem składu jest preparat Koebers Bierhefe, jednak jest jedno dość ważne ale: mianowicie zawiera on spory dodatek węglanu wapnia, fosforanu wapnia i chlorku sodu, a producent nie podaje zawartości wapnia, fosforu ani sodu, co może być poważną przeszkodą jeśli chodzi o prawidłowe zbilansowanie mieszanki pod względem stosunku wapnia do fosforu oraz potasu do sodu.

INNE PREPARATY

Na rynku istnieje jeszcze kilka innych preparatów drożdżowych takich firm jak Trixie, 8in1 oraz Dr Clauders, jednak producenci nie podają składu owych preparatów, więc ciężko w ogóle uwzględnić je w kalkulatorze skoro nie wiemy jaki udział w składzie mają w nich drożdże i jakie witaminy i minerały są w nich zawarte.

Dane o składach zostały spisane z materiałów udostępnionych przez producentów.
 
 
Zasoova 

Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 4
Skąd: nie uwierzysz
Wysłany: 2011-09-26, 19:33   

To ja pozwolę sobie zapytać ;) a raczej poprosić o komentarz do drożdży dostępnych tu: http://winohobby.biz/index.php?cat_id=31 Nie reklamuję sklepu, po prostu robię w nim zakupy, więc jeśli takie drożdże się nadają, to będzie mi wygodnie tam kupić.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-09-26, 20:28   

Takie drożdże się nie nadają, są aktywne (żywe), mogą spowodować zgazowanie jelit i niestrawność.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 07:38   

Popieram harpię. Takie drożdże się kompletnie nie nadają, ponieważ są żywe, "pracujące" aby mogły być użyte do produkcji piwa i mogą zaszkodzić.

Niebawem porównam różne preparaty drożdżowe wraz ze składem itp., jednak musicie dać mi trochę czasu. Obecnie jestem chora :(
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2011-09-27, 17:09   

Ja się doczepię z pytaniem, zostało mi jeszcze sporo drożdży z datą ważności do listopada, martwi mnie to bo szkoda je wyrzucić a tyle nikt w domu nie przeje w ciągu tego czasu.
Czy po przeterminowaniu nadal mogę je skarmiać, czy pozbyć się balastu?

Proszek mam schowany w ciemnym miejscu, rozsypany do próżniowych pojemników zaraz jak tylko został otwarty.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-27, 18:03   

Moim zdaniem tak zapakowane nie powinny stracic nic na wartosci. Dodatkowo rozmawialam z przedstawicielem producenta i mowil iz robili badania po 18 miesiacach od daty produkcji sprawdzajac ubytek witamin i ogolnie stan drozdzy i badania wykazaly ze drozdze po takim czasie nie stracily na wartosci, wiec moim zdaniem prawidlowo przechowywane spokojnie moga byc nadal uzywane.
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-16, 23:40   

Jak najlepiej przechowywać drożdże? Czy w słoiku w ciemnym miejscu będzie ok? Czy miejsce powinno być chłodne?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-12-17, 07:48   

Najwazniejsze jest aby byly szczelnie zamkniete bez dostepu do wilgoci i slonca w normalnej temp. pokojowej np. w szafce.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-09-02, 11:47   

Używamy ich już od jakiegoś czasu. Psu smakują bardzo. Mnie i dziecku nieco mniej ale działają jak piorun. Zero pogryzień przez komary, inne robale też daleka się ode mnie trzymały. Jak zobaczyłam wyniki swojej morfologii na początku sierpnia w szpitalu to mi szczęka opadła. W życiu nie miałam takich wyników - ilość erytrocytów jak u dobrze wypasionego atlety.
Pies nie chciał się od worka odkleić. Wsadził łeb do środka i żarł na potęgę. Musiałąm go co minuta ze ścierą ganiać.
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-09-02, 15:31   

Nitka napisał/a:
Na pół roku starczy mi kilogram tych drożdży dla 4 par łap?
Raczej nie.
Kolacze mi sie, że powinno być 3,5 do 5 % drożdży ? licząc 50 g drożdży na 1 kg mięsa, to ten 1 kg drożdży starczy Ci na 20 kg mięsa. Średni kot zje ok 2,5 kg mięsa miesiecznie...czyli przez pól roku ok 15 kg. Czyli na pół roku potrzebujesz ok 3 kg drośdży (jeśli źle liczę to proszę mnie poprawić )
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2012-09-02, 15:55   

Ja sobie spisałam ze strony ekozwierzaka (jak jeszcze były w sprzedaży) jakie powinno być dawkowanie tych "koniczynkowych" drożdży w 5kg wiadrach
Cytuję:
"drożdże powinny stanowić 1-3% masy całego podawanego pożywienia w ciągu dnia, czyli na 100 g pożywienia powinno się dodawać 1-3 g drożdży (ok 1 łyżeczkę) itd."
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-10-18, 08:34   

Mam pytanie - czysto informacyjne.
Odpowiednikiem czego w naturalnej diecie drapieżnika są drożdże? Czyli - w czym je znajduje taki dzikożyjący wilk, czy ryś?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-10-18, 19:48   

Znajdzie je przede wszystkim w wątrobie, śledzionie, mózgu, nerkach, we krwi oraz szpiku swojej ofiary.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2012-10-18, 19:57   

Drożdże czy witaminy w nich występujące?
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-10-18, 20:00   

Wiadomo, że odpowiednik drożdży tj. ich składu witaminowego i mineralnego ;-) . Ja w każdym razie zrozumiałam, że o to Tilia miała na myśli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne