BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Szynszyla
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-14, 19:58   

Nie ma tragedii, albo mnie to nie rusza :mrgreen:

Na kolację freciaki dostały tuszkę, zmieszaną z serduszkami drobiowymi (żeby zamaskować nowy zapach), dwie pierwsze grupy podeszły ostrożnie, ale nie odrzucało ich, trzecia grupa wrąbała pół miski, nie patrząc co jedzą, pewnie pańcia jakiegoś małego królika dopadła :mrgreen:

Kocio mówi, że szynszylowa wątróbka jest pycha, nutriowej tknąć nie chciała.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-12-14, 20:30   

Wszystkie poniższe odnośniki prowadzą do stron w obcych językach.

Naprawdę podstawowe fakty żywieniowe surowego (raw), suszonego (dry heat) oraz gotowanego (wet heat) mięsa szynszyli, ogólnie w całej tuszce (przekład z j. hiszpańskiego).
http://lib.bioinfo.pl/pmid:9754412
powyższy artykuł z 1998 roku; ze strony instytutu, który wykonał badania
Jest to fragment książki, niestety nie znalazłem w sieci całości. Wiem, że jest w państwowej bibliotece Portugalii, gdzie można wypożyczyć tę książkę. Nie ma wersji elektronicznej :-( .
Niestety jest tam język stricte biologiczny, więc na szybko nie zdołam tego przetłumaczyć :-?

Znalazłem nawet przepis dla ludzi z mięsem szynszyli :-o http://www.pocketfives.co...la-stew-161962/

Generalnie należy szukać w języku hiszpańskim, portugalskim.
Na przykład inna, podstawowa analiza składu mięsa szynszyli z podziałem na płeć i wzrost, jak się nie mylę (co robot, to robot, bardzo kaleczy składnię :-x : )przekład z hiszpańskiego za pomocą translatora
Interesujące dane w tabeli 1 i 2 w powyższym linku

JEST! :-D 68 str. fachowego opracowania po hiszpańsku, powodzenia w tłumaczeniu (nie można zrobić kopiuj-wklej, to pdf skanowanego dokumentu... :hair: )
http://200.111.68.14/gsdl...-1-P-070_IT.pdf (23,2MB)
Wartościowsze informacje:
-str. 2-10 (głównie metody preparacji i przechowywania mięsa; analiza chemiczna)
-str. 27-28 (w tabeli, szczegółowa analiza chemiczna mięsa szynszyli samicy i samca)
-dalej są już dane statystyczne żywienia, chowu oraz skutków tegoż (wraz z paskudnymi zdjęciami) i nie wiem co tam jeszcze, w każdym razie nie dotyczy składu szynszyli :-P

Ot 2 godziny szukania (również czas pisania tego postu) i coś jest... Jak wskazuje mój podpis, potrafię znaleźć właściwie dowolne informacje :faja:
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-14, 20:41   

Sojuz :kwiatek:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-12-14, 20:43   

Tak na szybko przejrzane (tabele) wydaje się być mięskiem bardzo fajnym, zdrowym i wartościowym
Dzięki za te zdjęcia, mam czas aby się przygotować na to co zobaczę w paczce.
 
 
Artanis 

Dołączyła: 14 Gru 2012
Posty: 17
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-12-15, 10:14   

A gdzie można nabyć tuszki szynszyli?
_________________
Zwierzeta powinny być szanowane do końca swoich dni, a nie tylko wtedy gdy przynoszą korzyści swoim właścicielom.
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-15, 10:23   

Na ogół nie można, nasze zamówienia to efekt prywatnego dzwonienia i szukania po fermach futerkowych :mrgreen:
Isabelle30, nie zdziw się jak zobaczysz mięso obsypane trocinami, w taki sposób ściąga się skóry, trocinując, żeby futro się nie zabrudziło, na razie szukam sposobu na pozbycie się tych trocin, pierwsze tuszki wrzuciłam do zimnej wody na czas odmrożenia, później "wymęczyłam" jak szmatę przy praniu, większość trocin odpadła a to co zostało chyba nie przeszkadza moim paskudom bo się nie krzywią.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-15, 10:32   

a jakby tak do pralki na wirowanie? :-P :-P :-P będę myślec wieczorem co z tym fantem zrobic, bo na wieczor przewidziana pierwsza degustacja...
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-15, 10:55   

Panterowo napisał/a:
a jakby tak do pralki na wirowanie? :-P :-P :-P będę myślec wieczorem co z tym fantem zrobic, bo na wieczor przewidziana pierwsza degustacja...


Nie no, już wystarczy, że po wrzuceniu zdjęcia na FB zostałam okrzyknięta mordercą i dręczycielem, który powinien własne fretki oskórować i nakarmić nimi inne (albo zjeść) :hair:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Panterowo 


Barfuje od: 23.07.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 28 Cze 2012
Posty: 199
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-15, 10:59   

"uwielbiam" takich ludzi... :twisted: chyba muszę Cię odnaleźc na fb :-P swoja droga mnie nikt nie ganil za pytanko czy chca poogladac szynszylki...bez futra :twisted:
_________________
"Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?"
Mark Twain
 
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-15, 11:37   

Szukaj jako Argentovivo Ferrets :mrgreen:
Mnie tak takie docinki nie ruszają, owszem, jestem mordercą, chyba większym niż niektórzy z nas, nie raz nie dwa sama ukończyłam żywot czy to kury, przepiórki, albo królika.
Poza tym, jak moje fretki polubią szynszyle, będą je miały często, wolę kupić 6kg szynszyli niż kilogram królika, szylki są zdrowsze :-D
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Artanis 

Dołączyła: 14 Gru 2012
Posty: 17
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-12-15, 11:39   

A no myślałam, że do jakiś ferm szynszyli by się trzeba było odezwać... tylko myslałam, że to tak normalnie sprzedają jako odpad :->
_________________
Zwierzeta powinny być szanowane do końca swoich dni, a nie tylko wtedy gdy przynoszą korzyści swoim właścicielom.
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 12:34   

Harpio, a czemu uważasz, że one zdworsze niż królik?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-12-15, 12:40   

Artanis napisał/a:
A no myślałam, że do jakiś ferm szynszyli by się trzeba było odezwać... tylko myslałam, że to tak normalnie sprzedają jako odpad :->


My też tak myślałyśmy...okazało się oni to jednak sprzedają na karmę dla psów a chętnych wcale nie brakuje. Bardzo dużo czasu zajęło znalezienie takiego hodowcy - oprawcy który może sprzedać i nam :mrgreen:
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-12-15, 12:43   

Artanis napisał/a:
A no myślałam, że do jakiś ferm szynszyli by się trzeba było odezwać... tylko myslałam, że to tak normalnie sprzedają jako odpad :->


Bo tak jest, 5zł za kilogram to tyle co nic :mrgreen:

Zofijówka, moim zdaniem takie mniejsze gryzonie są bardziej naturalnym pożywieniem (mówię o fretkach) niż drób czy królik, ich kości są delikatniejsze więc jest szansa, że stopień strawności jest większy.
Musze pogadać z moim oprawcą jak często ma do dyspozycji tuszki, jestem ciekawa jak by poszedł miot na takim mięsie, do wiosny nie daleko więc spróbuję, dodatkowo obniży mi to znacznie wydatki, mięso jest coraz droższe i coraz gorsze :-?
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Artanis 

Dołączyła: 14 Gru 2012
Posty: 17
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-12-15, 12:54   

isabelle30 napisał/a:
okazało się oni to jednak sprzedają na karmę dla psów a chętnych wcale nie brakuje.

A no to prawda.. wolą pewnie sprzedać "hurtowo" niż "detalicznie" :)

A tak OT to nie wiecie czy tuszki z lisów i fretek z takich ferm, są podobnie sprzedawane na karmy jak te szynszyle?
_________________
Zwierzeta powinny być szanowane do końca swoich dni, a nie tylko wtedy gdy przynoszą korzyści swoim właścicielom.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne