BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadłospis dla dwóch pudelsów
Autor Wiadomość
sachma 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 16
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2013-10-30, 19:27   Jadłospis dla dwóch pudelsów

Na barfie znów (mieszkając z rodzicami BARF im bardzo przeszkadzał, więc wróciłam do chrupek), od 2 miesięcy - musiałam się ostro przemóc, bo jednak chrupki to totalna wygoda..

to taki powrót po 2latach.
Psy są 2.
Lenny waży 8,5-9kg, ale powinien przytyć - optymalna waga dla niego to 9,5-10kg, zawsze jadł porcje większe niż zalecane (zarówno na barfie jak i na chrupkach) i nie otłuszcza się.
Odie waży 13kg, ale powinien schudnąć, to taki skrytożerca, dojada po wszystkich, jakby mógł to i jedzenie dla chomika by zjadł.. Dobrze wyglądał przy wadze 10kg.

Jechałam bez jadłospisu, jadły to co akurat w sklepie dostałam fajnego, przeważnie drób ew mielona wołowina - Lenny zaczął wpierniczać śmieci, Odie podjada spadłe jabłka w ogrodzie (na suchym tego nie robiły!)
Chcę się przyłożyć, więc proszę o jakieś porady..
ułożyłam jadłospis, dość ogólnikowy, ale zawsze :P moje psy są przyzwyczajone do 1 posiłku dziennie, bo jak kupiłam ćwiartki czy szyje indycze to rzucałam w całości jak było coś w mniejszych porcjach (porcje rosołowe, podroby czy mielone) to dzieliłam na oko na pół.
Ogólnie przy młodej (4 miesięczna córka) mam mało czasu na zastanawianie się co mam rozmrozić, więc wolę żeby zostało że dostają 1 posiłek dziennie, po prostu porcje będę im dzielić na pół - zwłaszcza, że porcja to 250g więc nie jakieś giga ilości, żeby się z wagą bawić.

poniedziałek warzywa 0,5
wtorek inne 0,5
środa indyk 0,5
czwartek warzywa + nabiał po 0,25
piątek wołowina 0,5
sobota podroby 0,5
niedziela kurczak 0,5

poniedziałek warzywa 0,5
wtorek dzikie 0,5
środa kurczak 0,5
czwartek warzywa + nabiał po 0,25
piątek cielęcina 0,5
sobota podroby 0,5
niedziela kurczak 0,5

poniedziałek warzywa 0,5
wtorek inne 0,5
środa kurczak 0,5
czwartek warzywa + nabiał po 0,25
piątek wołowina 0,5
sobota podroby 0,5
niedziela kurczak 0,5

poniedziałek warzywa 0,5
wtorek dzikie 0,5
środa indyk 0,5
czwartek warzywa + nabiał po 0,25
piątek cielęcina 0,5
sobota podroby 0,5
niedziela kurczak 0,5

porcja wyliczona na oba psy, każdy po 10kg (waga optymalna do której dążę), czyli 0,25x2=0,5kg

małe wyjaśnienie - nie mam nie wiadomo jakiego zamrażalnika, więc sprawdzając dostępne mięsa w sklepie www (bo w stacjonarnym nie dostanę takiego wyboru mięs..) podzieliłam je na 2 kategorie : dzikie (dzik, jeleń, sarna, łosoś) i inne (konina, jagnięcina, królik, makrela) - plan jest taki, w wyliczeniach na 4tyg potrzebuję 1kg dzikie i 1kg inne, więc w miesiącu zamawiam po jednej paczce z danej kategorii a w kolejnym miesiącu zamawiam po 1 paczce innego rodzaju mięsa z każdej kategorii.

Jeśli chodzi o kurczaka to będą to ćwiartki, skrzydełka i porcje rosołowe

indyk to szyje indycze i skrzydła indycze.

podroby to żołądki wołowe, żołądki kurze, wątróbka kurza

nabiał - twaróg, kefir, jogurt

warzywa : jabłko, banan, buraki, marchew, pietruszka

z dodatków oliwa z oliwek, olej z dorsza, olej lniany - to co mam w domu, powinnam coś jeszcze dokupić?


teraz się tak jeszcze zastanawiam czy Odiemu nie zmniejszyć porcji do 0,2kg, bo jest przecież wykastrowany.. z drugiej strony nie chcę mu drastycznie zmniejszać porcji, bo zacznie jeść papier (sposób moich psów, żeby pokazać że za mało karmię - wpierdzielają papier toaletowy.. jak robię im głodówkę bo np coś któryś zjadł i rzyga, to znajduję delikwenta w łazience wpierdzielającego papier...)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-10-30, 19:45   

Ogólnie o tyle fajnie, że widze, że walczysz o zróznicowanie. bardzo fajnie.
Ale:
wywaliłabym ten nabiał. Jest psom absolutnie zbędny i niczego szczególnego im nie daje. Barf ma być zbliżony do diety naturalnej a naturalnie żadne zwierze nie jada produktów mlecznych po odstawieniu od maminego cyca (pomijam jakieś śladowe ilości jeśli zdarzy im się upolować matkę karmiącą lub oseska z żołądkiem wypełnionym mlekiem. to sa ilości śladowe w ogólnym rozrachunku)
Brakuje mi w podrobach różnorodności. Żołądki są fajne ale bardziej to mięsień. Masz szanse na zdobycie innych podrobów do tego zestawu?
Olej lniany i oliwa to tez nie są dobre oleje dla mięsożercy. Zastąp je olejem z łososia.
Olej z dorsza czyli olej z ciała ryby czy wątroby czyli tran? Jeśli tran to go odstaw. Psy jedzą już wątrobe, to wystarczy.

To, że Odie jest kastrowany nie ma większego znaczenia. Jego potrzeby są takie same jak niekastrowanego. Wielkość porcji wyliczaj sobie raczej na podstawie jego osobistych potrzeb. Jeśli ma schudnąć, to owszem, zmniejsz orcje i wywal węglowodany z diety kompletnie. A jak on jest taki nienajedzony to dawaj mu posiłki "skomplikowane", czyli większe, najlepiej o ciekawym kształcie, kawałki. Niech się nad posiłkiem napracuje - to daje satysfakcję i trochę męczy. Na wiele psów żarłoków to działa :)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
sachma 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 16
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2013-10-30, 19:59   

Cytat:
wywaliłabym ten nabiał. Jest psom absolutnie zbędny


ok, 2lata temu jeszcze na dogo czytałam że nabiał być powinien, dlatego go wrzuciłam ;)

Cytat:
Żołądki są fajne ale bardziej to mięsień. Masz szanse na zdobycie innych podrobów do tego zestawu?


serca, ale to też mięsień :P flaki wołowe, takie jak na zupę, to na pewno jest w moim sklepie :P .. jakieś podpowiedzi czego innego powinnam szukać? w podrobach jestem kiepska, bo ogólnie jem tylko drób i to też tylko mięso, serc czy wątróbek nie tknę, więc i znajomość podrobów u mnie nikła :P

Cytat:
Olej z dorsza czyli olej z ciała ryby czy wątroby czyli tran?


olej z ciała ryb.
_________________
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-10-30, 20:08   

Flaki wołowe takie jak na zupe to nic innego jak krowie żołądki. Ale one są wymyte, wypucowane i prezepuszczone przez myjnię - do niczego to się nie nadaje.
Serce to też mięsień i można je traktować zarówno jako mięsień i jako podroby
Z innych podrobów to wymieniona już wątroba do tego nerki, trzustka, śledziona, jądra, mózgi, płuca - generalnie wszytskie wnętrzności. Im więcej ci się uda wypatrzeć czy zdobyć - tym lepiej (warto pytać w mięsnych czy na bazarach - czasem mogą nawet specjalnie dla ciebie brać)
Z tym nabiałem nie mam pojęcia czyj to był pomysł, żeby wpisać to w dietę mięsożercy i twerdzić, że jest niezbędne. Przeciez barf ma być powrotem do natury tak bardzo jak tylko jest to dla nas możliwe.. tak czy siak, wywal - możesz im czasem jako smakołyk dać jeśli bardzo lubią, ale nei wpisywałabym tego do jadłospisu

Z olejami - olej z łososia jest najlepszy. Ponad to, mięsko dla piesków wybieraj dość tłuste.
Poczytaj sobie co nieco o suplementach. Niektóre naprawdę warto dodawać, zwłaszcza, jeśli masz słabe możliwości w obrębie podrobów
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
sachma 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 16
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2013-10-30, 20:35   

sprawdziłam asortyment sklepu w którym mam zamiar kupować i..
nerki cielęce i wołowe
serca wołowe, końskie
żołądki jagnięce wołowe i końskie
i jądra wołowe
(jądra i nerki cielęce obecnie niedostępne.. zobaczymy kiedy będą..)

w moim mięsnym mam dostęp do kurzych żołądków, wątróbek i serc, czasem od święta są serca indycze i żołądki indycze, po za tym wieprzowe podroby, ale to wiem że się nie podaje.

trzustka śledziona i mózg są tak po prostu dostępne w mięsnych? nigdy się nie spotkałam...


zamiast nabiału dam do warzyw podroby - będzie ok?
_________________
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-10-30, 20:48   

Co bardziej "fikuśne" podroby to już się trzeba dopytywać. Nieczęsto zdarzają się ot tak w sklepie. trzeba pytać w małych sklepach i na straganach. To jest taka mała przygoda haha. Ale jak się dobrze trafi i odpowiedno zagada (najlepiej niekoniecznie pna cały głos przy innych klientach) to można cuda dostać na kiju

warzywa i podroby? Musisz sprawdzić na małej ilości czy sraczuni z tego nie będzie.
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
sachma 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 16
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2013-10-30, 20:57   

Cytat:
warzywa i podroby? Musisz sprawdzić na małej ilości czy sraczuni z tego nie będzie.


nie będzie, teraz tak jedzą warzywa - albo z twarogiem albo z żołądkami, inaczej warzyw nie chcą :P chyba że wrzucę do mieszanki słodkie jabłka ;)
_________________
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-10-30, 20:57   

No to dobrze. Ma być tak, żeby pasowało pieskom i tobie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
sachma 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 30 Paź 2013
Posty: 16
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2013-10-30, 21:40   

czy przy tak ułożonym jadłospisie i dodatku oleju z łososia (w ogóle jak często? przeważnie oleje dodawałam do warzyw) powinnam stosować jakieś suplementy?
_________________
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-10-30, 21:44   

Warto pomyślec choćby o krwi lub hemoglobinie suszonej. Zdecydowanie nie zaszkodziłyby drożdże browarnicze.
Jest taki temat "suplementy w żywieniu psów". Poczytaj. Tam jest sporo zarówno o podstawowych jak i takich przy konkretnych potrzebach
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne