BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy Jadłospis - prośba o pomoc i oocenę
Autor Wiadomość
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-07, 21:01   Pierwszy Jadłospis - prośba o pomoc i oocenę

Witam. Po dłuuuuuugiiich męczarniach w kalkulatorze, ułożyłem jadłospis, dla normalnie aktywnego 5-cio miesięcznego dobermana. Jako, że kalkulator nie uwzględnia owoców i warzyw, pozostawiłem niedobór żelaza i witaminy E, które zostaną uzupełnione marchewką, natką z pietruszki, orzechami itp. Brakuje mi wg kalkulatora również jodu, ale jakim cudem szczeniak potrzebuje go aż 7650 mikrogramów, skoro człowiek przez całe życie potrzebuje tylko około 200? Chyba że coś źle wyczytałem z kalkulatora ( masa psa - 25kg).

Oto jadłospis który mi w kalkulatorze wyszedł:

Kurczak cały ze skórą bez kości : 1000g
Wołowina: 1000g
Łosoś : 500g
Wołowina żołądek: 2500g
Kurczak szyjka z koścmi: 1800g
Twaróg: 1100g
Wątroba z kurczaka: 50g

Przy takim jadłospisie mam żelaza 114 przy normie 541, witaminy E 31 przy normie 213, oraz jodu 306 przy normie 7650 ( :!: )
Co o tym myślicie? Jeżeli taki jadłospis był by dobry, mógł bym pokombinować z różnymi innymi rodzajami mięs, tj koniną, dziczyzną itp w postaci mrożonek. I co i czy w ogóle przy tak ułożonym jadłospisie powinienem podawać psu na stawy?




PS. Przepraszam za składnię itp, ale siedzę od dobrych 4-5 godzin układając jadłospis i mi się już mózg lasuje...
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2014-06-29, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-07, 21:09   

Musisz dodać krew lub hemoglobinę - na pewno nie uzupełnisz niedoboru żelaza w diecie produktami roślinnymi - nawet podając je w kilogramach ;-) Pies ma dużo wyższe zapotrzebowanie na jod niż człowiek. Najłatwiej uzupełnić go podając algi. W świeżej krwi również znajduje się ten pierwiastek.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:18   

Uffff
Po pierwsze, jak to zawsze ja - po co ten twaróg? To nie jest naturalny pokarm dla psa i nie zawiera niczego takiego co psu by było niezbędne, a czego w większej ilości i łatwiej przyswajalnego nie dostałby ze swojego naturalnego pożywienia.
W tym jadłospisie nie ma w ogóle podrobów poza strasznie maleńką ilością wątroby. Przy tej wadze reszty wątroby powinno być ok 250g :-P
Nie są uwzględnione żadne suplementy takie jak choćby olej z łososia, hemoglobina, drożdże browarne (to takie podstawowe).
uzupenianie jakichkolwiek niedoborów powinno sié zaczyna od produktów odzwierzęcych a nie roślinnych. Większość podawanych warzyw to zapychacze i pies niewiele witamin itd z nich czerpie

Ja bym ci radziła sporządzić jadłospis na podstawowych proporcjach i dopiero taki wrzucić w kalkulator a niedobory uzupełnić naturalnymi suplementami.
I wyrzuć ten twaróg :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-07, 21:33   

A taki byłem z siebie dumny i szczęśliwy, że wreszcie prawie niczego nie brakuje.... wszystko zepsuliście :cry:

Zaczynam od nowa ;)
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-07, 21:40   

Robertx, przepraszam :oops:
Ale spokojnie, dasz radę. Pamiętaj też, że kalkulator choć jest wspaniałą po moca, nie jest idealny i nie zawiera wszystkiego. Poza tym dane są uśrednione. Jakbyś miał jakieś klopoty z używaniem go to skocz do wątku lakulatorowego, tam ci ktoś na pewno podpowie z jego użytkowników lub twórców
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-11-07, 21:55   

Robertx napisał/a:
A taki byłem z siebie dumny i szczęśliwy, że wreszcie prawie niczego nie brakuje.... wszystko zepsuliście
A ja pamiętam, że już wcześniej Ci o nabiale wspominałam.
 
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-07, 22:11   

Fakt, wspominałaś, ale tylko z nim mi jakoś na kalkulatorze to wszystko się kupy trzymało...ale nie ważne, już kończę drugą wersję, tym razem sądzę, że dużo lepszą bo już załapałem na czym to wszystko w kalkulatorze polega, niedługo wrzucę to ocenicie :)

[ Dodano: 2013-11-07, 23:14 ]
OK. Jadłospis dla Azisa wersja 2.0

Dzik 2100g
Indyk mięso ze skórą 1400g
Królik mięso : 700g
Jeleń : 2400
Łosoś: 1400
Wołowina żołądek: 5000
Wołowina serce: 1000g
Kurczak serce: 2000g
Kurczak udo (skóra i kości) 2500g (pod to wrzuciłem wszystkie kości ogółem które będzie jadł)

Sól morska jodowana: 70g
Mączka ze skorupek jaj (będę robił sam) : 100g
Wątróbka z kurczaka: 150g
Olej z kiełków pszenicy: 200g
Krew wołowa suszona: 500g
Mączka z alg: 55g



I drugie pytanie : gdzie kupujecie suplementy? Muszę kupić Sól morską jodowaną, olej z kiełków pszenicy, krew wołową suszoną i mączkę z alg - fajnie by było gdybym to znalazł w jednym sklepie internetowym ;-)
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 09:07   

Robertx napisał/a:
I drugie pytanie : gdzie kupujecie suplementy? Muszę kupić Sól morską jodowaną, olej z kiełków pszenicy, krew wołową suszoną i mączkę z alg - fajnie by było gdybym to znalazł w jednym sklepie internetowym ;-)
na początek możesz kupić w ekozwierzaku lub innym sklepie dla zwierząt.
jak już dłużej tutaj zagościsz, to tutaj kupisz suple (organizujemy wspólne zakupy).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 10:32   

Zamiast Oleju z kiełków pszenicy wrzuciłabym tokovit, taniej i dostępny w większości aptek.
Tak jak mówi ciocia, nie warto trzymać się w 100% kalka. Ze swojego doświadczenia - na początku liczyłam, potem osiwiałam, zaczęłam dawać mięso i podroby na czuja mniej więcej według zasad ogólnych (waga i proporcje według ogólnych wzorów). Do tego suple tyż na oko - łyżeczka alg, łyżka drożdży, łyżka oleju z łososia, mączka ze skorupek jaj do posiłku bez kości znowu łyżeczka, łyżeczka hemoglobiny (kiedy jeszcze nie wiedziałam ze pies uczulony na woła i wieprza, teraz hemo nie daję w ogóle), raz na tydzień tabletka tokovitu, tabletka cynku dziennie, czasem sypnę ziołem i ...to chyba wszystko. Zrób badania krwi teraz na początku, za jakiś czas znowu będziesz wiedział, czy w dobrym kierunku idziesz. Nie daj się zwariować. Pies Ci sam "powie", będziesz widział czy przybiera na wadze tak jak powinien, czy kupa jest oka, czy sierść się błyszczy.
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-08, 12:54   

Dzięki Aniek :) Już byłem w aptece, tokovit 200 już kupiony ;) Przy okazji sobie pomyślałem, że może zamiast krwi wołowej (jakoś sobie nie wyobrażam żeby Azis z zapałem to chłeptał), można by kupić, zresztą o wiele łatwiej dostępne, jakieś pastylki z żelazem w aptece ? Co o tym myślicie?
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 12:58   

Żelazo z apteki to już za daleko idące ułatwienie ;) Kiepsko przyswajalne specyfiki, duużo dodatków, których pies nie musi dostawać. Suszona hemoglobina będzie najlepsza. Na forum robimy zamówienia na suple, jak trochę z nami pobędziesz, poudzielasz się to dostaniesz dostęp (żeby kupować suple trzeba mieć minimum 15 postów).
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 12:58   

Większość psów lubi krew - jest bardzo pożywna. Nie musisz kupować świeżej... Możesz używać suszonej hemoglobiny, znacznie łatwiejszej w użyciu. Osobiście na pewno nie podałabym mu żelaza z apteki, BARF polega na podawaniu jak najbardziej naturalnych produktów, bez dodatków, ulepszaczy, syntetyków.
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 13:07   

Immortal "Great minds think alike" w dodatku w tym samym czasie :faja:
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-08, 13:43   

Oki dzięki za opinię, poszukam gdzieś suszonej hemoglobiny :-) Co do udzielania się na forum - bardzo chętnie, ale żeby się wypowiadać trzeba mieć coś do powiedzenia w danym temacie - a ja sam muszę się jeszcze duuuużooooo nauczyć :)
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-08, 13:59   

E tam, nie znając tematu napisałeś już 11 postów. I to chodzi, żeby dać się poznać, czytać i pytać :kciuk:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne