BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 41
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-11-24, 15:23   

Wetka ze względu na wysoki fosfor kazala włączyć alugastrin. Czy ktoś to stosował?
 
 
Yolla 

Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 40
Wysłany: 2015-11-25, 18:41   

dagnes napisał/a:
Dobrze liczysz. Potasu jest tam mało, bo takie bananowe tabletki to ma być raczej "smakołyk" dla ludzi.

Ja też podaję Kalivit, 1tabl/dz i na kontrolnych badaniach potas bardzo ładnie się wyrównał :->
 
 
Winod 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-11-26, 18:28   

To jakieś pocieszenie :-> zwiększyłam nieco tę dawkę i zobaczymy, co będzie w kolejnym badaniu.
_________________
"Kto jeno w niebo patrzy, tego i zamoczy". Jacek Kaczmarski
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-11-26, 22:52   

Ewik72 napisał/a:
Tym bardziej że to wczesna faza PNN (o ile w ogóle...)

SpecVet oferuje w tej chwili badanie krwi w Idexx z oznaczeniem biomarkeru nerkowego SDMA, który wykazuje uszkodzenie nerek już na poziomie ok. 40% (w przeciwieństwie do kreatyniny, która wzrasta przy ok. 75%-wym uszkodzeniu nerek). W literaturze fachowej piszą, że SDMA ściśle koreluje ze wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego GFR.
https://www.idexx.com/sma...ey-disease.html
http://specvet.pl/badania-sdma-w-specvecie/

Wczoraj robiłam to badanie Tośkowi, który kreatyninę w tym roku miał w granicach 2,1-2,54 mg/dl, USG nie wykazało zmian przewlekłych, marker wyszedł jak najbardziej w normie :hura:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2015-11-27, 22:52   

Skipper, z tego wynika, że Tosiek musi być niezłym mięśniakiem ;-) . Jak to oceniasz? Widać po nim, że ma tyle mięśni?
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-11-28, 12:53   

Dagnes, generalnie bobtaile kurylskie są bardzo umięśnionymi kotami. Nawet wetka była zdziwiona, bo Tosiek wizualnie mniejszy od Skippera (z tym, że Skipper jest krótkowłosy i bardzo puchaty bo sierść mu sterczy; poza tym ma bardzo puchaty ogon, który też może sprawiać, że wizualnie wydaje się większy niż Tosiek bez ogona z pomponem na tyłku i sierścią dłuższą niż Skippi, ale przylegającą do ciała)) waży praktycznie 20% więcej.

Nota bene Tosiek na badaniu w sierpniu 2014 r. (wtedy wiek 1 rok i 7 miesięcy) miał kreatyninę 1,3 mg/dl (w kaftanie bezpieczeństwa; kreatynina z tego co czytałam może być podwyższona w przypadku kota zestresowanego i wyrywającego się podczas badania); w maju 2015 r. było już 2,4 mg/dl (w kaftanie bezpieczeństwa sterroryzował dwóch weterynarzy przy pobraniu krwi i krew słabo leciała bo nie wystarczyło na wszystkie badania, natomiast przy ostatnim pobraniu 25 listopada pomimo tego, że Tosiek się rzucał (nie było kaftana bezpieczeństwa tylko kot burrito :twisted: o czym pisałam w wątku o kotach nieobsługiwalnych u weta), kreatynina była 2,1 mg/dl a krew leciała pięknie). Z tym że badania były robione w różnych laboratoriach - poprzednie w ALAB, ostatnie w Idexx.

Jak obmacuję Tośka to jest napakowana twarda masa, w której praktycznie nie sposób znaleźć kości. Na przykład wezmę udo Rico albo Skippiego i tam spokojnie wyczuję gdzie jest kość a gdzie mięsień - u Tośka praktycznie nie ma takiej możliwości, bo to jest jedna zwarta masa - nie wiesz gdzie są kości a gdzie mięśnie. To samo jest z kręgosłupem - polędwiczki gość ma niezłe :twisted: Generalnie jego mięśnie są dużo twardsze niż u Skippiego i Rico i tworzą tak jakby jedną masę z kością.

Nota bene zamierzam również zrobić na początku grudnia badanie SDMA Rico, który ma w tej chwili kreatyninę na poziomie 1,9 mg/dl co lekko mnie dziwi, bo wszystkie trzy koty są na BARF dla kotów nerkowych i najlepszą kreatyninę z całego towarzystwa ma Skippi ze stwierdzonym PNN :roll:
Kilka dni temu miał robione USG i stan nerek się nie pogorszył w stosunku do USG sprzed ponad roku, więc nie wiem dlaczego zdrowym do tej pory kotom (czyli Rico i Tosiek) kreatynina zaczęła w górę lecieć (co może wskazywać, że zdrowym kotom zaczynają siadać nerki na karmie dla kotów nerkowych :shock: ; o ile u Tośka kreatynina może być uzasadniona z tytułu masy mięśni (w okresie wzrostu kreatyniny był kot młody, jeszcze rosnący) to u Rico niekoniecznie - to jest bardzo delikatna i krucha istotka, po prostu koci szkielet)
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-11-28, 15:15   

Ciekawa jestem, jakie są zdania forumowych fachowców od nerek w kwestii tej zwyżki kreatyniny u Rico i Tośka będących na karmie dla kotów nerkowych :roll:
Dla mnie to jest totalna paranoja :niewiem:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2015-11-28, 19:37   

U mnie na początku Haru miał kłębuszkowe zapalenie nerek (3 lata temu), od tamtej pory jest na BARFie. Wszystkie parametry ma super, USG jest ok, mocz też, tylko kreatynina nie wiem dlaczego 2 mg/dl. Możliwe, że u niego odbija się to iż kiedyś miał problemy z nerkami, je BARFa też z ograniczoną ilością fosforu na wszelki wypadek. Jest dużym i również dobrze umięśnionym kotem, weterynarze oczywiście sieją panikę, a ja? Przecież nie ma cudownego lekarstwa na obniżenie kreatyniny, jeżeli reszta jest ok, kot również to póki co nie panikuję, ale dmucham na zimne ;-)
_________________
 
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-11-28, 20:34   

Meri, a jaki Haru ma fosfor ? U Tośka jest dość wysoki, ale w normie (jestem przeczulona na tym punkcie - Skippi i Rico na tej samej paszy mają poniżej 4 mg/dl).

Badania ALAB (norma na 3,0-6,8 mg/dl):
28.08.2014 r. (wiek niecałe 8 miesięcy) - 8,3 mg/dl (hemoliza surowicy)
06.09.2014 r. - 7,4 mg/dl
20.05.2015 r. (wiek 1 rok i 4,5 miesiąca) - 4,9 mg/dl
Badania Idexx (norma 2,5 - 6,8 mg/dl)
25.11.2015 r. - 5,58 mg/dl
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2015-11-29, 10:03   

Haru fosfor ma poniżej normy, pilnuje się na wszelki wypadek z nerkami aby nigdy nie był nawet lekko powyżej dolnej granicy. Teraz jak popatrzyłam na ostatnich badaniach miał 3,45 mg/dl (norma 4,5 - 8), robione w laboratorium u weterynarza.
_________________
 
 
 
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 41
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-11-30, 10:47   

Witajcie,
Podpowiedzcie, czy ten przepis jest ok do obniżenia fosforu


Wolowina łata 1kg
Wątroba kurczaka 33g
Maczka z alg morskich Lunderland 1,2g
Drożdże piwne 3g
Fortain 10,9g
Tokovit E 200 0,6g
Maczka ze skorupek Lunderland 3,5g
Dynia gotowana 200,9g
Tauryna 2g
Woda 1088g

Sciagnelam z jednego z przepisów na forum, ale kalkulator inaczej mi przeliczyl ilości składników...
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-11-30, 12:39   

Podejrzewam, że jest to przepis Margot, robiony ponad rok temu?
Jeśli tak, to teraz jest nowsza wersja kalkulatora, która ma trochę zmienione dane mięs i skorygowane dodawanie suplementów (drożdży).
Możesz zrobić przepis przy użyciu nowej wersji kalkulatora. Łata wołowa jest w nim dosyć tłusta, nie wiem czy nie za tłusta biorąc pod uwagę, że Twoje koty nie mają bardzo tragicznych wyników. Możesz zawsze dołożyć więcej skorupek (do stosunku 1,3, pod warunkiem, że wapń nie jest blisko górnej granicy normy, bo nadmiar wapnia będzie się odkładał w tkankach), ale jeśli fosfor jest bardzo wysoki, to lepiej włączyć czasowo wyłapywacz niż kombinować tylko z dietą.
Zbyt tłusta mieszanka spowoduje, że kot przyswoi zbyt mało białka co też nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w początkowej fazie PNN. Na pewno nei schodziłabym niżej niż 4g białka/kgkota.
 
 
 
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 41
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-11-30, 12:52   

Uzywam kalkulatora 1.6

Ech, z tymi wynikami nie jest już tak dobrze :-| U Bobka krea skoczyła do 2.2 a u Pyzy, która byla zdrowa jest podejrzenie początków pnn. Wyszło przy rutynowym badaniu krwi.Bobek ma teraz fosfor 5.3, dostal alugastrin na wylapywanie fosforu i zalecenie , żeby w diecie postarać się ten fosfor obniżyć

To chyba dalej będę katować przepis z udem z indyka, który ulozylas na początku + alugastrin :hmm:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-11-30, 13:08   

Ten przepis też był układany z myślą o konkretnym kocie, który miał złe wyniki, więc to też nie jest tak, że będzie się on nadawał dla każdego kota.
Jaki fosfor teraz macie w mieszance?
 
 
 
Ola G. 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 41
Dołączyła: 15 Sie 2015
Posty: 56
Skąd: Polska
Wysłany: 2015-11-30, 13:22   

Daję im na razie ten przepis z indykiem tam fosfor wychodził 49,6/kg m-c .
Wkleję później najnowsze wyniki obu kotów, to może poradzicie jak dalej karmić :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne