BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Martynaxyz 

Dołączyła: 23 Paź 2022
Posty: 7
Wysłany: 2023-07-22, 17:04   

Bardzo dziękuję, w takim razie mam jeszcze jedno, chyba ostatnie pytanie :) układając przepis z waszym kalkulatorem do tej pory trzymałam się tego stosunku 1:15 wapń:fosfor, teraz jak chce go obniżyć to jest jakiś krytyczny stosunek który nie może zostać przekroczony, czy poprostu starać się, żeby ten fosfor był jak najmniejszy?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-07-24, 07:43   

Martynaxyz, tylko tutaj nie masz potrzeby zmiany tego stosunku. Jak dla mnie to przestań używać maczki kostnej, a zacznij skorupek. Zrób sobie doświadczenie takie w kalkulatorze - zrób przepis z mączką kostną i obok taki sam ze skorupkami i popatrz jak się zmienia fosfor.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 646
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-07-24, 10:04   

Uciekło,,zamiast'' :oops: :kwiatek:

Co do mączki kostnej;zwykle producenci maczają kości w,,kąpieli chemicznej''aby,,wyczyścić ją''z
wszelkich pozostałości mięsa.W efekcie przed zmieleniem kości przez,,chwilę''pływa w chemii,
która potem znajduje się w mączce.To już powinno Cię trochę zniechęcić :-?

Skorupki możesz dać np;indycze,przepiórcze,,mniej fosforowe''łatwe do zdobycia.
Tak samo żółtko np.zamiast kurzego przepiórcze,posiada mniej fosforu i dużo więcej cennego białka.Powtarzam się-ale to już naprawdę jak chcesz tak,,obniżać fosfor''.Jednak tu wystarczy jak Hebe pisała :kwiatek:
 
 
Martynaxyz 

Dołączyła: 23 Paź 2022
Posty: 7
Wysłany: 2023-07-25, 16:35   

Bardzo Wam dziękuję 🥰
Będę działać, mam nadzieje ze następne wyniki krwi wyjdą lepsze :)
 
 
kr1z 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączył: 29 Paź 2023
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 2023-10-31, 19:49   

Witam, jest to mój pierwszy post.

Od końcówki zeszłego tygodnia, po badaniach rozszerzonych krwi, mam świadomość posiadania kota, który ma problemy prawdopodobnie nerkowe.

Zamieszczam także wyniki:


Weterynarz (nie nefrolog) chciał od razu wykonywać wlewy kroplówkowe, bez dalszych badań, wcześniej krytykował moje zlecenie rozszerzonych badań krwi "klient chce, będzie miał", a po badaniach "mieliśmy rację zlecając badania" - z tym panem już nie prowadzę dalej moich kotów. Na przyszły tydzień wybieram się z kotem do nefrologa w Warszawie. Wcześniej szereg badań.

Ostatnie 3 dni poświęciłem na rozbicie pewnych rzeczy na czynniki pierwsze, tj stosowane suplementy, witaminy, grzyby, czy drożdże bezpieczne dla kotów. Są to stosowane preparaty w do tej pory sprzedawanych środkach, często za ciężkie pieniądze ku niewiedzy wystraszonych właścicieli. O tym nieco później, chętnie udostępnie moją tabelę spisanych elementów/wpływ na dane schorzenia.

Dzisiaj natomiast przychodzę z kilkoma pytaniami:

1. Czym utłuścić dietę kota? Co stosujecie? Tłuste skórki drobiowe, czy może coś innego?
2. Czy są elementy jeśli chodzi o podroby/mięso jakich unikacie, a jakie zalecacie? U mnie przodują serduszka kurczaka, indyka jeśli dostanę.

Jesli ktoś miał do tej pory kontakt z nefrologiem: Pomijając badania i ich interpretację, jakie jest tutaj leczenie/poprawienie funkcjonalności nerek? Suplementy, antybiotykoterapia?

Czy jest to po prostu węglany+chitozyna+barf w celu poprawy, ale nic poza tym? Wiem, mają duży wpływ, po to sam siedziałem i czytałem, który element jak wpływa na jelita/nerki, jestem ciekaw czy lekarz może coś więcej tutaj zaradzić.

Moje pytania mają na celu rozjaśnić mi co się wydarzy w ciągu kolejnych dni, mamy badania krwi, zaraz zrobimy prześwietlenie RTG klatki, USG brzucha, posiew na mocz.

Pozdrawiam serdecznie.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-01, 10:48   

kr1z, a czemu utłuścić? Jeżeli mówimy o barfie, to jak chcę mieć bardziej tłustą mieszankę, to dodaję po prostu tłustsze mięsa np karkówkę. Z samych tłuszczy stosowałam łój wołowy. Wiem, że czasami niektórzy używają smalcu. Uważaj, bo szalone obniżenie białka nie pomoże i zatłuszczanie jedzenia nie będzie za dobre. Przy karmieniu nerkowca zwracamy uwagę przed wszystkim na niski fosfor (stąd też ten wspomniany przez Ciebie węglan, który ładnie sobie radzi z jego wyłapywaniem).

Na już z rzeczy, które na pewno nie zaszkodzą, możesz wdrożyć probiotyki. Zresztą jeżeli Twój kot dostanie antybiotyk to tym bardziej. Z badań możesz jeszcze dodać badanie ciśnienia krwi, bo nadciśnienie też ma wpływ na nerki. Plus przyjrzyj się kociej paszczy czy nie ma stanów zapalnych. Wszelkie stany zapalne też mają negatywny wpływ na nerki.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
goniatrze 

Barfuje od: 2023
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 10 Paź 2023
Posty: 4
Wysłany: 2023-11-06, 13:45   

Dzień dobry wszystkim,

przyznam szczerze, że nie mam czasu na czytanie wszystkich postów tu umieszczonych...

Mam 11 letniego kota, kastrowanego, wychodzącego, u którego stwierdzono problemy z nerkami na podstawie poniższych wyników krwi.

Wyniki badań:
Erytrocyty 6,14 T/l (norma 5,0 - 10,0)
Hematokryt 31,6 % (norma 30,0 - 44,0)
Hemoglobina 9,7 g/dl (norma 9,0 - 15,0)
MCV 51,5 fl (norma 40-55)
MCH 15,8 pg (norma 13-17)
MCHC 30,7 g/dl (norma 30-36)
Leukocyty 10,5 G/l (norma 6-11)
Neutrofile % 62,8 (norma 60-78)
Neutrofile ilosciowo 6,56 G/l (norma 3-11)
Limfocyty % 22,1 (norma 15-38)
Limfocyty ilościowo 2,31 G/l (norma 1-4)
Monocyty % 6,2 (norma 0,1-4)
Monocyty ilościowo 0,65 G/l (norma 0,04-0,5)
Kwasochłonne % 8,6 (norma 0,1-6)
Kwasochłonne ilościowo 0,9 G/l (norma 0,1-0,6)
Zasadochłonne % 0,3 (norma 0,1-1)
Zasadochłonne ilościowo 0,030 G/l (norma 0,01-0,1)
Płytki krwi 97,0 G/l (norma 180-550)

Albuminy 29,5 g/l (norma 26-46)
ALT 123 U/l (norma 1,00-91,0) - przeszedł jako kociak żółtaczkę, ale być może nie to jest przyczyną przekroczonej normy
alfa-amylaza 1535,0 U/l (norma 10-1850)
AP 22,0 U/l (norma 1-140)
AST 55,7 U/l (norma 1-59)
Białko całkowite 80,1 g/l (norma 57-94)
Bilirubina całkowita 4,47 umol/l (norma 0,01-5,5)
Cholesterol 5,08 mmol/l (norma 1,80-6,5)
CK 80,0 U/l (norma 50-690)
GLDH 4,1 U/l (norma 0,1-6)
y-GT <0,10 U/l (norma 0,1-5)
Kreatynina 285,6 umol/l (norma 1,00 - 168,0)
LDH 104,9 U/l (norma 0,1-606)
Mocznik 20,3 mmol/l (norma 5,00 - 11,3)
Trójglicerydy 0,33 mmol/l (norma 0,06-1,14)
Chlorki 117,9 mmol/l (norma 110-130)
Fosfor nieorganiczny 1,8 mmol/l (norma 0,8-1,9)
Magnez 0,8 mmol/l (norma 0,6-1,3)
Potas 4,86 mmol/l (norma 3-4,8)
Sód 154,4 mmol/l (norma 145-158)
Wapń 2,41 mmol/l (norma 2,3-3)
Globuliny 50,6 g/l (norma 19,0-66,0)
albuminy/globuliny 0,583 (norma 0,5-1,1)
Glukoza 2,83 (norma 3,05-6,10)
Fruktozamina 224,4 umol/l (norma 160,0 -335,0)
Lipaza (DGGR) 35,4 U/l (norma0,0 - 26,0)
T4 całkowita 1,54 ug/dl (norma 1,0 - 2,50)

Mocz - nie znaleziono kryształków, ciężar właściwy podwyższony. Jeszcze coś było z PH, ale niestety nie pamiętam, wyniku nie mam przy sobie.
W pęcherzu czysto. Niestety nerki nie były badane.
Na badaniu stwierdzone odwodnienie (fałd skórny uniesiony powoli powracał ma miejsce).
Kot często liże sierść i wyciąga kępki włosów. Pojawiają się łyse place, które po jakimś czasie zarastają

Na szybko kupiona mokra karma dla "nerkowców" i niestety zaliczona porażka. Niby coś pojadł, ale w większości do wyrzucenia. Przestałam podawać. Ma wystawioną swoją starą suchą karmę jako awaryjne wyjście, żeby coś zjadł. Chciałabym zacząć barfowanie na 100% u kota. Mam psa, którego tak karmię od kilku miesięcy, więc doświadczenie jakieś jest.... Kot chętnie je surowe mięso, nawet skrzydełka i szyjki z kurczaka. Wiem, wiem kości "nerkowym" kotom nie powinnam podawać. Jednak węglan wapnia dodany do surowego mięsa lub jajka kotuś wyczuwa i już surowe tak nie smakuje. Je surowe jajko, do którego staram się dosypać jakieś suplementy. Czasem zje, czasem do wyrzucenia. Akceptuje gotowaną dynię (hokaido, słodka) plus tran i omega-3. Może nie całą porcję, ale zjada.
To tak na szybko. Przepraszam, jeśli chaotycznie.

Teraz prośba o dzienne menu dla koteczka 3,5 kg żywej wagi. Wiem, że na pewno nie będę robiła mieszaki. Znam preferencje swojego kota i to nie wchodzi w grę. Posiłki muszą być jednoskładnikowe.
Jak wspomniałam, sunię karmię codziennie barfem, więc i suplementy mam pod ręką.
Będę wdzięczna za pomoc.
_________________
pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-06, 16:24   

goniatrze, aaa ALARM - żadnych skrzydełek ani szyjek! Przy kotach nerkowych obniżamy fosfor, a kości tego fosforu mają dużo. Przede wszystkim barf bez kości, z węglanem wapnia, żeby obniżyć fosfor. Ale w sumie jak napisałaś, że nie będziesz robiła mieszanki, to nie wiem jak Ci pomóc inaczej. Chyba tylko zasugerować, żebyś poszukała dobrych jakościowo karm z obniżonym fosforem
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
goniatrze 

Barfuje od: 2023
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 10 Paź 2023
Posty: 4
Wysłany: 2023-11-06, 17:50   

Hebe napisał/a:
Ale w sumie jak napisałaś, że nie będziesz robiła mieszanki, to nie wiem jak Ci pomóc inaczej. Chyba tylko zasugerować, żebyś poszukała dobrych jakościowo karm z obniżonym fosforem


Mieszanki nie będę robiła, ponieważ próbę już podjęłam i kot nie ruszył jej.

Chciałabym, aby ktoś podesłał mi dzienne menu, np. mięso - 70g, tłuszcz, 5g, warzywa 5g, hemoglobina 0,...g, sól 0,...g, wapń ..g, tran itd.
Ja będę podawała te rzeczy w miarę osobno, bo chcę aby kot coś jadł.

Skrzydełka/szyje odstawię, jednak nadal nie wiem dlaczego są traktowane jako źródło fosforu. Jak wspomniałam żywię psa barfem i elementy kostne (skrzydła, szyje, korpusy itp) są traktowane jako źródło wapnia przede wszystkim, bo są w nich kości.
_________________
pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-06, 20:37   

goniatrze, kości zawierają zarówno wapń jak i fosfor. Takie skrzydełka z kurczaka mają około 10 razy więcej fosforu niż wapnia. Zobacz na przykład tutaj jak to wygląda dla 100g: https://tools.myfooddata.com/nutrition-facts/172390/100g/1

Nie wiem jak w psim barfie i kalkulatorze, ale na przykład w kocim kalkulatorze mączka kostna jest wyliczana do normy fosforu, a nie do normy wapnia i żeby uzyskać właściwy stosunek wapń:fosfor to uzupełniana jest suplementem wapnia (tylko wapnia, takim jak skorupki czy węglan wapnia).
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
goniatrze 

Barfuje od: 2023
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 10 Paź 2023
Posty: 4
Wysłany: 2023-11-07, 08:26   

Dziękuję za wyjaśnienie.

Czy mogę liczyć na pomoc z menu? Jeśli to zbyt kłopotliwe, to proszę o przesłanie menu na mieszankę. Ja to po swojemu rozdzielę.

Ile takiej mieszanki dla kota o wadze 3,5kg?

Jutro będziemy powtarzać badania, więc zobaczymy, co się poprawiło, a co pogorszyło.
_________________
pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-07, 15:31   

goniatrze, napisz mi proszę w jakie mięsa celować? Takie popularne typu wieprzowina, wołowina, drób? Ma coś czego nie lubi i koniec?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
goniatrze 

Barfuje od: 2023
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 10 Paź 2023
Posty: 4
Wysłany: 2023-11-07, 15:38   

Ja generalnie mogę się dostosować z mięsem :)
Pies je różnorodnie i przy okazji kot też jada. Dziś smakowała mu kaczka lub gęś (nie opisałam pojemnika). Nawet skórę chętnie zjadł. A w tej skórce ukryłam trochę supli z żółtkiem. Je wieprzowinę, wołowinę, czasem królika :)
Jajko wciągał całe na surowo. Przeczytałam, że białko niekoniecznie jest polecane, więc wczoraj dostał żółtko. 75% zjadł, bo były suple. Myślę, że codziennie co drugi dzień żółtko zje.

Z góry dziękuję!
_________________
pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1045
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-11-09, 09:20   

goniatrze, postaram się dzisiaj przerobić któryś z przepisów moich kotów i tutaj wstawić dzisiaj. Możesz też odezwać się na Messanger Barfnego Świata, to tam szybciej pewnie mi się uda z telefonu wrzucić screeny
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
kr1z 

Barfuje od: Zaczynam
Dołączył: 29 Paź 2023
Posty: 5
Skąd: PL
Wysłany: 2023-11-17, 16:05   

Hebe napisał/a:
kr1z, a czemu utłuścić? Jeżeli mówimy o barfie, to jak chcę mieć bardziej tłustą mieszankę, to dodaję po prostu tłustsze mięsa np karkówkę. Z samych tłuszczy stosowałam łój wołowy. Wiem, że czasami niektórzy używają smalcu. Uważaj, bo szalone obniżenie białka nie pomoże i zatłuszczanie jedzenia nie będzie za dobre. Przy karmieniu nerkowca zwracamy uwagę przed wszystkim na niski fosfor (stąd też ten wspomniany przez Ciebie węglan, który ładnie sobie radzi z jego wyłapywaniem).

Na już z rzeczy, które na pewno nie zaszkodzą, możesz wdrożyć probiotyki. Zresztą jeżeli Twój kot dostanie antybiotyk to tym bardziej. Z badań możesz jeszcze dodać badanie ciśnienia krwi, bo nadciśnienie też ma wpływ na nerki. Plus przyjrzyj się kociej paszczy czy nie ma stanów zapalnych. Wszelkie stany zapalne też mają negatywny wpływ na nerki.


Szukałem sposobów na podbicie kalorii, ale to już rozwiązane.

Słowem wstępu: Kot wazy 4kg, europejski, apetyt w normie, zdarzała się apatia zanim podałem Enterol, który wyeliminował biegunki.

W międzyczasie kot dostawał drobiowe żołądki i indyk gulaszowy, mieszanka 500g+500g blendowany z dodatkiem <200mg tauryny, 200mg węglanu wapnia, algi + spirulina, drożdże

Wyniki uległy pogorszeniu. Poszedłem do dietetyka, odradzono mi surowe mięso, bo jelita pierwsze z brzegu zaczynają z surowizny wchłaniać fosfor. Tak więc powrót na puszkę ZooPlus Bio Kaczka + węglan 3g dziennie (1.5g na porcję, tak mi zasugerowano przy stężeniu 36% węglan wapnia Canina)
węglan wapnia Canina

Pojechałem do dr Lew do Olsztyna, ciśnienie w górnej granicy normy, pierwsze wyniki dostaliśmy i wyszła toksoplazmoza na którą technik weterynarii tutaj w Poznaniu przepisał Zodon 88mg na 4tygodnie - pół tabletki co 12 godzin + probiotyk (Dr Lew również poparła). Póki nie otrzymamy reszty wyników, to leczymy priorytetowo bo siedzi to na nerkach.

Aktualnie podaję DOZ Probiotyk , ale jeśli jest sugerowany lepszy, to poproszę o pomoc. Ma szczep drożdza boulardii, ale 50mg na dawkę link

na początku grudnia jestem umówiony do Dr Strychalskiej w Poznaniu, gdzie również pod okiem Lew kot ma zostać wyprowadzony na prostą. Niepokoją mnie po prostu wyniki, które wypadły teraz gorzej, pomimo stosowania BARFa z suplementacją :-(

wyniki:


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne