BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
jadlospis Pompka
Autor Wiadomość
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 08:25   jadlospis Pompka

pompek ma 3, 4 kg :) moglby byc odrobine szczuplejszy ale juz i tak mysle z 200 gram zgubil i linii nabral.
1szy jadlospis byl ulozony za pomoca Pani z EKozwierzaka a dalej to moje przerobki na bazie tego 1szego. Miesa sa pomieszane, dlatego ze wprowadzam nowe stad czasami jednego dnia dwie mieszanki.

uzywam mieszanek primexu jak i miesa sklepowego
mieszanki primexa maja 70 miesa / 30 kosci wiec nie suplementuje wtedy maczki ze skorupek jaj.

odrzucilem przez jakis czas warzywa i owoce bo widzialem ze psiak sie podrapywal, bedac na biorezonansie w opolu akurat to mu wyszlo. Docelowo bede wprowadzac w przyszlosci.

dzien 1.

35 g strusia z koscia
35 g kaczki
8 g łososia
0,5 g alg
olej z kielkow pszenicy 2 ml ( chcialbym podawac tokovit w przyszlosci, ale wychodzilo zdaje sie 0,2 g)

szczypta soli himalajskiej
szczypta maczki z rozy

dzien 2.

50 g krolika bez kosci
15 g podrobow mix (primex 40 % płuc, 40 watroby, 20 serc) (uzywam zamiennie z konskimi podrobami ze sklepu)

maczka ze skorupek jaj 0,5 g
fortain 0,5 g

szczypta soli him
szczypta maczki z rozy

dzien 3

70 g jelenia z koscia
drozdze browarnicze 0,7 g
szczypta soli
szczypta maczki z rozy

dzien 4

50 g koniny
10 g płuc
10 gram watroby

maczka ze skorupek jaj 0, 5
olej z kielkow pszenicy 2ml

sol himalajska
maczka z rozy

dzien 5

35 g strusia z koscia
35g gesi z koscia
8 g łososia
fortain 0,5 g

soł himalajska
maczka z rózy (to sa doslownie szczypty)

dzien 6

30 g miksu podorbowego
5 g watroby
5g pluc
30 g zwaczy

maczka ze skorupek jaj 0,5 g
drozdze 0,7 g

szczypta soli
szczypta maczki z rozy

dzien 7

30 g mixu podrobowego
40 g zwacza

0,5 g maczki ze skorupek jaj

sol
maczka z rozy

-----------------------

od tygodnia dodaje odrobine oleju z lososia mysle ze tygodniowo dostaje z łyzeczke


-----------------------


dzien 8

baranina z koscia 80 g
łosos 8 g
algi 0,5 g
olej z kielkow pszenicy 2 ml

sol himalajska
maczka z rozy

dzien 9
25 g krolika bez kosci
25 g indyka bez kosci
15 g mixu podrobowego
maczka ze skorupek jaj 0, 5g
fortain 0, 5 g

sol himalajska
maczka z rozy

dzien 10

35 g strusia z koscia
35 g gesi
drozdze browarnicze 0, 7 g

sol
maczka z rozy

dzien 11

25 g koniny
25 indyka

10 g pluc
10g watroby

maczka ze skorupek jaj 0, 5 g
olej z kielkow pszenicy 2ml

dzien 12

35 g kaczki z koscia
35 g baraniny z koscia
8 g łososia
0, 5 g fortain

sol himalajska
maczka z rozy

dzien 13

30 g miksu podorbowego
5 g watroby
5g pluc
30 g zwaczy

maczka ze skorupek jaj 0,5 g
drozdze browarnicze 0,7 g

szczypta soli
szczypta maczki z rozy

dzien 14

30 g mixu podrobowego
40 g zwacza

0,5 g maczki ze skorupek jaj

sol
maczka z rozy
 
 
Wik 

Dołączyła: 27 Lut 2014
Posty: 32
Wysłany: 2014-07-28, 10:26   

Jak dla mnie to od razu uderza zbyt duża ilość skorupek.Mięsa z kością jest wystarczająca ilość (nawet za dużo) i moim zdaniem suplementacja skorupkami jest zbyteczna.
Ja bym podawała tak jak podajesz mięso z kością (mniej mieszanki mięsno-kostnej a więcej samego mięsa) i nie dokładała w dni bezkostne mielonych skorupek albo zrezygnowała z mieszanki mięsno-kostnej i podawała samo mięso i dokładała mielone skorupki.
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 10:39   

dziekuje vik,
ja nikogo nie neguje ani nic - zeby nie bylo. nie bardzo wiedzialem jak sie zajac barfem wiec zamowilem sobie 1szy jadlospis dla psiaka online i na tym bazuje. Ktos jeszcze cos o tych skorupkach? ograniczyc? :) mam pomrozone jeszcze na ponad tydzien, wiec nastepne moze zrobie troche inaczej.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-28, 11:39   

Co uderza mnie to ilość płuc i bardzo mała różnorodność podrobów.
Płuca nie są specjalnie wartościowe. A w twoim jadłospisie jest ich bardzo dużo. 40% w mixie podrobowym plus jeszcze dodatkowo podajesz.
Ppoza płucami w podrobach widzę u ciebie tylko watrobę i serce. Warto się rozejrzeć za dostępnością jeszzce innych podrobów
Istotnuie wydaje się sporo tych skorpek. Jednocześnie nie widzę oleju z łososia
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 12:19   

DZIEKUje za odpowiedzi,
z tymi skorupkami to jestem dosc zdziwiony bo wydawalo mi sie ze to dosc profesjonalny jadlospis, za ktory zaplacilem. Hm. mam troche metlik w glowie w zwiazku z tym.

podroby - ja powiem szczerze miesa nie jem w ogole i dla mnie mieso/podoroby to czarna magia, choc juz coraz lepiej z tym :)

mam dwa mixy z primxu - konski i barani

kupowalem konine w sklepie i spytalem o podorby i mieli tylko watrobe i serce.

co byscie polecali dokupic ?


Ciocia_MLotek : podaje olej z lososia tylko nie jestem pewny ilosci jaka podawac. konsultujac sprawe jadlospisu uzgodnilismy z pania ze jesli bede podawal lososia to niepotrzebny bedzie olej ale potem na forum doczytalem cala dyskusje o oleju i dokupilem. mysle ze dostaje ok lyzeczki tygodniowo.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-28, 12:25   

Cokolwiek jesteś w stanie i najlepiej różnych gatunków. Nerki, żołądki, śledziona - generalnie każdy możliwy organ
Co do tych skorupek, czyli wapnia. To nie jest coś co łatwo przedobrzyć. Psy doskonale radzą sobie z wydalaniem nadmiarów wapnia (dorosłe psy). Druga sprawa jest taka, że przy tak małej różnorodnośći podrobów dieta może być uboga w witaminę D i wtedy ile by wapnia w diecie nie było to nie zostanie wykorzystany w odpowiedniej ilości. Dlatego jeśli nie masz dostępu do różnorodnych podrobów to warto dodać psu tran
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 12:32   

bede polowal na rozne oragny, problem mam w tym ze w moim miescie to glownie kurczak.. a ja go unikam - generlanie od niedawna dodaje ptactwo i z tego co widze nic sie malemu nie dzieje, wiec moze uda mi sie jakies kacze albo indycze podroby znalezc :) bo wolowiny generalnie tez unikam.

Ciocia MLotek czy taki tran w kapsulkach moze byc? sam taki zazywam wiec moglbym sie podzielic.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-28, 12:41   

Tak, myślę, że może być.
POczytaj sobie o wit D, tranie itd. Wątek długi ale warto poczytać
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=328
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 12:46   

czyli reasumujac

1. wlaczyc tran
2. zwiekszyc roznorodnosc podrobow
3. a co z tymi skorupkami? dawac mniej? czy wyeliminowac jesli podaje ok 3 raxy w tygodniu mieszanki z koscia?
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2014-07-28, 16:19   

Mnie uderzyła ilość podawanej przez Ciebie soli. Na takiego maleńkiego pieska w moim odczuciu wystarczyłaby jedna szczypta na 10-14 dni.
Kod:
30 g miksu podorbowego
5 g watroby
5g pluc
30 g zwaczy

Takie połączeni woła o strzelające rozwolnienie.
Poza tym po co kombinować z dokładaniem podrobów do podrobów? Technicznie dorabia Ci to mnóstwo roboty. Jak wiesz ile czego jest w miksie i takie proporcje Ci odpowiadają, to sobie odpuść podroby w kawałkach. Osobiście zrezygnowałabym jednak z miksów. Płuc nie dawałabym wcale lub rzadko (raz w miesiącu może). Ogólnie dajesz ich jakoś strasznie dużo (płuc).

Dziwi mnie też trochę rozdrabnianie się w stylu: odrobina kaczki, odrobina łososia, odrobina strusia. Nie lepiej jednego dnia dać kaczkę, drugiego łososia, a trzeciego strusia? Mniej babraniny dla Ciebie, a dla psa raczej żadna różnica.

Kolejna rzecz to dziwna w moim odczucie kolejność- jednego dnia dajesz różne rzeczy z kośćmi, a potem cały dzień podroby wszelakie. Jeżeli pies je więcej niż jeden posiłek dziennie- to podaj najpierw coś kostnego, a potem coś podrobowego (lub czyste mięso). Unikniesz przytkania i rozwolnień.

I jedna jeszcze rzecz- po co dodajesz olej roślinny? Dla psa zawsze bardziej naturalny będzie tłuszcz zwierzęcy. Myślę, że tłuszcz z gęsi, kaczki, barana, czy nawet krowy będzie nie tylko lepszy ale i tańszy.
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 17:00   

dziekuje za odpowiedzi,
przeczytalem praktycznie cale forum i mialem straszny mentlik w glowie, dlatego za 1szy jadlospis zaplacilem i myslalem ze bedzie to profesjonalnie zrobione i wyliczone - tego akurat sie balem przy ukladaniu samemu jadlospisu. wg niego wzrouje ten obecny <podmieniam jedynie miesa>

1. rozdrabnianie troche tego a troche tamtego - dlatego ze przez te dwa tygodnie wprowadzalem nowe miesa i nie chcialem od razu calosc nowa dac.

2. rozwolnien strzelajacych nigdy nie bylo, zaparcia niewielkie.

3. olej roslinny - chodzilo o witamine e, najpierw byla opcja z tokovitem, ale potem w jadlospisie znalazlem ten olej wiec juz nie chcialem marudzic o kolejna zmiane i kupilem ten olej.

4. kolejnosc - tak wlasnie mialem w tym jadlospisie ktory dostalem i przyjalem to za pewnik. Psiak je raz dziennie.


10000 :). sol - tak mialem w rozpisce - z tym ze zaznaczone, ze szczypta - ale bylo to codziennie

mam nadzieje ze nic mu sie nidzieje od tego ze je tak jak je.
musze jakos to poogarniac o-O nie chcialbym wracac do suchego
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-07-28, 17:07   

Wywal ten olej i włącz do jadłospisu jajka - to bogate źródło witaminy e
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-28, 17:14   

podsumowując:
nie mieszaj różnych rodzajów mięsa w jednym posiłku
nie dawaj samych podrobów na posiłek, połącz z kościami mięsnymi
nie dawaj dużo wątroby i płuc
dawaj jajka
z suplementów dawaj drożdże, olej z łososia, algi, tokovit jeśli chcesz
 
 
szymegg 

Barfuje od: chce zaczac
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: belfr
Wysłany: 2014-07-28, 17:17   

a podorby ze zwaczem?
miesnych kosci nie podaje, mam zmielone mieso z koscia.
pluca wywale
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-28, 17:21   

mogą być podroby ze żwaczem, tylko nie mieszaj za dużo rzeczy i nie dawaj za szybko nowych bo większość psów, prędzej czy później, reaguje rozwolnieniem i wtedy jest problem i panika początkującego BAFRiarza :mrgreen:
No a kości mięsne dlaczego nie w całości? Kup szyję z indyka i daj trochę psu, na pewno będzie zadowolony. Oczywiście ILOŚĆ KOŚCI DOSTOSOWAĆ DO WIELKOŚCI PSA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne