BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
mieszanka dla yorka
Autor Wiadomość
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-02, 16:08   mieszanka dla yorka

Czołem :->
Powoli zapoznaję się z tematem komponowania BARFnych posiłków dla mojego kota i psa.
Z matematyką u mnie cienko więc wyliczanie tych wszystkich proporcji idzie mi dość mozolnie, ale jakoś sobie radzę, a pośpiechu zbyt dużego nie ma (jeszcze worki z karmą stoją).
Mój pies to typowy maluszek, aczkolwiek dorosły. Niekastrowany lew kanapowy, (prawie) sześciolatek o wadze mniej więcej 4kg. Bardzo prosiłabym kogoś o większym niż moje (zerowe) o skorygowanie poniższego przepisu na mieszankę; w jadłospisy bawić się nie będę, wolę po prostu co jakiś czas zmieniać składniki. Oto co sobie na pierwszy raz wyliczyłam:

90g dziennie z takiej mieszanki:

* 2kg całego (ze skórą i kośćmi) wypatroszonego kurczaka
* 600g żołądków
* 300g serc
* 150g wątróbek
* 560g mieszanki warzywnej
* 190g mieszanki owocowej
*woda
* suplementy

I tutaj pojawia się problem - w kociej części wszystko jest pięknie rozpisane jeżeli chodzi o suplementy typu olej z łososia, witamina E czy B-complex, za to tutaj jakoś nie umiałam się odnaleźć... Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. I proszę bardzo nie krzyczeć, jeżeli wszystko jest źle :oops:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-07-02, 20:33   

Suplementy kocie i psie dodaje sie tak samo. Suplementujesz mieso a nie zwierze :). Roznica taka, ze psu nie potrzeba dodawac tauryny

Co do tych proporcji
Czy watrobka jest twoim jedynym podrobem? Tak nie moze byc. Podroby to cala gama roznosci
Jak masz calego, wypatroszonego kurczaka to dodajesz do tego po prostu to, z czego go wypatroszylii i masz gotowy jadlospis dla psa. Do tego dodajesz suplementy i juz

Ja ogolnie nie jestem zwolenniczka proporcji 80% 20% dla produktow miesnych i roslinnycch Wedlug mnie taka ilosc zieleniny to za duzo. Pies nie potzebuje takich ilosci, o ile w ogole. Do tego w samej zieleninie nie pasuja mi proporcje warzyw do owocow. W tak zwanej naturze pies predzej by jadal jaies owoce (opadle z drzew,, jagodowe z krzakow) a i to sezonowo tylko. :zasem skubnal by trocche trawy (ktora i tak zaziala tylko jako przepychacz), ewentualnie wygrzebywalby czasem jakies korzonki
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-03, 15:29   

Dziękuję za odpowiedź!

No niby tak, ale nie mam pojęcia jakimi dawkami. Dopiero zaczynam się w to wszystko bawić. Pies nie ma innego zapotrzebowania na poszczególne składniki? Strasznie się gubię... :-(

Oprócz wątróbki są jeszcze serca i żołądki - to chyba też podroby? Przepraszam, ja się na mięsie kompletnie nie znam, nigdy tego ani nie kupowałam ani się szczególnie nie interesowałam, dopiero teraz dla zwierzaków patrze :oops:
Jadłospis? No właśnie, ale mi tu o mieszankę chodzi, zbilansowaną, taką, jak dla kota.
Tam są dokładnie podane ilości serc itd; nie tylko to, co zostało wypatroszone.
Najchętniej zmieliłabym całego kurczaka, poporcjowała i miała z głowy, ale mam wrażenie że to nie na tym polega ... hihi
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-07-03, 15:56   

Hibaszka napisał/a:
Najchętniej zmieliłabym całego kurczaka, poporcjowała i miała z głowy, ale mam wrażenie że to nie na tym polega ... hihi
Jeżeli masz całego kurczaka, ze wszystkimi wnętrznościami to możesz.
 
 
 
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-03, 16:13   

Hmmm, i mógłby sie tym cały czas żywic, bez dodatku innych podrobów? Mogłabym po prostu jako mieszankę mielić cały (bez głowy i łapek) korpus ptaka (gęś, indyk, kaczka itp), dodawać suplementy, zmielić, zamrozić i podawać 80g dziennie z jakimiś warzywkami?
 
 
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-03, 16:31   

Momencik, to w tych całych korpusach kurczaków co są powykładane w sklepach nie ma w środku wnętrzności? :o
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-07-03, 18:52   

Nie, korpus ze sklepu to mięsko i kości. Brak podrobów w rozumieniu sklepowym a tym bardziej rozumieniu barfowym. Ale jakbyś ze wsi sobie całego kuraka załatwiła i zmieliła to on będzie dobrym posiłkiem, bo w miarę kompletnym. Jeżeli to był kurak żywiący się w większości sam to i supli byś zbytnio nie musiała. Ale! Sam kurak by nie wystarczył, bo ważna jest różnorodność. Ale jak do kuraka dodasz np. królika (też ze wszyskim co w środku) i jeszcze jakieś dwa nieduże stworzenia, np. kaczka i coś tam. To będzie ok.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne