BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nordstjerna się wita :)
Autor Wiadomość
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-16, 13:43   Nordstjerna się wita :)

To ja też dołączę do powitań, chociaż pisanie o sobie nigdy nie było moją mocną stroną.

Świadomie zakoceni (jako dorośli ludzie, którzy przyjęli kota pod swój dach) jesteśmy od 1995 roku, kiedy w naszym domu zamieszkało dwóch chłopaków - jeden znaleziony ze zmiażdżonymi łapkami, a niedługo potem drugi, adoptowany do towarzystwa pierwszemu.
Mięso w kociej diecie w naszym domu było oczywistością, mimo że już wtedy wchodziła agresywna reklama marketowych karm. Pierwszego kota musieliśmy zresztą nauczyć jeść mięso, bo ktoś przed nami nauczył go jeść wyłącznie puszki. Nikt wtedy nie słyszał o żadnych suplementach, jedynie w sklepach zoologicznych dostępne były witaminy dla zwierząt (głownie pod kątem psów). Przez całe lata nasze koty (potem już w liczbie czterech) jadły sporo mięsa i miały stały dostęp do suchej karmy, wówczas najlepszej jakości, z dużym udziałem mięsa (co potwierdzała znajoma osoba, która była na linii produkcyjnej i widziała surowiec) - celowo nie będę wymieniała producenta. Problemy zdrowotne zaczęły się, kiedy cichaczem zmienił się producent, a z nim skład karmy, za to wzrosła jej atrakcyjność, więc koty zjadały jej więcej.

Najstarszy kot odszedł na nerki - prawdopodobnie jego nerki były zniszczone od zawsze, jednak póki jadł karmę dobrej jakości plus sporo mięsa, jego organizm dawał sobie jakoś radę - zmiana spowodowała błyskawiczną degradację osłabionego organu.

Po śmierci Kota P., spanikowani, daliśmy się przekonać wetce, jaką straszną krzywdę robiliśmy przez lata naszym kotom, dając im mięso - przecież mięso jest kategorycznie zakazane, bo to ono jest odpowiedzialne za uszkodzenia nerek. Nasze koty (wg. wetki) są już w takim wieku, że powinny jeść karmy dla seniorów - najmłodszy "senior" miał wtedy 6 lat! Opinia taka w dodatku w dużym stopniu była potwierdzana na forach dla kociarzy, które wtedy właśnie zaczęliśmy czytać.
Uwierzyliśmy, mięso dostało wilczy bilet ... i po czterech miesiącach takiego "prawidłowego i oświeconego odżywiania" odszedł na dość tajemniczą chorobę nasz kolejny kot, a dwa pozostałe mocno się roztyły i też podupadły na zdrowiu.

W tym momencie przyszło otrzeźwienie i z dnia na dzień wróciliśmy do starych metod.
Na forach nie należało się przyznawać do karmienia mięsem, bo groziło to linczem. Co prawda gdzieniegdzie nieśmiało przewijały się informacje o BARFie, ale tak naprawdę nikt nie wiedział, jak się do tego zabrać i co tak naprawdę dodawać, więc dodawaliśmy skorupki, chrząstki, jak się udało, to jakieś warzywka. I cały czas bezskutecznie szukaliśmy w miarę przyzwoitej karmy, która mogłaby uzupełnić takie żywienie i nie spowodować tycia. A w międzyczasie łapaliśmy, sterylizowaliśmy i tymczasowaliśmy bezdomniaki, skutkiem czego stan zakocenia znacznie się powiększył, w tym o pięć kociaków z problemami jelitowymi, które należało karmić bardzo starannie i na pewno nie "gotowcami".

Wreszcie dzięki dagnes pojawiły się pierwsze usystematyzowane informacje, najpierw w wątku barfowym na miau, potem dział barfowy na chatulu - i stopniowo udało się przestawić futrzaki na pełny BARF z naturalnymi suplementami.

Z kolei problemy zdrowotne naszych kotów i nieskuteczność "nowoczesnej" weterynarii skłoniły mnie do szukania metod alternatywnych, które mogłyby choć trochę pomóc w leczeniu kocich przypadłości - i tak zaczęło się moje zainteresowanie homeopatią.
Ale o tym - więcej we właściwym dziale. :)
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-09-18, 21:39   Re: Nordstjerna się wita :)

Nordstjerna napisał/a:
(...) chociaż pisanie o sobie nigdy nie było moją mocną stroną.


Opowiadasz ;) bardzo ładnie Ci wyszło :-P
Widzę, że podobnie jak ja, zebrałaś przykre doświadczenia... Szkoda tych kotów. :(


Powiedz proszę skąd pomysł na takiego nicka. Kiedyś obiła się o moje uszy nazwa podobnie brzmiącej agencji prasowej w Szwecji.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2011-09-19, 13:31   Re: Nordstjerna się wita :)

Sihaya napisał/a:
Widzę, że podobnie jak ja, zebrałaś przykre doświadczenia... Szkoda tych kotów. :(

Już od dawna zauważam taką prawidłowość, że większość barfujących ma za sobą jakieś przykre doświadczenia związane z chorobą ukochanych zwierząt, która mogła być spowodowana złą dietą. Sama należę do tej grupy.
I wciąż zastanawiam się jak to zrobić, aby droga do BARFa nie musiała prowadzić przez cierpienie czworonogów...

Pomyślałam właśnie, że może dobrze byłoby założyć w dziale "BARFne życie ..." wątek pt. "Moja droga do BARFa", w którym moglibyśmy opisywać historie, które doprowadziły nas w to miejsce, być może ku przestrodze. Moglibyśmy się tam także wspólnie zastanawiać nad tym, co zrobić aby odwrócić kolejność losów - żeby BARF był najpierw, zanim jakaś istota zachoruje.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-21, 12:52   

Ja myślę, że taki wątek jest dobrym pomysłem - jeśli już trzeba uczyć się na błędach, to lepiej na cudzych, których już się nie cofnie.

A nick - to wynik moich skandynawskich fascynacji z zupełnie innej dziedziny (Nordstjerna to North Star - Gwiazda Polarna, prawda, że brzmi podobnie w pokrewnych językach?), dawno dawno temu, jak szukałam nicka na bardzo obszerne forum, to ten był wolny bez żadnych dodatkowych cyferek i literek. I tak już zostało.
 
 
aśka 

Barfuje od: roku
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 177
Skąd: śląskie
Wysłany: 2011-09-22, 14:46   

Witaj. :-D
 
 
aneta 

Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 79
Skąd: Głogów
Wysłany: 2011-09-23, 10:37   

Witaj na forum
z wielką ciekawością poczytuję o homeopatii. Dzięki za dział :-D
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-09-25, 19:26   Re: Nordstjerna się wita :)

dagnes napisał/a:
Pomyślałam właśnie, że może dobrze byłoby założyć w dziale "BARFne życie ..." wątek pt. "Moja droga do BARFa", w którym moglibyśmy opisywać historie, które doprowadziły nas w to miejsce, być może ku przestrodze. Moglibyśmy się tam także wspólnie zastanawiać nad tym, co zrobić aby odwrócić kolejność losów - żeby BARF był najpierw, zanim jakaś istota zachoruje.


Myślę, że pomysł jest przedni i warto wdrożyć go w życie jak najszybciej.
 
 
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-25, 23:07   

Dział homeo jeszcze musi troszkę poczekać, bo teraz bezpieczeństwo naszych osobistych futrzaków jest priorytetem - robimy wreszcie docelowy "płot na koty", żeby futra mogły się wygrzewać na słoneczku i polować na motylki :)
 
 
Nordstjerna 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-05-21, 19:19   

Bardzo długo mnie nie było, z powodów, o których nie chcę tutaj pisać.
Przepraszam wszystkich, którzy czekali na moje teksty o homeopatii (mój stosunek do tej gałęzi medycyny nie zmienił się, wręcz przeciwnie - na własnym przykładzie przekonuję się o jej nieprawdopodobnej skuteczności). Mam nadzieję, że mi wybaczycie tę długą nieobecność. :*
Na razie muszę z powrotem rozejrzeć się po forum, nie obiecuję jeszcze jakiejś szalonej aktywności, ale mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy to się zmieni.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-05-21, 21:07   

:-D :mrgreen: :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne