BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witam ja i Feluś
Autor Wiadomość
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-11, 01:03   Witam ja i Feluś

Od czterech tygodni jestem opiekunką ślicznego kociaka.Nie miałam tego w planie ale los postanowił inaczej i postawił na mojej drodze takie małe nieszczęście.Dlaczego nieszczęście,bo kociak jest głuchy i ma lekkie problemy z koordynacją ruchową.Weterynarz neurolog postawiła diagnozę ,że to jest wada wrodzona jakiegoś nerwu w głowie i nie da się tego wyleczyć.Mimo tych wszystkich wad Feluś daje sobie świetnie radę i mam nadzieję,że będzie lepiej bo już zrobił ogromne postępy :-D Wszyscy co go widzą pierwszy raz nawet nie zauważają ,że z nim coś jest nie tak.Jak trafił do mnie to wyglądał jak zabiedzony szczur z rozdętym brzuszkiem i straszną biegunką. Okazało się ,że jest strasznie zarobaczony kokcydia i toxocara + świerzb w uszach.Jest już po trzecim odrobaczeniu :evil: i oby ostatnim za dwa tygodnie badanie kupy to się okaże.Mam nadzieję,że te biegunki na przemian z zaparciami (co trzy dni kupa)to przez te robale i whiskas którym był podkarmiany zanim do mnie trafił.I tu zaczynają się schody :-( Felek nie chce jeść żadnych mokrych dobrych karm oprócz tego śmiecia,za to chętnie je każde surowe mięsko.Oczywiście zaczęłam go karmić tylko mięskiem i podrobami. W kilogramie mięsa średnio tłustego znajduje się 30% podrobów w tym 5%wątróbki + łyżeczka 5ml mączki ze skorupek + żółtko.Do tego zakupiłam takie witaminki (podobno naturalne),, Pokusa GreenLine MultiVit Cat 300,,podaję jedną tabletkę raz dziennie co drugi dzień.A i jeszcze dwa razy w tygodniu dostaje zupę rybną.Zmielonego całego śledzia lekko podgotowanego aby zneutralizować tiamizyne ,do tej zupki dodaję pokrojonego surowego dorsza i łososia. Mam świadomość ,że nie jest to idealne karmienie ale chyba lepsze to niż Whiskas.
Na forum trafiłam ponad rok temu gdy mój kochany 17 letni kotek zachorował.Uratowałam mu życie gdy miał 2 tygodnie. Niestety po dwóch miesiącach walki przegrałam :-( Musiałam podjąć najcięższa decyzję i tym razem pomóc mu odejść :-( Bardzo to przeżyłam :cry: Od tej pory nie czytałam już forum i raczej nie chciałam żadnego zwierzaczka w domu, aż do teraz :-)
Mam nadzieję,że ogarnę tę całą wiedzę z waszą pomocą ,bo jak na razie to dla mnie trochę za trudne to całe wyliczanie ,obliczanie,kalkulatory :confused: Chcę zamówić te wszystkie suplementy tylko boję się ich dodawać na oko i tu liczę na pomoc w tworzeniu mieszanek :kwiatek: I oczywiście odpowiedzi na moje głupie pytania :oops:
To na razie tyle,pozdrawiam Anika :macha:
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-11, 11:52   

anikaka,
witamy ponownie na Forum!
To, że podjęłaś się opieki nad schorowanym kociaczkiem świadczy o Twoim wielkim sercu. Teraz będzie już coraz lepiej. Z racji tego, ze to kociątko będzie teraz szybko rosło, musisz zapewnić mu zdrową, zbilansowaną dietę. Nic "na oko". Przede wszystkim zaopatrz się w taurynę - bez niej kociak nabawi się problemów z sercem i jeszcze większych z układem nerwowym.
Czytaj intensywnie, a jak już będziesz miała skompletowane suplementy, daj znać, pomożemy Ci na początku z przepisami. U takich maluchów nie można sobie pozwolić na błędy, bo wszystkie one odbiją się na rozwoju kociaka.
Więc nie trać czasu ani zapału, wspólnie na pewno damy radę!
:kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-11, 23:43   

Trzymamy kciuki i o zdjęcia prosimy :kwiatek: :love: :kiss:
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-13, 11:00   

Dziękujmy za miłe przywitanie :-D dfgduknm - A to napisał Felek :mrgreen:
Zdjęcia wstawię jak ogarnę ,jak to zrobić.Na razie jest małe zdjęcie w awatarze .
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-13, 14:59   

anikaka :kwiatek:

Podstawowy kurs oswajania zdjęć :mrgreen:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=387
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-13, 18:42   

A w którym poście mam prosić o sporządzenie mieszanki ?Mam już taurynę,mączkę ze skorupek tokowit 200,drożdże,krew suszoną. Nie mam alg bo ich zapach odrzuca Felka na kilometr i boję się,że nie zje z nimi żadnego jedzonka. Można je czymś zastąpić?
Nie mam też oleju rybnego, bo musiałabym go dodawać tylko do dania rybnego.Nie zje mięsa mieszanego razem z rybą ale oddzielnie wcina bardzo chętnie.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 18:55   

anikaka napisał/a:
Nie mam też oleju rybnego, bo musiałabym go dodawać tylko do dania rybnego.Nie zje mięsa mieszanego razem z rybą ale oddzielnie wcina bardzo chętnie.

w takim razie spróbuj Omega3 w kapsułkach (może na olej z kryla wyciśnięty z kapsułki będzie lepiej reagował?). Kwasy tłuszczowe Omega 3 są niesamowicie ważne dla prawidłowego działania komórek nerwowych, a Twój kociak i tak ma w życiu pod górkę. To ważny suplement dla jego mózgu.

anikaka napisał/a:
Nie mam alg bo ich zapach odrzuca Felka na kilometr
kurcze, dziwne. Moje koty lubią algi, a jeden to wręcz chętnie żarłby je na sucho ;) Teoretycznie możesz używać soli jodowanej, ale forma jodu w niej zawartego ma zupełnie inną biodostępność dla organizmu. Algi to naturalne źródło. Dodaje się ich naprawdę odrobinę, może z czasem kociak da się przekonać, po okruszku.

Czy masz już kalkulator? Pisałaś do Hebe?
Przepisy konsultujemy w wątku Receptariusz
każdorazowo podaj tam wagę i wiek kociaka, wypisz też jakie leki przyjmuje, jeśli przyjmuje.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-13, 18:56   

anikaka :kwiatek:
Kalkulator masz??
Tutaj każdy robi przepis sam i wrzuca do Receptariusza z prośbą o korektę i poprawki.
Poczytaj o zasadach komponowania przepisów
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=102

No to do dzieła :twisted:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-13, 18:56   

Anilina
Zdublowałyśmy sie :kwiatek: :twisted:
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-13, 19:00   

Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz, Shana ;-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-13, 19:16   

:mrgreen: :kwiatek:
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-13, 19:58   

Kalkulatora nie mam a nawet jak bym miała to nie mam exela,a działa chyba tylko na tym programie.Poza tym nie wiem czy bym sobie z nim poradziła( liczyć to ja umiem tylko wypłatę :mrgreen: ;-) )
Na szczęście żadnych leków nie przyjmuje i oby tak zostało.
Z algami jeszcze będę próbować ,dostałam troszkę od koleżanki ,która robi sobie z nim koktajl.Może kupię te dla zwierząt tylko czy jak nie będzie ich chciał to mogę je sama zjeść?
Co do oleju ,to ryby w dostarczeniu tych tłuszczy omega nie wystarczą?
A ile można trzymać te suplementy bo tauryny ,krwi i drożdży kupiłam po 500gr,tak bardziej się opłacało.
Staram sie korzystać z tych proporcji podanych przez Shane
700g mięsa
300g mięsa z kością (np. szyjka z karczkiem, skrzydełka całe)
150g podrobów (serca, żołądki lub inne)
+ wątróbka
Te procentowe wskazania są orientacyjne i maja odzwierciedlać skład myszy.
PS. Shana masz piękne koty
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-13, 20:32   

anikaka :kwiatek:
No niestety kalkulator powinnaś mieć!!
Open Office na pewno masz a kalkulator jest też i w tym programie.

Cytat:
Staram sie korzystać z tych proporcji podanych przez Shane


To tylko przykład procentowego udziału składników. Przepis wygląda inaczej.
Feluś to chyba kociak jeszcze nie napisałaś ile teraz ma miesięcy, ale jest zdrowy to już połowa sukcesu.
Maluchom nie wydziela sie porcji, jedzą ile chcą, temu ważne jest właściwe zbilansowanie mieszanki.
Mogę Ci pomóc zrobić przepis ale muszę znać wagę kota, jego wiek, mięsa w gramach + podroby i wątróbkę. Oraz potrzebne suplementy.
A Ty napisz do Hebe PW o dostęp do kalkulatora. Przyda Ci się.
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2019-11-14, 13:11   

shana55 napisał/a:
Mogę Ci pomóc zrobić przepis ale muszę znać wagę kota, jego wiek, mięsa w gramach + podroby i wątróbkę. Oraz potrzebne suplementy.

Bardzo ,bardzo ...dziękuję :kwiatek:
Kotek wazy 1300/1400g ma 11/12 tygodni
Z suplementów posiadam taurynę,hemoglobinę,drożdże,tokovit E 200,mączkę ze skorupek jaj.
Na dzień dzisiejszy mam :kurczaka +serca i żołądki ,wątróbka ,jak potrzebne to mogę mieć też nóżki.
Indyk +serca ,żołądki,wątróbka
Wołowe tylko różne mięso
Wieprzowinka +serca,wątróbka (czasami płuca i nerki ale tego musiałabym brać dużo a nikt poza kotem by tego nie jadł)
Czasami kaczka ,gęś i jagnięcina ,cielęcina
Ryby spory wybór
Jeszce w zamrażalniku leży prezent od znajomych dla kici. Tafla zamrożonego miksa tłuszczu z kaczki i wołowego z odrobiną mięsa tak miej więcej 1/4 mięsa a reszta to tłuszcz.
Jeżeli to nie problem to wolałabym kupić wszystkie składniki w odpowiedniej wadze.
A mam jeszcze pytania.
Czy jak dodaję kości (mogę tylko zmielić te ze skrzydełek kurczaka innych moja maszynka nie da rady)to i skorupki też ?
Jeżeli je wszelakie wątroby to czy dawać dodatkowo witaminę D,jeżeli tak to ile?
OLIMP KRILL GOLD 30 KAPS. ile tego dodać do mieszanki
A Hebe już poprosiłam o dostęp do kalkulatora i mam nadzieję,ze go ogarnę :oops:
Jak by co to proszę przenieś ten post do odpowiedniego wątku.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-11-14, 18:26   

anikaka :kwiatek:
Pisałam:
Konkretne mięsa i ich wagę, podroby i ich wagę, hemoglobinę masz wołową czy wieprzową.
Wątroba jest suplementem witaminy A a nie D... D suplementujemy tranem lub olejem z dzikiego łososia
Kwasy Omega 3 dajemy w ilości 1ml /4kg kota. Twój maluszek ma 1400g to jedna kapsułka na dwa dni plus wit. D w/g wskazań kalka.
Mogę Ci zrobić tzw. przepis wymyślony ale jak czegoś nie dostaniesz to trzeba będzie przerabiać, a to juz strata czasu. Decyduj !!
Wieprzowiny nie używamy z powodu wirusa choroby Aujeszkyego.
https://www.barfnyswiat.o...der=asc&start=0
Poczytaj wątek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne