BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a wyniki badań
Autor Wiadomość
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-16, 11:45   

Dostałam wyniki badań moczu. Nie konsultowałam jeszcze ich z weterynarzem, ale jestem zaniepokojona bo sa gorsze niz mojej drugiej nerkowej kotki :-(
Mocz był złapany wieczorem, a do badania dostarczony rano.

Badanie ogólne moczu z osadem
Gęstość względna 1.039 1.025 - 1.060
Barwa moczu Jasno żółta
Przejrzystość Dość mętny
Odczyn Obojętny
Białko 4.0 mg/dl
Glukoza w moczu Nieobecna ( - )
Związki ketonowe Nieobecne ( - )
Barwniki krwi Nieobecne ( - )
Barwniki żółciowe Nieobecne ( - )
Urobilinogen W normie
Osad moczu Dość obfity, jasny
Nabłonki wielokątne Pojedyncze w prep.
Nabłonki okrągłe Pojedyncze w prep.
Leukocyty 0 - 1 wpw
Erytrocyty 0 - 1 wpw
Erytrocyty opis Świeże
Wałeczki Nie znaleziono
Kryształy trójfosforanu amonowo-magnezowego Dość liczne w prep.
Flora bakteryjna Dość obfita

Kreatynina w moczu
Kreatynina 165.0 mg/dl 90.0 - 405.0
Białko/kreatynina 0.02 0.00 - 0.60

Niepokoi mnie jeszcze to, że od niedawna Kotka siusia raz na dobę. Zaczęłam ja dopajać.

Czy te badania pokazują, ze powinnam układać przepisy mniej białkowe i zmniejszym fosforem jak dla kota nerkowego? Czy mączkę ze skorupek jajek zmienić na cytrynian wapnia? Błagam podpowiedzcie coś, bo już panikuję i ze stresu obgryzam paznokcie.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-07-16, 12:57   

Trochę Cię wezmę na,,przepytanki''

Ile czasu minęło od ostatniego posiłku,gdy złapałaś mocz?
Gdzie go przetrzymywałaś?
Jak długo już podajesz tę mieszankę ze skorupkami z jajek?
Z jakich mięs robisz obecnie mieszanki?

Dopajać możesz cherbatką z pokrzywy.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-07-16, 13:16   

Niestety, ale mocz po kilkunastu godzinach od pobrania to nadaje się tylko do spuszczenia w toalecie. Szkoda pieniędzy na jego badanie - istnieje zbyt duże ryzyko, że wyniki mogą być zafałszowane, więc wyciąganie na ich podstawie jakichkolwiek wniosków mija się z celem. Najlepiej zawieźć mocz do zbadania zaraz po złapaniu lub pobrać go u weterynarza.

https://magwet.pl/25332,rozpoznawanie-chorob-dolnych-drog-moczowych-u-kotow
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-16, 13:23   

Pieszczoch napisał/a:
Trochę Cię wezmę na,,przepytanki''

Ile czasu minęło od ostatniego posiłku,gdy złapałaś mocz?
Gdzie go przetrzymywałaś?
Jak długo już podajesz tę mieszankę ze skorupkami z jajek?
Z jakich mięs robisz obecnie mieszanki?

Dopajać możesz cherbatką z pokrzywy.


1. około 30 minut
2. w lodówce na dolnej półce nad warzywami
3 Od początku tj od miesiąca
4. Indyk, wołowina, czasem trochę kaczki. Podroby z indyka lub kaczki. Jak zdobedę ekologicznego kurczaka to będę z też dodawać mięsa z kurczaka.

Niestety po herbatce z pokrzywy moje koty rzygają. Zaczęłam dopajać wodą.
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-16, 13:29   

IzabelaW,
Pytałam weterynarzy czy taki mocz mogę dać do analizy. Nie tylko tu, gdzie obecnie leczę swoje koty. Dostawałam odp., że tak jeżeli mocz był w lodówce. O Mamusiu! jak wiele się muszę jeszcze nauczyć, a nie ślepo wierzyć weterynarzom :( :( :(

Dziękuję za linka.

Smuci mnie fakt, że coś jest nie tak z tak młodą kociakiem. Starałam od początku jak do mnie przyszła w wieku 3 miesięcy, karmić ją prawidło tj. wysokomięsne puszki, zero suchego.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-07-19, 06:02   

No cóż, to, co napisała dagnes na pierwszej stronie tego wątku to NAPRAWDĘ JEST PRAWDA ;-) - miałam okazję o tym się przekonać nie raz i potwierdzam w 200% ;-)

dagnes napisał/a:
8. Im prędzej uwierzysz w to, że zdrowie i życie twojego kota jest wyłącznie w twoich, a nie weterynarza rękach, tym większą szansę na dłuższe i komfortowe życie będzie miał twój kot. Aby mu pomóc musisz sam/sama zdobyć mnóstwo wiedzy o tej chorobie, jej leczeniu i wspomaganiu leczenia dietą. Nikt nie odrobi za Ciebie tych lekcji, zwłaszcza weterynarz, który widzi kota raz na kilka tygodni albo rzadziej. My możemy jedynie wskazać Ci drogę, ale nie poprowadzimy twojego chorego kota za Ciebie.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-07-19, 21:38   

Rano byłam lekko nieprzytomna chyba ;-) Dagnes tę zasadę napisała na pierwszej stronie wątku o żywieniu kotów w chorobach nerek, a nie w tym.

Tiamina, tak jak rozmawiałyśmy, wrzuciłam do kalkulatora (nie wiem, czy mamy te samą jego wersję) Twój przepis dla młodego kota. Przepis jest poprawny. Mozna się pokusić o kosmetyczne poprawaki suplementow, by nie było przekroczeń norm w parametrach, ale te przekroczenia są niewielkie, więc tak naprawdę można to pominąc. Wiadomo prz tym, że realna mieszanka i tak nie będzie miala dokładnie tych parametrów (dane w kalkulatorze są teoretyczne i uśrednione).
Napisałam o tym dla zasady poprawnej edukacji :mrgreen:

Przepis ma takie parametry wg mojej wersji kalka:

Waga g 2 085
Energia kcal 2 637
Białko g 50 - 65% 56% 300
Tłuszcz g 20 - 38% 31% 168
Woda g 72 - 75% 74% 1 551
Węglowodany g 0 - 5 % 1,0% 5
Włókno g 0,1% 0
Popiół g 0
Wapń mg 4 848 3 708
Fosfor mg 4 242 3 205
Wapń:Fosfor 1,15 1,16
Magnez mg 727 319
Sód mg 3 636 3 516
Potas mg 4 848 4 732
Potas:Sód 1,20-1,80 1,35
Chlor mg 7 272 4 170
Żelazo mg 91 95
Cynk mg 61 58
Miedź mg 6 2
Mangan mg 6 0
Jod µg 909 917
Selen µg 121 63
Tauryna mg 3 636 3 699
Vitamin A I.E. 30 300 30 622
Vitamin D I.E. 455 465
Vitamin E I.E. 182 190
Vitamin K µg 242 42
Vitamin B1 mg 6 2
Vitamin B2 mg 3 5
Vitamin B3 mg 48 82
Vitamin B5 mg 12 8
Vitamin B6 mg 5 3
Vitamin B7 (Biotyna) µg 182 34
Vitamin B9 (Kwas foliowy) µg 1 212 434
Vitamin B12 µg 24 67
Vitamin C mg 0 0
Kwas linolowy g 15 11
Kwas arachidonowy mg 182 1 283


Czyli np. ciut za duzo wit. A, D, żelaza, jodu. Ale to naprawdę kosmetyka nie mająca znaczenia.

Sód we krwi kota był lekko przekroczony, możesz trochę zmniejszyć ilość soli, np. tak, by K:Na wynosił 1.5

No i to, oczym już pisałam przy przepisie dla nerkowej kotki - trochę za mało biotyny, kwasu foliowego, magnezu. ALe przy tych skłądnikach mieszanki nie wyciśnie sie nic więcej.

No i jak się uczumy, to na całego :-P Zmorą większości mieszanek, bazujących na mięsach ogólnie dostępnych, jest niedobór witaminy K2. Niestety, nie ma możliwości jej uzupełnienia bez dodatkowego suplementu. Ważne przy tym jest, by był to suplement z formą witaminy K2 MK-4, nie MK-7. Jest temat na forum o tej witaminie, poczytaj go sobie. Jest to ważne zagadnienie, szczególnie dla kotów chorych
Ja używam wit. K2 MK-4 w kroplach firmy Thorne (zresztą taką właśnie polecała Dagens we wspomnianym wątku). Kiedyś nie mogłam jej kupić w Polsce, ale od jakiegoś czasu jest już dostępna

No i kolejna sprawa - obserwuj kota, czy najada się porcją wyliczoną przez kalkulator. To młody jeszcze kot, aktywny, być może trzeba będzie zwiększyć lekko ilość jedzenia
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-20, 09:04   

IzabelaW,
DZIĘKUJĘ :kwiatek:

Z tym przepisem to cała historia była. W skrócie robiony na szybko z użyciem mięs, które były już w lodówce. Robiony na najnowszej wersji kalkulatora. Podałam akurat ten, bo na tej mieszance były robione badania krwi i moczu.

Nauki nigdy za dużo :lol: Doczytam, dokupię, zacznę dodawać.

Karmienie mojej kotki jest trochę problematyczne. Ona jest niedojadajaca i grymasząca. Jednego dnia je cała porcję, drugiego nie widzi miski przez cały dzień i zje trochę wieczorem. Jest to kot rasy Neva Masquerade. U hodowcy jadła chrupki i mokre ze "średniej półki".
Do mnie przyszła w wieku 3 miesięcy. Od razu przestawiłam ją na wysokomiesne puszki, głównie Gussto (oczywiście wprowadzając stopniowo) Na początku jadła wszystko i dużo, bardzo dużo. W wieku 5-6ciu miesięcy zaczęło się kręceniem noskiem, jedzeniem wybranych smaków. Ile ja wyrzuciłam mokrego jedzenia. :banghead: :banghead: :banghead: . Przy wprowadzaniu diety Barf jadła chętnie surowe mięso, nawet z suplementami. A teraz znowu grymasi. Jestem w trakcie wprowadzania oleju Omega jest różnie, zależnie od dnia i humoru damy.
Co mnie trochę niepokoi to intensywny zapach moczu i to, że sikała raz na dobę. Teraz przy dodatkowym nawadnianiu siusia już rano i wieczorem.

Zachciało się pańci rasowego kota to teraz ma ambaras :-P
 
 
yoashya 

Barfuje od: 11. 2011
Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 137
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-23, 23:09   

Słuchajcie, czy to się komuś tutaj zdarzyło, że u kotów karmionych wyłącznie BARFem od lat mocz ma odczyn ZASADOWY? Wszystkie trzy moje persy taki mają. Weterynarz się dziwi, ja też. Dodaję im warzywa gotowane do każdej mieszanki, ale przecież głównie wcinają mięsko, mięsko i mięsko ( z suplementami)!
 
 
Oscietra 


Dołączyła: 19 Mar 2022
Posty: 16
Wysłany: 2022-08-21, 11:24   

Boże, nie mogę. Mój chory kot po BARFie ma takie piękne wyniki ;_; nerki się poprawiły, radiolog w szoku, wet w szoku, wszyscy w szoku. Kot aktywniejszy, ładniejszy, tyje mięśniowo a nie tłuszczowo. Kocham tę dietę.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-08-21, 17:17   

Super,super,super!!! :kwiatek:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-08-22, 06:27   

Oscietra, ja ostatnio miałam to samo u weterynarza :mrgreen: W lutym zmieniłam trochę mieszankę, bo wyniki się pogarszały u mojej nastolatki i teraz w sierpniu byłyśmy na kontroli - i ma wszystko idealnie w środku normy, bez żadnych leków.

P.S. tylko nie zacznij kotu podjadać :food:
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Oscietra 


Dołączyła: 19 Mar 2022
Posty: 16
Wysłany: 2022-08-24, 11:59   

No powiem Ci jakby zrobił z tego takie mielone to mogłyby być całkiem smaczne :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne