BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ptasia grypa u kotów
Autor Wiadomość
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-07-19, 22:51   

Tiamina,

Ja na razie mam psychiczne opory przed kupowaniem drobiu.
Pewnie za jakiś czas wrócę, ale skoro mam obecnie takie nastawienie, to nie będę z tym walczyć.
Jeżeli chodzi o gotowanie, to szczerze mówiąc nigdy nawet nie myślałam o gotowaniu podrobów czy w ogóle mięsa.
Wolę nie dawać żołądków po prostu, chociaż może ktoś stosuje jakieś inne niż drobiowe i mógłby coś polecić.
Przekrój mięs bez drobiu jest ograniczony - mówię o pospolitych rodzajach, które można dostać w sklepie, bez zamawiania przez internet. Mam swoje sprawdzone sklepy (stacjonarne) w których robię zakupy, ale w obecnej sytuacji może bym coś kupowała przez internet, tylko nie wiem gdzie i co :roll:
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-20, 01:13   

"Mieszkanka Chełmka straciła ukochanego kota. Karmiła go świeżym mięsem drobiowym. Podejrzenie padło na produkt kupiony w miejscowym sklepie sieci Lidl. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Kraków - Śródmieście."
fragment z :
https://gazetakrakowska.pl/w-chelmku-w-malopolsce-kot-zdechl-na-ptasia-grype-podejrzane-mieso-z-lidla-klientka-podala-je-swojemu-zwierzakowi-na-surowo/ar/c1-17729063

"Nieoficjalnie wiemy też, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu zdobyła już wiedzę, o tym, skąd pochodzi feralne mięso."
fragment z :
https://wyborcza.pl/7,75398,29975577,skad-pochodzi-mieso-ktore-zabilo-koty-sluzby-wolno-szukaja.html#S.TD-K.C-B.7-L.2.duzy
To jest to samo mięso które badał prof.Pyrć i wykrył w nim wirusa.

link do podsumowania sytuacji w Polsce-komunikat WHO :
https://www.who.int/emerg...tem/2023-DON476
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2023-07-20, 13:25   

kryska, dzięki. Jeszcze podsumowanie z https://www.wetgiw.gov.pl...-kotow/idn:2302
"Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż wg stanu na 17 lipca 2023 r. (godz. 14:30) w Polsce łącznie do badania przekazano próbki pochodzące od:
56 kotów oraz 1 karakala do PIWet - PIB w Puławach (29 kotów oraz 1 karakal dodatnie)
1 kot do UJ Kraków (dodatni)
1 kot do AM Warszawa (dodatni)
2 koty zbadane przez naukowców SGGW Warszawa (dodatnie)
Łącznie spośród 61 zbadanych w Polsce zwierząt, 34 dały wynik dodatni.
(...) analizy wskazują, że u kotów wystąpił wirus H5N1 Genotypu CH. Poprzednio wirus genotypu CH został wykryty u bociana białego na początku czerwca w powiecie tarnowskim (ognisko nr 119/2023). W ostatnim tygodniu liczba zgłaszanych przypadków istotnie zmalała w odniesieniu do stanu początkowego, znacząco mniej próbek jest również przekazywanych do badań do PIWet-PIB w Puławach."
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-20, 14:57   

Liczba kotów chorych zmalała bo ludzie przestali karmic surowym drobiem a jeśli już to zwracaja uwagę na jego źródło. Mało, który właściciel kota nie słyszał o całej sprawie.
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-20, 16:07   

apple,
Napisałam jak ja postępuję i gdzie się zaopatruję. Nie namawiam przecież😉
Rozumiem Twoje obawy :kwiatek:
Przyznaję, że podaniu surowych podrobów bacznie obserwowałam koty, w duchu się modląc, żeby wszystko było ok.
Od dłuższego czasu nie karmię mięsem drobiowym. Kurczaki podawałam od czasu do czasu , a na mięso indycze moje 3 futra się wypięły. Rok temu jeszcze jadły teraz nie chcą.
Używam żołądków, bo fajnie obniżają fosfor, a mam kota nerkowego. Tak jak pisałam nie wiem z czegoo zrobię następną mieszankę.
kryska,
[
Cytat:
Liczba kotów chorych zmalała bo ludzie przestali karmic surowym drobiem a jeśli już to zwracaja uwagę na jego źródło. Mało, który właściciel kota nie słyszał o całej sprawie.

To też, albo partia trefnego mięsa się skończy
 
 
Rafał-Kociarz 


Barfuje od: 2020
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 02 Paź 2020
Posty: 108
Wysłany: 2023-07-20, 23:36   

U blisko połowy tajemniczo chorych kotów nie wykryto wirusa? Czy ktoś obeznany z medycyną mógłby to wyjaśnić? Czy tego wirusa rzeczywiście w niektórych kocich ciałach nie było, czy po prostu tak mało skuteczne są tego typu analizy?
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2024-01-05, 01:56   

Czy w końcu oficjalnie ustalono przyczynę? Ostatnie co znalazłam, to wytyczne PAN, rekomendacje profilaktyki, badania i leczenia z 28.07 https://pan.pl/wp-content/uploads/2023/08/Grypa-kotow-lek-wet-rekomendacje.pdf Problem umarł najwidoczniej z kotami. Nie życzę powtórki, pytam jedynie o wnioski.

A sama ptasia grypa u ptaków w kraju, według raportu GIW z grudnia, gdzie w grudniu wykryto 6 nowych ognisk - w tym gęsi i indyki hodowlane i 2 nowe ogniska ptaków dzikich, w okresie 01.01.23 - 27.12.2023 "stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, 140 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich oraz 1 ognisko u ptaków utrzymywanych w niewoli." https://www.wetgiw.gov.pl...skim.-/idn:2405
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne