BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
easy B.a.r.F.
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-09-14, 20:05   easy B.a.r.F.

easy B.a.r.F. to preparat wielowitaminowy do suplementacji mięsa w BARFie. Jest jakby ogniwem pośrednim pomiędzy całkowicie sztuczną suplementacją (np. Felini Complete) a suplementacją naturalną.

W przeciwieństwie do FC nie zawiera pełnego zestawu witamin i minerałow, co dla jednych jest zaletą a dla innych wadą, gdyż ci drudzy wolą wygodę z FC. Osobiście uważam, że easy BARF jest o tyle lepszy od FC, że daje możliwość przynajmniej częściowego używania naturalnych składników (oprócz mięsa oczywiście), które zawsze są lepsze. Może też stanowić etap przejściowy, gdy po okresie nauki barfowania, Felini Complete przestał wystarczać, ale naturalne suplementy albo nie są jeszcze akceptowane przez kota, albo ich używanie jest zbyt skomplikowane dla jego opiekuna.

Czego easy B.a.r.F. nie zawiera lub zawiera za mało:
- tauryny (musimy ją oddzielnie zakupić)
- fosforu i wapnia (dzięki temu możemy używać mięso z kością, stosować mączkę kostną, lub zastąpić to wszystko zmielonymi skorupkami),
- ilość sodu jest na takim poziomie, że umożliwia dodatkowe dodanie kości (zawierających także sód) lub soli spożywczej,
- zawiera tylko niewielką ilość witaminy A, dzięki czemu możemy używać w mieszankach barfowych także świeżą wątrobę.

Jak używamy easy B.a.r.F.:
Na każdy 1 kg mięsa potrzebujemy 10g easy BARF, a do tego:
- do 50g dowolnej wątroby
- 2g tauryny
- 5g mielonych skorupek lub 5g węglanu wapnia lub 10g cytrynianu wapnia
- 1g soli (można z niej zrezygnować)
- 50g warzyw
- tłuszcz w zależności od tłustości mięsa.

W przypadku chęci używania kości, dajemy tzw. "mięsne kości" (np. skrzydełka kurze, szyjki kurze, indycze, korpusy) w ilości max. 30% wagi mięsa oraz dodatkowo skorupki w ilości wyliczonej w kalkulatorze barfowym. Wówczas nie dodajemy już soli.
Chcąc używać mączkę kostną, także dobieramy jej ilość przy pomocy kalkulatora barfowego.
Można skorzystać z gotowych przepisów, jeśli brakuje możliwości użycia kalkulatora.

easy B.a.r.F. można kupić tutaj: Lilly's Bar
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-09-21, 21:37   

Może-dla takich bardzo początkujących warto rozpropagować przepis z easy? Podobno gdyby było wielu chętnych opłacałoby się go sprowadzić! :-D Jest baardzo wygodne w stosowaniu,koty go lubią, chyba zawiera to co trzeba w uzupełnieniu mięsa.Niestety dość trudno jest zgronadzić wszystkie suplementy,za kaźdym razem mogą mieć trochę inny smak i kot może nie zaakceptować nowej porcji mieszanki. :cry: Zawsze się tego boję! :evil:
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-22, 08:50   

Easy B.jest bardzo fajny, ma tylko jedną wadę - trudno go kupić. Taka początkująca osoba, która chce zrobić coś "na próbę" może się zniechęcić, nie każdy kupował przez internet w zagranicznych sklepach.
Co do smaku mieszanek - różnic nie unikniemy, bo nawet stosując easy Barfa powinniśmy zmieniać rodzaje mięsa. Nie można robić ciągle takiej samej mieszanki, różnorodność to podstawa.
Ale nie ma czego się bać :-) Z doświadczenia powiem, że każda nowa tura jest przyjmowana nieufnie, ale po 1-2 dniach moje koty wcinają bez problemu, o ile wszystko było absolutnie świeże - kot ma lepszy węch niż my! Raz czy dwa kręciły nosami tak bardzo, że całą mieszankę, poporcjowaną i pomrożoną, oddałam mojej siostrze "po kosztach", jej stadko pożarło ze smakiem ;-) zazwyczaj chodziło o ilość oleju z łososia.
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-09-22, 14:46   

Właśnie w tej różnorodności mięsa jest problem-nie wszędzie(myślę,że w większości miasteczek) nie można kupić nic innego jak wołowinę,kurczaka i indyka.Gęś i kaczka mrożone,więc odpadają. :evil: Myślę,że zostają konserwy(dobre) na jako uzupełnienie jadłospisu. :?:
 
 
OLGA 


Barfuje od: 20.01.2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-24, 07:47   

Mam pytanko odnośnie suplementów przy easy barf.
Na pewno są składniki, które można stosować dodatkowo, a także takie, których nie można, bo easy barf ma już ich w sobie wystarczającą ilość.
Które z suplementów MOŻNA dawać kotu dodatkowo? Olej z łososia? Drożdże piwne?
Raczkuję jeszcze w tym temacie i potrzebna mi Wasza pomoc.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-10-24, 19:07   

Pierwszym wielkim plusem Easy jest właśnie to-że niewiele trzeba do mięsa dodawać!!! :mrgreen: drugim jest to,że chyba nie ma jakiegoś specyficznego smaku(w przeciwieństwie do naturalnych suplementów) i dlatego mój kot chrupkożerca (po zatkaniu) dość łatwo przeszedł na barf :-P . Teraz protestuje,schudł,a gdy dostał przez parę dni samo mięsko,bez dodatku konserwy- prawie nic nie chciał jeść i zaczął posikiwać poza kuwetą. :evil: Wystraszyłam się,że znowu jest chory :hair: ,ale po "dosmaczeniu" mięsa zjada lepiej i nie sika.Tak więc czekam z utęsknieniem na Easy; zamówiłam 250g,bo mam nadzieję,że uda się go sprowadzać chociaż 2x do roku!!! :mrgreen: :kwiatek:
 
 
astonia 

Barfuje od: 01.2012
Udział BARFa: do 25%
Wiek: 41
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-25, 08:25   

Czy ktoś mądrzejszy ode mnie mógłby mi wytłumaczyć "drukowanymi literami (jak głooopkowi)" :oops: o co chodzi z tymi 6,5% dziennej racji:

Dodatek żywieniowy easy B.a.r.F, ze względu na wyższą od w pełni zbilansowanych karm bytowych zawartość witamin A, D3 oraz elementów śladowych, może być stosowany u kotów tylko do 6,5% dziennej racji pokarmowej (co równe jest 8,125g easy B.a.r.F na dzienną rację 125g mięsa).

vs.
Zalecane dawkowanie:
1,25g easy B.a.r.F na 125g mięsa pokrywa przeciętne dzienne zapotrzebowanie kota
o wadze 4-5kg


Czy mam rozumieć, że jeśli futerko przestawiam na barf to jedynie 6,5% dziennych mieszanek mogę przygotowywać z EasyBarf'a :?: czy też jeśli futerko zje 125g to nie może w nim być więcej niż 8,125g tego suplementu :?:
Jeśli zaleca się 1,25EB/125 mięska to skąd nagle 8,125/125 :?:
 
 
OLGA 


Barfuje od: 20.01.2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-25, 11:58   

Ja rozumiem to tak, że optimum to 1,25, a nie można przekroczyć jednorazowo 8,125.
 
 
OLGA 


Barfuje od: 20.01.2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-25, 17:31   

Jak przeliczam sobie na kalkulatorku ten przepis, to mi wychodzi co chwila, że muszę dodać to tego, to owego, żeby się zgadzało wszystko. Więc sama już nie wiem, czy lepszy ten easy barf, który tani nie jest, czy wszystkie suplementy, które mogę sobie mieszać dowolnie w dowolnych proporcjach wg potrzeby i wyników kalkulatorka.
I w efekcie wychodzi na to, że przy easy barfie i tak trzeba mieć pozostałe suplementy, więc to przestaje już być takie easy :shock:
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-10-25, 18:59   

Ja tam nie kombinuję-robię wg przepisu dagnes i już :kwiatek: .Mięso miewam niezbyt zróżnicowane-indyk,kurczak,wołowina,teraz pierś z gęsi(mrożona) i do tego serca, żołądki,wątroba indycze lub kurze-jakie dostanę(o ile dostanę,bo latem było krucho).Taki u mnie "płodozmian",myślę,że w dłuższym czasie kot dostanie to co trzeba. :-D Mam też polecane konserwy, coś mu dorzucę ekstra-troszeczkę żółtka(coś nie bardzo go lubi i trawi),kapnę oleju z łososia osobno na spodek.Do mięsa dolewam trochę wody-najważniejsze,żeby jadł :mrgreen:
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 19:29   

Ale przecież w przykładowych przepisach Dagnes oprócz Easy barf są także inne suplementy: mączka ze skorupek jajek, w jednym trzeba dodać Fortain, sól, tauryna, olej z łososia. Cytuje te przepisy z tematu: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

"Przepis preparatem easy B.a.r.F
1 kg mięsa bez kości (w tym może być 150 g serc)
50 g wątroby
10 g easy B.a.r.F.
5 g zmielonych skorupek z jajek
1 g tauryny
2 g soli

tłuszcz wg. uznania – w zależności od tłustości mięsa
50 g warzyw
200 ml wody

wersja 4 - z preparatem easy B.a.r.F.
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
300g całych skrzydełek kurzych
50g wątroby indyczej
1 żółtko
13g easy B.a.r.F.
3 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
4g mielonych skorupek

50-60g warzyw
3g tauryny
300ml wody


Przepis nr 3 – mielone z gulaszem oraz easy B.a.r.F.
500 g gulaszu wołowego
500 g wołowego mięsa mielonego
300 g piersi z kurczaka
150 g serc wołowych
50 g wątroby z kurczaka
15 g easy B.a.r.F
8 g skorupek z jajek oraz 4 g mączki kostnej (35,7/25,6 GAC firmy Grau)
(lub tylko 9 g skorupek - wersja gorsza)
1 g soli
3,5 g tauryny

60 g dodatkowego tłuszczu
3 łyżeczki oleju z łososia
350 ml wody
75 g warzyw

Przepis nr 4 – potrawa z kością oraz easy B.a.r.F.
600 g mięsa z kaczki ze skórą
500 g gulaszu wołowego
200 g serc z kurczaka
150 g szyjek z kurczaka
60 g wątroby indyczej
15 g easy B.a.r.F
6 g mielonych skorupek z jajek
3 g tauryny

350 ml wody
75 g warzyw"

Moim zdaniem oprócz Easy trzeba dodać te dodatkowe suplementy jak wskazuje kalkulator oraz jak widać na załączonych przepisach, które są konieczne aby mieszanka była odpowiednio zbilansowana.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-10-25, 19:42   

OCZYWIŚCIE ! :mrgreen: -ale to tylko tauryna i cytrynian(w moim przypadku).Te przepisy z naturalnymi suplementami mają ich dużo więcej(teraz robię taki podstawowy,a i tak "wieloskładnikowy",mielenie,odważanie!) :evil: Jak mi się kończyło Easy,to do 1/2 mięsa odważałam Easy,a do 2 połowy dodałam suplementy i razem wymieszałam-było mniej "be" niż z samymi suplementami-może jeszcze tak zrobię kiedyś? :-/
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-25, 19:58   

OLGA napisał/a:
I w efekcie wychodzi na to, że przy easy barfie i tak trzeba mieć pozostałe suplementy, więc to przestaje już być takie easy :shock:

easy BARF jest "easy" dlatego, że nie trzeba, jeśli się nie chce, kombinować przy jego stosowaniu ;-) .
Jest to preparat przede wszystkim dla początkujących i dla tych, którzy nie korzystają z kalkulatorów barfowych i chcą coś łatwego, bez wagi jubilerskiej, arkuszy kalkulacyjnych itp.

Przepis podstawowy z easy BARF, który podała koniczynka jako pierwszy, jest ustalony przez jego producenta i tak go opisałam w wątku z przepisami. Producent zaleca takie stosowanie bez dodatkowych wyliczeń i suplementów.

Przepis, który podałam w pierwszym poście niniejszego wątku jest już przeze mnie nieco zmajstrowany ;-) :
na 1kg mięsa zwiększyłam taurynę z 1g na 2g oraz zmniejszyłam sól z 2g na 1g - żeby było bezpieczniej i żeby można było dłużej barfować z easy.

Oczywiście, jeśli ktoś chce kombinować, korzysta z kalkulatora barfowego i zależy mu na uzyskaniu "przepisu doskonałego" :mrgreen: to może dodawać do niego co tylko zechce i co podpowie mu kalkulator. Ale wtedy niech nie narzeka, że easy nie jest easy, bo przecież sam się prosił o dodatkową robotę i dodatkowe suplementy :-P .

A serio - zawsze kiedy można i kiedy są do tego warunki należy udoskonalać mieszanki dla dobra kotów. Zawsze też powtarzam, że barfowanie z naturalnymi suplementami jest najlepsze i najbezpieczniejsze, co nie znaczy że najprostsze. Ale easy BARF stosowany tak jak w podstawowym przepisie z mojego pierwszego posta tego wątku nie jest złym rozwiązaniem, pod warunkiem, że to nie będzie na zawsze.

Acha, jeszcze jedno - easy BARF jest dobrym preparatem do wdrażania BARFa, gdyż jest stosunkowo neutralny w smaku i zapachu oraz nie zmienia jakoś widocznie wyglądu mięsa. Dlatego jest dobrym wyjściem dla tych, których koty mają opory przed przyjęciem mieszanek z naturalnymi suplementami, jeśli dotąd jadły tylko gotowe karmy i ewentualnie trochę surowego mięsa (czystego) jako przysmak.
Ponadto, można po okresie początków barfowania z EB, kiedy kot już przywyknie do tego, że nie ma nic innego do jedzenia, tylko BARF, wdrażać naturalne suplementy stopniowo. Ja tak właśnie robiłam z moim Pedrem. Zmniejszałam w każdej kolejnej mieszance udział easy BARFa i zwiększałam udział naturalnych suplementów. Oczywiście wtedy potrzebny już jest kalkulator barfowy. Ale takie rozwiązanie wydaje mi się dobre, jeśli ma się koty, które nie zjadają natychmiast wszystkiego łącznie z nogą od stołu ;-) .


astonia napisał/a:
easy B.a.r.F, ze względu na wyższą od w pełni zbilansowanych karm bytowych zawartość witamin A, D3 oraz elementów śladowych, może być stosowany u kotów tylko do 6,5% dziennej racji pokarmowej (co równe jest 8,125g easy B.a.r.F na dzienną rację 125g mięsa).

To jest takie zagmatwane zalecenie, które mówi, że maksymalnie można dodać 8,125g easy BARFa do porcji 125g mięsa. Wydaje mi się to niedorzecznością, bo przeciez wyraźnie producent podaje ilość 1,25 EB na 125g mięsa, ale może chodzi o jakąś graniczną wartość, która nie powoduje poważnego rozstroju zdrowia... :roll: .

astonia napisał/a:
Czy mam rozumieć, że jeśli futerko przestawiam na barf to jedynie 6,5% dziennych mieszanek mogę przygotowywać z EasyBarf'a czy też jeśli futerko zje 125g to nie może w nim być więcej niż 8,125g tego suplementu
Jeśli zaleca się 1,25EB/125 mięska to skąd nagle 8,125/125

Te 125g mięsa wraz z 1,25g EB może (i powinno) stanowić 100% dziennej racji żywieniowej dla przeciętnego kota (przeciętny kot wg. producenta to najprawdopodobniej taki, który waży około 5kg).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
aurinko 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 05/2010
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 21:39   

dagnes napisał/a:

Oczywiście, jeśli ktoś chce kombinować, korzysta z kalkulatora barfowego i zależy mu na uzyskaniu "przepisu doskonałego" :mrgreen: to może dodawać do niego co tylko zechce i co podpowie mu kalkulator. Ale wtedy niech nie narzeka, że easy nie jest easy, bo przecież sam się prosił o dodatkową robotę i dodatkowe suplementy :-P .

I myślę, że to całe clou dyskusji o easyBARF :-)

Dla mnie jest to przede wszystkim preparat dla początkujących barferów, którzy na razie nie czują się zbyt pewnie w samodzielnym bilansowaniu mieszanki suplementami naturalnymi. W miarę zdobywania doświadczeń przechodzimy na naturalne suplementy
_________________
 
 
OLGA 


Barfuje od: 20.01.2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-26, 06:48   

Dziękuję za odpowiedź.
Ja jestem takim początkującym barferem ;) Ale myślałam, że kalkulatora trzeba używać tak czy tak i się zdziwiłam, że coś tam nie wychodzi. Ale skoro przy easy Barf nie jest to wymagane, to nie sieję już zamieszania :) Kalkulator i waga przydadzą się jak już Mauryś nauczy się wcinać mięsko. Najważniejsze chyba, żeby z easy barfem często zmieniać rodzaj mięsa, żeby się niedobory wyrównały.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne