BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy raz z kalkulatorem - Proszę o pomoc
Autor Wiadomość
Bandog 

Wiek: 29
Dołączyła: 23 Mar 2020
Posty: 5
Skąd: Nysa
Wysłany: 2020-06-06, 09:30   Pierwszy raz z kalkulatorem - Proszę o pomoc

Trochę techniki i się człowiek gubi...

Proszę o pomoc w jadłospisie. Mam trzynastotygotniową suczkę bandoga/hybrydę – ojciec Aborygenny Owczarek Gruziński ok.70 kg i 70 cm w kłębie, matka Bandog ok. 50 kg i ponad 60 cm w kłębie. Cieżko strzelić w wagę ale wydaję mi się, że więcej niż 60 kg mieć nie powinna. Aktualnie ma przyrost wagi podobny do samca Owczarka Niemieckiego w podobnym wieku. Waży ok. 15 kg. Chciałabym wyliczyć już porcje na następny tydzień, patrzać na to , że przybiera ponad kilogram do półtora tygodniowo.
Wyliczyłam sobie porcje zakładając, że pies waży 17 kg i posiłki składają się z 8 % wagi. Może wydawać się dużo ale przy mniejszych proporcjach jest zdecydowanie zbyt chuda, teraz są wyczuwalne mocno żebra, a przed posiłkami wygląda jakby nie jadła cały dzień. W dodatku bardzo szybko rośnie oraz ma sporo ruchu. O dotychczasowym karmieniu pisałam w wątku powitalnym :)

Liczyłam według proporcji:

17 kg (8%)
Mięso 50 % - ~5000 g
Mięsne kości 30% - 2800g
Podroby 15% - 1400 g
Wątroba 5 % - 500 g


Kaczka ze skórą – 1000 g
Wołowina udziec – 1000 g
Kurczak mięso bez skóry (uda) – 1000 g
Królik - 1000 g
Łosoś – 1000 g
Skrzydełka z kurczaka(kaczka) – 1400 g
Korpus z kaczki – 1400 g
Indycze serce – 500 g
Żołądki z kurczaka – 500 g
Żołądkiz indyka 400 g
Żółtko(daje całe jajka ) - 420 g
Wątroba z kurczaka – 500 g
Drożdże – 11 g
Olej z łososia - 35 g
Krew – 60 g (45 hemoglobina, 15 osocze- według zaleceń producenta)
Z kalkulatora i wyszło mi to

ponad to zamierzam dodać

Mączka z małż nowozelandzkich - 7 g (Bogata w glukozaminoglikany (GAG), kwasy tłuszczowe omega-3, aminokwasy, kwas krzemowy, substancje mineralne, witaminy ( E, C, A, D1, D3, B1, B2, B6, B12) oraz pierwiastki śladowe (wapń, jod, żelazo, fosfor, potas, selen, sód, cynk). Według producenta
czystek – 10 g
dzika róża 28 g
tłuszcz gęsi - narazie staram się kupować porcje rosołowe wołowe, które składają się prawie z samego tłuszczu, kroje na kawałki i dodaje do posiłków kostkę 20-30 g.

Mięso kupuję stacjonarnie w marketach lub sklepach mięsnych. W okolicy nie mam ubojni, rozbiórek, najbliższe około 50 km. Mam więc jedynie dostęp do kurczaka, królika, kaczki, indyka, wołowiny, cielęciny i od święta jagnięciny. Podroby jedynie drobiowe .

Wyszło mi tak:



Nie wiem co mam zrobić z wartościami:
1. Potas-sód, Wapń – fosfor, żelazo jod.
2. Dlaczego jest tak dużo witaminy A i D oraz jak je ograniczyć ?
3. Co zrobić z tymi, które są przedawkowane/jest za mało ale nie są podświetlone ? Tzn. że nie są przedawkowalne, a ich niedobór nie jest tak szkodliwy?

Każda rada i wskazówka na wagę złota :kwiatek:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2020-06-14, 11:00   

Na psach się nie znam, więc z dopasowaniem jadłospisu niestety nie pomogę. Odniosę się tylko do poziomów pierwiastków/witamin.
Bandog napisał/a:
Potas-sód, Wapń – fosfor, żelazo jod
Żeby uzyskać prawidłowy poziom potasu, trzeba dobrze dobrać mięsa. Niektóre go mają więcej, inne mniej. Możesz popróować z różnymi dostępnymi w różnych proporcjach. Sód podbija się solą (morską, himalajską...), żeby mieć więcej żelaza, można dodać więcej hemoglobiny, źródłem jodu są algi. Ja bym sobie dopisała tę mączkę z małży do kalkulatora, żeby wiedzieć, ile dodać innych suplementów i nie przekroczyć na przykład jodu.
Bandog napisał/a:
Dlaczego jest tak dużo witaminy A i D oraz jak je ograniczyć
To może wynikać ze zbyt dużego udziału łososia i oleju z łososia - to są źródła tych witamin. Wątroba dodaje witaminy A.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne