BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Alternatywne źródła wapnia w różnych schorzeniach
Autor Wiadomość
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-25, 13:08   Alternatywne źródła wapnia w różnych schorzeniach

Jak w temacie co najlepiej dawać jako źródło wapnia jeżeli kotka jest uczulona na kurczaka i skorupki nie wchodzą w grę?

Nie wiem czy wapno z alg czy cytrynian? Chcę dawać jak najlepsze.

A i jeszcze zastanawiam się,bo daje żółtka przepiórcze, to czy mogę mielić skorupki z przepiórczych jaj i traktować to tak samo jak z kurzych?
 
 
Suzui 

Barfuje od: nie barfuje
Wiek: 36
Dołączyła: 04 Paź 2011
Posty: 31
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-25, 13:25   

Może spróbuj z jajami kaczymi, przepiórcze też mogą być, w puszkach Grau dodają węglan wapnia, może on też się nada jako suplement jak uda Ci się zdobyć.
_________________
 
 
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-25, 13:47   

Hm z kaczymi jajami się nie spotkałam, przepiórcze są koło mnie wiec nie ma problemu z dostępnością.
Co do alg ,węglanu czy cytrynianu to wiem że się nadają tylko chciałabym wiedzieć który lepszy.
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-07-25, 14:54   

W sumie moim zdaniem najlepszy będzie w takim wypadku naturalny wapń z alg Lithotamium. Co do jaj kaczych, czy przepiórczych to ciężko dokładnie powiedzieć ile zawierają wapnia, więc nie wiem czy można je traktować jak kurze. Chyba, że ktoś znajdzie zawartość wapnia w takich jajach to można by coś wtedy wykombinować.

Syntetyczny węglan wapnia jest moim zdaniem ostatecznym rozwiązaniem. Najpierw najlepiej jest spróbować moim zdaniem z czymś naturalnym.
 
 
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-08-01, 08:16   

Na ta chwilę kupiłam to wapno z alg. Jednak drążę dalej temat czy ktoś się wypowie czy można mielić skorupki z innych jaj?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-11-02, 23:22   

komanka napisał/a:
Dagnes, ja po prośbie... Czy mogłabyś napisać, jak mleczan wapnia zawarty w TCPremix wpływa na pH moczu?

Z badań wynika, że powinien mieć porównywalny lub nieco bardziej alkalizujący wpływ na pH moczu w stosunku do węglanu wapnia. W tej pracy doktorskiej, na stronach 31-32, jest w tabelce zestawienie wpływu różnych substancji w pokarmie na pH moczu u kotów:
http://elib.tiho-hannover...hultza_2003.pdf
W dwóch ostatnich rubrykach oraz 4. od końca są węglany wapnia i mleczan w jednym badaniu. Tak więc zasadniczo wpływ mleczanu nie powinien bardzo różnić się od wpływu mączki ze skorupek jajek.

Jeśli faktycznym problemem kota jest wysokie pH (co jednak nie często się zdarza) to cytrynian wapnia byłby lepszym rozwiązaniem, a najlepszym chlorek wapnia. W wielu przypadkach pH moczu, którego znaczenie i tak jest mocno przeceniane, osiąga wartości fizjologicznie prawidłowe na surowej diecie mięsnej. Dodatkowo, duża ilość wody w pożywieniu rozrzedza mocz na tyle, że jego pH zupełnie traci na znaczeniu.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-05, 08:34   

Dagnes, a gdzie chlorek wapnia mozna kupić (przeglądnęłam bez skutku ofertę kilku sklepów, ale może nie wiem, gdzie szukać, bo ja początkująca) i w jakiej ilości stosować w mieszance z easy BARF?

Przeczytałam w kilku postach, że problemy z nerkami i pęcherzem moczowym są mniejsze na BARFie i trzymam kciuki, żeby i u nas tak było. Póki co, z obserwacji i analizy moczu wynika, że przy pH=7 zaczynają się pojawiać kryształki, bakterie i sikanie po kątach, więc czepiliśmy się tego zakwaszania jak ostatniej deski ratunku.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-05, 09:25   

Myślę, że można go dostać w chemicznym sklepie w mniejszych ilościach (np. 1kg) ;-)
Lub na alledrogo
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-05, 10:05   

Dzięki, Sojuz! Szukałam tylko po specjalistycznych sklepach dla zwierzaków.

Tylko ile tego podawać?? W przepisach z easy BARFem jest podana zamienna ilość węglanu wapnia/cytrynianu wapnia, ale o chlorku nic nie ma. Ktoś znający się pomoże?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2012-11-26, 22:10   

komanka napisał/a:
Dagnes, a gdzie chlorek wapnia mozna kupić (przeglądnęłam bez skutku ofertę kilku sklepów, ale może nie wiem, gdzie szukać, bo ja początkująca) i w jakiej ilości stosować w mieszance z easy BARF?

Po przejrzeniu informacji na temat stosowania chlorku wapnia, jednak nie polecałabym stosowania go bez kontroli lekarza. Nie jest on związkiem dopuszczonym do spożycia przez ludzi, choć jest używany u zwierząt np. u bydła. Natknęłam się na informacje o tym, że powoduje on uszkodzenia śluzówki żołądka, dlatego produkuje się np. specjalne suplementy dla krów oparte na chlorku wapnia, który jest zawieszony w glikolu propylenowym, dzięki czemu unika się kontaktu tego aktywnego związku ze śluzówką żołądka.

Moje zdanie jest takie, że kociego moczu nie należy w żaden sposób chemicznie zakwaszać. W naprawdę szczególnych przypadkach, które zdarzają się jednak wyjątkowo rzadko, może zaistnieć potrzeba krótkotrwałego stosowania zakwaszaczy pod ścisłą kontrolą świadomego lekarza i umiejętnie wykonywanych badań każego dnia terapii. 99% przypadów kotów, których "problemem" jest zbyt wysokie pH moczu nie wymaga żadnych terapii farmakologicznych, tylko wdrożenia właściwej diety i nawodnienia. Więcej na ten temat pisałam już w wątku o żywieniu przy problemach urologicznych.

Z tych najbardziej popularnych i sprawdzonych suplementów wapnia, neutralnie na koci mocz dziala cytrynian wapnia (nie zakwasza on moczu, jak się czasem sądzi lecz i nie alkalizuje), który jest również dość dobrze przyswajalny.

W niektórych karmach, których celem jest niedopuszczenie do zbytniego alkalizowania moczu używa się siarczanu wapnia. Jest to suplement dopuszczony do spożycia przez ludzi, o podobnej biodostępności jak węglan wapnia i nieszkodliwy w fizjologicznych dawkach. Zawarta w nim siarka ma działanie zakwaszające, takie samo jak aminokwasy siarkowe znajdujące się w mięsie. W razie potrzeby można by ewentualnie policzyć jaka jest masa wapnia w tym związku i w związku z tym ile należałoby go podawać na 1 kg mięsa. Ale ja jestem zdania, że najlepiej zadba o koci mocz surowe mięso, które tak dobrze spełnia swoje zadanie, że nawet węglan wapnia zawarty w skorupkach nie jest w stanie u większości kotów mu w tym przeszkodzić. W pozostałych przypadkach powinien wystarczyć cytrynian wapnia.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-27, 09:45   

Dzięki, Dagnes, za odpowiedź :kwiatek: Po prawie 4 tygodniach barfowania pH samoistnie spadło do 6, analiza moczu bez zarzutu i choć problemy z załatwianiem się poza kuwetą zostały (ale w mniejszym natężeniu), to widać, że pH przy właściwym nawodnieniu (kot je BARFa w postaci zup, wcześniej przy chrupkach gęstość moczu była ciągle za wysoka) samo się uregulowało.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-04, 13:19   

Czy dobrą alternatywą w przypadku uczulenia na białko kurze będą skorupki z jajek przepiórki?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-01-04, 13:35   

Przy uczuleniu na kurze jajko warto pozukać jaj innych ptaków - można dotać jaja przepiórcze (ale drogie), perlicze (cena od 0.80zł do 1.5 zł za szt - wielkość małego jaja kurzego ale skorupa bardzo gruba), kacze (cena od 1zł do 2.50zł/szt - wielkość od dużego jaja kurzego do ogromniastego - i tutaj mamy wielkie żółtko dodatkowo, skorupa też racze gruba)
Próbowałaś z innymi jajkami? One są dostępne od wiosny do jesieni ale mają ogromną moc przetrwania - jaja perlicze aż do 6 miesięcy w warunkach lodówkowych.
 
 
mruczek 

Barfuje od: zaczynam:)
Dołączyła: 06 Lis 2013
Posty: 73
Skąd: Gdynia, Sopot
Wysłany: 2014-01-04, 16:15   

nie próbowałam ...ostatnio tylko różne mięcha (3 rodzaje) wypróbowywałam z dobrym skutkiem....musiałabym spróbować z tymi innymi jajkami

zatem dzieki bardzo ...mam go więc mogę też użyć
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-04, 21:21   

isabelle30 napisał/a:
można dotać jaja przepiórcze (ale drogie), perlicze (cena od 0.80zł do 1.5 zł za szt - wielkość małego jaja kurzego ale skorupa bardzo gruba), kacze (cena od 1zł do 2.50zł/szt - wielkość od dużego jaja kurzego do ogromniastego - i tutaj mamy wielkie żółtko dodatkowo, skorupa też racze gruba)
tylko jak mączkę z tych skorupek wpisać do kalka?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne