BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-09-01, 18:27   

denaturat :kwiatek:
Tu masz cały wątek poświęcony gotowym przepisom.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
 
 
denaturat 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2015
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-01, 23:23   

shana55 napisał/a:
denaturat :kwiatek:
Tu masz cały wątek poświęcony gotowym przepisom.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16


Tak, tylko tu są przepisy z innymi preparatami/składnikami naturalnymi, z samym FC jeden, a liczydło to dla mnie póki co czarna magia, dlatego chętnie przygarnę jakieś proste przepisy z FC :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-09-02, 22:22   

denaturat :kwiatek:
Nie ma przepisów z FC, bo producent podał tylko jeden przepis z tym preparatem i tylko mięsa się zmienia w zależności od upodobań kota i ewentualnie dodaje tłuszczu jeśli mięso jest chudsze. I tyle :mrgreen:

I tak to wygląda:
Przepis z preparatem Felini Complete:
1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody

A jak chcesz bogatsze mieszanki to zaopatrz się w kalkulator i suplementy naturalne i będziemy działać i wszystkiego Cie nauczymy. :twisted:
 
 
denaturat 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2015
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-03, 22:45   

A ten przepis?

Cytat:
wersja 3 - z preparatem Felini Complete
700g tłustej wołowiny
300g serca wołowego
1 całe skrzydełko kurze (ok. 120g)
30g wątroby indyczej
1 żółtko
12,5g Felini Complete
2 łyżeczki oleju z łososia
2g Fortain
0,5g mączki z alg morskich
1g tauryny
50g warzyw
300ml wody


Tłusta wołowina - może być pręga wołowa? Czy jakaś kombinacja z np udźcem? Coś można dać zamiast skrzydła kurzego? Albo w przypadku mieszanki wołowo drobiowej - ile mogę dać np udźca z indyka, ile wołowiny, ile podrobów, ile skrzydła? :shock: Co z tego zmielić, co zostawić do gryzienia? Algi morskie konieczne?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-09-03, 23:27   

denaturat,
Dokładniejsze przepisy, z użyciem kociego kalkulatora, zazwyczaj wymagają niewielkiego podrasowania naturalnymi suplementami, jak to jest w przepisie, który wkleiłaś. Bez tego dodatku, po prostu stosujesz się do przepisu producenta, czyli tego, który wkleiła Shana (jest to wystarczająco prosty przepis).
Oczywiście możesz pominąć jakiś "dodatkowy" suplement jeśli go nie masz, a FC jest tyle ile producent zaleca na daną ilość mięsa.

Tłusta wołowina, to taka, która ma widoczny tłuszcz i trochę go jest. Udziec wołowy jest raczej chudy. Udko z kurczaka czy indyka (ze skórą) jest odpowiednio tłuste, żeby użyć go jako bazy przepisu. Podrobów podaje się 15% całości (chociaż niektórzy używają 15% mięsa). Z kośćmi i FC trzeba uważać, bo FC zawiera w składzie wapń (i fosfor).
Możesz zmielić wszystko a nie musisz mielić nic. To wszystko zależy od Ciebie, a raczej od Twojego kota ;-)
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-09-03, 23:30   

denaturat :kwiatek:
Ten przepis lekko zmodyfikowany też jest dobry. Problem polega tylko na tym, że musisz mieć do niego naturalne suplementy. A Ty masz tylko FC. Możesz zostać tylko na tym FC i trzymać się przepisu producenta o czym pisałam wyżej, możesz też zaopatrzyć się w suplementy naturalne i robić sobie różne wariacje przepisów i z tym i z tym. :twisted:
Zrób mieszankę na przykład 500g tłustej wołowiny, 300g udźca z indyka i 200g serc obojętnie jakich, 1 żółtko, FC, 50g marchewki gotowanej i wodę a skrzydełka nie dawać. FC ma w sobie wszystko co do mieszanki potrzeba. Powinno to pisać na opakowaniu.
Mieszankę możesz zmielić, możesz tez pokroić, to wszystko zależy od upodobania kota i wygody, bo w zmielonym mięsie łatwiej rozmieszać FC, żółtko, marchewkę i wodę. Potem trzeba to podzielić na porcje i do zamrażalnika. Franek jest młodym kociakiem, więc będzie jadł sporo nawet 35g mięsa na każdy kilogram wagi ciała kilka razy na dzień. Trzeba go zważyć, określić wiek :mrgreen: i dawać jeść bez ograniczeń. Podaj mi wagę wyliczymy porcje.
Poczytaj tez wątek o karmieniu kociąt
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547 :kwiatek:
Ostatnio zmieniony przez shana55 2015-09-04, 00:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
denaturat 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2015
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-04, 00:03   

Na suplementy naturalne przyjdzie pora za jakiś czas, gdy FC się skończy :) Póki co czekam na drugą połowę wypłaty i chcę zainwestować w maszynkę do mięsa. Franek bardzo lubi gryźć, więc chcę mielić jak najmniej.

Rośnie szybko, za kilka dni szczepienie, to znowu go zważymy, ostatnio ważył 1670 g, to teraz pewnie ponad 1700. Ma mniej więcej trzy miesiące.

Na opakowaniu FC wszystko jest po niemiecku... W ulotce też wszystko było po niemiecku :P

Dzięki wielkie, będziemy kombinować :mrgreen:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-09-04, 08:03   

Przy nagłym przejściu na naturalne suplementy, musisz sie liczyć z tym, ze kotu to nie podpasuje. Chociaz jest młody, wiec jeśli zrobisz to w miarę szybko to moze, obejdzie sie bez problemów, czego Ci życzę :-)
Moje naturalne suplementy jak były małe zaakceptowały bez problemu, jak podrosły to zaczęły gwiazdorzyć :-(

Dodam jeszcze, ze jesli masz dużego niepijka, to warto mięso mielić, bo w takim wiecej wody sie przemyci. Moja Fena wody nie pije, wiec ja miele zazwyczaj polowe miesa z każdej mieszanki. Ona tez lubi gryźć, ale dla mnie przemycanie wody jest ważniejsze.
 
 
 
denaturat 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2015
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-04, 08:38   

On nie pije za wiele (tylko jak się zmęczy szaleństwami to zagląda do miseczki), więc dolewam mu wody do catz finefood przy każdym posiłku i wszystko do czysta wylizane. Póki co mogę robić mieszanki tylko w kawałkach bo nie mam maszynki do mięsa, więc wszystkie suple i woda i tak będą szły do gotowego żarcia (oczywiście w odpowiednich proporcjach).

On wybredny nie jest, dodatek FC zignorował, także jestem dobrej myśli :D
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-04, 08:47   

Mam pytanko do bardziej doświadczonych Użytkowników Forum, dla których to o co zapytam będzie pestką ;-) Staram się robić sama przepisy, ale największy problem mam z doborem mięs. Mimo tego, ze staram się stosować mięsa tłustsze z chudszymi, białe z czerwonymi, to najczęściej wychodzi albo za dużo białka, albo tłuszczu. Wiem - najlepiej wypracować sobie parę przepisów i potem stosować je zamiennie. Ale ja jestem na początku drogi. Czy możecie podpowiedzieć jakie macie zestawy? Np.: wołowina z udem z kurczaka itp. Kropek je gęś, ale nie je kaczki i indyka. Nie mogę i nie chcę wszystkich mieszanek opierać na gęsi i kurczaku. Mieszkam w dużym mieście - paradoksalnie dostępność mięs (zwłaszcza nietypowych) jest mniejsza. Wieprzowina jest wszędzie, ale wiadomo - jej nie podaję. Proszę o Wasze wskazówki - jakie duety, tercety mięs stosujecie? Macie swoje "sprawdzone, ulubione zestawy"?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-09-04, 09:32   

za bardzo doświadczona nie jestem, ale mnie się sprawdzają mieszanki oparte na jednym rodzaju mięsa, plus "mięsne kości"
albo kurze nogi albo wołowina średnio tłusta albo szynka wieprzowa
 
 
denaturat 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 28
Dołączyła: 29 Sie 2015
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-09-04, 20:30   

No, to pierwsza mieszanka za nami. Z więcej niż kilograma (panie w mięsnym więcej ukroiły). Pręga wołowa, mięso z szyi indyka, wątróbka kurza i serca z indyka. W przeliczeniu na kg wyszło mnie to niecałe 17 zł. Chyba będę musiała po kolejne mięso się przejechać na halę mirowską albo coś.

Obawiałam się dodawać FC do tego, ale wątróbkę posiekałam tak drobno, że była prawie jak zmielona, rozpuściłam FC z wodą, wymemłałam to wszystko razem porządnie i jakoś się wchłonęło :lol:

Zobaczymy czy kociasty będzie jadł, do tej pory problemów nie było, więc mam nadzieję że tak.

A jak mi asystował przy krojeniu mięsa :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-09-04, 20:33   

przytoolanka :kwiatek:
Moje koty lubią mieszankę z różnych mięs. Przeważnie robię z udek z kurczaka, okrawków z indyka i średnio tłustej wołowiny w różnych ilościach plus serce wołowe i suple. Wszystko zależy od tego ile czego uda się kupić. Raz jest więcej wołowiny, raz indyka innym razem kurczaka, serca tez zmieniam na indycze, bo drobiowych nie lubią a żołądki nie przejdą....
Raz jest to trochę tłustsza mieszanka a raz chudsza. Wybieram mięsa, które wszystkie jedzą... Dodatek kaczki czy królika robi mieszankę niejadalna dla większości.

denaturat :kwiatek:
Brawo!! I oczywiście smacznego dla koteczka :food:
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-05, 13:26   

Bardzo proszę o korektę:

Mieszanka na 14 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 143 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

Waga
300,0g Indyk udo (bez kości)
330,0g Gęś udo bez kości
450,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
150,0g Wołowina udziec
100,0g Kurczak serce
50,0 g Kurczak żołądek
1,0 szt Żółtko jajka
35,0 g Wątroba kurczaka
3,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,0 g Spirulina
3,5 g Drożdże piwne
16,0 g Fortain
1,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
0,0 g Tłuszcz wołowy w proszku (Grau)
14,0 g Olej z łososia SALMOPET
7,5 g Mączka ze skorupek Lunderland
2,1 g Sól himalajska
3,1 g Tauryna
482,0g Woda

Kupny mielony udziec z indyka, w całości noga z gęsi. Bez tłuszczu wołowego Grau. Kot waży obecnie 4,260 - chcemy troszkę schudnąć, mieszanka stworzona na 4kg. Profilaktyka nerkowa. 14g oleju z łososia na 14 dni. Z góry dziękuję za pomoc i opinie.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-09-05, 17:23   

przytoolanka :kwiatek:
Przepis dobry. :twisted:
Niewielką korektę trzeba tylko zrobić: wątroby 40g, drożdży 4g, skorupki 7,7g, tauryny spokojnie możesz dać 3,5g, soli 3g (będzie jej 1,82), nie należy za bardzo ograniczać soli jeśli kot nie ma nadciśnienia, sól wzmaga picie i o to chodzi. Nie doliczałam oleju z łososia.
Po takiej korekcie mieszanka i tak jest za tłusta....Białka ma 4,9g na kg.m.c. kota na dzień, fosforu 50mg, a tłuszczu 2,9g. Tą tłustość podnosi gęś...Jeśli zostawisz takie proporcje to zmniejsz porcje do 138g albo dawaj mu tak jak kalk mówi i obserwuj i zważ za dwa tygodnie.
Zobaczymy czy przytył coś czy waga się trzyma.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne